Czy można zaciągnąć drugi kredyt hipoteczny?

Podsumowanie artykułu

Ubieganie się o drugi kredyt hipoteczny jest możliwe, ale tylko po spełnieniu określonych warunków wymaganych przez bank udzielający finansowania. Zgodnie z polskim prawem każdy może dostać drugi kredyt hipoteczny, o ile wykazuje odpowiednio wysoką zdolność kredytową. To podstawowy warunek do spełnienia, aby mieć dwa kredyty hipoteczne. Kolejny kredyt mieszkaniowy może mocno obciążyć domowy budżet, ale jednocześnie bywa jedyną opcją umożliwiającą zakup kolejnej nieruchomości na własność.

W dzisiejszych czasach do zaciągnięcia kredytu hipotecznego trzeba spełnić tylko kilka warunków wymaganych przez bank. To podstawa, aby móc ubiegać się o kolejne finansowanie związane z zakupem nieruchomości mieszkalnej.

Poprzez zaciągnięcie kredytu hipotecznego możesz zrealizować swoje marzenia o własnych czterech ścianach. Zakup wymarzonego domu to często wydatek rzędu od kilkuset do nawet kilku milionów złotych. Pokrycie tak dużych wydatków z własnych środków najczęściej nie jest możliwe. Z tego względu warto wziąć pierwszy kredyt hipoteczny na mieszkanie, a po czasie rozpocząć działania w kierunku drugiego kredytu hipotecznego, np. na budowę lub zakup większego domu.

Drugi kredyt hipoteczny - co mówią przepisy?

Ustawodawstwo w Polsce jasno wskazuje, że konsumenci mogą ubiegać się o kilka kredytów mieszkaniowych nawet w tym samym czasie. Zgodnie z Ustawą z dnia 23 marca 2017 roku o kredycie hipotecznym definicja kredytu hipotecznego dotyczy umowy, w której kredytodawca zobowiązuje się do udzielenia wsparcia finansowego na zakup nieruchomości w zamian za wpis hipoteki do ksiąg wieczystych na cały okres obowiązywania umowy kredytowej.

Kredyt pod zastaw mieszkania, domu lub działki można zaciągnąć na różne cele, ale tylko te powiązane z zakupem, remontem lub budową nieruchomości. Bank w ramach umowy zobowiązuje się do udzielenia wsparcia finansowego w celu zakupu:

  • praw własności do budynku lub lokalu mieszkalnego,
  • spółdzielczego prawa własnościowego do lokalu,
  • praw własności do gruntu,
  • udziałów w nieruchomości jako współwłaściciel.

Decydując się na złożenie wniosku o kredyt pod zastaw domu lub innej nieruchomości, musisz pamiętać o tym, że banki wymagają uzupełnienia wniosku kredytowego oraz dostarczenia niezbędnej dokumentacji, która pozwoli na weryfikację sytuacji finansowej oraz wiarygodności potencjalnego kredytobiorcy.

Prawo w Polsce nie zabrania zaciągnięcia drugiego kredytu hipotecznego. Osoby, które wykazują odpowiednio wysokie dochody i stabilną sytuację w gospodarstwie domowym mogą mieć nawet trzy kredyty mieszkaniowe jednocześnie.

Kto może wziąć drugi kredyt hipoteczny?

O drugi kredyt hipoteczny mogą ubiegać się przede wszystkim osoby, które chcą kupić nową, najczęściej większą nieruchomość mieszkalną. Jeśli zamierzasz wziąć kolejne zobowiązanie hipoteczne w banku, przygotuj się do procesu wnioskowania podobnie, jak podczas pierwszego kredytu mieszkaniowego. A zatem musisz spełniać następujące warunki umożliwiające wydanie pozytywnej decyzji kredytowej przez bank:

  • ukończone co najmniej 18 lat,
  • pełna zdolność do czynności prawnych,
  • polskie obywatelstwo,
  • stabilne źródło dochodu,
  • wysoka zdolność kredytowa - jest niezbędna, aby bank miał pewność, że poradzisz sobie ze spłatą kolejnego zobowiązania hipotecznego,
  • brak negatywnych wpisów w rejestrach dłużników.

Pamiętaj, że jakiekolwiek opóźnienia widniejące w BIK, rzutujące na Twoją wiarygodność, mogą przełożyć się na odrzucenie wniosku o drugi kredyt hipoteczny. Banki nieco bardziej restrykcyjnie podchodzą do klientów, którzy chcą zaciągnąć kolejne zobowiązania hipoteczne. To zawsze ryzyko, że potencjalny klient nie wywiąże się ze spłaty zadłużenia.

