Kredyt gotówkowy pod hipotekę

Podsumowanie artykułu

Standardowe oferty kredytów gotówkowych nie wymagają dodatkowego zabezpieczenia, szczególnie jeśli opiewają na niewielkie kwoty rzędu kilkudziesięciu tysięcy złotych. Banki komercyjne umożliwiają jednak zaciągnięcie znacznie większej kwoty, która ustawowo może wynieść nawet 255 550 złotych. W przypadku osób ze zbyt niską zdolnością kredytową jest jedno rozwiązanie, które umożliwia zaciągnięcie większej kwoty zobowiązania. To kredyt gotówkowy pod hipotekę, czyli z zabezpieczeniem długu na nieruchomości.

W dzisiejszych czasach banki proponują wiele ciekawych produktów finansowych, które umożliwiają pozyskanie dodatkowej gotówki na dowolny cel lub sfinansowanie konkretnego przedsięwzięcia. Coraz popularniejsze są kredyty gotówkowe pod hipotekę, których zasada działania jest podobna jak np. kredytu pod zastaw mieszkania lub kredytu pod zastaw domu.

W przypadku kredytów gotówkowych z zabezpieczeniem hipotecznym kwota finansowania nie może być większa niż ta wynikająca z Ustawy o kredycie konsumenckim, czyli 255 550 złotych. Niemniej jednak zastaw nieruchomości jest przydatnym rozwiązaniem, szczególnie dla kredytobiorców z nieco niższą zdolnością kredytową. Dlaczego? Otóż kredyt pod zastaw nieruchomości realnie zwiększa szanse na zdobycie większej kwoty finansowania bez konieczności wykazywania dodatkowych dochodów lub korzystania z pomocy żyranta.

Kredyt pod zastaw nieruchomości - jak to działa?

Oferta pożyczki gotówkowej oraz kredytu gotówkowego pod zastaw hipoteczny umożliwia pozyskanie dodatkowych środków bez konieczności wykazywania wysokiej zdolności kredytowej. Z zastawu mieszkania lub domu dla kredytu gotówkowego warto skorzystać więc wtedy, kiedy potrzebujesz wysokiej kwoty finansowania, ale Twoje dochody są niewystarczające.

Zasady są proste. Bank na etapie weryfikacji wniosku o kredyt gotówkowy sprawdza wartość nieruchomości, która będzie zabezpieczeniem długu. Na tej podstawie oceniana jest ostateczna zdolność kredytowa oraz kwota dostępnego kredytu gotówkowego pod hipotekę. Po podpisaniu umowy konieczny jest także wpis hipoteki do ksiąg wieczystych. W ten sposób następuje ustanowienie zabezpieczenia na wybranej nieruchomości.

Większość banków komercyjnych udziela finansowania w kwocie do 80% wartości zabezpieczenia. Zarówno kredyt, jak i pożyczka pod zastaw mieszkania własnościowego lub jakiejkolwiek innej nieruchomości umożliwia spożytkowanie otrzymanych pieniędzy w dowolnie wybrany sposób. Nie musisz więc wydać środków na remont nieruchomości. Możesz przeznaczyć je na dowolnie wybrany cel, nawet niezwiązany z nieruchomością będącą zabezpieczeniem finansowania.

Kredyt hipoteczny pod zastaw mieszkania a kredyt gotówkowy - różnice

Pomiędzy kredytem hipotecznym a kredytem gotówkowym pod hipotekę jest jedna, podstawowa różnica. To kwota udzielonego wsparcia finansowego. W przypadku zobowiązań hipotecznych nie ma żadnych ograniczeń co do maksymalnej przyznanej kwoty wsparcia. Jeśli w grę wchodzi kredyt gotówkowy lub pożyczka pod zastaw nieruchomości, wtedy musisz liczyć się z ograniczeniem kwoty kredytu do maksymalnie 255 550 złotych, niezależnie od wartości nieruchomości.

Pomiędzy tymi dwoma zobowiązaniami różnicą są też formalności do załatwienia. Pożyczka lub kredyt gotówkowy pod hipotekę jest dostępna nawet w kilka dni, po weryfikacji wszystkich dostarczonych dokumentów przez kredytobiorcę. W przypadku kredytów hipotecznych pod zastaw mieszkania, domu lub działki, musisz liczyć się z tym, że proces weryfikacji wniosku wyniesie nawet 30 dni lub więcej.

