Każdy wierzyciel ma prawo do tego, aby ubiegać się spłaty pełnej kwoty zobowiązania zaciągniętego przez dłużnika wraz z należnymi odsetkami. Jeśli windykacja polubowna, terenowa, a nawet wysyłanie monitów o zadłużeniu nie przynosi żadnych efektów, wtedy może dojść do egzekucji komorniczej. Aby licytacja mieszkania na poczet spłaty zobowiązań finansowych mogła zostać zrealizowana, komornik musi mieć tzw. tytuł wykonawczy. To oznacza, że sąd musi wcześniej wydać wyrok na dłużnika oraz wskazać sądownie, że komornik sądowy ma prawo dokonać licytacji w celu pokrycia kosztów komorniczych oraz uregulowania wierzytelności wobec wierzycieli.
Najczęściej bywa tak, że komornik kontaktuje się z właścicielem nieruchomości i informuje go o konieczności uregulowania zadłużenia w terminie 14 dni od czasu doręczenia pisma. Kiedy zostanie dokonany wpis do ksiąg wieczystych o wszczętych procedurach komorniczych, wtedy cała sprawa nabiera dość szybkiego tempa rozwoju. Jeśli dłużnik nie ureguluje długów wobec wierzycieli, wtedy komornik ma prawo zająć nieruchomość i mienie w nim się znajdujące na poczet spłaty długu.
Licytacja komornicza za długi może legalnie odbyć się dopiero po 14 dniach od czasu doręczenia pisma do dłużnika, a także uprawomocnienia się sporządzonej wyceny nieruchomości.
Czym jest licytacja komornicza mieszkania za długi?
Licytacje komornicze to nic innego, jak publiczna sprzedaż nieruchomości za długi. Takie działania są prowadzone w ramach wszczęcia postępowania egzekucyjnego pod nadzorem sędziego. Komornik w celu uregulowania długu wobec wierzyciel ma prawdo zająć: część wynagrodzenia, rentę, emeryturę, niektóre świadczenia, a także poddać nieruchomość publicznej licytacji. Wtedy nowym właścicielem mieszkania lub domu staje się osoba, która zaproponowała podczas udziału w licytacji najwyższą cenę odkupu.
W licytacji komorniczej może wziąć udział każdy, pod warunkiem wpłacenia wadium w określonej wysokości. Licytacja komornicza to publiczna sprzedaż nieruchomości dłużnika, a więc w takiej sytuacji każdy kupujący ma świadomość, że prawdopodobnie nabywa mieszkanie zajęte za długi w ramach egzekucji z nieruchomości. Osoba zadłużona po zakończonej licytacji traci swoje prawa do mieszkania.
Jeśli przedmiotem licytacji komorniczej jest nieruchomość, tutaj konieczne jest ustalenie szczegółowych praw własności do lokalu. Zanim dojdzie do opisu i oszacowania nieruchomości pod względem jej wartości, komornik prowadzi negocjacje z wierzycielem i dłużnikiem. Komornik może zająć mieszkanie i oddać je na licytację w charakterze publicznym dopiero wtedy, kiedy wszystkie inne drogi spełnienia roszczenia zostaną wyczerpane.
Jak przebiega licytacja i zajęcie komornicze mieszkania? Krok po kroku
Procedury związane z zajęciem mieszkania przez komornika rozpoczynają swój bieg wtedy, kiedy potrzeby wierzyciela nie mogą zostać zaspokojone w żaden inny sposób. A zatem jak przebiega licytacja komornicza nieruchomości za długi? Przygotowaliśmy krótki opis całej procedury krok po kroku.
To warto wiedzieć: Zawieszenie i umorzenie postępowania egzekucyjnego.
