Kredyt gotówkowy pod hipotekę

Podsumowanie artykułu

Standardowe oferty kredytów gotówkowych nie wymagają dodatkowego zabezpieczenia, szczególnie jeśli opiewają na niewielkie kwoty rzędu kilkudziesięciu tysięcy złotych. Banki komercyjne umożliwiają jednak zaciągnięcie znacznie większej kwoty, która ustawowo może wynieść nawet 255 550 złotych. W przypadku osób ze zbyt niską zdolnością kredytową jest jedno rozwiązanie, które umożliwia zaciągnięcie większej kwoty zobowiązania. To kredyt gotówkowy pod hipotekę, czyli z zabezpieczeniem długu na nieruchomości.

W dzisiejszych czasach banki proponują wiele ciekawych produktów finansowych, które umożliwiają pozyskanie dodatkowej gotówki na dowolny cel lub sfinansowanie konkretnego przedsięwzięcia. Coraz popularniejsze są kredyty gotówkowe pod hipotekę, których zasada działania jest podobna jak np. kredytu pod zastaw mieszkania lub kredytu pod zastaw domu.

W przypadku kredytów gotówkowych z zabezpieczeniem hipotecznym kwota finansowania nie może być większa niż ta wynikająca z Ustawy o kredycie konsumenckim, czyli 255 550 złotych. Niemniej jednak zastaw nieruchomości jest przydatnym rozwiązaniem, szczególnie dla kredytobiorców z nieco niższą zdolnością kredytową. Dlaczego? Otóż kredyt pod zastaw nieruchomości realnie zwiększa szanse na zdobycie większej kwoty finansowania bez konieczności wykazywania dodatkowych dochodów lub korzystania z pomocy żyranta.

Kredyt pod zastaw nieruchomości - jak to działa?

Oferta pożyczki gotówkowej oraz kredytu gotówkowego pod zastaw hipoteczny umożliwia pozyskanie dodatkowych środków bez konieczności wykazywania wysokiej zdolności kredytowej. Z zastawu mieszkania lub domu dla kredytu gotówkowego warto skorzystać więc wtedy, kiedy potrzebujesz wysokiej kwoty finansowania, ale Twoje dochody są niewystarczające.

Zasady są proste. Bank na etapie weryfikacji wniosku o kredyt gotówkowy sprawdza wartość nieruchomości, która będzie zabezpieczeniem długu. Na tej podstawie oceniana jest ostateczna zdolność kredytowa oraz kwota dostępnego kredytu gotówkowego pod hipotekę. Po podpisaniu umowy konieczny jest także wpis hipoteki do ksiąg wieczystych. W ten sposób następuje ustanowienie zabezpieczenia na wybranej nieruchomości.

Większość banków komercyjnych udziela finansowania w kwocie do 80% wartości zabezpieczenia. Zarówno kredyt, jak i pożyczka pod zastaw mieszkania własnościowego lub jakiejkolwiek innej nieruchomości umożliwia spożytkowanie otrzymanych pieniędzy w dowolnie wybrany sposób. Nie musisz więc wydać środków na remont nieruchomości. Możesz przeznaczyć je na dowolnie wybrany cel, nawet niezwiązany z nieruchomością będącą zabezpieczeniem finansowania.

Kredyt hipoteczny pod zastaw mieszkania a kredyt gotówkowy - różnice

Pomiędzy kredytem hipotecznym a kredytem gotówkowym pod hipotekę jest jedna, podstawowa różnica. To kwota udzielonego wsparcia finansowego. W przypadku zobowiązań hipotecznych nie ma żadnych ograniczeń co do maksymalnej przyznanej kwoty wsparcia. Jeśli w grę wchodzi kredyt gotówkowy lub pożyczka pod zastaw nieruchomości, wtedy musisz liczyć się z ograniczeniem kwoty kredytu do maksymalnie 255 550 złotych, niezależnie od wartości nieruchomości.

Pomiędzy tymi dwoma zobowiązaniami różnicą są też formalności do załatwienia. Pożyczka lub kredyt gotówkowy pod hipotekę jest dostępna nawet w kilka dni, po weryfikacji wszystkich dostarczonych dokumentów przez kredytobiorcę. W przypadku kredytów hipotecznych pod zastaw mieszkania, domu lub działki, musisz liczyć się z tym, że proces weryfikacji wniosku wyniesie nawet 30 dni lub więcej.

