Kredyt na flipa - co to znaczy?

Podsumowanie artykułu

House flipping, czyli inwestowanie w nieruchomości w celu ich dalszej odsprzedaży z zyskiem to coraz popularniejsze działania inwestorów. Przy odpowiednio poczynionych inwestycjach można zarobić setki tysięcy złotych i to z minimum wkładu początkowego. Czy możemy zdecydować się na kredyt na flipa, jeśli myślimy wyłącznie o inwestowaniu? Oczywiście, że tak! Tutaj zastosowanie znajdzie przede wszystkim kredyt hipoteczny, czyli mieszkaniowy.

W dzisiejszych czasach rynek nieruchomości rozwija się w niesamowitym tempie. Wysoki poziom zainteresowania inwestycją w nieruchomości doprowadził do tego, że coraz więcej osób kupuje mieszkania tylko po to, aby je odsprzedać z zyskiem lub okresowo wynająć w celu wygenerowania dodatkowego zysku pasywnego.

Pod pojęciem kredytu na flipa kryje się też metoda działania w ramach house flippingu. A zatem czym zajmuje się flipper nieruchomości? To inwestor, który nabywa lokale mieszkalne (najczęściej z rynku wtórnego), remontuje i sprzedaje z zyskiem. Wbrew pozorom, aby zostać flipperem, nie musisz mieć dużego kapitału własnego. Wystarczy zdolność kredytowa, która pozwoli Ci podpisać umowę kredytu pod zastaw mieszkania.

Czym jest flipping mieszkaniowy?

House flipping to stosunkowo nowe pojęcie, które dotyczy osób zainteresowanych inwestowaniem w nieruchomości. To metoda działania na rynku nieruchomości, która pozwala na wypracowanie pokaźnych zysków rzędu od kilkudziesięciu do nawet kilkuset tysięcy złotych. Zarobki są zależne od lokalizacji i skali prowadzonych działań w ramach flippingu mieszkaniowego.

Flippowanie polega na intensywnym poszukiwaniu mieszkań w atrakcyjnych cenach, które można z niskim wkładem własnym wyremontować i odsprzedać z zyskiem. Dochodem flippera jest różnica pomiędzy zakupem nieruchomości, remontem a jej odsprzedażą. Jako flipper nie możesz zapomnieć o kilku kwestiach:

 • podatek PCC-3,
 • prowizja agencji nieruchomości - o ile z niej korzystasz,
 • koszt kredytu hipotecznego.

Cała operacja inwestowania w nieruchomości najczęściej nie trwa dłużej niż kilka miesięcy. To oznacza, że od momentu kupna do momentu sprzedaży mieszkania nie upływa zbyt dużo czasu, gdyż ten najczęściej gra na niekorzyść flippera. 

Kiedy warto wziąć kredyt na flipa?

Kredyt hipoteczny na flipa warto wziąć wtedy, kiedy masz zdolność kredytową oraz znasz dobrze rynek nieruchomości. W przeciwnym razie generujesz ryzyko, że zaciągnięte zobowiązania trzeba będzie spłacać, a kupione mieszkanie nie będzie generowało zysku na wymaganym poziomie.

Jeśli dopiero zaczynasz, ale brakuje Ci wolnych środków na flippowanie mieszkaniami, jak najbardziej możesz wziąć kredyt pod zastaw domu lub kredyt pod zastaw działki. Banki są skłonne sfinansować inwestycję w flipping nieruchomości. Ogólnie rzecz biorąc, jeśli zamierzasz działać jako flipper mieszkaniowy i zależy Ci na szybkim zawarciu transakcji, koniecznie wybierz kredyt hipoteczny, którym pokryjesz nawet do 90% kosztów przedsięwzięcia.

Na co zwrócić uwagę, wybierając kredyt na flipa?

Decydując się na kredyt pozwalający na zakup nieruchomości do dalszej odsprzedaży, kieruj się przede wszystkim zdrowym rozsądkiem. Pamiętaj, aby wybrać ofertę, która generuje jak najmniejsze koszty. Dzięki temu zmaksymalizujesz swoje dochody, które i tak będą pomniejszone o wysokość spłaconych rat od momentu zakupu nieruchomości, aż do czasu jej sprzedaży.

