Kredyt na flipa - co to znaczy?

Podsumowanie artykułu

House flipping, czyli inwestowanie w nieruchomości w celu ich dalszej odsprzedaży z zyskiem to coraz popularniejsze działania inwestorów. Przy odpowiednio poczynionych inwestycjach można zarobić setki tysięcy złotych i to z minimum wkładu początkowego. Czy możemy zdecydować się na kredyt na flipa, jeśli myślimy wyłącznie o inwestowaniu? Oczywiście, że tak! Tutaj zastosowanie znajdzie przede wszystkim kredyt hipoteczny, czyli mieszkaniowy.

W dzisiejszych czasach rynek nieruchomości rozwija się w niesamowitym tempie. Wysoki poziom zainteresowania inwestycją w nieruchomości doprowadził do tego, że coraz więcej osób kupuje mieszkania tylko po to, aby je odsprzedać z zyskiem lub okresowo wynająć w celu wygenerowania dodatkowego zysku pasywnego.

Pod pojęciem kredytu na flipa kryje się też metoda działania w ramach house flippingu. A zatem czym zajmuje się flipper nieruchomości? To inwestor, który nabywa lokale mieszkalne (najczęściej z rynku wtórnego), remontuje i sprzedaje z zyskiem. Wbrew pozorom, aby zostać flipperem, nie musisz mieć dużego kapitału własnego. Wystarczy zdolność kredytowa, która pozwoli Ci podpisać umowę kredytu pod zastaw mieszkania.

Czym jest flipping mieszkaniowy?

House flipping to stosunkowo nowe pojęcie, które dotyczy osób zainteresowanych inwestowaniem w nieruchomości. To metoda działania na rynku nieruchomości, która pozwala na wypracowanie pokaźnych zysków rzędu od kilkudziesięciu do nawet kilkuset tysięcy złotych. Zarobki są zależne od lokalizacji i skali prowadzonych działań w ramach flippingu mieszkaniowego.

Flippowanie polega na intensywnym poszukiwaniu mieszkań w atrakcyjnych cenach, które można z niskim wkładem własnym wyremontować i odsprzedać z zyskiem. Dochodem flippera jest różnica pomiędzy zakupem nieruchomości, remontem a jej odsprzedażą. Jako flipper nie możesz zapomnieć o kilku kwestiach:

  • podatek PCC-3,
  • prowizja agencji nieruchomości - o ile z niej korzystasz,
  • koszt kredytu hipotecznego.

Cała operacja inwestowania w nieruchomości najczęściej nie trwa dłużej niż kilka miesięcy. To oznacza, że od momentu kupna do momentu sprzedaży mieszkania nie upływa zbyt dużo czasu, gdyż ten najczęściej gra na niekorzyść flippera. 

Kiedy warto wziąć kredyt na flipa?

Kredyt hipoteczny na flipa warto wziąć wtedy, kiedy masz zdolność kredytową oraz znasz dobrze rynek nieruchomości. W przeciwnym razie generujesz ryzyko, że zaciągnięte zobowiązania trzeba będzie spłacać, a kupione mieszkanie nie będzie generowało zysku na wymaganym poziomie.

Jeśli dopiero zaczynasz, ale brakuje Ci wolnych środków na flippowanie mieszkaniami, jak najbardziej możesz wziąć kredyt pod zastaw domu lub kredyt pod zastaw działki. Banki są skłonne sfinansować inwestycję w flipping nieruchomości. Ogólnie rzecz biorąc, jeśli zamierzasz działać jako flipper mieszkaniowy i zależy Ci na szybkim zawarciu transakcji, koniecznie wybierz kredyt hipoteczny, którym pokryjesz nawet do 90% kosztów przedsięwzięcia.

Na co zwrócić uwagę, wybierając kredyt na flipa?

Decydując się na kredyt pozwalający na zakup nieruchomości do dalszej odsprzedaży, kieruj się przede wszystkim zdrowym rozsądkiem. Pamiętaj, aby wybrać ofertę, która generuje jak najmniejsze koszty. Dzięki temu zmaksymalizujesz swoje dochody, które i tak będą pomniejszone o wysokość spłaconych rat od momentu zakupu nieruchomości, aż do czasu jej sprzedaży.

