Rejestry dłużników w Polsce

Podsumowanie artykułu

W Polsce działa kilka instytucji, które zajmują się gromadzeniem informacji o dłużnikach, czyli po prostu o osobach, które mają na swoim koncie aktywne zobowiązania finansowe. Co ciekawe, rejestr dłużników to nie tylko KRS, ale także wiele innych instytucji, jak np. BIK i BIG. Dzięki temu, że w Polsce prowadzone są dokładne rejestry osób zadłużonych, zarówno banki, jak i inne instytucje mogą szybko sprawdzać rzetelność swoich potencjalnych klientów. Dotyczy to także przedsiębiorców, którzy chcą zweryfikować wiarygodność swoich potencjalnych kontrahentów - do tego służy m.in. KRS.

Jeśli chodzi o dane o zadłużeniach osób prywatnych, jak i przedsiębiorców w Polsce, warto wiedzieć, że działa kilka instytucji gromadzących informacje o dłużnikach. Podstawowe instytucje, które nazywane są inaczej rejestrem dłużników niewypłacalnych, to m.in.:

  1. BIG InfoMonitor, czyli Biuro Informacji Gospodarczej - zajmuje się gromadzeniem informacji i ich udostępnianiem na temat zadłużenia konsumentów oraz przedsiębiorców. W tym przypadku rejestr zawiera wszelkie informacje dotyczące zadłużeń w postaci rachunków za telefon, media, alimenty oraz zobowiązania windykowane.
  2. KRD - Krajowy Rejestr Długów - przechowuje dane odnoszące się do podmiotów gospodarczych w kraju - począwszy od małych jednoosobowych firm, a kończąc n korporacjach. W rejestrze znajdziesz dane o zadłużeniu, jego wartości oraz terminowości przedsiębiorstwa.
  3. BIK - Biuro Informacji Kredytowej - to jedna z najpopularniejszych instytucji finansowych w Polsce, szczególnie w odniesieniu do kredytów i pożyczek. Instytucja gromadzi wszelkie dane o aktywnych i zamkniętych zobowiązaniach, zarówno tych spłacanych terminowo, jak i z opóźnieniami. BIK stanowi podstawę do oceny wiarygodności danej osoby przez banki na etapie ubiegania się o kredyty i pożyczki.

Oczywiście obecnie funkcjonuje też wiele innych krajowych rejestrów dłużników niewypłacalnych, które pozwalają na szybką weryfikację danych w raportach. Warto wiedzieć, że wszelkie należności wobec firm pożyczkowych, banków czy nawet firm telekomunikacyjnych mogą zostać odnotowane w rejestrach dłużników, szczególnie jeśli nie będą spłacane terminowo.

Jakie dane są przechowywane przez bazy dłużników w Polsce?

Instytucje zajmujące się rejestrowaniem zadłużeń osób fizycznych oraz przedsiębiorców gromadzą w swoich bazach takie informacje, jak:

  • dane identyfikacyjne dłużnika, np. PESEL, adres, imię i nazwisko, NIP, nazwa firmy,
  • kwota niespłaconego długu,
  • okres zadłużenia,
  • dane osoby, która zgłosiła wystąpienie długu,
  • datę wysłania wezwania do zapłaty,
  • datę powstania zaległości finansowej,
  • informacje o podjętych działaniach windykacyjnych.

Oczywiście informacje znajdujące się w rejestrach mogą być różne, w zależności od tego, jaka instytucja zajmuje się przechowywaniem wpisów. W odniesieniu do kredytów i pożyczek w Polsce, warto nieco głębiej przyjrzeć się rejestrom BIK, które zawierają praktycznie wszystkie informacje o aktywnych zobowiązaniach kredytowych. Dzięki temu kredyto- i pożyczkodawcy mogą wygodnie weryfikować rzetelność swoich klientów w zakresie terminowości spłaty zobowiązań finansowych.

Rejestry dłużników w Polsce - jak sprawdzić czy ktoś jest zadłużony?