Kilka czynników, które determinują dobry kredyt na flipa to:

 • niski wkład własny wymagany przez bank - najlepiej 10%, choć mniejsze koszty pojawiają się przy nieco większym wkładzie,
 • zerowa prowizja za udzielenie i wcześniejszą spłatę kredytu - to ważne, gdyż po odsprzedaży nieruchomości niektóre banki mogłyby pobrać nawet do 3% dodatkowej prowizji za wcześniejsze uregulowanie zadłużenia,
 • możliwość pozyskania dodatkowych środków na remont nieruchomości.

Wybieraj takie oferty banków komercyjnych, gdzie decyzja kredytowa może zostać wydana nawet w ciągu kilku dni. To ważne, aby szybko sfinansować zakup nieruchomości w okazyjnej cenie, gdyż prawdziwe perełki na rynku nieruchomości rozchodzą się niczym ciepłe bułeczki.

Oprócz powyższych czynników zwróć też uwagę na inne parametry finansowania: oprocentowanie (wysokość i typ), RRSO, prowizja, koszty ubezpieczeń, wymagane dokumenty. Im łatwiejszy proces ubiegania się o kredyt na flipa, tym bardziej opłacalny będzie flip mieszkaniowy, gdzie większość kosztów pokryjesz kredytem bankowym.

Jak złożyć wniosek o kredyt na flipa? Krok po kroku

Wnioskowanie o kredyt na flipa jest dość proste, aczkolwiek wymaga przejścia przez kilka kroków i formalności bankowych. Cała procedura wnioskowania powinna być zorganizowana tak, aby maksymalnie zredukować czas potrzebny do uzyskania ostatecznej decyzji i podpisania umowy kredytowej. Kluczem do sukcesu jest dobra organizacja swoich działań.

Najważniejsze kroki podczas ubiegania się o kredyt na flipa dla inwestorów rynku nieruchomości to:

 1. Porównaj dostępne oferty kredytów hipotecznych na flipa.
 2. Oceń swoje szanse na kredyt, czyli zbadaj zdolność kredytową i historię kredytową w BIK.
 3. Złóż wniosek o kredyt na flipa online lub stacjonarnie w placówce banku.
 4. Dołącz niezbędne dokumenty.
 5. Poczekaj na wycenę nieruchomości i decyzję kredytową.
 6. W razie uzyskania pozytywnej decyzji podpisz umowę i to wszystko.

Choć kredyty mieszkaniowe najczęściej udzielane są na zaspokojenie własnych potrzeb mieszkaniowych, nie ma żadnych przeciwwskazań co do tego, aby podpisać umowę także w celu rozpoczęcia flippingu mieszkaniowego.

Jak przygotować się do kredytu na flipa? Kilka porad w pigułce

Liczysz na złotą rade, dzięki której będziesz mieć 100% szans na kredyt na flipa? Niestety nie ma przepisu, który da gwarancję uzyskania pozytywnej decyzji kredytowej. Możesz jednak podjąć następujące kroki, aby sprostać wymogom kredytodawców.

 1. Oszacuj swoją zdolność kredytową - jeśli masz wystarczająco wysokie dochody i brak obciążeń finansowych, Twoje szanse na kredyt na flipa są o wiele wyższe.
 2. Sprawdź historię kredytową w BIK - to niezbędne, gdyż negatywne wpisy w rejestrach dłużników uniemożliwiają podpisanie umowy z bankiem w ramach kredytu mieszkaniowego na flipa nieruchomości.
 3. Oceń całkowite koszty przedsięwzięcia w ramach flippingu mieszkania.
 4. Skompletuj wcześniej wymaganą dokumentację do kredytu.

Zastosuj się do naszych wskazówek, jeśli chcesz zmaksymalizować swoje szanse, aby zrealizować flip na kredyt i cieszyć się z pokaźnych zysków z odsprzedaży wyremontowanej nieruchomości.

