Odsetki od zaległości podatkowych

Podsumowanie artykułu

Za zaległości podatkowe uznawane są zobowiązania wobec Urzędu Skarbowego, które nie zostały opłacone przed upływem terminu wymagalności. W takiej sytuacji organ podatkowy może wezwać przedsiębiorcę lub osobę fizyczną do uregulowania zadłużenia, naliczając jednocześnie odsetki za zwłokę od zaległości. Wysokość odsetek naliczanych za opóźnienia w płatności podatku może być znaczna, szczególnie jeśli okres spóźnienia jest wyjątkowo długi. W razie jakichkolwiek problemów finansowych z racji odsetek od zaległości podatkowych, warto skorzystać z dodatkowego wsparcia w formie kredytu lub pożyczki.

Najszybszą drogą do oceny wysokości zadłużenia wobec organu podatkowego jest wykorzystanie kalkulatora odsetek podatkowych. To narzędzie dostępne na rządowych stronach, które pozwala na szybkie wyliczenie kwoty zaległości na podstawie kilku parametrów: kwota zobowiązania, termin płatności, termin uregulowania zadłużenia. Co więcej, stawka odsetek będzie uzależniona od tego, czy są to odsetki za zwłokę, czy opłata prolongacyjna. Co ciekawe, odsetki za zwłokę nie są naliczane, jeśli ich wartość nie przekroczyła kwoty 8,70 złotych.

Aktualne przepisy podatkowe wskazują na dwa rodzaje odsetek, które odnoszą się do kwestii podatkowych, a mianowicie:

  • Odsetki ustawowe - są regulowane przez przepisy Kodeksu cywilnego i stosuje się je do umów gospodarczych oraz pomiędzy osobami nieprowadzącymi działalności gospodarczej. W tym przypadku odsetki wynoszą 5,6% rocznie.
  • Odsetki podatkowe - naliczane przez organy skarbowe w kraju i dotyczą nieuregulowanych w terminie zobowiązań podatkowych. Przepisy dotyczące stawki tego podatku oraz kar są regulowane przez tzw. Ordynację podatkową, natomiast same odsetki w ujęciu rocznym wynoszą 8%.

Jeśli wiesz, że nie zapłaciłeś należnego podatku w terminie, czym prędzej oblicz, ile wynosi Twoja zaległość podatkowa na podstawie kwoty zaległości urzędu wraz z dodaniem odsetek karnych zgodnie ze stawką oprocentowania ustaloną przez przepisy skarbowe. Pamiętaj, że zgodnie z Ustawą Prawo pocztowe z dnia 23 listopada 2012 roku nie nalicza się dodatkowych opłat, jeśli wysokość odsetek nie przekracza trzykrotności opłaty pobieranej przez operatora wyznaczonego przepisami prawa.

Brak zeznania podatkowego i płatności podatku w terminie - jakie są konsekwencje?

Zgodnie z aktualnymi przepisami okres przedawnienia wynosi nawet do 20 lat. Co więcej, zależnie od wysokości powstałego zadłużenia oraz odsetek niedopełnienie obowiązku wobec organów podatkowych w kraju może zostać potraktowane jako:

  • Przestępstwo skarbowe - za taką kwalifikację czynu grozi kara grzywny w wysokości 720 stawek dziennych lub pozbawienia wolności.
  • Wykroczenie skarbowe - w tym przypadku kary są nieco łagodniejsze i wynoszą maksymalnie dziesięciokrotność minimalnego wynagrodzenia w kraju.

Warto też dodać, że brak terminowo złożonego zeznania podatkowego wraz z brakiem opłaty należnego podatku może zostać uznane za przestępstwo skarbowe po czasie: 5 lat z zagrożeniem nałożenia kary grzywny lub pozbawienia wolności do 3 lat oraz 10 lat wyłącznie z pozbawieniem wolności.

Płatności za odsetki od zaległości podatkowych - jak je uregulować?

