Zwrot podatku za 2023. Na jaką kwotę możesz liczyć?

Podsumowanie artykułu

W artykule przeczytasz o terminach i kwotach zwrotu. Przybliżamy informacje o podatku z ulgi na dzieci oraz 13. i 14. emerytur. Ponadto znajdziesz kilka przydatnych wskazówek dotyczących tego, jak w krótkim czasie otrzymać nadpłacony podatek.

W 2023 roku nie było dużych zmian w systemie podatkowym. Reforma wprowadzająca Polski ład w 2022 r. sprawiła, że większość podatników rozlicza się obecnie na skali podatkowej. Większa kwota wolna od podatku przyczyniła się do tego, że część osób w ogóle nie odprowadza podatku, a więc nie ma co liczyć na zwrot z urzędu skarbowego. Kto zatem może otrzymać zwrot nadpłaconego podatku za 2023? Na jaką kwotę możesz liczyć?

Zwrot podatku za 2023 rok. Na jaką kwotę możesz liczyć?

Trzeba jasno podkreślić, że Polski ład wprowadził zamieszanie w podatkach. Jako świadomy podatnik najpewniej wiesz, że sytuacja z ubiegłego roku i wysokie zwroty już się nie powtórzą. W 2023 nadpłacone zaliczki połączone z obniżeniem pierwszego progu skali podatkowej sprawiły, że zwroty nadpłaty za 2022 pozytywnie zaskoczyły wiele osób. W tym roku będzie inaczej. 

Najwięcej zyskają osoby, które rozliczają ulgę na dzieci. Ponadto na duży zwrot mogą otrzymać podatnicy, którzy rozliczą ulgę termomodernizacyjną. Pieniądze otrzymają także emeryci i renciści, ponieważ zapłacili oni podatek od 13. i 14. emerytury. W dalszej części artykułu znajdziesz więcej szczegółów.

Zwrot nadpłaconego podatku z ulgi na dzieci

Rodzice, którzy będą rozliczać PIT za 2023 i korzystają z ulgi na dzieci, mogą liczyć na ulgę. Wyniesie ona od 1112,04 zł do 2700 złotych, w zależności od liczby potomstwa. Ulga na dziecko przysługuje obojgu rodzicom i jak obliczył portal PIT.pl, jej wysokość wynosi w przypadku:

 • jednego dziecka – miesięczna ulga wynosi 92,67 zł (ulga roczna to 1112,04 zł). Ulga przysługuje podatnikowi rozliczającemu się indywidualnie, jeśli jego dochód nie przekroczył 56 000 zł. W przypadku rozliczenia łącznego z małżonkiem – limit stanowi kwota 112 000 zł. Limit nie dotyczy rodziców dziecka z niepełnosprawnością.
 • dwójki dzieci – miesięczna ulga wynosi po 92,67 zł na każde dziecko (czyli razem 185,34 zł); ulga w skali rocznej wynosi po 1112,04 zł na każde dziecko (czyli roczna ulga na dwójkę dzieci to 2224,08 zł). Dochody rodziców nie mają w tym wypadku wpływu na prawo do ulgi.
 • trójki dzieci – miesięczna ulga na pierwszą dwójkę dzieci wynosi po 92,67 zł a na trzecie dziecko 166,67 (razem 352,01 zł); ulga w skali rocznej na pierwszą dwójkę dzieci wynosi po 1112,04 a na trzecie dziecko - 2000,04 (roczna ulga na trójkę dzieci wynosi 4224,12). Ulga w tym wypadku nie jest uzależniona od dochodów rodziców.
 • czwórki dzieci lub więcej – miesięczna ulga na pierwszą dwójkę dzieci wynosi po 92,67 zł, na trzecie dziecko – 166,67 a na czwarte i każde kolejne dziecko – po 225 zł (miesięczna ulga na czworo dzieci wynosi 577,01 zł). Ulga w skali rocznej wynosi na pierwszą dwójkę dzieci po 1112,04, na trzecie dziecko 2000,04 zł a na czwarte i każde kolejne po 2700 zł. Roczna ulga na czworo dzieci wynosi 6924,12 zł. Ulga nie jest w tym wypadku uzależniona od dochodów rodziców.

Jeśli jesteś rodzicem i będziesz samodzielnie obliczać PIT-37, to warto uwzględnić swoje potomstwo w deklaracji.