W przypadku kredytu gotówkowego nie musisz martwić się o skomplikowane formalności, aczkolwiek ograniczona kwota finansowania może okazać się niewystarczająca na flipa. Dlaczego? W przypadku kredytu na flipa kwota jest ograniczona zdolnością kredytową, natomiast dla kredytu gotówkowego ogranicza ją Ustawodawstwo do kwoty 255 550 złotych.

Kredyt hipoteczny a house flipping - ile można zarobić?

Tak naprawdę ciężko dokładnie ocenić, ile da się zarobić na flipie mieszkania. Wszystko zależy od ceny sprzedaży nieruchomości, a także innych kosztów:

 • spłaty kredytu na flipa,
 • remontu mieszkania,
 • wystawienia oferty sprzedaży nieruchomości,
 • podpisania umowy z kupującym.

Musisz wiedzieć, że koszty podczas house flippingu generuje też wycena nieruchomości przez bank, podatek od ustanowienia hipoteki, ubezpieczenie nieruchomości oraz koszty notarialne. Kilka dodatkowych koszów zmniejszających wynagrodzenie flippera to:

 • czynsz, opłaty za prąd i podatek od nieruchomości,
 • stworzenie projektu wykończenia wnętrz,
 • prowizja agencji nieruchomości, która pomoże Ci ze sprzedażą,
 • podatek PCC od wzbogacenia, czyli aż 2% wartości rynkowej nieruchomości (jeśli jednak kupisz nową nieruchomość w ciągu 6 miesięcy od sprzedaży poprzedniej, unikniesz tego podatku).

Jeśli dokładnie przeanalizujesz wydatki, będziesz w stanie oszacować swoje zyski. Najlepiej wybierz najtańszy kredyt mieszkaniowy lub gotówkowy (zależnie od ceny mieszkania) i staraj się redukować koszty. Wtedy pojawi się realna szansa na zarobki rzędu od kilkudziesięciu tysięcy złotych w górę.

A może masz problemy finansowe, które blokują Cię przed podjęciem nowych inwestycji w nieruchomości? W takim razie skontaktuj się z Finaum. Nasi eksperci pomogą Ci podjąć rozsądne decyzje, aby zwiększyć swoją płynność finansową i wyjść z długów.

Czy inwestowanie w nieruchomości jest niebezpieczne?

W dzisiejszych czasach branża nieruchomości jest dość niestabilna, aczkolwiek inwestorzy stale odnotowują wysokie dochody. Z tego względu warto zainteresować się pojęciem flippingu mieszkaniowego. Jeśli jesteś w stanie zaciągnąć kredyt hipoteczny na flipa i wiesz, gdzie szukać okazji zakupu nieruchomości w atrakcyjnych cenach, koniecznie zostań flipperem.

Oczywiście flippowanie mieszkaniami jest równie niebezpieczne, jak inne formy inwestowania kapitału. Zanim podejmiesz jakąkolwiek decyzję, upewnij się dwa razy, że będziesz w stanie sprzedaż gotową nieruchomość z zyskiem. W przeciwnym razie zostaniesz z kredytem hipotecznym i mieszkaniem, które docelowo miało być szybko sprzedane w ramach flippingu.

Jakie dokumenty są potrzebne do wnioskowania o kredyt na flipa?

Aby uzyskać kredyt na flipa, musisz przygotować kilka dokumentów. Zadbaj o to odpowiednio wcześnie, aby szybciej otrzymać decyzję kredytową. Do kredytu na flipa potrzebujesz: zaświadczenia o dochodach, wyceny nieruchomości, umowy przedwstępnej ze sprzedającym, potwierdzenia wniesienia wymaganego wkładu własnego w inwestycję.

Kredyt gotówkowy czy kredyt hipoteczny? Co pozwoli na większy zysk?

Ciężko wskazać, co pozwoli wygenerować jak największe zyski w ramach flippingu nieruchomości. Ogólnie rzecz biorąc, znacznie tańszy jest kredyt hipoteczny ze względu na niższe oprocentowanie i prowizję w porównaniu do kredytu gotówkowego. A zatem, jeśli chcesz zoptymalizować koszty i zarobić jak najwięcej pieniędzy na flipie mieszkaniowym, koniecznie wybierz kredyt hipoteczny z jak najniższymi kosztami odsetkowymi i prowizyjnymi.