Kilka czynników, które determinują dobry kredyt na flipa to:

  • niski wkład własny wymagany przez bank - najlepiej 10%, choć mniejsze koszty pojawiają się przy nieco większym wkładzie,
  • zerowa prowizja za udzielenie i wcześniejszą spłatę kredytu - to ważne, gdyż po odsprzedaży nieruchomości niektóre banki mogłyby pobrać nawet do 3% dodatkowej prowizji za wcześniejsze uregulowanie zadłużenia,
  • możliwość pozyskania dodatkowych środków na remont nieruchomości.

Wybieraj takie oferty banków komercyjnych, gdzie decyzja kredytowa może zostać wydana nawet w ciągu kilku dni. To ważne, aby szybko sfinansować zakup nieruchomości w okazyjnej cenie, gdyż prawdziwe perełki na rynku nieruchomości rozchodzą się niczym ciepłe bułeczki.

Oprócz powyższych czynników zwróć też uwagę na inne parametry finansowania: oprocentowanie (wysokość i typ), RRSO, prowizja, koszty ubezpieczeń, wymagane dokumenty. Im łatwiejszy proces ubiegania się o kredyt na flipa, tym bardziej opłacalny będzie flip mieszkaniowy, gdzie większość kosztów pokryjesz kredytem bankowym.

Jak złożyć wniosek o kredyt na flipa? Krok po kroku

Wnioskowanie o kredyt na flipa jest dość proste, aczkolwiek wymaga przejścia przez kilka kroków i formalności bankowych. Cała procedura wnioskowania powinna być zorganizowana tak, aby maksymalnie zredukować czas potrzebny do uzyskania ostatecznej decyzji i podpisania umowy kredytowej. Kluczem do sukcesu jest dobra organizacja swoich działań.

Najważniejsze kroki podczas ubiegania się o kredyt na flipa dla inwestorów rynku nieruchomości to:

  1. Porównaj dostępne oferty kredytów hipotecznych na flipa.
  2. Oceń swoje szanse na kredyt, czyli zbadaj zdolność kredytową i historię kredytową w BIK.
  3. Złóż wniosek o kredyt na flipa online lub stacjonarnie w placówce banku.
  4. Dołącz niezbędne dokumenty.
  5. Poczekaj na wycenę nieruchomości i decyzję kredytową.
  6. W razie uzyskania pozytywnej decyzji podpisz umowę i to wszystko.

Choć kredyty mieszkaniowe najczęściej udzielane są na zaspokojenie własnych potrzeb mieszkaniowych, nie ma żadnych przeciwwskazań co do tego, aby podpisać umowę także w celu rozpoczęcia flippingu mieszkaniowego.

Jak przygotować się do kredytu na flipa? Kilka porad w pigułce

Liczysz na złotą rade, dzięki której będziesz mieć 100% szans na kredyt na flipa? Niestety nie ma przepisu, który da gwarancję uzyskania pozytywnej decyzji kredytowej. Możesz jednak podjąć następujące kroki, aby sprostać wymogom kredytodawców.

  1. Oszacuj swoją zdolność kredytową - jeśli masz wystarczająco wysokie dochody i brak obciążeń finansowych, Twoje szanse na kredyt na flipa są o wiele wyższe.
  2. Sprawdź historię kredytową w BIK - to niezbędne, gdyż negatywne wpisy w rejestrach dłużników uniemożliwiają podpisanie umowy z bankiem w ramach kredytu mieszkaniowego na flipa nieruchomości.
  3. Oceń całkowite koszty przedsięwzięcia w ramach flippingu mieszkania.
  4. Skompletuj wcześniej wymaganą dokumentację do kredytu.

Zastosuj się do naszych wskazówek, jeśli chcesz zmaksymalizować swoje szanse, aby zrealizować flip na kredyt i cieszyć się z pokaźnych zysków z odsprzedaży wyremontowanej nieruchomości.