Seniorzy także mogą otrzymać zwrot nadpłaty

Zwrot podatku otrzymają także emeryci i renciści. Wszystko dlatego, że zapłacili oni zaliczki od 13. i 14. emerytury. Oznacza to, że fiskus będzie musiał je odliczyć i dokonać zwrotu.

Zwrot w wysokości ok. 400 zł otrzymają emeryci i renciści, którzy:

 • pobierali w minionym roku emeryturę lub rentę w wysokości nieprzekraczającej 2500 zł brutto;
 • osiągnęli w ubiegłym roku przychody nie wyższe niż 30 tys. złotych.

PIT za 2023: Jak uzyskać szybszy zwrot podatku?

Jeżeli chcesz rozliczyć PIT za 2023 rok, to nie czekaj do 30 kwietnia 2024 r. ze złożeniem zeznania. Podatek dochodowy rozliczysz i prześlesz do urzędu skarbowego za pomocą programów e-PIT, które oferują możliwość rozliczenia i przesłania zeznania podatkowego do US.

PIT możesz złożyć już na początku stycznia 2024. Jednak dopiero od 15 lutego 2024 Krajowa Administracja Skarbowa (KAS) udostępni na portalu w ramach usługi Twój e-PIT wypełnione PIT-36 lub PIT-37 do akceptacji. Najpewniej dopiero po tym terminie płatnicy będą otrzymywać zwrot nadpłaty podatku.

Najwygodniejszym, a zarazem najszybszym sposobem na przesłanie zeznania jest przygotowanie e-PITu. Możesz to zrobić już teraz, ale pierwsze zwroty podatku najpewniej wpłyną dopiero w momencie, gdy KAS udostępni dokumenty PIT-36 i 37 w połowie lutego.

Automatyczny zwrot nadpłaconego podatku za 2023

Urzędy skarbowe świadczą usługę AUTO ZWROTU, która obejmuje automatyczny zwrot podatku VAT i nadpłat podatkowych PIT. W przypadku pozytywnej weryfikacji np. braku zaległości podatkowych, system zrealizuje wypłatę nadpłaconego podatku za miniony rok w ciągu kilku dni. 

Automatyczny zwrot podatku w 2024 obejmuje:

 • zwrot VAT do 5 tys. zł;
 • zwrot nadpłat PIT-37 do 5 tys. zł.

Powyższe dotyczy zeznań złożonych za pośrednictwem usługi Twój e-PIT.

Termin zwrotu podatku w 2024

Jeśli przysługuje Ci zwrot za miniony rok kalendarzowy, to pamiętaj, że ważny jest sposób złożenia dokumentów. Dlaczego? Od niego zależy maksymalny czas oczekiwania na przelew środków, na Twoje konto.

Nadpłata podatku podlega zwrotowi w terminie:

 • do 45 dni - PIT złożony elektronicznie;
 • do 3 miesięcy - PIT w wersji papierowej.

Podatnicy oczekują najczęściej na zwrot nadpłaconego podatku od 30 do 90 dni od dnia złożenia deklaracji. Jeśli nie chcesz tyle czekać na pieniądze, to być może przyda Ci się pożyczka gotówkowa. Pomożemy w formalnościach, a dzięki temu szybciej otrzymasz przelew na konto.

Urząd skarbowy w 2024 roku: Podatnik może uzyskać zwrot do 30 dni. Jak?

Istnieje grupa podatników, którzy odprowadzając zaliczki na podatek i są uprawnieni do otrzymania zwrotu wcześniej niż w ciągu 45 dni. Tego rodzaju preferencyjne warunki obejmują posiadaczy Karty Dużej Rodziny. Dzięki niej po złożeniu PIT, osoba uprawniona do zwrotu podatku otrzyma go w ciągu 30 dni od przesłania deklaracji.

Pamiętaj! Twoim obowiązkiem jest poinformowanie organów podatkowych o posiadaniu Karty Dużej Rodziny. Najlepszym na to sposobem jest umieszczenie informacji w polu „informacje uzupełniające” w deklaracji PIT. 

PIT za 2023 rok: zwrot podatku a zajęcia komornicze i zaległości podatkowe

Zdarza się, że nie każdy może liczyć na zwrot podatku. Inne zobowiązania w zakresie danin należnych państwu, zajęcia komornicze, a nawet mandaty mogą obniżyć ostateczną kwotę podatku lub uniemożliwi jej otrzymanie.  Zanim fiskus wyśle pieniądze na Twoje konto, dokładnie sprawdzi, czy nie posiadasz zaległości.