Kluczowa różnica to także cel finansowania. Kredyty hipoteczne są celowe, czyli udzielane na zakup, budowę lub remont nieruchomości mieszkalnej, która jednocześnie jest zabezpieczeniem długu. W przypadku kredytów gotówkowych pod hipotekę możesz uzyskać kredyt na dowolnie wybrany cel.

Kredyt pod hipotekę dla zadłużonych - czy to dobre rozwiązanie?

Znajdujesz się w trudnej sytuacji życiowej i masz problemy z nadmiernym zadłużeniem? W takim razie skontaktuj się z Finaum, a zespół wykwalifikowanych ekspertów pomoże Ci wybrać najkorzystniejsze rozwiązania dopasowane do Twoich potrzeb. 

Kredyt gotówkowy pod hipotekę dla osób zadłużonych to oferta finansowania, która umożliwia zaciągnięcie zobowiązania na większą kwotę, nawet jeśli zdolność kredytowa nie jest wystarczająca. To możliwe dzięki temu, że zabezpieczeniem finansowania będzie własność nieruchomości lub działki. Podobnie działa pożyczka hipoteczna, którą można uzyskać wyłącznie na nieruchomości, które nie są obciążone żadnym innym zobowiązaniem.

Osoby, które mają liczne zobowiązania w bankach i firmach pozabankowych i mocno obciążony domowy budżet wciąż mogą próbować wziąć kredyt gotówkowy pod hipotekę. Tutaj zabezpieczeniem kredytu będzie wpis w księdze wieczystej nieruchomości, czyi ustanowienie hipoteki na nieruchomości.

Jak złożyć wniosek o kredyt gotówkowy pod zastaw mieszkania?

Planujesz wziąć kredyt gotówkowy pod hipotekę? Musisz przejść przez kilka kroków i procedur bankowych, które umożliwiają zdobycie dodatkowej gotówki na dowolnie wybrany cel.

  1. Wybierz ofertę finansowania, która spełnia Twoje oczekiwania.
  2. Przygotuj niezbędne dokumenty, które umożliwią zaciągnięcie kredytu gotówkowego pod hipotekę.
  3. Złóż wniosek kredytowy wraz z kompletem dokumentów do wybranego banku.
  4. Poczekaj na ocenę wartości nieruchomości stanowiącej zabezpieczenia finansowania. Banki na tej podstawie oraz na podstawie zdolności kredytowej ustalają maksymalną kwotę kredytu.
  5. Podpisz umowę.

W przypadku pożyczki pod zastaw nieruchomości lub standardowego kredytu gotówkowego pod hipotekę czas oczekiwania na wydanie decyzji to maksymalnie kilka dni. Instytucje finansowe po dokładnej weryfikacji wniosku oraz dostarczonych dokumentów są w stanie precyzyjnie ocenić, w jakiej kwocie może zostać udzielony kredyt w takiej formie.

Jakich nieruchomości dotyczy kredyt pod zastaw mieszkania?

Decydując się na kredyt gotówkowy pod hipotekę, musisz przede wszystkim odpowiednio się przygotować do procesu wnioskowania. Przeanalizuj najpierw dokładne warunki kredytu, skompletuj dokumenty dotyczące nieruchomości oraz ustal wysokość kredytu, którą chcesz uzyskać.

W ramach kredytu gotówkowego pod hipotekę możesz zastawić w banku:

  • mieszkanie,
  • dom jednorodzinny,
  • działkę przeznaczoną pod zabudowę jednorodzinną.

Pamiętaj, że musisz być właścicielem lub współwłaścicielem nieruchomości, aby móc zdecydować się na obciążenie nieruchomości hipoteką. To kluczowy warunek do spełnienia. Niestety nie ma możliwości zastawu mieszkania osoby trzeciej.

Kredyt gotówkowy pod zastaw domu lub mieszkania - jak można wykorzystać otrzymane pieniądze?

Pieniądze otrzymane w ramach kredytu gotówkowego pod hipotekę możesz przeznaczyć, na co tylko chcesz. To oznacza, że 100% środków przekazanych przez bank na Twoje konto bankowe możesz wydać na: wakacje, zakup samochodu, remont mieszkania lub domu, wyprawkę dla dziecka, zakup sprzętu RTV i AGD.

Kto może starać się o kredyt gotówkowy pod hipotekę?