Kluczowa różnica to także cel finansowania. Kredyty hipoteczne są celowe, czyli udzielane na zakup, budowę lub remont nieruchomości mieszkalnej, która jednocześnie jest zabezpieczeniem długu. W przypadku kredytów gotówkowych pod hipotekę możesz uzyskać kredyt na dowolnie wybrany cel.

Kredyt pod hipotekę dla zadłużonych - czy to dobre rozwiązanie?

Znajdujesz się w trudnej sytuacji życiowej i masz problemy z nadmiernym zadłużeniem? W takim razie skontaktuj się z Finaum, a zespół wykwalifikowanych ekspertów pomoże Ci wybrać najkorzystniejsze rozwiązania dopasowane do Twoich potrzeb. 

Kredyt gotówkowy pod hipotekę dla osób zadłużonych to oferta finansowania, która umożliwia zaciągnięcie zobowiązania na większą kwotę, nawet jeśli zdolność kredytowa nie jest wystarczająca. To możliwe dzięki temu, że zabezpieczeniem finansowania będzie własność nieruchomości lub działki. Podobnie działa pożyczka hipoteczna, którą można uzyskać wyłącznie na nieruchomości, które nie są obciążone żadnym innym zobowiązaniem.

Osoby, które mają liczne zobowiązania w bankach i firmach pozabankowych i mocno obciążony domowy budżet wciąż mogą próbować wziąć kredyt gotówkowy pod hipotekę. Tutaj zabezpieczeniem kredytu będzie wpis w księdze wieczystej nieruchomości, czyi ustanowienie hipoteki na nieruchomości.

Jak złożyć wniosek o kredyt gotówkowy pod zastaw mieszkania?

Planujesz wziąć kredyt gotówkowy pod hipotekę? Musisz przejść przez kilka kroków i procedur bankowych, które umożliwiają zdobycie dodatkowej gotówki na dowolnie wybrany cel.

  1. Wybierz ofertę finansowania, która spełnia Twoje oczekiwania.
  2. Przygotuj niezbędne dokumenty, które umożliwią zaciągnięcie kredytu gotówkowego pod hipotekę.
  3. Złóż wniosek kredytowy wraz z kompletem dokumentów do wybranego banku.
  4. Poczekaj na ocenę wartości nieruchomości stanowiącej zabezpieczenia finansowania. Banki na tej podstawie oraz na podstawie zdolności kredytowej ustalają maksymalną kwotę kredytu.
  5. Podpisz umowę.

W przypadku pożyczki pod zastaw nieruchomości lub standardowego kredytu gotówkowego pod hipotekę czas oczekiwania na wydanie decyzji to maksymalnie kilka dni. Instytucje finansowe po dokładnej weryfikacji wniosku oraz dostarczonych dokumentów są w stanie precyzyjnie ocenić, w jakiej kwocie może zostać udzielony kredyt w takiej formie.

Jakich nieruchomości dotyczy kredyt pod zastaw mieszkania?

Decydując się na kredyt gotówkowy pod hipotekę, musisz przede wszystkim odpowiednio się przygotować do procesu wnioskowania. Przeanalizuj najpierw dokładne warunki kredytu, skompletuj dokumenty dotyczące nieruchomości oraz ustal wysokość kredytu, którą chcesz uzyskać.

W ramach kredytu gotówkowego pod hipotekę możesz zastawić w banku:

  • mieszkanie,
  • dom jednorodzinny,
  • działkę przeznaczoną pod zabudowę jednorodzinną.

Pamiętaj, że musisz być właścicielem lub współwłaścicielem nieruchomości, aby móc zdecydować się na obciążenie nieruchomości hipoteką. To kluczowy warunek do spełnienia. Niestety nie ma możliwości zastawu mieszkania osoby trzeciej.

Kredyt gotówkowy pod zastaw domu lub mieszkania - jak można wykorzystać otrzymane pieniądze?

Pieniądze otrzymane w ramach kredytu gotówkowego pod hipotekę możesz przeznaczyć, na co tylko chcesz. To oznacza, że 100% środków przekazanych przez bank na Twoje konto bankowe możesz wydać na: wakacje, zakup samochodu, remont mieszkania lub domu, wyprawkę dla dziecka, zakup sprzętu RTV i AGD.

Kto może starać się o kredyt gotówkowy pod hipotekę?

O kredyt gotówkowy pod zastaw konkretnej nieruchomości lub działki mogą starać się wyłącznie osoby pełnoletnie, z pełną zdolnością do czynności prawnych oraz z polskim obywatelstwem. Niezbędna jest także, chociażby minimalna zdolność kredytowa oraz prawa własności do lokalu mieszkalnego, który będzie zabezpieczeniem finansowania.

