Opóźnienia w spłacie zobowiązań często powodują, że wierzyciele rozpoczynają proces windykacji, a w skrajnych przypadkach decydują się na postępowanie sądowe z udziałem urzędu komornika. To skrajne sytuacje, które dotyczą osób uchylających się od spłaty zadłużenia. Monit o zapłatę zadłużenia może otrzymać każdy, kto ma na swoim koncie jakiekolwiek zobowiązania finansowe. Dotyczy to zarówno współpracy z bankami, jak i instytucjami pozabankowymi.
Jeśli konsument spóźnia się ze spłatą zobowiązania finansowego, wierzyciel ma pełne prawo do tego, aby wysłać pierwszy monit. Co ciekawe, taka forma przypomnienia jest także stosowana przez firmy telekomunikacyjne w stosunku do klientów zalegających z opłatami za media.
Pierwszy monit wysyłany jest w terminie od 7 do 21 dni od chwili przekroczenia przez konsumenta pierwszego terminu spłaty zobowiązania. Jeśli otrzymasz takie wezwanie, lepiej nie zwlekaj zbyt długo z uregulowaniem swojego zadłużenia. To szczególnie ważne, kiedy termin płatności długu minął już dawno temu. W przeciwnym razie narazisz się na wysyłkę kolejnych powiadomień. Brak reakcji na otrzymany monit skutkuje też skierowaniem sprawy do sądu. Z tego względu warto zareagować odpowiednio szybko i polubownie rozwiązać sprawę zaległego długu.
Monit zadłużenia jest dokumentem, który przypomina o nieuregulowanej należności w ramach umowy kredytu gotówkowego, pożyczki, a nawet świadczenia usług telekomunikacyjnych. Takie przypomnienie ma najczęściej formę pisemną i jest oficjalnym (często urzędowym) powiadomieniem wysyłanym do dłużnika.
Wierzyciel poprzez wysyłkę monitu rozpoczyna proces ubiegania się o uregulowanie zaległego zadłużenia. To pewna forma ponaglenia dłużnika w przypadku braku zaksięgowania wpłaty po upływie terminu płatności. Monit to przypomnienie, które informuje dłużnika o przekroczeniu umownego terminu spłaty i konieczności zwrotu należnych środków pieniężnych.
Warto dodać, że to dobrowolny gest w stronę dłużnika. Monit jest ponagleniem polubownym, które dłużnik otrzymuje w razie pierwszego przekroczenia terminu płatności. Wierzyciel wysyła ów dokument, aby dać szansę na zapłatę długu wraz z należnymi odsetkami karymi za opóźnienia.
W liście poleconym na adres korespondencyjny dłużnika powinien znajdować się przede wszystkim termin zapłaty długu, a także prośba o jak najszybsze uregulowanie zaległości. W monicie o zadłużeniu powinny też znaleźć się takie informacje, jak:
Pisemny monit powinien być wysłany na adres zamieszkania dłużnika za potwierdzeniem odbioru. Warto dodać, że wierzyciele nie mają obowiązku kontaktowania się z dłużnikiem, celem przypomnienia o spłacie długu. To dobra wola pożyczko- i kredytodawców, aby dać szansę uregulowanie zadłużenia po terminie, np. w trudnej sytuacji finansowej klienta.
Wiesz już, że monit można otrzymać w przypadku braku terminowej spłaty zadłużenia. To przypomnienie, które ma na celu poinformowanie o możliwym wkroczeniu sprawy a drogę sądową oraz późniejszej egzekucji komorniczej - oczywiście w przypadku braku uregulowania zadłużenia wraz z należnymi odsetkami. Rodzaje monitów, które są często wykorzystywane przez wierzycieli to:
W większości przypadków wierzyciele są zmuszeni do wysyłania kilku monitów o zadłużeniu. Oczywiście tylko wtedy, kiedy dłużnik nie zdecydował się uregulować zaległej kwoty po otrzymaniu pierwszego powiadomienia.
Kiedy otrzymasz monit o zadłużeniu, skontaktuj się z wierzycielem. Możesz to zrobić osobiście w placówce instytucji lub zadzwonić na infolinię banku albo firmy pożyczkowej. Możesz też wysłać oficjalne pismo wraz z potwierdzeniem dokonania należnej wpłaty. To najrozsądniejsze działanie tuż po otrzymaniu monitu zadłużenia. Opcjonalnie bank może zgodzić się na restrukturyzację kredytu, która pozwoli Ci na wyjście z trudnej sytuacji finansowej i uregulowanie zadłużenia na nowych zasadach.
Przedsądowe wezwanie do zapłaty jest wysyłane wtedy, kiedy standardowe monity nie przynoszą żadnych efektów. Jeśli mimo ponagleń nie uregulujesz przeterminowanego zobowiązania, bank wyśle przedsądowe wezwanie do zapłaty, które jest już pismem urzędowym. Brak reakcji ze strony dłużnika skutkuje przekazaniem sprawy do sądu.
Średnie koszty wysyłki standardowego monitu o zadłużeniu w postaci listu poleconego to od 2 do 100 złotych. Warto wiedzieć, że koszt nadania takiego pisma pokrywa adresat, czyli dłużnik.
Prawo nie określa jednoznacznie liczby monitów, jakie wierzyciel może wysłać do dłużnika. Najczęściej jest to od kilku do kilkunastu ponagleń, a w razie braku reakcji sprawa kierowana jest do firm windykacyjnych, sądów i urzędu komornika.