Kiedy warto wziąć drugi kredyt hipoteczny?

Zaciągnięcie drugiego kredytu hipotecznego to rozwiązanie, z którego korzysta wielu Polaków. Osoby znajdujące się w doskonałej sytuacji finansowej mogą pozwolić sobie nawet na dwa lub trzy kredyty mieszkaniowe jednocześnie. Jakie są główne czynniki, które powodują, że drugi kredyt hipoteczny jest coraz częściej wybieraną opcją przez kredytobiorców? To przede wszystkim:

  • Chęć zarabiania na wynajmie długoterminowym mieszkań i domów - nieruchomość kupiona na kredyt hipoteczny może zostać legalnie wynajęta, dzięki czemu wartość miesięcznej raty kredytu można spłacać z kwot pobieranych od wynajmujących lokale.
  • Konieczność zmiany nieruchomości na większą - powiększająca się rodzina często jest czynnikiem, który determinuje chęć zaciągnięcia drugiego kredytu hipotecznego, np. na większy dom.
  • Budowanie kapitału dla rodziny. Choć kredyty hipoteczne obciążają domowy budżet, to jednak inwestycja w nieruchomości jest dobrą formą zabezpieczenia interesów dla całej rodziny, a także szansą na ochronę oszczędności przed inflacją.

Ogólnie rzecz biorąc, na drugi kredyt w tym samym lub innym banku warto zdecydować się wtedy, kiedy w grę w chodzi inwestycja w lokale mieszkalne, chęć przeprowadzki do większej nieruchomości lub po prostu konieczność bezpiecznego ulokowania kapitału, np. we wkład własny do drugiego lub nawet trzeciego kredytu hipotecznego na dom albo mieszkanie.

Dwa kredyty hipoteczne jednocześnie - jakie są warunki?

Warunki finansowania w ramach drugiego kredytu hipotecznego są takie same, jak w przypadku pierwszego zobowiązania z zabezpieczeniem na działce lub nieruchomości. Maksymalna kwota udzielonego finansowania jest uzależniona od zdolności kredytowej, wysokości wkładu własnego oraz wartości nieruchomości, która jest zabezpieczeniem finansowania.

Jeśli zamierzasz wziąć drugi kredyt hipoteczny nawet w tym samym banku na jedną nieruchomość, musisz dokładnie przeanalizować warunki finansowania proponowane przez konkretną instytucję. To podstawa, aby oszacować, czy opłaca się mieć dwa kredyty hipoteczne jednocześnie.

Na co uważać, decydując się na drugi kredyt hipoteczny?

Zanim zdecydujesz się na drugi kredyt hipoteczny na drugie mieszkanie lub dom, przeanalizuj kilka parametrów finansowania, które mogą rzutować m.in. na całkowite koszty finansowania. O jakich czynnikach mowa, jeśli chodzi o uzyskanie drugiego kredytu hipotecznego?

  • RRSO - ten czynnik wskazuje na całkowite koszty odsetkowe zaciągniętego zobowiązania.
  • Oprocentowanie - sprawdź, jaki typ oprocentowania proponuje bank (stałe lub zmienne) oraz jego wartość, która jest powiązana ze wskaźnikiem WIBOR (R).
  • Prowizja banku - każdy bank komercyjny pobiera prowizję za udzielenie kredytu na mieszkanie, najczęściej w wysokości do 3% wartości udzielonego kapitału.
  • Koszty ubezpieczeń - starając się o drugi kredyt hipoteczny musisz też liczyć się z tym, że instytucja finansowa będzie wymagała polisy ubezpieczenia nieruchomości wraz z cesją na bank.
  • Wysokość wymaganego wkładu własnego - w przypadku pierwszego kredytu hipotecznego oraz każdego kolejnego zawsze wymagany jest wkład własny kredytobiorcy w zakup nieruchomości. Najczęściej jest to minimum 10-20% wartości nieruchomości.

Standardem jest też analiza maksymalnego dostępnego okresu kredytowania. Warto też sprawdzić opinie innych kredytobiorców na temat danej instytucji finansowej. W ten sposób łatwiej podejmiesz decyzję, czy warto wziąć drugi i kolejny kredyt hipoteczny na nową nieruchomość.

Kilka kredytów hipotecznych - czy to się opłaca?

