Odsetki od zaległości podatkowych

Podsumowanie artykułu

Za zaległości podatkowe uznawane są zobowiązania wobec Urzędu Skarbowego, które nie zostały opłacone przed upływem terminu wymagalności. W takiej sytuacji organ podatkowy może wezwać przedsiębiorcę lub osobę fizyczną do uregulowania zadłużenia, naliczając jednocześnie odsetki za zwłokę od zaległości. Wysokość odsetek naliczanych za opóźnienia w płatności podatku może być znaczna, szczególnie jeśli okres spóźnienia jest wyjątkowo długi. W razie jakichkolwiek problemów finansowych z racji odsetek od zaległości podatkowych, warto skorzystać z dodatkowego wsparcia w formie kredytu lub pożyczki.

Najszybszą drogą do oceny wysokości zadłużenia wobec organu podatkowego jest wykorzystanie kalkulatora odsetek podatkowych. To narzędzie dostępne na rządowych stronach, które pozwala na szybkie wyliczenie kwoty zaległości na podstawie kilku parametrów: kwota zobowiązania, termin płatności, termin uregulowania zadłużenia. Co więcej, stawka odsetek będzie uzależniona od tego, czy są to odsetki za zwłokę, czy opłata prolongacyjna. Co ciekawe, odsetki za zwłokę nie są naliczane, jeśli ich wartość nie przekroczyła kwoty 8,70 złotych.

Aktualne przepisy podatkowe wskazują na dwa rodzaje odsetek, które odnoszą się do kwestii podatkowych, a mianowicie:

  • Odsetki ustawowe - są regulowane przez przepisy Kodeksu cywilnego i stosuje się je do umów gospodarczych oraz pomiędzy osobami nieprowadzącymi działalności gospodarczej. W tym przypadku odsetki wynoszą 5,6% rocznie.
  • Odsetki podatkowe - naliczane przez organy skarbowe w kraju i dotyczą nieuregulowanych w terminie zobowiązań podatkowych. Przepisy dotyczące stawki tego podatku oraz kar są regulowane przez tzw. Ordynację podatkową, natomiast same odsetki w ujęciu rocznym wynoszą 8%.

Jeśli wiesz, że nie zapłaciłeś należnego podatku w terminie, czym prędzej oblicz, ile wynosi Twoja zaległość podatkowa na podstawie kwoty zaległości urzędu wraz z dodaniem odsetek karnych zgodnie ze stawką oprocentowania ustaloną przez przepisy skarbowe. Pamiętaj, że zgodnie z Ustawą Prawo pocztowe z dnia 23 listopada 2012 roku nie nalicza się dodatkowych opłat, jeśli wysokość odsetek nie przekracza trzykrotności opłaty pobieranej przez operatora wyznaczonego przepisami prawa.

Brak zeznania podatkowego i płatności podatku w terminie - jakie są konsekwencje?

Zgodnie z aktualnymi przepisami okres przedawnienia wynosi nawet do 20 lat. Co więcej, zależnie od wysokości powstałego zadłużenia oraz odsetek niedopełnienie obowiązku wobec organów podatkowych w kraju może zostać potraktowane jako:

  • Przestępstwo skarbowe - za taką kwalifikację czynu grozi kara grzywny w wysokości 720 stawek dziennych lub pozbawienia wolności.
  • Wykroczenie skarbowe - w tym przypadku kary są nieco łagodniejsze i wynoszą maksymalnie dziesięciokrotność minimalnego wynagrodzenia w kraju.

Warto też dodać, że brak terminowo złożonego zeznania podatkowego wraz z brakiem opłaty należnego podatku może zostać uznane za przestępstwo skarbowe po czasie: 5 lat z zagrożeniem nałożenia kary grzywny lub pozbawienia wolności do 3 lat oraz 10 lat wyłącznie z pozbawieniem wolności.

Płatności za odsetki od zaległości podatkowych - jak je uregulować?

Nie jesteś w stanie uregulować należnego podatku lub odsetek, które zostały naliczone z wyniku wystąpienia zwłoki od zaległości podatkowej? Masz kilka rozwiązań, które możesz wykorzystać, aby wyjść na prostą i pozbyć się problemów finansowych. 