Wycena zajętej nieruchomości wraz z ruchomościami
Pierwszy krok do rozpoczęcia procesu licytacji komorniczej całego mieszkania wraz z wyposażeniem to sporządzenie stosownej wyceny. Ta jest przygotowywana na specjalny wniosek wierzyciela do komornika. Biegły powołany przez komornika szczegółowo opisuje akta i szacuje wartość konkretnych ruchomości oraz całego mieszkania. Te procedury odbywają się w ramach stworzenia tzw. operatu szacunkowego. Mieszkanie jest wyceniane na podstawie średniej ceny rynkowej, a minimalna kwota licytacji będzie ustalona do takiej wartości, aby pozwalała na pokrycie 100% kosztów komorniczych oraz zaspokajała potrzeby wierzyciela.
Obwieszczenie informacji o licytacji komorniczej
Kiedy komornik rozpocznie tok postępowania w ramach licytacji nieruchomości za długi, konieczne jest przygotowanie obwieszczenia o licytacji. Każdy komornik ma prawnie obowiązek poinformować o licytacji na co najmniej dwa tygodnie przed planowanym terminem jej realizacji. Należy to zrobić przy pomocy obwieszczenia, które zawiera takie informacje, jak:
- godzina i miejsce licytacji mieszkania za długi,
- adres strony internetowej Krajowej Rady Komorniczej, gdzie znajdują się szczegóły licytacji,
- cena wywoławcza,
- oszacowana wartość nieruchomości,
- wysokość wadium do wpłacenia, bez którego nie można wziąć udziału w licytacji nieruchomości,
- miejsce i czas, kiedy zainteresowani mogą obejrzeć licytowaną nieruchomość.
Gotowe obwieszczenie jest zamieszczane w siedzibie sądu rejonowego odpowiedniego do rejonu działalności komornika, w urzędzie gminy albo na stronie internetowej komornika. Dodatkowo ogłoszenie może znaleźć się w gazetach lokalnych, a także na stronie www KRK.
Właściwa licytacja komornicza
Teraz nadchodzi moment licytacji komorniczej. W dniu licytacji cena wywoławcza nieruchomości musi być minimum wymaganym do spełnienia roszczeń wobec wierzycieli i nigdy poniżej średniej wartości rynkowej mieszkania. W trakcie pierwszej licytacji komornik wymienia szczegółowo nieruchomości i ruchomości, które wchodzą w skład licytacji i miały wpływ na oszacowaną wartość licytowanego mienia. Cena wywoławcza to najczęściej 75% oszacowanej wartości lokalu.
Licytacja mieszkania za długi zawsze odbywa się pod pełnym nadzorem sądownictwa. Co ciekawe, wierzyciel może również przejąć nieruchomość za cenę wywoławczą. Uczestnicy licytacji poprowadzonej przez komornika, którzy nie wygrali aukcji, otrzymują zwrot wpłaconego wadium.
Zwycięzcą licytacji zawsze jest osoba, która zaoferowała najwyższą cenę. Dodatkowo licytant ma 14 dni na zapłatę całej kwoty na rachunek depozytowy sądu.
Ostatni krok - wpis do księgi wieczystej
Kiedy licytant ureguluje wszystkie płatności po licytacji mieszkania za długi, następuje przekazanie praw własności do zlicytowanej nieruchomości. Tutaj konieczne jest zrealizowanie wpisu do księgi wieczystej, a także uprawomocnienie się postanowienia sądu.
Jak uchronić się przed licytacją komorniczą?
Jeśli masz długi i nie radzisz sobie ze spłatą zobowiązań wobec wierzycieli, koniecznie skontaktuj się z Finaum. Pomożemy Ci rozwiązań problemy z nieterminowymi płatnościami, ryzykiem wpadnięcia w pętlę zadłużenia oraz piętrzącymi się zobowiązaniami, które mogą skutkować zlicytowaniem mieszkania za długi. Na szczęście jest wiele sposobów, które można wykorzystać, aby ograniczyć czynności komornika w kwestii licytacji nieruchomości za długi.
Dowiedz się także: Czy można zaciągnąć drugi kredyt hipoteczny?