Powyższa sytuacja pokazuje, że faktyczna wielkość zwrotu, która wpłynie na Twój rachunek bankowy, może być niższa niż ta wynikająca z deklaracji. W skrajnych przypadkach nie otrzymasz żadnych pieniędzy, jeśli US przeznaczy zwrot na spłatę Twoich zobowiązań podatkowych.

Oświadczenie PIT-2. Dlaczego warto je złożyć?

 W 2024 możesz złożyć PIT-2. Jest to przydatne rozwiązanie szczególnie w przypadku zleceniobiorców i osób, które pracują na wielu etatach. Ponadto mogą go złożyć m.in.:

 • zleceniobiorcy;
 • osoby na kontraktach;
 • wykonawcy dzieł.

Zgodnie z obowiązującymi przepisami podatnik może stosować kwotę wolną w zaliczkach do trzech płatników jednocześnie. Formularz PIT składa się tylko raz w momencie podjęcia zatrudnienia u danego zleceniodawcy. Jednak możesz to zrobić w dowolnym momencie. 

Ważne! Oświadczenia złożone przed 1 stycznia 2023 r. nadal są ważne, pod warunkiem, że nie zmieniły się okoliczności wpływające na wysokość zaliczek.

PIT-2 umożliwia zmniejszenie comiesięcznych zaliczek maksymalnie o 1/12 kwoty zmniejszającej o podatek tj. 300 zł (3600 zł rocznie). Oświadczenie warto złożyć przede wszystkim ze względu na zwiększenie kwoty wolnej do 30 tys. złotych.

Większa grupa osób uprawnionych do złożenia PIT-2

W 2023 r. poszerzyła się grupa osób, która jest uprawniona do złożenia PIT-2. Wśród nich są zarówno osoby na etacie, jak i wykonawcy dzieł, zleceniobiorcy, menadżerowie na kontraktach, praktykanci czy osoby na stażach uczniowskich. Dzięki temu osoby pracujące na umowach cywilnoprawnych nie nadpłacają podatku, a dzięki temu otrzymają wyższą wypłatę w ciągu roku, zamiast czekać na zwrot.

Uwaga! PIT-2 mogą złożyć także osoby, które prowadzą jednocześnie działalność gospodarczą i rozliczają się wg skali podatkowej. W takiej sytuacji należy złożyć PIT-2 u swojego pracodawcy lub zleceniodawcy.

Nowe przepisy umożliwiają na stosowanie kwoty wolnej u trzech płatników jednocześnie. Taki wariant dostępny jest m.in. w przypadku osób zatrudnionych na umowę o pracę, jak i u osób na umowach zlecenie.

Wspomniani podatnicy będą mogli podzielić 1/12 kwoty zmniejszającej podatek (300 zł) na dwóch (po 150 zł) lub trzech płatników (po 100 zł). Konieczne jest złożenie PIT u każdego z nich. W ten sposób nie będziesz nadpłacać podatku w zaliczkach, co przełoży się na wyższe comiesięczne wynagrodzenie „na rękę”.

Powyższe rozwiązanie obowiązuje od niedawna. Dotychczas był to przywilej osób zatrudnionych na etacie. Dlatego nadpłacone z braku złożenia PIT-2 kwoty podatku w zaliczkach w większości przypadków będą do zwrotu dopiero w ramach rozliczenia PIT za ubiegły rok.

Zwrot podatku za 2023 r. tylko dla płatników, którzy płacili podatki

Jeśli zaliczasz się do grona osób, które w wyniku podniesienia kwoty wolnej od podatku, nie płacili składek w minionym roku, nie otrzymasz zwrotu. W przypadku gry zarabiasz rocznie nie więcej niż 30 000 złotych, to mieścisz się w kwocie wolnej od podatku. Ponadto osoby do 26 roku życia, pracujący seniorzy, a także rodziny z czwórką (lub więcej) dzieci nie płacą podatku do 85 528 złotych.

„Zerowy PIT dla młodych” dotyczy przychodów, które uzyskuje się z:

 1. Stosunku służbowego, stosunku pracy, pracy nakładczej, spółdzielczego stosunku pracy – a więc najogólniej mówiąc: pracy na etacie,
 2. Umowy zlecenia,
 3. Tytułu odbywania praktyki absolwenckiej,
 4. Tytułu odbywania stażu uczniowskiego,
 5. Zasiłku macierzyńskiego.

