Czy można zaciągnąć drugi kredyt hipoteczny?

Podsumowanie artykułu

Ubieganie się o drugi kredyt hipoteczny jest możliwe, ale tylko po spełnieniu określonych warunków wymaganych przez bank udzielający finansowania. Zgodnie z polskim prawem każdy może dostać drugi kredyt hipoteczny, o ile wykazuje odpowiednio wysoką zdolność kredytową. To podstawowy warunek do spełnienia, aby mieć dwa kredyty hipoteczne. Kolejny kredyt mieszkaniowy może mocno obciążyć domowy budżet, ale jednocześnie bywa jedyną opcją umożliwiającą zakup kolejnej nieruchomości na własność.

W dzisiejszych czasach do zaciągnięcia kredytu hipotecznego trzeba spełnić tylko kilka warunków wymaganych przez bank. To podstawa, aby móc ubiegać się o kolejne finansowanie związane z zakupem nieruchomości mieszkalnej.

Poprzez zaciągnięcie kredytu hipotecznego możesz zrealizować swoje marzenia o własnych czterech ścianach. Zakup wymarzonego domu to często wydatek rzędu od kilkuset do nawet kilku milionów złotych. Pokrycie tak dużych wydatków z własnych środków najczęściej nie jest możliwe. Z tego względu warto wziąć pierwszy kredyt hipoteczny na mieszkanie, a po czasie rozpocząć działania w kierunku drugiego kredytu hipotecznego, np. na budowę lub zakup większego domu.

Drugi kredyt hipoteczny - co mówią przepisy?

Ustawodawstwo w Polsce jasno wskazuje, że konsumenci mogą ubiegać się o kilka kredytów mieszkaniowych nawet w tym samym czasie. Zgodnie z Ustawą z dnia 23 marca 2017 roku o kredycie hipotecznym definicja kredytu hipotecznego dotyczy umowy, w której kredytodawca zobowiązuje się do udzielenia wsparcia finansowego na zakup nieruchomości w zamian za wpis hipoteki do ksiąg wieczystych na cały okres obowiązywania umowy kredytowej.

Kredyt pod zastaw mieszkania, domu lub działki można zaciągnąć na różne cele, ale tylko te powiązane z zakupem, remontem lub budową nieruchomości. Bank w ramach umowy zobowiązuje się do udzielenia wsparcia finansowego w celu zakupu:

  • praw własności do budynku lub lokalu mieszkalnego,
  • spółdzielczego prawa własnościowego do lokalu,
  • praw własności do gruntu,
  • udziałów w nieruchomości jako współwłaściciel.

Decydując się na złożenie wniosku o kredyt pod zastaw domu lub innej nieruchomości, musisz pamiętać o tym, że banki wymagają uzupełnienia wniosku kredytowego oraz dostarczenia niezbędnej dokumentacji, która pozwoli na weryfikację sytuacji finansowej oraz wiarygodności potencjalnego kredytobiorcy.

Prawo w Polsce nie zabrania zaciągnięcia drugiego kredytu hipotecznego. Osoby, które wykazują odpowiednio wysokie dochody i stabilną sytuację w gospodarstwie domowym mogą mieć nawet trzy kredyty mieszkaniowe jednocześnie.

Kto może wziąć drugi kredyt hipoteczny?

O drugi kredyt hipoteczny mogą ubiegać się przede wszystkim osoby, które chcą kupić nową, najczęściej większą nieruchomość mieszkalną. Jeśli zamierzasz wziąć kolejne zobowiązanie hipoteczne w banku, przygotuj się do procesu wnioskowania podobnie, jak podczas pierwszego kredytu mieszkaniowego. A zatem musisz spełniać następujące warunki umożliwiające wydanie pozytywnej decyzji kredytowej przez bank:

  • ukończone co najmniej 18 lat,
  • pełna zdolność do czynności prawnych,
  • polskie obywatelstwo,
  • stabilne źródło dochodu,
  • wysoka zdolność kredytowa - jest niezbędna, aby bank miał pewność, że poradzisz sobie ze spłatą kolejnego zobowiązania hipotecznego,
  • brak negatywnych wpisów w rejestrach dłużników.

Pamiętaj, że jakiekolwiek opóźnienia widniejące w BIK, rzutujące na Twoją wiarygodność, mogą przełożyć się na odrzucenie wniosku o drugi kredyt hipoteczny. Banki nieco bardziej restrykcyjnie podchodzą do klientów, którzy chcą zaciągnąć kolejne zobowiązania hipoteczne. To zawsze ryzyko, że potencjalny klient nie wywiąże się ze spłaty zadłużenia.

