Za termin windykacji długów określa się dochodzenie praw do odzyskania należnych środków przez wierzyciela przy pomocy dostępnych środków, zgodnych z prawem. Warto zaznaczyć, że proces windykacyjny bywa często dość skomplikowany i zajmuje sporo czasu. Niektóre czynności podejmowane przez wierzycieli w celu odzyskania należności są bardziej dotkliwe, choć te stosuje się wyłącznie wtedy, kiedy dłużnik za wszelką cenę unika spłaty zaległego zadłużenia.
Obecnie obowiązuje zasada, iż banki w pierwszej kolejności decydują się na windykację miękką, czyli taką, która polega na przypomnieniach o konieczności uregulowania zadłużenia. Windykacja polubowna dotycz wysłania nakazu zapłaty, które często jest dodatkowo płatne. Może to odbywać się zarówno listownie, jak i za pośrednictwem SMS lub wiadomości telefonicznych. Jeśli takie metody nie przynoszą zamierzonych rezultatów, konieczne jest podjęcie nieco skuteczniejszych kroków egzekucyjnych. Po wysłaniu kilku monitów przypominających wskazuje się też na ewentualne sankcje prawne, które mogą spotkać dłużnika, np. postępowanie sądowe lub zajęcie komornicze. Warto też dodać, że wszelkie zaległe zobowiązania są odnotowywane w BIK, co znacznie utrudnia w przyszłości ubieganie się o kredyt lub pożyczki pozabankowe.
Windykacja należności a wizyta windykatora terenowego
W sytuacji, kiedy bank nie ma możliwości skontaktowania się z dłużnikiem w ramach windykacji miękkiej, dochodzi do sytuacji, gdzie w miejscu zamieszkanie dłużnika pojawi się windykator terenowy. Celem jego pracy jest jak najszybsze nakłonienie kredytobiorcy do spłaty zadłużenia lub wypracowania jak najlepszej metody na uregulowanie, chociażby części długu w ratach. Warto też dodać, że terenowy windykator zbiera informacje na temat etapów postępowania windykacyjnego, a także próbuje wyjaśnić powody, które spowodowały powstanie nadmiernego zadłużenia.
Kiedy kredytobiorca skontaktuje się z windykatorem, może zdecydować się na polubowne rozpatrzenie sprawy, dzięki czemu postępowanie sądowe nie będzie konieczne. Warto wybrać taką formę rozwiązania sprawy, aby nie narażać się na dalsze koszty windykacji terenowej. Efektem działań firmy windykacyjnej może być uznanie długu, a także podpisanie ewentualnej ugody.
Firma windykacyjna - jak może prowadzić swoje działania?
Prowadzenie działań przez firmy windykacyjne musza odbywać się zgodnie z poszanowaniem obowiązującego prawa. Ponadto windykator nie może przekraczać swoich uprawnień, a także podejmować następujących czynności:
- wchodzić do domu lub mieszkania osoby zadłużonej bez jego zgody,
- przekazywać informacje nt. występującego długu osobom trzecim,
- dokonywania spisu majątku dłużnika,
- nękać dłużnika częstymi telefonami,
- nachodzić dłużnika w miejscu jego zatrudnienia.
Jak bank może odzyskać należności? Rodzaje windykacji
Jeśli chodzi o to, jak powinna działać skuteczna windykacja należności, warto poznać nie tylko definicję tego, czym jest windykacja, a także jakie są jej rodzaje. Oto kilka skutecznych metod, które pozwalają nakłonić dłużnika do uregulowania zadłużenia:
- Wezwanie do zapłaty.
- Windykacja telefoniczna.
- Sądowe odzyskiwanie długów - to skuteczna windykacja należności, która jednak zajmuje sporo czasu i jednocześnie nakłada na dłużnika wysokie koszty dodatkowe.
- Windykacja komornicza - można powiedzieć, że to ostatnia forma odzyskiwania długów przez wierzycieli.
- Giełda długów - wierzyciel może wystawić dług na sprzedaż, dzięki czemu odzyska należne środki w nieco niższej kwocie, ale jednocześnie pozbędzie się problemów z dłużnikiem.
Odzyskiwanie należności - windykacja twarda czy miękka? Podsumowanie
Jeśli chodzi o odzyskiwanie długów, warto mieć na uwadze fakt, iż ten proces wcale nie musi być nieprzyjemny dla kredytobiorcy lub pożyczkobiorcy. Wystarczy współpracować z windykatorem, odpowiadać na wezwania do zapłaty, a także dbać o to, aby w miarę swoich możliwości spłacać występujące zadłużenie. Zarówno windykacja twarda, jak i miękka mogą przynieść zamierzone efekty. Każdy kredytobiorca powinien wiedzieć, że procesu windykacji można łatwo uniknąć. W razie problemów finansowych wystarczy skorzystać z opcji restrukturyzacji kredytu lub innych form pomocy, aby nie narazić się na opóźnienia w spłacie zobowiązań i tym samym kontakt ze strony firmy windykacyjnej lub sądu.