Nie jesteś w stanie uregulować należnego podatku lub odsetek, które zostały naliczone z wyniku wystąpienia zwłoki od zaległości podatkowej? Masz kilka rozwiązań, które możesz wykorzystać, aby wyjść na prostą i pozbyć się problemów finansowych. 

  1. Złóż wniosek do Urzędu Skarbowego o rozłożenie należnych płatności na raty. Organ podatkowy nie ma obowiązku zgodzić się na takie rozwiązanie, ale zawsze warto spróbować. Każdy wniosek jest weryfikowany indywidualnie, dlatego w razie kłopotów finansowych lepiej podjąć ryzyko i poprosić US o przychylne rozpatrzenie sprawy. Co ciekawe, należności podatkowe, które można rozłożyć na raty to: obowiązkowy podatek, zaległości podatkowe wraz z odsetkami za zwłokę, odsetki od nieuregulowanych zaliczek na podatek.
  2. Pożyczka gotówkowa - możesz zaciągnąć dodatkowe pieniądze w banku lub firmie pożyczkowej, a następnie przeznaczyć je na spłatę swojego zobowiązania wobec organu podatkowego. Stawka odsetek za zwłokę może być pokaźna, dlatego, jeśli wiesz, że nie poradzisz sobie z uregulowaniem zadłużenia, lepiej pomyśl o pożyczce.

To dwie najczęściej wybierane opcje, szczególnie jeśli kalkulator odsetek od zaległości podatkowych wskazuje na spore zobowiązanie, które będzie problematyczne do terminowego uregulowania. Jeśli szukasz rozwiązania i potrzebujesz jednocześnie dodatkowych środków, koniecznie wypełnij formularz na naszej stronie internetowej. Eksperci Finaum chętnie zajmą się kompleksowym doradztwem i wsparciem w zakresie pozyskiwania dodatkowych pieniędzy na zapłatę zaległości wobec Urzędu Skarbowego, który liczy odsetki za zwłokę już od pierwszego dnia jej wystąpienia.

Kto i jak może się ubiegać o ratalne płatności za zaległości podatkowe?

Wniosek o rozłożenie płatności podatkowych o odsetek na raty może złożyć: podatnik, płatnik (pracodawca), inkasent, spadkobierca podatnika, osoba trzecia. Praktycznie każdy, kto jest zobowiązany do uregulowania należności wobec US ma prawdo ubiegać się o płatności ratalne. Niestety organ podatkowy nie ma obowiązku zgodzić się na takie rozwiązanie. Aby zwiększyć swoje szanse na powodzenie, warto pamiętać, że przesłanką do zaakceptowania wniosku jest ważny interes podatnika, np. nadzwyczajne powody i przypadku losowe, które spowodowały opóźnienie w uregulowaniu zaległości podatkowych. 

Osoby prowadzące działalność gospodarczą również mogą rozłożyć na raty swoje zobowiązania podatkowe, ale tylko w ramach wsparcia, które:

  • nie stanowi pomocy publicznej - pomoc państwa nie powinna zakłócać ani grozić zakłóceniem funkcjonowania konkurencji na rynku,
  • stanowi pomoc publiczną - w takiej sytuacji państwo może wpłynąć na zakłócenie konkurencji rynkowej, ale tylko w ramach wsparcia usunięcia szkód po klęskach żywiołowych, organizację szkoleń i ochronę środowiska.

Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej na temat odsetek od zaległości podatkowych oraz możliwych form wsparcia ze strony rządu, koniecznie przejrzyj artykuł pod adresem www: https://www.biznes.gov.pl/pl/opisy-procedur/-/proc/291.

Czy warto wziąć kredyt lub pożyczkę na spłatę odsetek od zaległości podatkowych?

Wyróżniamy naprawdę wiele powodów, dla których warto wziąć kredyt bankowy lub pożyczkę na cele związane ze spłatą odsetek od zaległości podatkowych. Jeśli chodzi o uregulowanie długów wobec organów podatkowych - nigdy nie należy z tym zwlekać. W większości przypadków konsekwencje są naprawdę dotkliwe, co powoduje spore problemy w przyszłości.