Analizowanie danych zawartych w rejestrach dłużników BIK jest naprawdę proste. Wystarczy określić bazy, które chcesz sprawdzić, a następnie pobrać wygenerowany raport. Co ciekawe, jeśli chodzi o wpisy w KRD - to wierzyciel może zgłosić dłużnika, który nie poczuwa się do spłaty swojego zobowiązania. Aby sprawdzić zadłużenie konkretnej osoby lub firmy, należy:

  1. Zarejestrować konto w wybranej bazie dłużników.
  2. Opłacić ewentualny abonament lub usługę weryfikacji rejestrów dłużników.
  3. Uzyskać stosowne upoważnienia.
  4. Pobrać wygenerowany raport i zapoznać się z jego treścią.

Co ciekawe, w większości rejestrów w Polsce możesz sprawdzić siebie samego, aby dowiedzieć się, jaka jest Twoja sytuacja związana z historią kredytową lub ewentualnym zadłużeniami, o których być może nie pamiętasz.

Krajowy rejestr dłużników - jak go sprawdzić?

W KRD możesz w prosty sposób zweryfikować dane na swój temat. Wystarczy, że założysz konto na stronie Krajowego Rejestru Dłużników, zweryfikujesz tożsamość, np. profilem zaufanym, a następnie pobierzesz dane odnoszące się do zapisanych informacji na swój temat.

BIK - jak sprawdzić rejestry?

Biuro Informacji Kredytowej warto sprawdzić zawsze wtedy, kiedy planujesz złożyć wniosek kredytowy. Po weryfikacji swojej historii kredytowej oraz oceny punktowej w BIK, możesz realnie ocenić swoje szanse na pozyskanie kredytu gotówkowego, hipotecznego lub jakiegokolwiek innego zobowiązania. Możesz też poprosić w tej kwestii o pomoc doświadczonego eksperta kredytowego, który zajmie się kompleksowo weryfikacją Twojej historii kredytowej w BIK po wygenerowaniu raportu.

Co ciekawe, raport z BIK możesz pobrać za darmo raz na pół roku, na specjalnie złożony wniosek. Biuro Informacji Kredytowej ma 30 dni na to, aby wygenerować raport i przekazać go do wglądu. Istnieje też inna, szybsza opcja na weryfikację swojej historii kredytowej. Możesz założyć konto w serwisie, uzupełnić dane osobowe oraz opłacić abonament roczny lub jednorazowy dostęp do raportu za 39 złotych. Dzięki temu automatycznie wygenerujesz raport w formacie PDF, gdzie znajdziesz wszystkie informacje na swój temat w zakresie aktywnych i byłych zobowiązań finansowych.

Za co można trafić do rejestru dłużników?

Zarówno lista dłużników BIK, BIK, jak i KRD jest naprawdę długa. Wszelkie wpisy do rejestru są realizowane automatycznie lub na specjalny wniosek wierzyciela, który, np. zgłosi fakt wystąpienia długu do Krajowego Rejestru Zadłużonych. Podstawowe powody, które generują pojawienie się wpisów w rejestrach, to:

  • niezapłacone mandaty,
  • opóźnienia w spłacie kredytów lub pożyczek,
  • brak płatności za zakupione towary,
  • problemy ze spłatą czynszu za dom lub mieszkanie,
  • nieuregulowane rachunki za prąd i inne media.

Jak widzisz, jest wiele powodów, przez które możesz trafić do rejestru dłużników. W niektórych przypadkach dane, które znajdują się w rejestrze dłużników, mogą negatywnie rzutować na możliwość pozyskania, np. kredytu w banku.

Jakie są konsekwencje wpisania na listę dłużników? To ważne!

Jeśli planujesz w najbliższym czasie ubiegać się o kredyty lub pożyczki (nawet z pomocą eksperta Finaum), koniecznie zweryfikuj dane w popularnych bazach dłużników. W przypadku, gdy na Twoim koncie pojawią się negatywne wpisy o długach, będziesz mieć problem w takich kwestiach, jak:

  • uzyskanie pozytywnej decyzji kredytowej w zakresie zakupów ratalnych, kredytów i pożyczek,
  • podpisanie umowy z operatorem telekomunikacyjnym.

