Monit zadłużenia - najważniejsze informacje

Podsumowanie artykułu

W dzisiejszych czasach coraz więcej osób popada w problemy finansowe. Powody to utrata pracy, choroba lub pojawienie się nagłych wydatków w gospodarstwie domowym. Banki i firmy pożyczkowe wysyłają monit zadłużenia dopiero wtedy, kiedy dłużnik zalega ze spłatą zobowiązania w wyznaczonym terminie. To forma przypomnienia, wezwania do zapłaty, które wierzyciel wysyła celem przypomnienia o konieczności uregulowania zadłużenia.

Opóźnienia w spłacie zobowiązań często powodują, że wierzyciele rozpoczynają proces windykacji, a w skrajnych przypadkach decydują się na postępowanie sądowe z udziałem urzędu komornika. To skrajne sytuacje, które dotyczą osób uchylających się od spłaty zadłużenia. Monit o zapłatę zadłużenia może otrzymać każdy, kto ma na swoim koncie jakiekolwiek zobowiązania finansowe. Dotyczy to zarówno współpracy z bankami, jak i instytucjami pozabankowymi.

Jeśli konsument spóźnia się ze spłatą zobowiązania finansowego, wierzyciel ma pełne prawo do tego, aby wysłać pierwszy monit. Co ciekawe, taka forma przypomnienia jest także stosowana przez firmy telekomunikacyjne w stosunku do klientów zalegających z opłatami za media.

Kiedy można otrzymać pierwsze wezwanie do zapłaty?

Pierwszy monit wysyłany jest w terminie od 7 do 21 dni od chwili przekroczenia przez konsumenta pierwszego terminu spłaty zobowiązania. Jeśli otrzymasz takie wezwanie, lepiej nie zwlekaj zbyt długo z uregulowaniem swojego zadłużenia. To szczególnie ważne, kiedy termin płatności długu minął już dawno temu. W przeciwnym razie narazisz się na wysyłkę kolejnych powiadomień. Brak reakcji na otrzymany monit skutkuje też skierowaniem sprawy do sądu. Z tego względu warto zareagować odpowiednio szybko i polubownie rozwiązać sprawę zaległego długu.

Czym jest monit zadłużenia?

Monit zadłużenia jest dokumentem, który przypomina o nieuregulowanej należności w ramach umowy kredytu gotówkowego, pożyczki, a nawet świadczenia usług telekomunikacyjnych. Takie przypomnienie ma najczęściej formę pisemną i jest oficjalnym  (często urzędowym) powiadomieniem wysyłanym do dłużnika.

Wierzyciel poprzez wysyłkę monitu rozpoczyna proces ubiegania się o uregulowanie zaległego zadłużenia. To pewna forma ponaglenia dłużnika w przypadku braku zaksięgowania wpłaty po upływie terminu płatności. Monit to przypomnienie, które informuje dłużnika o przekroczeniu umownego terminu spłaty i konieczności zwrotu należnych środków pieniężnych. 

Warto dodać, że to dobrowolny gest w stronę dłużnika. Monit jest ponagleniem polubownym, które dłużnik otrzymuje w razie pierwszego przekroczenia terminu płatności. Wierzyciel wysyła ów dokument, aby dać szansę na zapłatę długu wraz z należnymi odsetkami karymi za opóźnienia.

Treść monitu od wierzyciela - jak wygląda taki dokument?

W liście poleconym na adres korespondencyjny dłużnika powinien znajdować się przede wszystkim termin zapłaty długu, a także prośba o jak najszybsze uregulowanie zaległości. W monicie o zadłużeniu powinny też znaleźć się takie informacje, jak:

  • dane wierzyciela i dłużnika,
  • numer umowy pożyczki/kredytu lub innej sprawy, np. przeterminowanego terminu płatności faktury,
  • wyraźne wezwanie do uregulowania zadłużenia wraz ze wskazaniem kwoty (bez odsetek za opóźnienia w spłacie),
  • numer rachunku bankowego, na który dłużnik powinien dokonać płatności,
  • ostrzeżenia o ewentualnych krokach prawnych, które zostaną podjęte w celu wyegzekwowania należnej kwoty.