Kiedy warto wziąć drugi kredyt hipoteczny?

Zaciągnięcie drugiego kredytu hipotecznego to rozwiązanie, z którego korzysta wielu Polaków. Osoby znajdujące się w doskonałej sytuacji finansowej mogą pozwolić sobie nawet na dwa lub trzy kredyty mieszkaniowe jednocześnie. Jakie są główne czynniki, które powodują, że drugi kredyt hipoteczny jest coraz częściej wybieraną opcją przez kredytobiorców? To przede wszystkim:

  • Chęć zarabiania na wynajmie długoterminowym mieszkań i domów - nieruchomość kupiona na kredyt hipoteczny może zostać legalnie wynajęta, dzięki czemu wartość miesięcznej raty kredytu można spłacać z kwot pobieranych od wynajmujących lokale.
  • Konieczność zmiany nieruchomości na większą - powiększająca się rodzina często jest czynnikiem, który determinuje chęć zaciągnięcia drugiego kredytu hipotecznego, np. na większy dom.
  • Budowanie kapitału dla rodziny. Choć kredyty hipoteczne obciążają domowy budżet, to jednak inwestycja w nieruchomości jest dobrą formą zabezpieczenia interesów dla całej rodziny, a także szansą na ochronę oszczędności przed inflacją.

Ogólnie rzecz biorąc, na drugi kredyt w tym samym lub innym banku warto zdecydować się wtedy, kiedy w grę w chodzi inwestycja w lokale mieszkalne, chęć przeprowadzki do większej nieruchomości lub po prostu konieczność bezpiecznego ulokowania kapitału, np. we wkład własny do drugiego lub nawet trzeciego kredytu hipotecznego na dom albo mieszkanie.

Dwa kredyty hipoteczne jednocześnie - jakie są warunki?

Warunki finansowania w ramach drugiego kredytu hipotecznego są takie same, jak w przypadku pierwszego zobowiązania z zabezpieczeniem na działce lub nieruchomości. Maksymalna kwota udzielonego finansowania jest uzależniona od zdolności kredytowej, wysokości wkładu własnego oraz wartości nieruchomości, która jest zabezpieczeniem finansowania.

Jeśli zamierzasz wziąć drugi kredyt hipoteczny nawet w tym samym banku na jedną nieruchomość, musisz dokładnie przeanalizować warunki finansowania proponowane przez konkretną instytucję. To podstawa, aby oszacować, czy opłaca się mieć dwa kredyty hipoteczne jednocześnie.

Na co uważać, decydując się na drugi kredyt hipoteczny?

Zanim zdecydujesz się na drugi kredyt hipoteczny na drugie mieszkanie lub dom, przeanalizuj kilka parametrów finansowania, które mogą rzutować m.in. na całkowite koszty finansowania. O jakich czynnikach mowa, jeśli chodzi o uzyskanie drugiego kredytu hipotecznego?

  • RRSO - ten czynnik wskazuje na całkowite koszty odsetkowe zaciągniętego zobowiązania.
  • Oprocentowanie - sprawdź, jaki typ oprocentowania proponuje bank (stałe lub zmienne) oraz jego wartość, która jest powiązana ze wskaźnikiem WIBOR (R).
  • Prowizja banku - każdy bank komercyjny pobiera prowizję za udzielenie kredytu na mieszkanie, najczęściej w wysokości do 3% wartości udzielonego kapitału.
  • Koszty ubezpieczeń - starając się o drugi kredyt hipoteczny musisz też liczyć się z tym, że instytucja finansowa będzie wymagała polisy ubezpieczenia nieruchomości wraz z cesją na bank.
  • Wysokość wymaganego wkładu własnego - w przypadku pierwszego kredytu hipotecznego oraz każdego kolejnego zawsze wymagany jest wkład własny kredytobiorcy w zakup nieruchomości. Najczęściej jest to minimum 10-20% wartości nieruchomości.

Standardem jest też analiza maksymalnego dostępnego okresu kredytowania. Warto też sprawdzić opinie innych kredytobiorców na temat danej instytucji finansowej. W ten sposób łatwiej podejmiesz decyzję, czy warto wziąć drugi i kolejny kredyt hipoteczny na nową nieruchomość.

Kilka kredytów hipotecznych - czy to się opłaca?

