Odsetki od zaległości podatkowych

Podsumowanie artykułu

Za zaległości podatkowe uznawane są zobowiązania wobec Urzędu Skarbowego, które nie zostały opłacone przed upływem terminu wymagalności. W takiej sytuacji organ podatkowy może wezwać przedsiębiorcę lub osobę fizyczną do uregulowania zadłużenia, naliczając jednocześnie odsetki za zwłokę od zaległości. Wysokość odsetek naliczanych za opóźnienia w płatności podatku może być znaczna, szczególnie jeśli okres spóźnienia jest wyjątkowo długi. W razie jakichkolwiek problemów finansowych z racji odsetek od zaległości podatkowych, warto skorzystać z dodatkowego wsparcia w formie kredytu lub pożyczki.

Najszybszą drogą do oceny wysokości zadłużenia wobec organu podatkowego jest wykorzystanie kalkulatora odsetek podatkowych. To narzędzie dostępne na rządowych stronach, które pozwala na szybkie wyliczenie kwoty zaległości na podstawie kilku parametrów: kwota zobowiązania, termin płatności, termin uregulowania zadłużenia. Co więcej, stawka odsetek będzie uzależniona od tego, czy są to odsetki za zwłokę, czy opłata prolongacyjna. Co ciekawe, odsetki za zwłokę nie są naliczane, jeśli ich wartość nie przekroczyła kwoty 8,70 złotych.

Aktualne przepisy podatkowe wskazują na dwa rodzaje odsetek, które odnoszą się do kwestii podatkowych, a mianowicie:

  • Odsetki ustawowe - są regulowane przez przepisy Kodeksu cywilnego i stosuje się je do umów gospodarczych oraz pomiędzy osobami nieprowadzącymi działalności gospodarczej. W tym przypadku odsetki wynoszą 5,6% rocznie.
  • Odsetki podatkowe - naliczane przez organy skarbowe w kraju i dotyczą nieuregulowanych w terminie zobowiązań podatkowych. Przepisy dotyczące stawki tego podatku oraz kar są regulowane przez tzw. Ordynację podatkową, natomiast same odsetki w ujęciu rocznym wynoszą 8%.

Jeśli wiesz, że nie zapłaciłeś należnego podatku w terminie, czym prędzej oblicz, ile wynosi Twoja zaległość podatkowa na podstawie kwoty zaległości urzędu wraz z dodaniem odsetek karnych zgodnie ze stawką oprocentowania ustaloną przez przepisy skarbowe. Pamiętaj, że zgodnie z Ustawą Prawo pocztowe z dnia 23 listopada 2012 roku nie nalicza się dodatkowych opłat, jeśli wysokość odsetek nie przekracza trzykrotności opłaty pobieranej przez operatora wyznaczonego przepisami prawa.

Brak zeznania podatkowego i płatności podatku w terminie - jakie są konsekwencje?

Zgodnie z aktualnymi przepisami okres przedawnienia wynosi nawet do 20 lat. Co więcej, zależnie od wysokości powstałego zadłużenia oraz odsetek niedopełnienie obowiązku wobec organów podatkowych w kraju może zostać potraktowane jako:

  • Przestępstwo skarbowe - za taką kwalifikację czynu grozi kara grzywny w wysokości 720 stawek dziennych lub pozbawienia wolności.
  • Wykroczenie skarbowe - w tym przypadku kary są nieco łagodniejsze i wynoszą maksymalnie dziesięciokrotność minimalnego wynagrodzenia w kraju.

Warto też dodać, że brak terminowo złożonego zeznania podatkowego wraz z brakiem opłaty należnego podatku może zostać uznane za przestępstwo skarbowe po czasie: 5 lat z zagrożeniem nałożenia kary grzywny lub pozbawienia wolności do 3 lat oraz 10 lat wyłącznie z pozbawieniem wolności.

Płatności za odsetki od zaległości podatkowych - jak je uregulować?

Nie jesteś w stanie uregulować należnego podatku lub odsetek, które zostały naliczone z wyniku wystąpienia zwłoki od zaległości podatkowej? Masz kilka rozwiązań, które możesz wykorzystać, aby wyjść na prostą i pozbyć się problemów finansowych. 