Jakie błędy może popełnić początkujący flipper nieruchomości?

Błędy, których należy się wystrzegać, aby nie stracić na flippingu nieruchomości to: zły dobór ofert banków w ramach kredytu na flipa, brak umiejętności sprzedażowych, brak dobrych zdjęć nieruchomości, niedoszacowanie kosztów inwestycji i remontu, brak współpracy z ekspertem kredytowym w zakresie pozyskiwania ofert kredytów inwestycyjnych na flipa.

Finaum

FINAUM - Centrum finansowe specjalizujące się w kredytach i pożyczkach. Więcej informacji o nas znajdziesz tutaj.

Zobacz także podobne artykuły

Dlaczego warto korzystać z usług doradcy kredytowego?

Jest wiele powodów, dla których warto zdecydować się na współpracę z doradcą kredytowym. To przede wszystkim dostęp do kompleksowego wsparcia w zakresie porównywania, poszukiwania oraz wnioskowania o kredyty i pożyczki. Jako klient profesjonalnego biura kredytowego możesz w każdym momencie skorzystać z usług doradcy kredytowego i zwiększyć bezpieczeństwo zawieranych transakcji finansowych. Chcesz dowiedzieć się, jak działa […]

Czytaj wpis
Kredyt na wakacje - a może pożyczka?

Poszukiwanie źródła finansowania na wakacyjny urlop może zająć sporo czasu. Na rynku jest wiele ofert kredytów i pożyczek na wakacje, z których możemy skorzystać. Zanim zdecydujesz się na konkretne rozwiązanie, koniecznie zapoznaj się z naszym poradnikiem. Dowiesz się, jak wybrać najlepszy kredyt na wakacje dla siebie i na co zwrócić uwagę przed podpisaniem umowy kredytowej. […]

Czytaj wpis
Pożyczka na alimenty i świadczenia rodzinne

W dzisiejszych czasach instytucje pozabankowe robią wszystko, aby pozyskać dodatkowych klientów i udzielić jak największej liczby pożyczek. Pożyczkodawcy często celują w grupy osób, które mają problemy z płynnością finansową i nie posiadają stabilnego źródła dochodu. W takich sytuacjach najczęściej wykorzystywane są pożyczki na alimenty i świadczenia rodzinne, np. 500 plus. Chcesz dowiedzieć się, na jakich […]

Czytaj wpis
Pożyczka na 500 plus

Osoby potrzebujące nagłego zastrzyku dodatkowej gotówki coraz częściej wybierają firmy pozabankowe w celu podpisania umowy pożyczki lub chwilówki. Problemy pojawiają się wtedy, kiedy pożyczkobiorca nie ma wystarczającej zdolności kredytowej. W takiej sytuacji musisz poszukać alternatywnych rozwiązań, które pozwolą Ci zbudować, chociażby minimalną zdolność finansową potrzebną do uzyskania pożyczki. Na rynku coraz częściej pojawiają się oferty […]

Czytaj wpis
Jak sprawdzić czy ktoś wziął na mnie kredyt?

Wyłudzenie kredytu i wszelkiego rodzaju oszustwa kredytowe to przestępstwo w rozumieniu Art. 297 Kodeksu karnego. Zgodnie z przepisami każdy, kto w celu uzyskania dla siebie od banku albo innej jednostki organizacyjnej korzyści finansowych nadużywa dobro osób trzeciej, podlega karze pozbawienia wolności nawet do 5 lat. Według raportu InfoDOK Związku Banków Polskich w pierwszym kwartale 2023 […]

Czytaj wpis
Czy można zaciągnąć drugi kredyt hipoteczny?