Pisemny monit powinien być wysłany na adres zamieszkania dłużnika za potwierdzeniem odbioru. Warto dodać, że wierzyciele nie mają obowiązku kontaktowania się z dłużnikiem, celem przypomnienia o spłacie długu. To dobra wola pożyczko- i kredytodawców, aby dać szansę uregulowanie zadłużenia po terminie, np. w trudnej sytuacji finansowej klienta.

Jakie są rodzaje monitów o zapłatę?

Wiesz już, że monit można otrzymać w przypadku braku terminowej spłaty zadłużenia. To przypomnienie, które ma na celu poinformowanie o możliwym wkroczeniu sprawy a drogę sądową oraz późniejszej egzekucji komorniczej - oczywiście w przypadku braku uregulowania zadłużenia wraz z należnymi odsetkami. Rodzaje monitów, które są często wykorzystywane przez wierzycieli to:

  • Tradycyjny monit listowny - to najpowszechniejsza forma wysyłki monitu przed skierowaniem sprawy na drogę sądową. Warto dodać, że taki dokument jest wysyłany za potwierdzeniem odbioru przez adresata.
  • Monit telefoniczny - wierzyciele mogą dzwonić do swoich klientów, w celu przypomnienia o zadłużeniu. Opłaty za połączenia w związku z monitem zadłużenia są naliczane niezależnie od tego, czy rozmowa zostanie przeprowadzona, czy też nie.
  • SMS - monit SMS jest krótkim powiadomieniem na telefon, które wskazuje na kwotę i mijający termin spłaty zadłużenia.
  • Powiadomienie na pocztę elektroniczną - wierzyciel może wysłać monit zadłużenia na adres e-mail klienta. Ze względu na niską skuteczność takiej formy powiadamiania instytucje raczej rezygnują z takiej formy na rzecz pisemnego monitu.
  • Wizyta osobista przedstawiciela wierzyciela - to rzadko spotykana forma informowania dłużnika o wystąpieniu przeterminowanego zadłużenia. Jeśli jednak wysyłka kolejnych monitów pocztą nie przynosi efektów, wierzyciel może zdecydować się na taką formę przekazania informacji, np. poprzez firmę windykacyjną.

W większości przypadków wierzyciele są zmuszeni do wysyłania kilku monitów o zadłużeniu. Oczywiście tylko wtedy, kiedy dłużnik nie zdecydował się uregulować zaległej kwoty po otrzymaniu pierwszego powiadomienia.

Co zrobić po otrzymaniu monitu od wierzyciela?

Kiedy otrzymasz monit o zadłużeniu, skontaktuj się z wierzycielem. Możesz to zrobić osobiście w placówce instytucji lub zadzwonić na infolinię banku albo firmy pożyczkowej. Możesz też wysłać oficjalne pismo wraz z potwierdzeniem dokonania należnej wpłaty. To najrozsądniejsze działanie tuż po otrzymaniu monitu zadłużenia. Opcjonalnie bank może zgodzić się na restrukturyzację kredytu, która pozwoli Ci na wyjście z trudnej sytuacji finansowej i uregulowanie zadłużenia na nowych zasadach.

Kiedy możemy otrzymać przedsądowe wezwanie do zapłaty?

Przedsądowe wezwanie do zapłaty jest wysyłane wtedy, kiedy standardowe monity nie przynoszą żadnych efektów. Jeśli mimo ponagleń nie uregulujesz przeterminowanego zobowiązania, bank wyśle przedsądowe wezwanie do zapłaty, które jest już pismem urzędowym. Brak reakcji ze strony dłużnika skutkuje przekazaniem sprawy do sądu.

Ile kosztuje monit o zadłużeniu?