  1. Złóż wniosek do Urzędu Skarbowego o rozłożenie należnych płatności na raty. Organ podatkowy nie ma obowiązku zgodzić się na takie rozwiązanie, ale zawsze warto spróbować. Każdy wniosek jest weryfikowany indywidualnie, dlatego w razie kłopotów finansowych lepiej podjąć ryzyko i poprosić US o przychylne rozpatrzenie sprawy. Co ciekawe, należności podatkowe, które można rozłożyć na raty to: obowiązkowy podatek, zaległości podatkowe wraz z odsetkami za zwłokę, odsetki od nieuregulowanych zaliczek na podatek.
  2. Pożyczka gotówkowa - możesz zaciągnąć dodatkowe pieniądze w banku lub firmie pożyczkowej, a następnie przeznaczyć je na spłatę swojego zobowiązania wobec organu podatkowego. Stawka odsetek za zwłokę może być pokaźna, dlatego, jeśli wiesz, że nie poradzisz sobie z uregulowaniem zadłużenia, lepiej pomyśl o pożyczce.

To dwie najczęściej wybierane opcje, szczególnie jeśli kalkulator odsetek od zaległości podatkowych wskazuje na spore zobowiązanie, które będzie problematyczne do terminowego uregulowania. Jeśli szukasz rozwiązania i potrzebujesz jednocześnie dodatkowych środków, koniecznie wypełnij formularz na naszej stronie internetowej. Eksperci Finaum chętnie zajmą się kompleksowym doradztwem i wsparciem w zakresie pozyskiwania dodatkowych pieniędzy na zapłatę zaległości wobec Urzędu Skarbowego, który liczy odsetki za zwłokę już od pierwszego dnia jej wystąpienia.

Kto i jak może się ubiegać o ratalne płatności za zaległości podatkowe?

Wniosek o rozłożenie płatności podatkowych o odsetek na raty może złożyć: podatnik, płatnik (pracodawca), inkasent, spadkobierca podatnika, osoba trzecia. Praktycznie każdy, kto jest zobowiązany do uregulowania należności wobec US ma prawdo ubiegać się o płatności ratalne. Niestety organ podatkowy nie ma obowiązku zgodzić się na takie rozwiązanie. Aby zwiększyć swoje szanse na powodzenie, warto pamiętać, że przesłanką do zaakceptowania wniosku jest ważny interes podatnika, np. nadzwyczajne powody i przypadku losowe, które spowodowały opóźnienie w uregulowaniu zaległości podatkowych. 

Osoby prowadzące działalność gospodarczą również mogą rozłożyć na raty swoje zobowiązania podatkowe, ale tylko w ramach wsparcia, które:

  • nie stanowi pomocy publicznej - pomoc państwa nie powinna zakłócać ani grozić zakłóceniem funkcjonowania konkurencji na rynku,
  • stanowi pomoc publiczną - w takiej sytuacji państwo może wpłynąć na zakłócenie konkurencji rynkowej, ale tylko w ramach wsparcia usunięcia szkód po klęskach żywiołowych, organizację szkoleń i ochronę środowiska.

Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej na temat odsetek od zaległości podatkowych oraz możliwych form wsparcia ze strony rządu, koniecznie przejrzyj artykuł pod adresem www: https://www.biznes.gov.pl/pl/opisy-procedur/-/proc/291.

Czy warto wziąć kredyt lub pożyczkę na spłatę odsetek od zaległości podatkowych?

Wyróżniamy naprawdę wiele powodów, dla których warto wziąć kredyt bankowy lub pożyczkę na cele związane ze spłatą odsetek od zaległości podatkowych. Jeśli chodzi o uregulowanie długów wobec organów podatkowych - nigdy nie należy z tym zwlekać. W większości przypadków konsekwencje są naprawdę dotkliwe, co powoduje spore problemy w przyszłości.