Natomiast młode osoby, które prowadzą firmy lub pracują na umowie o dzieło już płacą podatki.

Co zrobić, żeby w 2024 r. nie nadpłacać podatku?

Możesz uniknąć sytuacji, w której nadpłacasz podatek w zaliczkach. W tym celu należy wyliczyć właściwe zaliczki. Jak to zrobić?

Od ubiegłego roku możesz złożyć PIT-2. Oświadczenie sprawia, że co miesiąc możesz wyliczyć zaliczkę na podatek, uwzględniając 1/12 kwoty wolnej. Jeśli już w 2024 złożysz deklarację PIT-2 do płatnika, to będzie on pomniejszał zaliczkę na podatek, podobnie, jak osobie na etacie.

Dodatkowy zastrzyk gotówki

Dla wielu osób złożenie PIT to trudne wyzwanie. Obecnie w sieci dostępnych jest wiele darmowych aplikacji, które krok po kroku przeprowadzą Cię przez cały proces. Uwzględniają one dostępne ulgi i preferencje podatkowe, co wpływa na wysokość zwrotu. Deklarację możesz złożyć już na początku stycznia 2024 r. lub zaczekać do momentu opublikowania PIT-ów przez KAS. Pamiętaj, że im szybciej złożysz deklarację, tym szybciej otrzymasz środki. Jeśli potrzebujesz pieniędzy natychmiast, to zachęcamy do skorzystania z naszej oferty kredytów dla firm i osób indywidualnych.

Finaum

FINAUM - Centrum finansowe specjalizujące się w kredytach i pożyczkach. Więcej informacji o nas znajdziesz tutaj.

Zobacz także podobne artykuły

Raty 0%: Na czym polegają zakupy na raty zero procent i na co uważać?

Nie brakuje osób, które uważają, że raty 0 to tylko chwyt marketingowy. Czy tak jest w rzeczywistości? Otóż nie! Sieci handlowe przy współpracy z bankami są w stanie zaproponować finansowanie sprzętu RTV i AGD. Tego typu usługa dostępna jest także przy zakupie aut czy w sklepach meblowych. Jak zatem działa nieoprocentowana pożyczka? Czy zaciągając ją, […]

Czytaj wpis
Brakuje Ci na ratę kredytu? Wypróbuj 5 sprawdzonych rozwiązań

Na dzień przed pobraniem raty kredytu zaglądasz na konto i nagle oblewa Cię zimny pot. Brak wystarczających środków! Nie chcesz zepsuć swojej historii kredytowej i kolejny raz musisz wymyślić jak zorganizować pieniądze. Trzeba się spieszyć, ale nie warto panikować. Poniżej znajdziesz kilka wskazówek, co zrobić w tego typu sytuacjach. Jak koszty kredytu wpływają na portfele […]

Czytaj wpis
Kredyt samochodowy: Co warto o nim wiedzieć i jak wybrać najlepszy dla siebie kredyt na samochód?

Carl Benz uznawany jest za twórcę pierwszego samochodu. Choć na początku żartowano z jego wynalazku, że „straszy konie”, to dzisiaj trudno sobie wyobrazić świat bez auta. Często jest ono niezbędne, aby dojechać do pracy, zawieźć pociechy do szkoły czy wyjechać na wakacje. Zdarza się, że samochód to element „kultu”, przedmiot kolekcjonerski lub po prostu marzenie. […]

Czytaj wpis
Jak zawiesić działalność zarejestrowaną w CEIDG przez Internet?

Zawieszenie działalności gospodarczej to sytuacja, w której chcesz lub musisz na pewien czas wstrzymać prowadzenie swojej firmy. Najczęstszą jej przyczyną jest utrata płynności, która prowadzi do trudności w opłacaniu kosztów, składek i podatków. Obowiązujące w kraju przepisy zapewniają możliwość zawieszenia działalności.  W artykule odpowiemy m.in. na pytania: Czytaj dalej i poznaj więcej szczegółów. Jak przeprowadzić […]

Czytaj wpis
Kwalifikowany podpis elektroniczny to wygoda i standard w biznesie

Stanie w kolejkach do urzędu nikomu nie służy, dlatego przedsiębiorcy korzystają z narzędzi, umożliwiających ich ominięcie. Jednym z nich jest podpis elektroniczny, dzięki któremu załatwisz sprawy urzędowe, ale możesz nim także podpisać dokument cyfrowy i zatwierdzić zmiany w KRS lub CEIDG. Co warto wiedzieć o podpisie elektronicznym i jak go uzyskać? Czym jest podpis kwalifikowany? […]

Czytaj wpis
Zakupy w sklepie internetowym - gdzie zgłosić oszustwo?

