Żyrant to inaczej osoba, która zgadza się spłacać dług za głównego kredytobiorcę, kiedy ten nie będzie w stanie terminowo uregulować swojego zadłużenia. Zarówno banki, jak i firmy pożyczkowe mogą ubiegać się w odniesieniu do żyranta o spłatę długu, który powstał w wyniku podpisania umowy, a główny kredytobiorca nie zobowiązuje się uregulowania zadłużenia.
Chcesz dowiedzieć się, kto może zostać żyrantem, a także jakie są prawa i obowiązki poręczyciela? Zabezpieczenie zobowiązania w ten sposób to dla banków i firm pożyczkowych poświadczenie, że w razie problemów ze spłatą długu zawsze będzie alternatywne rozwiązanie na ściągnięcie kwoty zaległego zadłużenia. Dotyczy to zarówno kredytów gotówkowych, jak i pożyczek pozabankowych. Obecnie tylko dla kredytów hipotecznych nie stosuje się żyranta - w tym przypadku możliwe jest wyłącznie dołączenie innej osoby jako współkredytobiorcę. Składając wniosek o kredyt, warto pamiętać o tym, aby od razu uwzględnić w nim możliwość podżyrowania długu. Dzięki temu zdolność kredytowa do zobowiązania znacznie wzrasta, a więc pojawia się możliwość zaciągnięcia zobowiązania na znacznie wyższą kwotę.
Kim jest żyrant i kto może zostać poręczycielem? Sprawdź!
Żyrantem może zostać osoba, która ma pełną zdolność do czynności prawnych oraz pozytywną historię kredytową. To bardzo ważne, gdyż banki oraz firmy pożyczkowe dokładnie weryfikują to, jakie możliwości finansowe ma główny kredytobiorca, jak i żyrant. Ogólnie rzecz biorąc, żyrantem może zostać osoba, która spełnia kilka podstawowych wymogów. Najistotniejsze jest to, aby potencjalny poręczyciel długu:
- wykazywał odpowiednio wysoką zdolność kredytową,
- miał pozytywną historię w BIK,
- nie miał na swoim koncie zbyt wielu zobowiązań finansowych - najlepiej w ogóle,
- nie mieć na koncie zajęć komorniczych,
- wykazywać stabilne źródło pozyskiwania dochodu.
Prawa i obowiązki żyranta - co warto wiedzieć o poręczeniu kredytu?
Poręczenie kredytu powoduje, że zdolność kredytowa głównego kredytobiorcy znacznie wzrasta, a sama umowa kredytowa pozostaje praktycznie bez zmian. Warto jednak wiedzieć, że poręczenie kredytu nakłada na żyranta pewne obowiązki. Co ciekawe, podstawowym obowiązkiem żyranta jest przejęcie obowiązku za spłatę zobowiązania, kiedy kredytobiorca nie wywiązuje się z warunków podpisanej już umowy. Kiedy bank nie będzie w stanie ściągnąć zadłużenia bezpośrednio z głównego kredytobiorcy, zwrócić się z prośbą o uregulowanie zadłużenia przez poręczyciela. W tym przypadku obowiązuje standardowy harmonogram spłaty kredytu lub pożyczki.
Umowa pożyczki z żyrantem zawiera wszelkie zapiski odnoszące się do tego, w jakim stopniu żyrant odpowiada za zadłużenia. Co ciekawe, żyrant nie musi spłacać kredytu wtedy, kiedy w umowie jasno zostały ustalone jego obowiązki oraz poziom odpowiedzialności. Jest też kilka praw poręczyciela, który stanowi pewne zabezpieczenie dla zobowiązania. Osoba występująca w umowie jako żyrant, według kodeksu cywilnego ma pełne prawo do informacji na temat sytuacji finansowej kredytobiorcy, jeszcze przed podpisaniem umowy poręczenia. Dodatkowo może poprosić o przedstawienie zapisów dotyczących wysokości raty, całkowitej kwoty zobowiązania oraz harmonogramu spłat. W kwestii podsumowania, prawa i obowiązki poręczyciela to głównie takie elementy, jak:
- dostęp do informacji o jakichkolwiek problemów ze spłatą długu przez kredytobiorcę,
- analiza sytuacji finansowej osoby, dla której zostanie podpisany kredyt z żyrantem,
- konieczność spłaty zadłużenia w przypadku zaniechania tego obowiązku przez kredytobiorcę - oczywiście zgodnie z zakresem zawartym w umowie.
Umowa poręczenia kredytu lub pożyczki - jak wygląda?
Umowa poręczenia kredytu to dość prosty dokument, który może przybierać formę standardowej umowy pożyczki lub kredytu. Jeśli jednak chodzi o zapiski konieczne do zawarcia w umowie poręczenia, wyróżniamy następujące kwestie:
- informacje o ograniczeniach poręczenia kwotowego - warto zaznaczyć, że poręczyciel może być pociągnięty do odpowiedzialności za spłatę długu tylko do określonej kwoty, o ile takowa została ustalona w umowie poręczenia,
- ustalenie poręczenia czasowego - mowa tu o tym, jak długo żyrant będzie zobowiązany do spłaty zadłużenia za kredytobiorcę,
- informacje o odsetkach w ramach kredytu lub pożyczki, a także tych za brak terminowej spłaty długu,
- kolejność zabezpieczeń, czyli sposób ściągania długu przez wierzyciela - najczęściej w pierwszej kolejności bank lub firma pożyczkowa próbuje pociągnąć do odpowiedzialności głównego kredytobiorcę, a dopiero wtedy, kiedy działania egzekucyjne nie przynoszą efektów, obowiązek spłaty długu przechodzi na poręczyciela.
Dlaczego warto wziąć kredyt z poręczycielem?
Jest wiele powodów, dla jakich warto zdecydować się na przystąpienie do umowy kredytu wraz z poręczycielem. Dzięki temu możesz przede wszystkim realnie zwiększyć swoje szanse na pozyskanie finansowania w odpowiednio wysokiej kwocie. Jeśli nie masz wystarczająco wysokiej zdolności kredytowej, koniecznie zdecyduj się na wykorzystanie zdolności kredytowej żyranta. Warto jednak zaznaczyć, że istotne są także rejestry dłużników - potencjalny poręczyciel, jak i główny kredytobiorca nie powinni mieć negatywnych wpisów w BIK, gdyż to mogłoby skutkować odmowną decyzją o przyznaniu finansowania przez bank lub firmę pożyczkową.
Podsumowując: żyrowanie kredytu to doskonały sposób, aby realnie zwiększyć swoje szanse na pozyskanie kredytu w odpowiednio wysokiej kwocie. Warto też zaznaczyć, że osoba w roli żyranta nieco obniża swoje możliwości finansowe, dlatego, jeśli w przyszłości będzie chciała zaciągnąć kredyt na własne konto, może okazać się, że zdolność finansowa nie będzie już wystarczająca. Co ciekawe, poręczyciel ma możliwość wycofania się z kredytu w każdej chwili, o ile nie doszło do żadnych opóźnień w spłacie zadłużenia, a także bank zgodzi się na taką operację. W ten sposób można odzyskać swoją pełną zdolność kredytową.