W przypadku kredytu gotówkowego nie musisz martwić się o skomplikowane formalności, aczkolwiek ograniczona kwota finansowania może okazać się niewystarczająca na flipa. Dlaczego? W przypadku kredytu na flipa kwota jest ograniczona zdolnością kredytową, natomiast dla kredytu gotówkowego ogranicza ją Ustawodawstwo do kwoty 255 550 złotych.

Kredyt hipoteczny a house flipping - ile można zarobić?

Tak naprawdę ciężko dokładnie ocenić, ile da się zarobić na flipie mieszkania. Wszystko zależy od ceny sprzedaży nieruchomości, a także innych kosztów:

  • spłaty kredytu na flipa,
  • remontu mieszkania,
  • wystawienia oferty sprzedaży nieruchomości,
  • podpisania umowy z kupującym.

Musisz wiedzieć, że koszty podczas house flippingu generuje też wycena nieruchomości przez bank, podatek od ustanowienia hipoteki, ubezpieczenie nieruchomości oraz koszty notarialne. Kilka dodatkowych koszów zmniejszających wynagrodzenie flippera to:

  • czynsz, opłaty za prąd i podatek od nieruchomości,
  • stworzenie projektu wykończenia wnętrz,
  • prowizja agencji nieruchomości, która pomoże Ci ze sprzedażą,
  • podatek PCC od wzbogacenia, czyli aż 2% wartości rynkowej nieruchomości (jeśli jednak kupisz nową nieruchomość w ciągu 6 miesięcy od sprzedaży poprzedniej, unikniesz tego podatku).

Jeśli dokładnie przeanalizujesz wydatki, będziesz w stanie oszacować swoje zyski. Najlepiej wybierz najtańszy kredyt mieszkaniowy lub gotówkowy (zależnie od ceny mieszkania) i staraj się redukować koszty. Wtedy pojawi się realna szansa na zarobki rzędu od kilkudziesięciu tysięcy złotych w górę.

A może masz problemy finansowe, które blokują Cię przed podjęciem nowych inwestycji w nieruchomości? W takim razie skontaktuj się z Finaum. Nasi eksperci pomogą Ci podjąć rozsądne decyzje, aby zwiększyć swoją płynność finansową i wyjść z długów.

Czy inwestowanie w nieruchomości jest niebezpieczne?

W dzisiejszych czasach branża nieruchomości jest dość niestabilna, aczkolwiek inwestorzy stale odnotowują wysokie dochody. Z tego względu warto zainteresować się pojęciem flippingu mieszkaniowego. Jeśli jesteś w stanie zaciągnąć kredyt hipoteczny na flipa i wiesz, gdzie szukać okazji zakupu nieruchomości w atrakcyjnych cenach, koniecznie zostań flipperem.

Oczywiście flippowanie mieszkaniami jest równie niebezpieczne, jak inne formy inwestowania kapitału. Zanim podejmiesz jakąkolwiek decyzję, upewnij się dwa razy, że będziesz w stanie sprzedaż gotową nieruchomość z zyskiem. W przeciwnym razie zostaniesz z kredytem hipotecznym i mieszkaniem, które docelowo miało być szybko sprzedane w ramach flippingu.

Jakie dokumenty są potrzebne do wnioskowania o kredyt na flipa?

Aby uzyskać kredyt na flipa, musisz przygotować kilka dokumentów. Zadbaj o to odpowiednio wcześnie, aby szybciej otrzymać decyzję kredytową. Do kredytu na flipa potrzebujesz: zaświadczenia o dochodach, wyceny nieruchomości, umowy przedwstępnej ze sprzedającym, potwierdzenia wniesienia wymaganego wkładu własnego w inwestycję.

Kredyt gotówkowy czy kredyt hipoteczny? Co pozwoli na większy zysk?

Ciężko wskazać, co pozwoli wygenerować jak największe zyski w ramach flippingu nieruchomości. Ogólnie rzecz biorąc, znacznie tańszy jest kredyt hipoteczny ze względu na niższe oprocentowanie i prowizję w porównaniu do kredytu gotówkowego. A zatem, jeśli chcesz zoptymalizować koszty i zarobić jak najwięcej pieniędzy na flipie mieszkaniowym, koniecznie wybierz kredyt hipoteczny z jak najniższymi kosztami odsetkowymi i prowizyjnymi.