Średnie koszty wysyłki standardowego monitu o zadłużeniu w postaci listu poleconego to od 2 do 100 złotych. Warto wiedzieć, że koszt nadania takiego pisma pokrywa adresat, czyli dłużnik.

Ile powiadomień o zadłużeniu wysyła bank?

Prawo nie określa jednoznacznie liczby monitów, jakie wierzyciel może wysłać do dłużnika. Najczęściej jest to od kilku do kilkunastu ponagleń, a w razie braku reakcji sprawa kierowana jest do firm windykacyjnych, sądów i urzędu komornika.

Finaum

FINAUM - Centrum finansowe specjalizujące się w kredytach i pożyczkach. Więcej informacji o nas znajdziesz tutaj.

Zobacz także podobne artykuły

Dlaczego warto korzystać z usług doradcy kredytowego?

Jest wiele powodów, dla których warto zdecydować się na współpracę z doradcą kredytowym. To przede wszystkim dostęp do kompleksowego wsparcia w zakresie porównywania, poszukiwania oraz wnioskowania o kredyty i pożyczki. Jako klient profesjonalnego biura kredytowego możesz w każdym momencie skorzystać z usług doradcy kredytowego i zwiększyć bezpieczeństwo zawieranych transakcji finansowych. Chcesz dowiedzieć się, jak działa […]

Czytaj wpis
Kredyt na flipa - co to znaczy?

W dzisiejszych czasach rynek nieruchomości rozwija się w niesamowitym tempie. Wysoki poziom zainteresowania inwestycją w nieruchomości doprowadził do tego, że coraz więcej osób kupuje mieszkania tylko po to, aby je odsprzedać z zyskiem lub okresowo wynająć w celu wygenerowania dodatkowego zysku pasywnego. Pod pojęciem kredytu na flipa kryje się też metoda działania w ramach house […]

Czytaj wpis
Kredyt na wakacje - a może pożyczka?

Poszukiwanie źródła finansowania na wakacyjny urlop może zająć sporo czasu. Na rynku jest wiele ofert kredytów i pożyczek na wakacje, z których możemy skorzystać. Zanim zdecydujesz się na konkretne rozwiązanie, koniecznie zapoznaj się z naszym poradnikiem. Dowiesz się, jak wybrać najlepszy kredyt na wakacje dla siebie i na co zwrócić uwagę przed podpisaniem umowy kredytowej. […]

Czytaj wpis
Pożyczka na alimenty i świadczenia rodzinne

W dzisiejszych czasach instytucje pozabankowe robią wszystko, aby pozyskać dodatkowych klientów i udzielić jak największej liczby pożyczek. Pożyczkodawcy często celują w grupy osób, które mają problemy z płynnością finansową i nie posiadają stabilnego źródła dochodu. W takich sytuacjach najczęściej wykorzystywane są pożyczki na alimenty i świadczenia rodzinne, np. 500 plus. Chcesz dowiedzieć się, na jakich […]

Czytaj wpis
Pożyczka na 500 plus

Osoby potrzebujące nagłego zastrzyku dodatkowej gotówki coraz częściej wybierają firmy pozabankowe w celu podpisania umowy pożyczki lub chwilówki. Problemy pojawiają się wtedy, kiedy pożyczkobiorca nie ma wystarczającej zdolności kredytowej. W takiej sytuacji musisz poszukać alternatywnych rozwiązań, które pozwolą Ci zbudować, chociażby minimalną zdolność finansową potrzebną do uzyskania pożyczki. Na rynku coraz częściej pojawiają się oferty […]

Czytaj wpis
Jak sprawdzić czy ktoś wziął na mnie kredyt?

Wyłudzenie kredytu i wszelkiego rodzaju oszustwa kredytowe to przestępstwo w rozumieniu Art. 297 Kodeksu karnego. Zgodnie z przepisami każdy, kto w celu uzyskania dla siebie od banku albo innej jednostki organizacyjnej korzyści finansowych nadużywa dobro osób trzeciej, podlega karze pozbawienia wolności nawet do 5 lat. Według raportu InfoDOK Związku Banków Polskich w pierwszym kwartale 2023 […]

Czytaj wpis
Czy można zaciągnąć drugi kredyt hipoteczny?