Jeśli Urząd Skarbowy nie zgodzi się na rozłożenie zadłużenia podatkowego wraz z odsetkami na płatności ratalne, spróbuj złożyć wniosek i pozyskać środki z banku lub instytucji pozabankowej. Takie rozwiązanie należy jednak dobrze przemyśleć i wybrać jak najkorzystniejszą formę finansowania. Ważne jest to, aby podpisana umowa nie była dodatkowym obciążeniem dla domowego budżetu, co mogłoby skutkować wpadnięciem w spiralę zadłużenia.

Finaum

FINAUM - Centrum finansowe specjalizujące się w kredytach i pożyczkach. Więcej informacji o nas znajdziesz tutaj.

Zobacz także podobne artykuły

Dlaczego warto korzystać z usług doradcy kredytowego?

Jest wiele powodów, dla których warto zdecydować się na współpracę z doradcą kredytowym. To przede wszystkim dostęp do kompleksowego wsparcia w zakresie porównywania, poszukiwania oraz wnioskowania o kredyty i pożyczki. Jako klient profesjonalnego biura kredytowego możesz w każdym momencie skorzystać z usług doradcy kredytowego i zwiększyć bezpieczeństwo zawieranych transakcji finansowych. Chcesz dowiedzieć się, jak działa […]

Czytaj wpis
Kredyt na flipa - co to znaczy?

W dzisiejszych czasach rynek nieruchomości rozwija się w niesamowitym tempie. Wysoki poziom zainteresowania inwestycją w nieruchomości doprowadził do tego, że coraz więcej osób kupuje mieszkania tylko po to, aby je odsprzedać z zyskiem lub okresowo wynająć w celu wygenerowania dodatkowego zysku pasywnego. Pod pojęciem kredytu na flipa kryje się też metoda działania w ramach house […]

Czytaj wpis
Kredyt na wakacje - a może pożyczka?

Poszukiwanie źródła finansowania na wakacyjny urlop może zająć sporo czasu. Na rynku jest wiele ofert kredytów i pożyczek na wakacje, z których możemy skorzystać. Zanim zdecydujesz się na konkretne rozwiązanie, koniecznie zapoznaj się z naszym poradnikiem. Dowiesz się, jak wybrać najlepszy kredyt na wakacje dla siebie i na co zwrócić uwagę przed podpisaniem umowy kredytowej. […]

Czytaj wpis
Pożyczka na alimenty i świadczenia rodzinne

W dzisiejszych czasach instytucje pozabankowe robią wszystko, aby pozyskać dodatkowych klientów i udzielić jak największej liczby pożyczek. Pożyczkodawcy często celują w grupy osób, które mają problemy z płynnością finansową i nie posiadają stabilnego źródła dochodu. W takich sytuacjach najczęściej wykorzystywane są pożyczki na alimenty i świadczenia rodzinne, np. 500 plus. Chcesz dowiedzieć się, na jakich […]

Czytaj wpis
Pożyczka na 500 plus

Osoby potrzebujące nagłego zastrzyku dodatkowej gotówki coraz częściej wybierają firmy pozabankowe w celu podpisania umowy pożyczki lub chwilówki. Problemy pojawiają się wtedy, kiedy pożyczkobiorca nie ma wystarczającej zdolności kredytowej. W takiej sytuacji musisz poszukać alternatywnych rozwiązań, które pozwolą Ci zbudować, chociażby minimalną zdolność finansową potrzebną do uzyskania pożyczki. Na rynku coraz częściej pojawiają się oferty […]

Czytaj wpis
Jak sprawdzić czy ktoś wziął na mnie kredyt?

Wyłudzenie kredytu i wszelkiego rodzaju oszustwa kredytowe to przestępstwo w rozumieniu Art. 297 Kodeksu karnego. Zgodnie z przepisami każdy, kto w celu uzyskania dla siebie od banku albo innej jednostki organizacyjnej korzyści finansowych nadużywa dobro osób trzeciej, podlega karze pozbawienia wolności nawet do 5 lat. Według raportu InfoDOK Związku Banków Polskich w pierwszym kwartale 2023 […]

Czytaj wpis
Czy można zaciągnąć drugi kredyt hipoteczny?