Najkorzystniejsze rozwiązanie to jak najszybsza spłata zadłużenia wobec wierzyciela, który przekazał sprawę do sądu. Jeśli jednak termin licytacji został już ustalony, wtedy mamy mocno ograniczone możliwości. Możemy złożyć skargę na czynności komornika, ale tylko wtedy, kiedy to rzeczywiście zasadne. W przeciwnym razie wniosek nie zostanie uznany, a licytacja mieszkania będzie toczyć się bez zmian.
Negocjuj z wierzycielem i komornikiem
To zawsze dobre rozwiązanie, które pomoże Ci uchronić się przed licytacją mieszkania za długi. Możesz spróbować rozłożyć swoje długi na raty, ustalić nowe terminy płatności lub poprosić wierzyciela o chwilowe odroczenie sprawy. To skuteczna metoda, aby opóźnić działania komornika o wszczęcie postępowania egzekucyjnego, a tym samym licytacji nieruchomości czy ruchomości.
Skorzystaj z restrukturyzacji długów
Alternatywne rozwiązanie to pełna restrukturyzacja długów. W ten sposób możesz np. zmienić warunki spłaty, skonsolidować dotychczasowe zobowiązania lub zaciągnąć kredyt oddłużeniowy. To korzystne rozwiązania, które pozwolą Ci na maksymalne zredukowanie zobowiązań wobec wierzycieli i odzyskanie płynności finansowej.
Wykorzystaj ubezpieczenie
Jeśli masz kredyt hipoteczny lub gotówkowy oraz problemy ze spłata zobowiązania, koniecznie pomyśl o wykorzystaniu polisy ubezpieczenia. To zadziała tylko wtedy, kiedy problemy pojawiły się wskutek utraty pracy w wyniku masowych zwolnień, przewlekłej choroby lub wypadku, który uniemożliwia pracę zarobkową potrzebną na spłatę zobowiązania wobec wierzyciela.
Dojdź do porozumienia jeszcze z firmą windykacyjną
Zanim komornik "wejdzie do gry" z dłużnikiem kontaktują się przedstawiciele firm windykacyjnych. Aby uniknąć ryzyka zlicytowania nieruchomości za długi, warto spróbować dojść do porozumienia z windykatorem terenowym lub telefonicznym. Postaraj się ustalić nowy harmonogram spłaty i wyjść z inicjatywą, że chcesz uregulować długi.
Kto nie może wziąć udziału w licytacji komorniczej? Zgodnie z prawem w licytacji komorniczej mieszkania lub innej nieruchomości może wziąć udział praktycznie każdy, kto jest osobą pełnoletnią, ze zdolnością do czynności prawnych oraz dysponuje wymaganą kwotą wadium do wpłacenia jeszcze przed rozpoczęciem licytacji. Co ciekawe, w aukcji ma prawo wziąć udział wierzyciel, który odkupi nieruchomość dłużnika, a więc sam zaspokoi swoje potrzeby kupionym lokum mieszkalnym.
Kto może być uczestnikiem licytacji mieszkania za długi? Osoby, które nie mogą wziąć udziału w licytacji komorniczej mieszkania to przede wszystkim: dłużnik, komornik, rodzina dłużnika oraz osoby uczestniczące w licytacji w charakterze urzędnika. Warto też dodać, że udziału w licytacji nie weźmie też osoba, która nie spełniła warunków poprzedniej licytacji w związku z umową dla zlicytowanego majątku.
Gdzie znaleźć informacje o licytacjach nieruchomości przez komornika? Informacje o licytacjach komorniczych, a w tym aukcjach dotyczących mieszkań sprzedawanych za długi znajdziesz na stronie internetowej Krajowej Rady Komorniczej. To rzetelne źródło informacji, z którego dowiesz się, kiedy i jakie licytacje odbywają się w Twojej lokalizacji.
Kto pokrywa koszty licytacji komorniczej mieszkania? Pełne koszty związane z wyceną nieruchomości oraz przygotowaniem licytacji mieszkania za długi zawsze pokrywa dłużnik. Koszty pracy komornika oraz urzędowe opłaty są naliczane na poczet długu, a więc osoba, która straciła mieszkanie, musi dodatkowo liczyć się z koniecznością uregulowania wszystkich opłat z tym związanych.