Jakie dokumenty są potrzebne do kredytu gotówkowego pod hipotekę?

Do uzyskania kredytu gotówkowego pod hipotekę potrzebujesz m.in. dokument potwierdzający posiadanie nieruchomości, np. akt notarialny, zaświadczenie o dochodach na druku od pracodawcy, wyciągi z konta bankowego oraz potwierdzenie zawarcia polisy ubezpieczenia nieruchomości od ognia i innych zniszczeń. Wymogi są podobne, jak w przypadku standardowego kredytu hipotecznego.

Na co zwrócić uwagę, wybierając ofertę kredytu gotówkowego pod zastaw nieruchomości?

Zanim zdecydujesz się na kredyt gotówkowy pod hipotekę, dokładnie przeanalizuj warunki finansowania. Nawet jeśli ubiegasz się o kredyt pod hipotekę bez zdolności kredytowej, zawsze przejrzyj takie parametry, jak: RRSO, oprocentowanie (typ i wysokość), całkowite koszty odsetkowe, prowizję i marżę banku, koszty ubezpieczeń, maksymalną kwotę kredytu oraz okres spłaty.

Finaum

FINAUM - Centrum finansowe specjalizujące się w kredytach i pożyczkach. Więcej informacji o nas znajdziesz tutaj.

Zobacz także podobne artykuły

6 błędów przy ubieganiu się o kredyt – na co uważać?

W momencie, gdy wnioskujesz o kredyt, liczysz na zgodę banku lub firmy pożyczkowej. Jednocześnie liczysz, że decyzją, którą podjąłeś, jest rozsądna i korzystna finansowo. Droga do upragnionego celu bywa pełna pułapek i błędów, które mogą znacząco wpłynąć na Twoją sytuację finansową. Niezależnie od tego, czy po raz pierwszy przymierzasz się do zaciągnięcia kredytu, czy masz […]

Czytaj wpis
Pożyczka pozabankowa online – co to jest? Jakie są jej rodzaje popularnych chwilówek?

Pożyczki pozabankowe to w dzisiejszych czasach coraz bardziej popularny sposób pożyczania pieniędzy wśród Polaków. To wyjątkowo atrakcyjne produkty finansowe na niewielkie wydatki, z błyskawicznym procesem wnioskowania i z formalnościami, które załatwisz online. Pojawienie się pożyczek pozabankowych otworzyło drzwi dla dużego grona klientów. Wśród nich znalazły się także te osoby, które zostały odrzucone przez banki. Proces […]

Czytaj wpis
Konto osobiste – co warto o nim wiedzieć?

Podstawowym narzędziem finansowym, z którego Ty także korzystasz to konto osobiste. Jest to miejsce, gdzie wpływa Twoje wynagrodzenie, przechowujesz środki, a także zarządzasz swoimi wydatkami. Do rachunku podpięty może być popularny debet, a także na niego przelewane są pieniądze z kredytów. Co jeszcze warto wiedzieć o koncie osobistym? W artykule przyjrzymy się rachunkom bieżącym. Podpowiemy, […]

Czytaj wpis
Czym jest wkład własny przy kredycie hipotecznym? Ile wynosi minimalny wkład własny?

Planując zakup mieszkania lub domu na kredyt, warto zapoznać się z terminem wkład własny. Jest to określona suma pieniędzy, którą jako potencjalny kredytobiorca będziesz musiał zainwestować na poczet zakupu nieruchomości. Najczęściej to decydujący element o uzyskaniu kredytu hipotecznego. Jednak wokół udziału własnego krąży wiele mitów, z którymi chcemy się rozprawić. Jedną z najczęściej powtarzanych półprawd […]

Czytaj wpis
Czym jest wiarygodność kredytowa i czym różni się od zdolności kredytowej?

Bardzo prawdopodobne, że znasz osoby, którym pożyczyłbyś nawet spore pieniądze bez obaw, że do Ciebie wrócą. Jednocześnie są też takie, które w żaden sposób nie przekonają Cię do udzielenia pożyczki. Ten zbiór opinii, doświadczeń i własnych przekonań wpływają na czyjąś wiarygodność. Banki podchodzą do analizy wniosku nie tylko przez pryzmat zdolności kredytowej, ale także innych […]

Czytaj wpis
Kredyt a umowa zlecenie. Czy dostanę kredyt gotówkowy lub kredyt hipoteczny przy umowie zlecenie?