Choć rozwój nowoczesnych technologii przyczynia się do tego, że jesteśmy w stanie zamawiać towary i usługi o wiele szybciej, to jednak generuje to spore ryzyko wyłudzeń. Cyberprzestępcy czyhają na nieświadomych użytkowników internetu, którzy bez dłuższego namysłu klikają we wszystkie otrzymywane linki. Te są tworzone wyłącznie po to, aby wyłudzić pieniądze. Realizując zakupy przez internet, zwracajmy […]

Czytaj wpis
Wezwanie do zapłaty

Każdy dłużnik musi liczyć się z tym, że w razie nagminnego unikania odpowiedzialności i braku jakichkolwiek wpłat na poczet wierzytelności może otrzymać wezwanie do zapłaty. Wysyłanie pism o z przedsądowym, czyli ostatecznym wezwaniem do zapłaty to działania wierzycieli, które mają na celu polubowne załatwienie sprawy z dłużnikiem. To formalny dokument, który jest przygotowywany najczęściej wtedy, […]

Czytaj wpis
Czym jest płatność odroczona?

Płatności odroczone to nowoczesne usługi finansowe, które z roku na rok zyskują na popularności. To jednak wcale nie oznacza, że taka metoda realizowania płatności za zakup usług i produktów jest w 100% bezpieczna. Kiedy sięgamy po metodę płatności odroczonej, kupujemy towary albo usługi i płacimy za nie dopiero za jakiś czas. Takie formy płatności udostępniają […]

Czytaj wpis
Czym jest kosztorys budowlany?

Mianem kosztorysu budowlanego nazywamy dokument, który zawiera wyszczególnione wszystkie koszty związane z wybudowaniem budynku mieszkalnego. Choć rodzaje kosztorysów są różne i mogą zawierać całkowicie odmienne informacje, to jednak standardem w przypadku kosztorysu budowlanego są takie dane, jak: To dokument finansowy, który ma ogromne znaczenie dla każdej ze stron powiązanej z transakcją budowy domu lub innej […]

Czytaj wpis
Licytacja komornicza za długi

Każdy wierzyciel ma prawo do tego, aby ubiegać się spłaty pełnej kwoty zobowiązania zaciągniętego przez dłużnika wraz z należnymi odsetkami. Jeśli windykacja polubowna, terenowa, a nawet wysyłanie monitów o zadłużeniu nie przynosi żadnych efektów, wtedy może dojść do egzekucji komorniczej. Aby licytacja mieszkania na poczet spłaty zobowiązań finansowych mogła zostać zrealizowana, komornik musi mieć tzw. […]

Czytaj wpis
Dlaczego warto korzystać z usług doradcy kredytowego?

Jest wiele powodów, dla których warto zdecydować się na współpracę z doradcą kredytowym. To przede wszystkim dostęp do kompleksowego wsparcia w zakresie porównywania, poszukiwania oraz wnioskowania o kredyty i pożyczki. Jako klient profesjonalnego biura kredytowego możesz w każdym momencie skorzystać z usług doradcy kredytowego i zwiększyć bezpieczeństwo zawieranych transakcji finansowych. Chcesz dowiedzieć się, jak działa […]

Czytaj wpis
Kredyt na flipa - co to znaczy?

W dzisiejszych czasach rynek nieruchomości rozwija się w niesamowitym tempie. Wysoki poziom zainteresowania inwestycją w nieruchomości doprowadził do tego, że coraz więcej osób kupuje mieszkania tylko po to, aby je odsprzedać z zyskiem lub okresowo wynająć w celu wygenerowania dodatkowego zysku pasywnego. Pod pojęciem kredytu na flipa kryje się też metoda działania w ramach house […]

Czytaj wpis
1 2 3 9

Szukasz kredytu lub pożyczki?

Skontaktuj się z ekspertami kredytowymi FINAUM. Podczas bezpłatnej konsultacji postaramy Ci się pomóc rozwiązać problemy dotyczące kredytów i pożyczek.
PROJEKT STRONY WWW I OPIEKA MARKETINGOWA:
RIKONA.PL