Można powiedzieć, że negatywne wpisy w BIK i innych bazach dłużników mocno rzutują na to, jak będziesz postrzegany jako potencjalny kredyto- lub pożyczkobiorca. Teraz, kiedy wiesz już, czym właściwie są rejestry oraz jak w Polsce funkcjonują bazy dłużników, będziesz w stanie o wiele lepiej przygotować się do etapu ubiegania się o dodatkowe źródła finansowania z maksymalizacją swoich szans.

Finaum

FINAUM - Centrum finansowe specjalizujące się w kredytach i pożyczkach. Więcej informacji o nas znajdziesz tutaj.

Zobacz także podobne artykuły

Najlepsze konta oszczędnościowe, czyli jak sprawić, żeby Twoje pieniądze zaczęły pracować

Powiedzenie „pieniądz robi pieniądz” jest jak najbardziej prawdziwe. Ktoś inwestuje środki finansowe w rozwój firmy, ktoś inny stawia na akcje, a jeszcze inny zdecyduje się na konto oszczędnościowe. W tym artykule skupimy się na tym ostatnim rozwiązaniu. Czy warto odkładać pieniądze na koncie oszczędnościowym? Zdecydowanie tak. Warto pomyśleć o rachunku oszczędnościowym, jeśli np. nie chcesz […]

Czytaj wpis
Czym jest ryzyko kredytowe?

Dynamiczna, zmienna i często nieprzewidywalna sytuacja w gospodarce sprawia, że banki muszą minimalizować swoje ryzyko finansowe. Głównym elementem, który wpływa na równowagę, jest obszar związany z ryzykiem kredytowym. Jest to istotny czynnik z punktu widzenia analizy i zarządzania ryzykiem w całym sektorze finansowym. W artykule przyjrzymy się naturze ryzyka kredytowego, tym co wpływa na jego […]

Czytaj wpis
Jak naliczane są odsetki na karcie kredytowej?

Jeszcze dwie dekady temu karta kredytowa, najlepiej złota lub platynowa, były symbolem statusu. Dzisiaj tego typu produktu dostępne są praktycznie dla wszystkich. Zamożne osoby mogą liczyć na wysokie limity sięgające miliona złotych i prestiżowe usługi concierge. Patrząc bardziej przyziemnie, karty kredytowe dostępne są dla szerokiego grona klientów banków. Co warto o nich wiedzieć? Karty kredytowe […]

Czytaj wpis
Na czym polega kredyt ratalny i co o nim warto wiedzieć? 

Nie za wszystkie zakupy trzeba płacić z bieżących środków lub z oszczędności. Zdarzają się też nieprzewidziane sytuacje, w których potrzebujesz większej sumy pieniędzy. Zepsuta lodówka, zgubiony laptop czy zalany telefon to przedmioty, bez których ciężko się obejść w dzisiejszych czasach. Jeśli brakuje Ci gotówki i potrzebujesz szybko nowego sprzętu, to z pomocą przychodzi kredyt ratalny. […]

Czytaj wpis
Kredyt na samochód używany – na co zwrócić uwagę przy jego wyborze?

Dane urzędowe pokazują, że w 2020 roku tylko 14% zarejestrowanych pojazdów stanowiły nowe auta. Większość Polaków kupuje używane pojazdy. Dlaczego wybieramy auta z drugiej ręki? Jest wiele powodów, a głównym z nich jest cena. Samochody używane są tańsze od nowych odpowiedników i część właścicieli nie chce inwestować w coś, co szybko traci na wartości. Ceny […]

Czytaj wpis
Pożyczka na dowód osobisty bez zaświadczeń o dochodach

Zdarza się, że szybko potrzebujesz gotówki. Czasami bank, z którym współpracujesz, jest skory pożyczyć Ci pieniądze bez większych formalności. Jednak bywa i tak, że potrzebne są dodatkowe dokumenty, jak np. zaświadczenie o dochodach. Przeważnie trzeba na nie zaczekać, a ponadto bank lubi zweryfikować jego wiarygodność w miejscu Twojej pracy, co trwa. Jeśli nie masz czasu […]

Czytaj wpis
Raty 0%: Na czym polegają zakupy na raty zero procent i na co uważać?