O kredyt gotówkowy pod zastaw konkretnej nieruchomości lub działki mogą starać się wyłącznie osoby pełnoletnie, z pełną zdolnością do czynności prawnych oraz z polskim obywatelstwem. Niezbędna jest także, chociażby minimalna zdolność kredytowa oraz prawa własności do lokalu mieszkalnego, który będzie zabezpieczeniem finansowania.

Jakie dokumenty są potrzebne do kredytu gotówkowego pod hipotekę?

Do uzyskania kredytu gotówkowego pod hipotekę potrzebujesz m.in. dokument potwierdzający posiadanie nieruchomości, np. akt notarialny, zaświadczenie o dochodach na druku od pracodawcy, wyciągi z konta bankowego oraz potwierdzenie zawarcia polisy ubezpieczenia nieruchomości od ognia i innych zniszczeń. Wymogi są podobne, jak w przypadku standardowego kredytu hipotecznego.

Na co zwrócić uwagę, wybierając ofertę kredytu gotówkowego pod zastaw nieruchomości?

Zanim zdecydujesz się na kredyt gotówkowy pod hipotekę, dokładnie przeanalizuj warunki finansowania. Nawet jeśli ubiegasz się o kredyt pod hipotekę bez zdolności kredytowej, zawsze przejrzyj takie parametry, jak: RRSO, oprocentowanie (typ i wysokość), całkowite koszty odsetkowe, prowizję i marżę banku, koszty ubezpieczeń, maksymalną kwotę kredytu oraz okres spłaty.

Finaum

FINAUM - Centrum finansowe specjalizujące się w kredytach i pożyczkach. Więcej informacji o nas znajdziesz tutaj.

Zobacz także podobne artykuły

Dlaczego warto korzystać z usług doradcy kredytowego?

Jest wiele powodów, dla których warto zdecydować się na współpracę z doradcą kredytowym. To przede wszystkim dostęp do kompleksowego wsparcia w zakresie porównywania, poszukiwania oraz wnioskowania o kredyty i pożyczki. Jako klient profesjonalnego biura kredytowego możesz w każdym momencie skorzystać z usług doradcy kredytowego i zwiększyć bezpieczeństwo zawieranych transakcji finansowych. Chcesz dowiedzieć się, jak działa […]

Czytaj wpis
Kredyt na flipa - co to znaczy?

W dzisiejszych czasach rynek nieruchomości rozwija się w niesamowitym tempie. Wysoki poziom zainteresowania inwestycją w nieruchomości doprowadził do tego, że coraz więcej osób kupuje mieszkania tylko po to, aby je odsprzedać z zyskiem lub okresowo wynająć w celu wygenerowania dodatkowego zysku pasywnego. Pod pojęciem kredytu na flipa kryje się też metoda działania w ramach house […]

Czytaj wpis
Kredyt na wakacje - a może pożyczka?

Poszukiwanie źródła finansowania na wakacyjny urlop może zająć sporo czasu. Na rynku jest wiele ofert kredytów i pożyczek na wakacje, z których możemy skorzystać. Zanim zdecydujesz się na konkretne rozwiązanie, koniecznie zapoznaj się z naszym poradnikiem. Dowiesz się, jak wybrać najlepszy kredyt na wakacje dla siebie i na co zwrócić uwagę przed podpisaniem umowy kredytowej. […]

Czytaj wpis
Pożyczka na alimenty i świadczenia rodzinne

W dzisiejszych czasach instytucje pozabankowe robią wszystko, aby pozyskać dodatkowych klientów i udzielić jak największej liczby pożyczek. Pożyczkodawcy często celują w grupy osób, które mają problemy z płynnością finansową i nie posiadają stabilnego źródła dochodu. W takich sytuacjach najczęściej wykorzystywane są pożyczki na alimenty i świadczenia rodzinne, np. 500 plus. Chcesz dowiedzieć się, na jakich […]

Czytaj wpis
Pożyczka na 500 plus

Osoby potrzebujące nagłego zastrzyku dodatkowej gotówki coraz częściej wybierają firmy pozabankowe w celu podpisania umowy pożyczki lub chwilówki. Problemy pojawiają się wtedy, kiedy pożyczkobiorca nie ma wystarczającej zdolności kredytowej. W takiej sytuacji musisz poszukać alternatywnych rozwiązań, które pozwolą Ci zbudować, chociażby minimalną zdolność finansową potrzebną do uzyskania pożyczki. Na rynku coraz częściej pojawiają się oferty […]

Czytaj wpis
Jak sprawdzić czy ktoś wziął na mnie kredyt?