W dzisiejszych czasach do zaciągnięcia kredytu hipotecznego trzeba spełnić tylko kilka warunków wymaganych przez bank. To podstawa, aby móc ubiegać się o kolejne finansowanie związane z zakupem nieruchomości mieszkalnej. Poprzez zaciągnięcie kredytu hipotecznego możesz zrealizować swoje marzenia o własnych czterech ścianach. Zakup wymarzonego domu to często wydatek rzędu od kilkuset do nawet kilku milionów złotych. […]

Czytaj wpis
Kredyt gotówkowy pod hipotekę

W dzisiejszych czasach banki proponują wiele ciekawych produktów finansowych, które umożliwiają pozyskanie dodatkowej gotówki na dowolny cel lub sfinansowanie konkretnego przedsięwzięcia. Coraz popularniejsze są kredyty gotówkowe pod hipotekę, których zasada działania jest podobna jak np. kredytu pod zastaw mieszkania lub kredytu pod zastaw domu. W przypadku kredytów gotówkowych z zabezpieczeniem hipotecznym kwota finansowania nie może […]

Czytaj wpis
Chwilówki w weekend - jak to działa?

Banki komercyjne i większość firm pożyczkowych działa wyłącznie od poniedziałku do piątku. To spore ograniczenie, szczególnie dla osób, które chcą zdobyć dodatkowe pieniądze w nocy, późnym wieczorem lub w dni wolne od pracy. Obecnie na rynku pojawiają się propozycje chwilówek w weekend, które są przyznawane przez instytucje pozabankowe.  Jak to działa? Zasada jest prosta. Wystarczy, […]

Czytaj wpis
Kredyt na remont domu lub mieszkania

Kredyt na remont to dobre rozwiązanie przydatne przede wszystkim na etapie planowania kompleksowego remontu nieruchomości lub wykończenia. Decydując się na zaciągnięcie nowego zobowiązania w banku, koniecznie przeanalizuj wszystkie dostępne opcje finansowania. Możesz zdecydować się na kredyt hipoteczny na remont domu lub mieszkania, standardowy kredyt lub pożyczkę gotówkową. Możliwości jest mnóstwo. Warto jednak podpisać taką umowę kredytu […]

Czytaj wpis
Zawieszenie i umorzenie postępowania egzekucyjnego

Umorzenie postępowania egzekucyjnego z urzędu oznacza całkowite zakończenie egzekucji komorniczej. W takiej sytuacji sprawa ma swój koniec, ale nie ze względu na pozytywne zakończenie wszczętego postępowania egzekucyjnego. Umorzenie następuje wtedy, kiedy komornik w trakcie realizowanych czynności związanych z odzyskiwaniem należności napotka problemy i przeszkody umożliwiające zaspokojenie potrzeb wierzyciela. Wtedy następuje przekazanie sprawy do rozpatrzenia przez […]

Czytaj wpis
Pożyczka dla zadłużonych - co to takiego?

Pożyczki dla osób zadłużonych to najczęściej pozabankowe formy finansowania, które na etapie ubiegania się o wsparcie nie wymagają zbyt wielu formalności do załatwienia. W przypadku osób z zadłużeniami jest to naprawdę korzystne rozwiązanie, które pozwala na zminimalizowanie zdobycie dodatkowej gotówki na dowolnie wybrany cel. Zasada działania jest podobna jak w przypadku popularnych pożyczek bez BIK […]

Czytaj wpis
1 2 3 8

Szukasz kredytu lub pożyczki?

Skontaktuj się z ekspertami kredytowymi FINAUM. Podczas bezpłatnej konsultacji postaramy Ci się pomóc rozwiązać problemy dotyczące kredytów i pożyczek.
PROJEKT STRONY WWW I OPIEKA MARKETINGOWA:
RIKONA.PL