W dzisiejszych czasach do zaciągnięcia kredytu hipotecznego trzeba spełnić tylko kilka warunków wymaganych przez bank. To podstawa, aby móc ubiegać się o kolejne finansowanie związane z zakupem nieruchomości mieszkalnej. Poprzez zaciągnięcie kredytu hipotecznego możesz zrealizować swoje marzenia o własnych czterech ścianach. Zakup wymarzonego domu to często wydatek rzędu od kilkuset do nawet kilku milionów złotych. […]

Czytaj wpis
Kredyt gotówkowy pod hipotekę

W dzisiejszych czasach banki proponują wiele ciekawych produktów finansowych, które umożliwiają pozyskanie dodatkowej gotówki na dowolny cel lub sfinansowanie konkretnego przedsięwzięcia. Coraz popularniejsze są kredyty gotówkowe pod hipotekę, których zasada działania jest podobna jak np. kredytu pod zastaw mieszkania lub kredytu pod zastaw domu. W przypadku kredytów gotówkowych z zabezpieczeniem hipotecznym kwota finansowania nie może […]

Czytaj wpis
Chwilówki w weekend - jak to działa?

Banki komercyjne i większość firm pożyczkowych działa wyłącznie od poniedziałku do piątku. To spore ograniczenie, szczególnie dla osób, które chcą zdobyć dodatkowe pieniądze w nocy, późnym wieczorem lub w dni wolne od pracy. Obecnie na rynku pojawiają się propozycje chwilówek w weekend, które są przyznawane przez instytucje pozabankowe.  Jak to działa? Zasada jest prosta. Wystarczy, […]

Czytaj wpis
Kredyt na remont domu lub mieszkania

Kredyt na remont to dobre rozwiązanie przydatne przede wszystkim na etapie planowania kompleksowego remontu nieruchomości lub wykończenia. Decydując się na zaciągnięcie nowego zobowiązania w banku, koniecznie przeanalizuj wszystkie dostępne opcje finansowania. Możesz zdecydować się na kredyt hipoteczny na remont domu lub mieszkania, standardowy kredyt lub pożyczkę gotówkową. Możliwości jest mnóstwo. Warto jednak podpisać taką umowę kredytu […]

Czytaj wpis
Zawieszenie i umorzenie postępowania egzekucyjnego

Umorzenie postępowania egzekucyjnego z urzędu oznacza całkowite zakończenie egzekucji komorniczej. W takiej sytuacji sprawa ma swój koniec, ale nie ze względu na pozytywne zakończenie wszczętego postępowania egzekucyjnego. Umorzenie następuje wtedy, kiedy komornik w trakcie realizowanych czynności związanych z odzyskiwaniem należności napotka problemy i przeszkody umożliwiające zaspokojenie potrzeb wierzyciela. Wtedy następuje przekazanie sprawy do rozpatrzenia przez […]

Czytaj wpis
Pożyczka dla zadłużonych - co to takiego?

Pożyczki dla osób zadłużonych to najczęściej pozabankowe formy finansowania, które na etapie ubiegania się o wsparcie nie wymagają zbyt wielu formalności do załatwienia. W przypadku osób z zadłużeniami jest to naprawdę korzystne rozwiązanie, które pozwala na zminimalizowanie zdobycie dodatkowej gotówki na dowolnie wybrany cel. Zasada działania jest podobna jak w przypadku popularnych pożyczek bez BIK […]

Czytaj wpis
Kim jest dłużnik wekslowy?

Dłużnik wekslowy to osoba, która zdecydowała się na złożenie podpisu na wekslu oraz jest za niego w 100% odpowiedzialna i zobowiązana do ewentualnego uregulowania zadłużenia. Mianem dłużnika wekslowego nazywamy też: remitenta, trasanta, indosanta, awalistę oraz wyręczyciela. Szczegółowe wyjaśnienia tych pojęć znajdziesz w dalszej części tego artykułu. Dłużników wekslowych dzielimy na wtórnych oraz głównych. Zgodnie z […]

Czytaj wpis
1 2 3 8

Szukasz kredytu lub pożyczki?

Skontaktuj się z ekspertami kredytowymi FINAUM. Podczas bezpłatnej konsultacji postaramy Ci się pomóc rozwiązać problemy dotyczące kredytów i pożyczek.
PROJEKT STRONY WWW I OPIEKA MARKETINGOWA:
RIKONA.PL