Wyłudzenie kredytu i wszelkiego rodzaju oszustwa kredytowe to przestępstwo w rozumieniu Art. 297 Kodeksu karnego. Zgodnie z przepisami każdy, kto w celu uzyskania dla siebie od banku albo innej jednostki organizacyjnej korzyści finansowych nadużywa dobro osób trzeciej, podlega karze pozbawienia wolności nawet do 5 lat. Według raportu InfoDOK Związku Banków Polskich w pierwszym kwartale 2023 […]

Czytaj wpis
Czy można zaciągnąć drugi kredyt hipoteczny?

W dzisiejszych czasach do zaciągnięcia kredytu hipotecznego trzeba spełnić tylko kilka warunków wymaganych przez bank. To podstawa, aby móc ubiegać się o kolejne finansowanie związane z zakupem nieruchomości mieszkalnej. Poprzez zaciągnięcie kredytu hipotecznego możesz zrealizować swoje marzenia o własnych czterech ścianach. Zakup wymarzonego domu to często wydatek rzędu od kilkuset do nawet kilku milionów złotych. […]

Czytaj wpis
Chwilówki w weekend - jak to działa?

Banki komercyjne i większość firm pożyczkowych działa wyłącznie od poniedziałku do piątku. To spore ograniczenie, szczególnie dla osób, które chcą zdobyć dodatkowe pieniądze w nocy, późnym wieczorem lub w dni wolne od pracy. Obecnie na rynku pojawiają się propozycje chwilówek w weekend, które są przyznawane przez instytucje pozabankowe.  Jak to działa? Zasada jest prosta. Wystarczy, […]

Czytaj wpis
Kredyt na remont domu lub mieszkania

Kredyt na remont to dobre rozwiązanie przydatne przede wszystkim na etapie planowania kompleksowego remontu nieruchomości lub wykończenia. Decydując się na zaciągnięcie nowego zobowiązania w banku, koniecznie przeanalizuj wszystkie dostępne opcje finansowania. Możesz zdecydować się na kredyt hipoteczny na remont domu lub mieszkania, standardowy kredyt lub pożyczkę gotówkową. Możliwości jest mnóstwo. Warto jednak podpisać taką umowę kredytu […]

Czytaj wpis
Zawieszenie i umorzenie postępowania egzekucyjnego

Umorzenie postępowania egzekucyjnego z urzędu oznacza całkowite zakończenie egzekucji komorniczej. W takiej sytuacji sprawa ma swój koniec, ale nie ze względu na pozytywne zakończenie wszczętego postępowania egzekucyjnego. Umorzenie następuje wtedy, kiedy komornik w trakcie realizowanych czynności związanych z odzyskiwaniem należności napotka problemy i przeszkody umożliwiające zaspokojenie potrzeb wierzyciela. Wtedy następuje przekazanie sprawy do rozpatrzenia przez […]

Czytaj wpis
Pożyczka dla zadłużonych - co to takiego?

Pożyczki dla osób zadłużonych to najczęściej pozabankowe formy finansowania, które na etapie ubiegania się o wsparcie nie wymagają zbyt wielu formalności do załatwienia. W przypadku osób z zadłużeniami jest to naprawdę korzystne rozwiązanie, które pozwala na zminimalizowanie zdobycie dodatkowej gotówki na dowolnie wybrany cel. Zasada działania jest podobna jak w przypadku popularnych pożyczek bez BIK […]

Czytaj wpis
Kim jest dłużnik wekslowy?

Dłużnik wekslowy to osoba, która zdecydowała się na złożenie podpisu na wekslu oraz jest za niego w 100% odpowiedzialna i zobowiązana do ewentualnego uregulowania zadłużenia. Mianem dłużnika wekslowego nazywamy też: remitenta, trasanta, indosanta, awalistę oraz wyręczyciela. Szczegółowe wyjaśnienia tych pojęć znajdziesz w dalszej części tego artykułu. Dłużników wekslowych dzielimy na wtórnych oraz głównych. Zgodnie z […]

Czytaj wpis
1 2 3 8

Szukasz kredytu lub pożyczki?

Skontaktuj się z ekspertami kredytowymi FINAUM. Podczas bezpłatnej konsultacji postaramy Ci się pomóc rozwiązać problemy dotyczące kredytów i pożyczek.
PROJEKT STRONY WWW I OPIEKA MARKETINGOWA:
RIKONA.PL