W dzisiejszych czasach do zaciągnięcia kredytu hipotecznego trzeba spełnić tylko kilka warunków wymaganych przez bank. To podstawa, aby móc ubiegać się o kolejne finansowanie związane z zakupem nieruchomości mieszkalnej. Poprzez zaciągnięcie kredytu hipotecznego możesz zrealizować swoje marzenia o własnych czterech ścianach. Zakup wymarzonego domu to często wydatek rzędu od kilkuset do nawet kilku milionów złotych. […]

Czytaj wpis
Kredyt gotówkowy pod hipotekę

W dzisiejszych czasach banki proponują wiele ciekawych produktów finansowych, które umożliwiają pozyskanie dodatkowej gotówki na dowolny cel lub sfinansowanie konkretnego przedsięwzięcia. Coraz popularniejsze są kredyty gotówkowe pod hipotekę, których zasada działania jest podobna jak np. kredytu pod zastaw mieszkania lub kredytu pod zastaw domu. W przypadku kredytów gotówkowych z zabezpieczeniem hipotecznym kwota finansowania nie może […]

Czytaj wpis
Chwilówki w weekend - jak to działa?

Banki komercyjne i większość firm pożyczkowych działa wyłącznie od poniedziałku do piątku. To spore ograniczenie, szczególnie dla osób, które chcą zdobyć dodatkowe pieniądze w nocy, późnym wieczorem lub w dni wolne od pracy. Obecnie na rynku pojawiają się propozycje chwilówek w weekend, które są przyznawane przez instytucje pozabankowe.  Jak to działa? Zasada jest prosta. Wystarczy, […]

Czytaj wpis
Kredyt na remont domu lub mieszkania

Kredyt na remont to dobre rozwiązanie przydatne przede wszystkim na etapie planowania kompleksowego remontu nieruchomości lub wykończenia. Decydując się na zaciągnięcie nowego zobowiązania w banku, koniecznie przeanalizuj wszystkie dostępne opcje finansowania. Możesz zdecydować się na kredyt hipoteczny na remont domu lub mieszkania, standardowy kredyt lub pożyczkę gotówkową. Możliwości jest mnóstwo. Warto jednak podpisać taką umowę kredytu […]

Czytaj wpis
Zawieszenie i umorzenie postępowania egzekucyjnego

Umorzenie postępowania egzekucyjnego z urzędu oznacza całkowite zakończenie egzekucji komorniczej. W takiej sytuacji sprawa ma swój koniec, ale nie ze względu na pozytywne zakończenie wszczętego postępowania egzekucyjnego. Umorzenie następuje wtedy, kiedy komornik w trakcie realizowanych czynności związanych z odzyskiwaniem należności napotka problemy i przeszkody umożliwiające zaspokojenie potrzeb wierzyciela. Wtedy następuje przekazanie sprawy do rozpatrzenia przez […]

Czytaj wpis
Pożyczka dla zadłużonych - co to takiego?

Pożyczki dla osób zadłużonych to najczęściej pozabankowe formy finansowania, które na etapie ubiegania się o wsparcie nie wymagają zbyt wielu formalności do załatwienia. W przypadku osób z zadłużeniami jest to naprawdę korzystne rozwiązanie, które pozwala na zminimalizowanie zdobycie dodatkowej gotówki na dowolnie wybrany cel. Zasada działania jest podobna jak w przypadku popularnych pożyczek bez BIK […]

Czytaj wpis
1 2 3 8

Szukasz kredytu lub pożyczki?

Skontaktuj się z ekspertami kredytowymi FINAUM. Podczas bezpłatnej konsultacji postaramy Ci się pomóc rozwiązać problemy dotyczące kredytów i pożyczek.
PROJEKT STRONY WWW I OPIEKA MARKETINGOWA:
RIKONA.PL