Jeśli Urząd Skarbowy nie zgodzi się na rozłożenie zadłużenia podatkowego wraz z odsetkami na płatności ratalne, spróbuj złożyć wniosek i pozyskać środki z banku lub instytucji pozabankowej. Takie rozwiązanie należy jednak dobrze przemyśleć i wybrać jak najkorzystniejszą formę finansowania. Ważne jest to, aby podpisana umowa nie była dodatkowym obciążeniem dla domowego budżetu, co mogłoby skutkować wpadnięciem w spiralę zadłużenia.

Finaum

FINAUM - Centrum finansowe specjalizujące się w kredytach i pożyczkach. Więcej informacji o nas znajdziesz tutaj.

Zobacz także podobne artykuły

Pożyczki dla zadłużonych bez zdolności kredytowej – jak wziąć finansowanie?

Pożyczki bez zdolności kredytowej to propozycja dla osób z zadłużeniem lub tych, które nie mają wystarczającej zdolności kredytowej, aby uzyskać kredyt w banku. Dzięki tego rodzaju produktom finansowym nawet osoby z wpisem w rejestrach dłużników mogą w krótkim czasie zdobyć potrzebne pieniądze. Tego typu pożyczki dostępne są przeważnie przez internet, a to umożliwia uzyskanie potrzebnych […]

Czytaj wpis
Pożyczka z komornikiem i złym BIKiem - czym jest i kto może skorzystać?

Niekorzystna sytuacja finansowa może dotknąć każdego, a jedna nieprzemyślana decyzja pociągnie za sobą lawinę problemów. Jeśli zmagasz się z zajęciem komorniczym, to najpewniej musisz stawiać czoła nie tylko konieczności spłaty zadłużenia, ale także innym pilnym wydatkom. Co robić? W takich sytuacjach pożyczki z komornikiem i złym BIKiem mogą być ratunkiem, dla tych osób, które w […]

Czytaj wpis
Pożyczka dla zadłużonych bez zdolności kredytowej: Gdzie szukać? Jakie warunki?

Trudna sytuacja życiowa i niska zdolność kredytowa to słaba perspektywa pozyskania kapitału od banku. Tradycyjne instytucje finansowe są zobligowane do dokładnej analizy swoich klientów. W związku z tym często odmawiają udzielenia kredytu osobom, które mają negatywną historię kredytową. Czy to oznacza definitywny brak szans na zewnętrzne finansowanie? Otóż nie.   Istnieją firmy pożyczkowe, które oferują pożyczki dla […]

Czytaj wpis
Pożyczka dla bezrobotnych – jak otrzymać pożyczkę na raty dla bezrobotnego?

Jeśli potrzebujesz pieniędzy na remont, wakacje, wymianę sprzętów RTV i AGD to w dzisiejszych czasach nie ma z tym problemu. Co więcej, możesz wziąć raty 0% i nie zapłacisz ani złotówki kosztów. Jednak nie każdy znajduje się w tak komfortowej pozycji. Osoby bezrobotne często napotykają trudności w uzyskaniu finansowania, gdyż dla banków są niewygodnymi klientami. […]

Czytaj wpis
Pożyczki długoterminowe dla zadłużonych: Sprawdź, jak działają pożyczki długoterminowe online

Niektórzy mówią, że lepiej jest mieć długi niż krótki. Ważny jest także ruch oceanu. Ty też nie pomyślałeś o katamaranie, prawda? Dlatego lepiej zajmijmy się finansami. W artykule przybliżymy, czym są pożyczki długoterminowe dla zadłużonych, kto ich udziela, a także ile i na jak długo można pożyczyć pieniądze. Umówmy się, że sama nazwa pożyczki wskazuje, […]

Czytaj wpis
15 sposobów na zwiększenie zdolności kredytowej

Drobna pożyczka czy milionowa transakcja na zakup nieruchomości przy użyciu kredytu wymagają posiadania odpowiedniej zdolności kredytowej. Określa ona sytuacją kredytobiorcy w momencie składania wniosku. Na jej podstawie bank podejmuje decyzję o udzieleniu bądź odrzuceniu wniosku o finansowanie. Co zrobić, aby poprawić swoją zdolność kredytową i uzyskać kredyt w oczekiwanej wysokości? W artykule przyjrzymy się sposobom […]

Czytaj wpis
Pożyczka na wakacje to dobry pomysł? Sprawdź, kredyt na urlop i wczasy last minute!