Jakie błędy może popełnić początkujący flipper nieruchomości?

Błędy, których należy się wystrzegać, aby nie stracić na flippingu nieruchomości to: zły dobór ofert banków w ramach kredytu na flipa, brak umiejętności sprzedażowych, brak dobrych zdjęć nieruchomości, niedoszacowanie kosztów inwestycji i remontu, brak współpracy z ekspertem kredytowym w zakresie pozyskiwania ofert kredytów inwestycyjnych na flipa.

Finaum

FINAUM - Centrum finansowe specjalizujące się w kredytach i pożyczkach. Więcej informacji o nas znajdziesz tutaj.

Zobacz także podobne artykuły

Zmiana Konta Osobistego: Na Co Zwrócić Uwagę i Kiedy Warto To Zrobić?

Choć przeniesienie konta może wydawać się skomplikowane, odpowiednie przygotowanie i świadomość kluczowych aspektów tego procesu mogą uczynić tę zmianę prostą i opłacalną. W tym artykule przedstawiamy, na co zwrócić uwagę przy zmianie konta osobistego i kiedy warto to zrobić. Opłaty i Prowizje Jednym z głównych powodów, dla których wiele osób decyduje się na zmianę konta, […]

Czytaj wpis
Pożyczki dla zadłużonych bez zdolności kredytowej – jak wziąć finansowanie?

Pożyczki bez zdolności kredytowej to propozycja dla osób z zadłużeniem lub tych, które nie mają wystarczającej zdolności kredytowej, aby uzyskać kredyt w banku. Dzięki tego rodzaju produktom finansowym nawet osoby z wpisem w rejestrach dłużników mogą w krótkim czasie zdobyć potrzebne pieniądze. Tego typu pożyczki dostępne są przeważnie przez internet, a to umożliwia uzyskanie potrzebnych […]

Czytaj wpis
Pożyczka z komornikiem i złym BIKiem - czym jest i kto może skorzystać?

Niekorzystna sytuacja finansowa może dotknąć każdego, a jedna nieprzemyślana decyzja pociągnie za sobą lawinę problemów. Jeśli zmagasz się z zajęciem komorniczym, to najpewniej musisz stawiać czoła nie tylko konieczności spłaty zadłużenia, ale także innym pilnym wydatkom. Co robić? W takich sytuacjach pożyczki z komornikiem i złym BIKiem mogą być ratunkiem, dla tych osób, które w […]

Czytaj wpis
Pożyczka dla zadłużonych bez zdolności kredytowej: Gdzie szukać? Jakie warunki?

Trudna sytuacja życiowa i niska zdolność kredytowa to słaba perspektywa pozyskania kapitału od banku. Tradycyjne instytucje finansowe są zobligowane do dokładnej analizy swoich klientów. W związku z tym często odmawiają udzielenia kredytu osobom, które mają negatywną historię kredytową. Czy to oznacza definitywny brak szans na zewnętrzne finansowanie? Otóż nie.   Istnieją firmy pożyczkowe, które oferują pożyczki dla […]

Czytaj wpis
Pożyczka dla bezrobotnych – jak otrzymać pożyczkę na raty dla bezrobotnego?

Jeśli potrzebujesz pieniędzy na remont, wakacje, wymianę sprzętów RTV i AGD to w dzisiejszych czasach nie ma z tym problemu. Co więcej, możesz wziąć raty 0% i nie zapłacisz ani złotówki kosztów. Jednak nie każdy znajduje się w tak komfortowej pozycji. Osoby bezrobotne często napotykają trudności w uzyskaniu finansowania, gdyż dla banków są niewygodnymi klientami. […]

Czytaj wpis
Pożyczki długoterminowe dla zadłużonych: Sprawdź, jak działają pożyczki długoterminowe online

Niektórzy mówią, że lepiej jest mieć długi niż krótki. Ważny jest także ruch oceanu. Ty też nie pomyślałeś o katamaranie, prawda? Dlatego lepiej zajmijmy się finansami. W artykule przybliżymy, czym są pożyczki długoterminowe dla zadłużonych, kto ich udziela, a także ile i na jak długo można pożyczyć pieniądze. Umówmy się, że sama nazwa pożyczki wskazuje, […]