Nie da się jednoznacznie ocenić czy zaciągnięcie drugiego kredytu hipotecznego jest opłacalnym rozwiązaniem. Jeśli zamierzasz przeprowadzić się do większej nieruchomości, a dotychczasowe lokum wynająć, jak najbardziej możesz wziąć kolejny kredyt hipoteczny. Przed podjęciem ostatecznej decyzji zawsze przeanalizuj swoje możliwości finansowe, przeprowadź symulację, a najlepiej skontaktuj się z Finaum. Otrzymasz kompleksowe wsparcie i dowiesz się, co zrobić, aby nie popaść w długi kredytowe.

Czy można wziąć drugi kredyt hipoteczny w tym samym banku?

Tak, nie ma żadnych przeciwwskazań, aby wziąć kredyt hipoteczny (kolejny) w tym samym banku, gdzie został zaciągnięty kredyt pod zastaw działki lub inna forma zabezpieczenia hipotecznego. 

Czy można wziąć dwa kredyty hipoteczne na tę samą nieruchomość?

Zgodnie z Ustawą o księgach wieczystych i hipotece kredytobiorca może ubiegać się o udzielenie finansowania w ramach drugiego kredytu hipotecznego, o ile wartość nieruchomości będącej zabezpieczeniem długu znacznie przekracza wartość dwóch zobowiązań jednocześnie. Takie sytuacje zdarzają się niezwykle rzadko, ale jak najbardziej można wziąć drugi kredyt hipoteczny na mieszkanie lub dom, które są już obciążone pierwszą hipoteką.

Jaki typ umowy z pracodawcą jest akceptowany do drugiego kredytu hipotecznego?

Banki najchętniej udzielają drugiego kredytu hipotecznego osobom, które pracują w ramach umowy o pracę na czas nieokreślony lub prowadzą działalność gospodarczą. Niemniej jednak dodatkowym źródłem dochodu gospodarstwa domowego może być umowa zlecenie, renta, emerytura oraz świadczenia socjalne. Alternatywnie bank może zaakceptować też przychody z najmu.

Finaum

FINAUM - Centrum finansowe specjalizujące się w kredytach i pożyczkach. Więcej informacji o nas znajdziesz tutaj.

Zobacz także podobne artykuły

Dlaczego warto korzystać z usług doradcy kredytowego?

Jest wiele powodów, dla których warto zdecydować się na współpracę z doradcą kredytowym. To przede wszystkim dostęp do kompleksowego wsparcia w zakresie porównywania, poszukiwania oraz wnioskowania o kredyty i pożyczki. Jako klient profesjonalnego biura kredytowego możesz w każdym momencie skorzystać z usług doradcy kredytowego i zwiększyć bezpieczeństwo zawieranych transakcji finansowych. Chcesz dowiedzieć się, jak działa […]

Czytaj wpis
Kredyt na flipa - co to znaczy?

W dzisiejszych czasach rynek nieruchomości rozwija się w niesamowitym tempie. Wysoki poziom zainteresowania inwestycją w nieruchomości doprowadził do tego, że coraz więcej osób kupuje mieszkania tylko po to, aby je odsprzedać z zyskiem lub okresowo wynająć w celu wygenerowania dodatkowego zysku pasywnego. Pod pojęciem kredytu na flipa kryje się też metoda działania w ramach house […]

Czytaj wpis
Kredyt na wakacje - a może pożyczka?

Poszukiwanie źródła finansowania na wakacyjny urlop może zająć sporo czasu. Na rynku jest wiele ofert kredytów i pożyczek na wakacje, z których możemy skorzystać. Zanim zdecydujesz się na konkretne rozwiązanie, koniecznie zapoznaj się z naszym poradnikiem. Dowiesz się, jak wybrać najlepszy kredyt na wakacje dla siebie i na co zwrócić uwagę przed podpisaniem umowy kredytowej. […]

Czytaj wpis
Pożyczka na alimenty i świadczenia rodzinne

W dzisiejszych czasach instytucje pozabankowe robią wszystko, aby pozyskać dodatkowych klientów i udzielić jak największej liczby pożyczek. Pożyczkodawcy często celują w grupy osób, które mają problemy z płynnością finansową i nie posiadają stabilnego źródła dochodu. W takich sytuacjach najczęściej wykorzystywane są pożyczki na alimenty i świadczenia rodzinne, np. 500 plus. Chcesz dowiedzieć się, na jakich […]

Czytaj wpis
Pożyczka na 500 plus

Osoby potrzebujące nagłego zastrzyku dodatkowej gotówki coraz częściej wybierają firmy pozabankowe w celu podpisania umowy pożyczki lub chwilówki. Problemy pojawiają się wtedy, kiedy pożyczkobiorca nie ma wystarczającej zdolności kredytowej. W takiej sytuacji musisz poszukać alternatywnych rozwiązań, które pozwolą Ci zbudować, chociażby minimalną zdolność finansową potrzebną do uzyskania pożyczki. Na rynku coraz częściej pojawiają się oferty […]

Czytaj wpis
Jak sprawdzić czy ktoś wziął na mnie kredyt?