  1. Złóż wniosek do Urzędu Skarbowego o rozłożenie należnych płatności na raty. Organ podatkowy nie ma obowiązku zgodzić się na takie rozwiązanie, ale zawsze warto spróbować. Każdy wniosek jest weryfikowany indywidualnie, dlatego w razie kłopotów finansowych lepiej podjąć ryzyko i poprosić US o przychylne rozpatrzenie sprawy. Co ciekawe, należności podatkowe, które można rozłożyć na raty to: obowiązkowy podatek, zaległości podatkowe wraz z odsetkami za zwłokę, odsetki od nieuregulowanych zaliczek na podatek.
  2. Pożyczka gotówkowa - możesz zaciągnąć dodatkowe pieniądze w banku lub firmie pożyczkowej, a następnie przeznaczyć je na spłatę swojego zobowiązania wobec organu podatkowego. Stawka odsetek za zwłokę może być pokaźna, dlatego, jeśli wiesz, że nie poradzisz sobie z uregulowaniem zadłużenia, lepiej pomyśl o pożyczce.

To dwie najczęściej wybierane opcje, szczególnie jeśli kalkulator odsetek od zaległości podatkowych wskazuje na spore zobowiązanie, które będzie problematyczne do terminowego uregulowania. Jeśli szukasz rozwiązania i potrzebujesz jednocześnie dodatkowych środków, koniecznie wypełnij formularz na naszej stronie internetowej. Eksperci Finaum chętnie zajmą się kompleksowym doradztwem i wsparciem w zakresie pozyskiwania dodatkowych pieniędzy na zapłatę zaległości wobec Urzędu Skarbowego, który liczy odsetki za zwłokę już od pierwszego dnia jej wystąpienia.

Kto i jak może się ubiegać o ratalne płatności za zaległości podatkowe?

Wniosek o rozłożenie płatności podatkowych o odsetek na raty może złożyć: podatnik, płatnik (pracodawca), inkasent, spadkobierca podatnika, osoba trzecia. Praktycznie każdy, kto jest zobowiązany do uregulowania należności wobec US ma prawdo ubiegać się o płatności ratalne. Niestety organ podatkowy nie ma obowiązku zgodzić się na takie rozwiązanie. Aby zwiększyć swoje szanse na powodzenie, warto pamiętać, że przesłanką do zaakceptowania wniosku jest ważny interes podatnika, np. nadzwyczajne powody i przypadku losowe, które spowodowały opóźnienie w uregulowaniu zaległości podatkowych. 

Osoby prowadzące działalność gospodarczą również mogą rozłożyć na raty swoje zobowiązania podatkowe, ale tylko w ramach wsparcia, które:

  • nie stanowi pomocy publicznej - pomoc państwa nie powinna zakłócać ani grozić zakłóceniem funkcjonowania konkurencji na rynku,
  • stanowi pomoc publiczną - w takiej sytuacji państwo może wpłynąć na zakłócenie konkurencji rynkowej, ale tylko w ramach wsparcia usunięcia szkód po klęskach żywiołowych, organizację szkoleń i ochronę środowiska.

Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej na temat odsetek od zaległości podatkowych oraz możliwych form wsparcia ze strony rządu, koniecznie przejrzyj artykuł pod adresem www: https://www.biznes.gov.pl/pl/opisy-procedur/-/proc/291.

Czy warto wziąć kredyt lub pożyczkę na spłatę odsetek od zaległości podatkowych?

Wyróżniamy naprawdę wiele powodów, dla których warto wziąć kredyt bankowy lub pożyczkę na cele związane ze spłatą odsetek od zaległości podatkowych. Jeśli chodzi o uregulowanie długów wobec organów podatkowych - nigdy nie należy z tym zwlekać. W większości przypadków konsekwencje są naprawdę dotkliwe, co powoduje spore problemy w przyszłości.