Jeśli planujesz zawnioskować o kredyt hipoteczny lub potrzebujesz środków na dowolny cel, to jednym z miejsc, gdzie możesz je pożyczyć, jest bank lub instytucja pożyczkowa. Co w przypadku umowy zlecenia? Nie stanowi ona przeszkody w staraniach o pieniądze. Istnieją jednak pewne wymagania, które trzeba spełnić. Pracując na umowę zlecenie, konieczne jest posiadanie dłuższego stażu pracy […]

Czytaj wpis
Pożyczka i kredyt gotówkowy na wkład własny. Czy możesz wziąć kredyt, żeby wziąć kredyt?

Zakup mieszkania za gotówkę to duży jednorazowy wydatek, na który nie wszystkich stać. Ponadto pozbycie się takiej gotówki nie zawsze jest potrzebne, gdyż środki mogą pracować w inny sposób. Niemniej jednak spora grupa osób kupuje nieruchomości przy użyciu kredytu hipotecznego, a do niego potrzebny jest udział własny. Czy pożycza lub kredyt gotówkowy na wkład własny […]

Czytaj wpis
Płatności zbliżeniowe kartą i telefonem. Jak działają płatności zbliżeniowe i jak ich używać na co dzień?

Narodowy Bank Polski podał, że liczba kart płatniczych wzrosła z 42,2 mln w 2019 r. do 44,9 mln w 2023 roku. Charakterystyką polskiego rynku, jak zaznaczył NBP, jest dominujący udział kart, które umożliwiają płatności zbliżeniowe. Na koniec czerwca 2023 r. było ich 43,2 milionów, co daje 96,3% w ogólnej liczbie kart. Jak efektywnie korzystać z […]

Czytaj wpis
Czyszczenie BIK. Sprawdź, co możesz zrobić, aby poprawić scoring BIK

Przymierzasz się do zaciągnięcia kredytu, ale miałeś poślizgi w spłacaniu zobowiązań i Twój raport w Biurze Informacji Kredytowej nie wygląd najlepiej? Czy możliwe jest czyszczenie BIK? Tak, jest to możliwe, ale nie w każdej sytuacji. Sprawdziliśmy, co można zrobić, aby usunąć niektóre wpisy i dzięki temu poprawić scoring BIK.  Czyszczenie BIK to temat bardzo popularny, […]

Czytaj wpis
Najlepsze konta oszczędnościowe, czyli jak sprawić, żeby Twoje pieniądze zaczęły pracować

Powiedzenie „pieniądz robi pieniądz” jest jak najbardziej prawdziwe. Ktoś inwestuje środki finansowe w rozwój firmy, ktoś inny stawia na akcje, a jeszcze inny zdecyduje się na konto oszczędnościowe. W tym artykule skupimy się na tym ostatnim rozwiązaniu. Czy warto odkładać pieniądze na koncie oszczędnościowym? Zdecydowanie tak. Warto pomyśleć o rachunku oszczędnościowym, jeśli np. nie chcesz […]

Czytaj wpis
Czym jest ryzyko kredytowe?

Dynamiczna, zmienna i często nieprzewidywalna sytuacja w gospodarce sprawia, że banki muszą minimalizować swoje ryzyko finansowe. Głównym elementem, który wpływa na równowagę, jest obszar związany z ryzykiem kredytowym. Jest to istotny czynnik z punktu widzenia analizy i zarządzania ryzykiem w całym sektorze finansowym. W artykule przyjrzymy się naturze ryzyka kredytowego, tym co wpływa na jego […]

Czytaj wpis
Jak naliczane są odsetki na karcie kredytowej?

Jeszcze dwie dekady temu karta kredytowa, najlepiej złota lub platynowa, były symbolem statusu. Dzisiaj tego typu produktu dostępne są praktycznie dla wszystkich. Zamożne osoby mogą liczyć na wysokie limity sięgające miliona złotych i prestiżowe usługi concierge. Patrząc bardziej przyziemnie, karty kredytowe dostępne są dla szerokiego grona klientów banków. Co warto o nich wiedzieć? Karty kredytowe […]

Czytaj wpis
1 2 3 10

Szukasz kredytu lub pożyczki?

Skontaktuj się z ekspertami kredytowymi FINAUM. Podczas bezpłatnej konsultacji postaramy Ci się pomóc rozwiązać problemy dotyczące kredytów i pożyczek.
PROJEKT STRONY WWW I OPIEKA MARKETINGOWA:
RIKONA.PL