Wyłudzenie kredytu i wszelkiego rodzaju oszustwa kredytowe to przestępstwo w rozumieniu Art. 297 Kodeksu karnego. Zgodnie z przepisami każdy, kto w celu uzyskania dla siebie od banku albo innej jednostki organizacyjnej korzyści finansowych nadużywa dobro osób trzeciej, podlega karze pozbawienia wolności nawet do 5 lat. Według raportu InfoDOK Związku Banków Polskich w pierwszym kwartale 2023 […]

Czytaj wpis
Kredyt gotówkowy pod hipotekę

W dzisiejszych czasach banki proponują wiele ciekawych produktów finansowych, które umożliwiają pozyskanie dodatkowej gotówki na dowolny cel lub sfinansowanie konkretnego przedsięwzięcia. Coraz popularniejsze są kredyty gotówkowe pod hipotekę, których zasada działania jest podobna jak np. kredytu pod zastaw mieszkania lub kredytu pod zastaw domu. W przypadku kredytów gotówkowych z zabezpieczeniem hipotecznym kwota finansowania nie może […]

Czytaj wpis
Chwilówki w weekend - jak to działa?

Banki komercyjne i większość firm pożyczkowych działa wyłącznie od poniedziałku do piątku. To spore ograniczenie, szczególnie dla osób, które chcą zdobyć dodatkowe pieniądze w nocy, późnym wieczorem lub w dni wolne od pracy. Obecnie na rynku pojawiają się propozycje chwilówek w weekend, które są przyznawane przez instytucje pozabankowe.  Jak to działa? Zasada jest prosta. Wystarczy, […]

Czytaj wpis
Kredyt na remont domu lub mieszkania

Kredyt na remont to dobre rozwiązanie przydatne przede wszystkim na etapie planowania kompleksowego remontu nieruchomości lub wykończenia. Decydując się na zaciągnięcie nowego zobowiązania w banku, koniecznie przeanalizuj wszystkie dostępne opcje finansowania. Możesz zdecydować się na kredyt hipoteczny na remont domu lub mieszkania, standardowy kredyt lub pożyczkę gotówkową. Możliwości jest mnóstwo. Warto jednak podpisać taką umowę kredytu […]

Czytaj wpis
Zawieszenie i umorzenie postępowania egzekucyjnego

Umorzenie postępowania egzekucyjnego z urzędu oznacza całkowite zakończenie egzekucji komorniczej. W takiej sytuacji sprawa ma swój koniec, ale nie ze względu na pozytywne zakończenie wszczętego postępowania egzekucyjnego. Umorzenie następuje wtedy, kiedy komornik w trakcie realizowanych czynności związanych z odzyskiwaniem należności napotka problemy i przeszkody umożliwiające zaspokojenie potrzeb wierzyciela. Wtedy następuje przekazanie sprawy do rozpatrzenia przez […]

Czytaj wpis
Pożyczka dla zadłużonych - co to takiego?

Pożyczki dla osób zadłużonych to najczęściej pozabankowe formy finansowania, które na etapie ubiegania się o wsparcie nie wymagają zbyt wielu formalności do załatwienia. W przypadku osób z zadłużeniami jest to naprawdę korzystne rozwiązanie, które pozwala na zminimalizowanie zdobycie dodatkowej gotówki na dowolnie wybrany cel. Zasada działania jest podobna jak w przypadku popularnych pożyczek bez BIK […]

Czytaj wpis
Kim jest dłużnik wekslowy?

Dłużnik wekslowy to osoba, która zdecydowała się na złożenie podpisu na wekslu oraz jest za niego w 100% odpowiedzialna i zobowiązana do ewentualnego uregulowania zadłużenia. Mianem dłużnika wekslowego nazywamy też: remitenta, trasanta, indosanta, awalistę oraz wyręczyciela. Szczegółowe wyjaśnienia tych pojęć znajdziesz w dalszej części tego artykułu. Dłużników wekslowych dzielimy na wtórnych oraz głównych. Zgodnie z […]

Czytaj wpis
1 2 3 8

Szukasz kredytu lub pożyczki?

Skontaktuj się z ekspertami kredytowymi FINAUM. Podczas bezpłatnej konsultacji postaramy Ci się pomóc rozwiązać problemy dotyczące kredytów i pożyczek.
PROJEKT STRONY WWW I OPIEKA MARKETINGOWA:
RIKONA.PL