Jeśli Urząd Skarbowy nie zgodzi się na rozłożenie zadłużenia podatkowego wraz z odsetkami na płatności ratalne, spróbuj złożyć wniosek i pozyskać środki z banku lub instytucji pozabankowej. Takie rozwiązanie należy jednak dobrze przemyśleć i wybrać jak najkorzystniejszą formę finansowania. Ważne jest to, aby podpisana umowa nie była dodatkowym obciążeniem dla domowego budżetu, co mogłoby skutkować wpadnięciem w spiralę zadłużenia.

Finaum

FINAUM - Centrum finansowe specjalizujące się w kredytach i pożyczkach. Więcej informacji o nas znajdziesz tutaj.

Zobacz także podobne artykuły

Czym jest wkład własny przy kredycie hipotecznym? Ile wynosi minimalny wkład własny?

Planując zakup mieszkania lub domu na kredyt, warto zapoznać się z terminem wkład własny. Jest to określona suma pieniędzy, którą jako potencjalny kredytobiorca będziesz musiał zainwestować na poczet zakupu nieruchomości. Najczęściej to decydujący element o uzyskaniu kredytu hipotecznego. Jednak wokół udziału własnego krąży wiele mitów, z którymi chcemy się rozprawić. Jedną z najczęściej powtarzanych półprawd […]

Czytaj wpis
Czym jest wiarygodność kredytowa i czym różni się od zdolności kredytowej?

Bardzo prawdopodobne, że znasz osoby, którym pożyczyłbyś nawet spore pieniądze bez obaw, że do Ciebie wrócą. Jednocześnie są też takie, które w żaden sposób nie przekonają Cię do udzielenia pożyczki. Ten zbiór opinii, doświadczeń i własnych przekonań wpływają na czyjąś wiarygodność. Banki podchodzą do analizy wniosku nie tylko przez pryzmat zdolności kredytowej, ale także innych […]

Czytaj wpis
Kredyt a umowa zlecenie. Czy dostanę kredyt gotówkowy lub kredyt hipoteczny przy umowie zlecenie?

Jeśli planujesz zawnioskować o kredyt hipoteczny lub potrzebujesz środków na dowolny cel, to jednym z miejsc, gdzie możesz je pożyczyć, jest bank lub instytucja pożyczkowa. Co w przypadku umowy zlecenia? Nie stanowi ona przeszkody w staraniach o pieniądze. Istnieją jednak pewne wymagania, które trzeba spełnić. Pracując na umowę zlecenie, konieczne jest posiadanie dłuższego stażu pracy […]

Czytaj wpis
Pożyczka i kredyt gotówkowy na wkład własny. Czy możesz wziąć kredyt, żeby wziąć kredyt?

Zakup mieszkania za gotówkę to duży jednorazowy wydatek, na który nie wszystkich stać. Ponadto pozbycie się takiej gotówki nie zawsze jest potrzebne, gdyż środki mogą pracować w inny sposób. Niemniej jednak spora grupa osób kupuje nieruchomości przy użyciu kredytu hipotecznego, a do niego potrzebny jest udział własny. Czy pożycza lub kredyt gotówkowy na wkład własny […]

Czytaj wpis
Płatności zbliżeniowe kartą i telefonem. Jak działają płatności zbliżeniowe i jak ich używać na co dzień?

Narodowy Bank Polski podał, że liczba kart płatniczych wzrosła z 42,2 mln w 2019 r. do 44,9 mln w 2023 roku. Charakterystyką polskiego rynku, jak zaznaczył NBP, jest dominujący udział kart, które umożliwiają płatności zbliżeniowe. Na koniec czerwca 2023 r. było ich 43,2 milionów, co daje 96,3% w ogólnej liczbie kart. Jak efektywnie korzystać z […]

Czytaj wpis
Czyszczenie BIK. Sprawdź, co możesz zrobić, aby poprawić scoring BIK

Przymierzasz się do zaciągnięcia kredytu, ale miałeś poślizgi w spłacaniu zobowiązań i Twój raport w Biurze Informacji Kredytowej nie wygląd najlepiej? Czy możliwe jest czyszczenie BIK? Tak, jest to możliwe, ale nie w każdej sytuacji. Sprawdziliśmy, co można zrobić, aby usunąć niektóre wpisy i dzięki temu poprawić scoring BIK.  Czyszczenie BIK to temat bardzo popularny, […]