Nie brakuje osób, które uważają, że raty 0 to tylko chwyt marketingowy. Czy tak jest w rzeczywistości? Otóż nie! Sieci handlowe przy współpracy z bankami są w stanie zaproponować finansowanie sprzętu RTV i AGD. Tego typu usługa dostępna jest także przy zakupie aut czy w sklepach meblowych. Jak zatem działa nieoprocentowana pożyczka? Czy zaciągając ją, […]

Czytaj wpis
Brakuje Ci na ratę kredytu? Wypróbuj 5 sprawdzonych rozwiązań

Na dzień przed pobraniem raty kredytu zaglądasz na konto i nagle oblewa Cię zimny pot. Brak wystarczających środków! Nie chcesz zepsuć swojej historii kredytowej i kolejny raz musisz wymyślić jak zorganizować pieniądze. Trzeba się spieszyć, ale nie warto panikować. Poniżej znajdziesz kilka wskazówek, co zrobić w tego typu sytuacjach. Jak koszty kredytu wpływają na portfele […]

Czytaj wpis
Kredyt samochodowy: Co warto o nim wiedzieć i jak wybrać najlepszy dla siebie kredyt na samochód?

Carl Benz uznawany jest za twórcę pierwszego samochodu. Choć na początku żartowano z jego wynalazku, że „straszy konie”, to dzisiaj trudno sobie wyobrazić świat bez auta. Często jest ono niezbędne, aby dojechać do pracy, zawieźć pociechy do szkoły czy wyjechać na wakacje. Zdarza się, że samochód to element „kultu”, przedmiot kolekcjonerski lub po prostu marzenie. […]

Czytaj wpis
Zwrot podatku za 2023. Na jaką kwotę możesz liczyć?

W 2023 roku nie było dużych zmian w systemie podatkowym. Reforma wprowadzająca Polski ład w 2022 r. sprawiła, że większość podatników rozlicza się obecnie na skali podatkowej. Większa kwota wolna od podatku przyczyniła się do tego, że część osób w ogóle nie odprowadza podatku, a więc nie ma co liczyć na zwrot z urzędu skarbowego. […]

Czytaj wpis
Jak zawiesić działalność zarejestrowaną w CEIDG przez Internet?

Zawieszenie działalności gospodarczej to sytuacja, w której chcesz lub musisz na pewien czas wstrzymać prowadzenie swojej firmy. Najczęstszą jej przyczyną jest utrata płynności, która prowadzi do trudności w opłacaniu kosztów, składek i podatków. Obowiązujące w kraju przepisy zapewniają możliwość zawieszenia działalności.  W artykule odpowiemy m.in. na pytania: Czytaj dalej i poznaj więcej szczegółów. Jak przeprowadzić […]

Czytaj wpis
Kwalifikowany podpis elektroniczny to wygoda i standard w biznesie

Stanie w kolejkach do urzędu nikomu nie służy, dlatego przedsiębiorcy korzystają z narzędzi, umożliwiających ich ominięcie. Jednym z nich jest podpis elektroniczny, dzięki któremu załatwisz sprawy urzędowe, ale możesz nim także podpisać dokument cyfrowy i zatwierdzić zmiany w KRS lub CEIDG. Co warto wiedzieć o podpisie elektronicznym i jak go uzyskać? Czym jest podpis kwalifikowany? […]

Czytaj wpis
1 2 3 9

Szukasz kredytu lub pożyczki?

Skontaktuj się z ekspertami kredytowymi FINAUM. Podczas bezpłatnej konsultacji postaramy Ci się pomóc rozwiązać problemy dotyczące kredytów i pożyczek.
PROJEKT STRONY WWW I OPIEKA MARKETINGOWA:
RIKONA.PL