Czytaj wpis
15 sposobów na zwiększenie zdolności kredytowej

Drobna pożyczka czy milionowa transakcja na zakup nieruchomości przy użyciu kredytu wymagają posiadania odpowiedniej zdolności kredytowej. Określa ona sytuacją kredytobiorcy w momencie składania wniosku. Na jej podstawie bank podejmuje decyzję o udzieleniu bądź odrzuceniu wniosku o finansowanie. Co zrobić, aby poprawić swoją zdolność kredytową i uzyskać kredyt w oczekiwanej wysokości? W artykule przyjrzymy się sposobom […]

Czytaj wpis
Pożyczka na wakacje to dobry pomysł? Sprawdź, kredyt na urlop i wczasy last minute!

Wakacje od dziecka kojarzą się z wolnością, beztroską i przyjemnościami. Wraz z wiekiem nadal ważne są trzy elementy, ale masz dużo więcej możliwości. Zamiast kopać piłkę na trzepaku lub rozdawać head shoty w Counter-Strike’a możesz odwiedzić polskie góry, morze, puszczę lub Krainę Wielkich Jezior Mazurskich. Poza tym czeka na Ciebie cały świat i masa ciekawych […]

Czytaj wpis
Konsolidacja chwilówek: Kredyt na spłatę chwilówek to zdrowsze finanse osobiste?

Chwila za chwilą płynie, a chwilówka za chwilówką mogą ten euforyczny i poetycki stan brutalnie przerwać. W momencie, gdy jeden dług spłacasz kolejnym, zaczynasz wpadać w spiralę pogłębiających się długów. Prowadzi to do destabilizacji budżetu domowego i prowadzi do rosnących kosztów i poważniejszych problemów. Co zrobić w takiej sytuacji? Jeśli czujesz, że zapada Ci się […]

Czytaj wpis
Kredyt na ślub i wesele – czy warto?

Dla wielu osób wesele to jedno z najważniejszych wydarzeń w życiu. Jest to niezapomniana chwila, którą chcesz uczcić w sposób wyjątkowy i niezapomniany. Rosnące oczekiwania społeczne i presji medialnej sprawiają, że wiele par decyduje się wziąć kredyt na ślub i wesele. Czy warto pożyczyć pieniądze, aby stworzyć „ten” wymarzony scenariusz? Zdania są podzielone, ale nie […]

Czytaj wpis
6 błędów przy ubieganiu się o kredyt – na co uważać?

W momencie, gdy wnioskujesz o kredyt, liczysz na zgodę banku lub firmy pożyczkowej. Jednocześnie liczysz, że decyzją, którą podjąłeś, jest rozsądna i korzystna finansowo. Droga do upragnionego celu bywa pełna pułapek i błędów, które mogą znacząco wpłynąć na Twoją sytuację finansową. Niezależnie od tego, czy po raz pierwszy przymierzasz się do zaciągnięcia kredytu, czy masz […]

Czytaj wpis
Pożyczka pozabankowa online – co to jest? Jakie są jej rodzaje popularnych chwilówek?

Pożyczki pozabankowe to w dzisiejszych czasach coraz bardziej popularny sposób pożyczania pieniędzy wśród Polaków. To wyjątkowo atrakcyjne produkty finansowe na niewielkie wydatki, z błyskawicznym procesem wnioskowania i z formalnościami, które załatwisz online. Pojawienie się pożyczek pozabankowych otworzyło drzwi dla dużego grona klientów. Wśród nich znalazły się także te osoby, które zostały odrzucone przez banki. Proces […]

Czytaj wpis
1 2 3 11

Szukasz kredytu lub pożyczki?

Skontaktuj się z ekspertami kredytowymi FINAUM. Podczas bezpłatnej konsultacji postaramy Ci się pomóc rozwiązać problemy dotyczące kredytów i pożyczek.
PROJEKT STRONY WWW I OPIEKA MARKETINGOWA:
RIKONA.PL