Czytaj wpis
Najlepsze konta oszczędnościowe, czyli jak sprawić, żeby Twoje pieniądze zaczęły pracować

Powiedzenie „pieniądz robi pieniądz” jest jak najbardziej prawdziwe. Ktoś inwestuje środki finansowe w rozwój firmy, ktoś inny stawia na akcje, a jeszcze inny zdecyduje się na konto oszczędnościowe. W tym artykule skupimy się na tym ostatnim rozwiązaniu. Czy warto odkładać pieniądze na koncie oszczędnościowym? Zdecydowanie tak. Warto pomyśleć o rachunku oszczędnościowym, jeśli np. nie chcesz […]

Czytaj wpis
Czym jest ryzyko kredytowe?

Dynamiczna, zmienna i często nieprzewidywalna sytuacja w gospodarce sprawia, że banki muszą minimalizować swoje ryzyko finansowe. Głównym elementem, który wpływa na równowagę, jest obszar związany z ryzykiem kredytowym. Jest to istotny czynnik z punktu widzenia analizy i zarządzania ryzykiem w całym sektorze finansowym. W artykule przyjrzymy się naturze ryzyka kredytowego, tym co wpływa na jego […]

Czytaj wpis
Jak naliczane są odsetki na karcie kredytowej?

Jeszcze dwie dekady temu karta kredytowa, najlepiej złota lub platynowa, były symbolem statusu. Dzisiaj tego typu produktu dostępne są praktycznie dla wszystkich. Zamożne osoby mogą liczyć na wysokie limity sięgające miliona złotych i prestiżowe usługi concierge. Patrząc bardziej przyziemnie, karty kredytowe dostępne są dla szerokiego grona klientów banków. Co warto o nich wiedzieć? Karty kredytowe […]

Czytaj wpis
Na czym polega kredyt ratalny i co o nim warto wiedzieć? 

Nie za wszystkie zakupy trzeba płacić z bieżących środków lub z oszczędności. Zdarzają się też nieprzewidziane sytuacje, w których potrzebujesz większej sumy pieniędzy. Zepsuta lodówka, zgubiony laptop czy zalany telefon to przedmioty, bez których ciężko się obejść w dzisiejszych czasach. Jeśli brakuje Ci gotówki i potrzebujesz szybko nowego sprzętu, to z pomocą przychodzi kredyt ratalny. […]

Czytaj wpis
Kredyt na samochód używany – na co zwrócić uwagę przy jego wyborze?

Dane urzędowe pokazują, że w 2020 roku tylko 14% zarejestrowanych pojazdów stanowiły nowe auta. Większość Polaków kupuje używane pojazdy. Dlaczego wybieramy auta z drugiej ręki? Jest wiele powodów, a głównym z nich jest cena. Samochody używane są tańsze od nowych odpowiedników i część właścicieli nie chce inwestować w coś, co szybko traci na wartości. Ceny […]

Czytaj wpis
Pożyczka na dowód osobisty bez zaświadczeń o dochodach

Zdarza się, że szybko potrzebujesz gotówki. Czasami bank, z którym współpracujesz, jest skory pożyczyć Ci pieniądze bez większych formalności. Jednak bywa i tak, że potrzebne są dodatkowe dokumenty, jak np. zaświadczenie o dochodach. Przeważnie trzeba na nie zaczekać, a ponadto bank lubi zweryfikować jego wiarygodność w miejscu Twojej pracy, co trwa. Jeśli nie masz czasu […]

Czytaj wpis
1 2 3 10

Szukasz kredytu lub pożyczki?

Skontaktuj się z ekspertami kredytowymi FINAUM. Podczas bezpłatnej konsultacji postaramy Ci się pomóc rozwiązać problemy dotyczące kredytów i pożyczek.
PROJEKT STRONY WWW I OPIEKA MARKETINGOWA:
RIKONA.PL