Wakacje od dziecka kojarzą się z wolnością, beztroską i przyjemnościami. Wraz z wiekiem nadal ważne są trzy elementy, ale masz dużo więcej możliwości. Zamiast kopać piłkę na trzepaku lub rozdawać head shoty w Counter-Strike’a możesz odwiedzić polskie góry, morze, puszczę lub Krainę Wielkich Jezior Mazurskich. Poza tym czeka na Ciebie cały świat i masa ciekawych […]

Czytaj wpis
Konsolidacja chwilówek: Kredyt na spłatę chwilówek to zdrowsze finanse osobiste?

Chwila za chwilą płynie, a chwilówka za chwilówką mogą ten euforyczny i poetycki stan brutalnie przerwać. W momencie, gdy jeden dług spłacasz kolejnym, zaczynasz wpadać w spiralę pogłębiających się długów. Prowadzi to do destabilizacji budżetu domowego i prowadzi do rosnących kosztów i poważniejszych problemów. Co zrobić w takiej sytuacji? Jeśli czujesz, że zapada Ci się […]

Czytaj wpis
Kredyt na ślub i wesele – czy warto?

Dla wielu osób wesele to jedno z najważniejszych wydarzeń w życiu. Jest to niezapomniana chwila, którą chcesz uczcić w sposób wyjątkowy i niezapomniany. Rosnące oczekiwania społeczne i presji medialnej sprawiają, że wiele par decyduje się wziąć kredyt na ślub i wesele. Czy warto pożyczyć pieniądze, aby stworzyć „ten” wymarzony scenariusz? Zdania są podzielone, ale nie […]

Czytaj wpis
6 błędów przy ubieganiu się o kredyt – na co uważać?

W momencie, gdy wnioskujesz o kredyt, liczysz na zgodę banku lub firmy pożyczkowej. Jednocześnie liczysz, że decyzją, którą podjąłeś, jest rozsądna i korzystna finansowo. Droga do upragnionego celu bywa pełna pułapek i błędów, które mogą znacząco wpłynąć na Twoją sytuację finansową. Niezależnie od tego, czy po raz pierwszy przymierzasz się do zaciągnięcia kredytu, czy masz […]

Czytaj wpis
Pożyczka pozabankowa online – co to jest? Jakie są jej rodzaje popularnych chwilówek?

Pożyczki pozabankowe to w dzisiejszych czasach coraz bardziej popularny sposób pożyczania pieniędzy wśród Polaków. To wyjątkowo atrakcyjne produkty finansowe na niewielkie wydatki, z błyskawicznym procesem wnioskowania i z formalnościami, które załatwisz online. Pojawienie się pożyczek pozabankowych otworzyło drzwi dla dużego grona klientów. Wśród nich znalazły się także te osoby, które zostały odrzucone przez banki. Proces […]

Czytaj wpis
Konto osobiste – co warto o nim wiedzieć?

Podstawowym narzędziem finansowym, z którego Ty także korzystasz to konto osobiste. Jest to miejsce, gdzie wpływa Twoje wynagrodzenie, przechowujesz środki, a także zarządzasz swoimi wydatkami. Do rachunku podpięty może być popularny debet, a także na niego przelewane są pieniądze z kredytów. Co jeszcze warto wiedzieć o koncie osobistym? W artykule przyjrzymy się rachunkom bieżącym. Podpowiemy, […]

Czytaj wpis
1 2 3 11

Szukasz kredytu lub pożyczki?

Skontaktuj się z ekspertami kredytowymi FINAUM. Podczas bezpłatnej konsultacji postaramy Ci się pomóc rozwiązać problemy dotyczące kredytów i pożyczek.
PROJEKT STRONY WWW I OPIEKA MARKETINGOWA:
RIKONA.PL