Nie da się jednoznacznie ocenić czy zaciągnięcie drugiego kredytu hipotecznego jest opłacalnym rozwiązaniem. Jeśli zamierzasz przeprowadzić się do większej nieruchomości, a dotychczasowe lokum wynająć, jak najbardziej możesz wziąć kolejny kredyt hipoteczny. Przed podjęciem ostatecznej decyzji zawsze przeanalizuj swoje możliwości finansowe, przeprowadź symulację, a najlepiej skontaktuj się z Finaum. Otrzymasz kompleksowe wsparcie i dowiesz się, co zrobić, aby nie popaść w długi kredytowe.

Czy można wziąć drugi kredyt hipoteczny w tym samym banku?

Tak, nie ma żadnych przeciwwskazań, aby wziąć kredyt hipoteczny (kolejny) w tym samym banku, gdzie został zaciągnięty kredyt pod zastaw działki lub inna forma zabezpieczenia hipotecznego. 

Czy można wziąć dwa kredyty hipoteczne na tę samą nieruchomość?

Zgodnie z Ustawą o księgach wieczystych i hipotece kredytobiorca może ubiegać się o udzielenie finansowania w ramach drugiego kredytu hipotecznego, o ile wartość nieruchomości będącej zabezpieczeniem długu znacznie przekracza wartość dwóch zobowiązań jednocześnie. Takie sytuacje zdarzają się niezwykle rzadko, ale jak najbardziej można wziąć drugi kredyt hipoteczny na mieszkanie lub dom, które są już obciążone pierwszą hipoteką.

Jaki typ umowy z pracodawcą jest akceptowany do drugiego kredytu hipotecznego?

Banki najchętniej udzielają drugiego kredytu hipotecznego osobom, które pracują w ramach umowy o pracę na czas nieokreślony lub prowadzą działalność gospodarczą. Niemniej jednak dodatkowym źródłem dochodu gospodarstwa domowego może być umowa zlecenie, renta, emerytura oraz świadczenia socjalne. Alternatywnie bank może zaakceptować też przychody z najmu.

Finaum

FINAUM - Centrum finansowe specjalizujące się w kredytach i pożyczkach. Więcej informacji o nas znajdziesz tutaj.

Zobacz także podobne artykuły

Pożyczki dla zadłużonych bez zdolności kredytowej – jak wziąć finansowanie?

Pożyczki bez zdolności kredytowej to propozycja dla osób z zadłużeniem lub tych, które nie mają wystarczającej zdolności kredytowej, aby uzyskać kredyt w banku. Dzięki tego rodzaju produktom finansowym nawet osoby z wpisem w rejestrach dłużników mogą w krótkim czasie zdobyć potrzebne pieniądze. Tego typu pożyczki dostępne są przeważnie przez internet, a to umożliwia uzyskanie potrzebnych […]

Czytaj wpis
Pożyczka z komornikiem i złym BIKiem - czym jest i kto może skorzystać?

Niekorzystna sytuacja finansowa może dotknąć każdego, a jedna nieprzemyślana decyzja pociągnie za sobą lawinę problemów. Jeśli zmagasz się z zajęciem komorniczym, to najpewniej musisz stawiać czoła nie tylko konieczności spłaty zadłużenia, ale także innym pilnym wydatkom. Co robić? W takich sytuacjach pożyczki z komornikiem i złym BIKiem mogą być ratunkiem, dla tych osób, które w […]

Czytaj wpis
Pożyczka dla zadłużonych bez zdolności kredytowej: Gdzie szukać? Jakie warunki?

Trudna sytuacja życiowa i niska zdolność kredytowa to słaba perspektywa pozyskania kapitału od banku. Tradycyjne instytucje finansowe są zobligowane do dokładnej analizy swoich klientów. W związku z tym często odmawiają udzielenia kredytu osobom, które mają negatywną historię kredytową. Czy to oznacza definitywny brak szans na zewnętrzne finansowanie? Otóż nie.   Istnieją firmy pożyczkowe, które oferują pożyczki dla […]

Czytaj wpis
Pożyczka dla bezrobotnych – jak otrzymać pożyczkę na raty dla bezrobotnego?

Jeśli potrzebujesz pieniędzy na remont, wakacje, wymianę sprzętów RTV i AGD to w dzisiejszych czasach nie ma z tym problemu. Co więcej, możesz wziąć raty 0% i nie zapłacisz ani złotówki kosztów. Jednak nie każdy znajduje się w tak komfortowej pozycji. Osoby bezrobotne często napotykają trudności w uzyskaniu finansowania, gdyż dla banków są niewygodnymi klientami. […]

Czytaj wpis
Pożyczki długoterminowe dla zadłużonych: Sprawdź, jak działają pożyczki długoterminowe online

Niektórzy mówią, że lepiej jest mieć długi niż krótki. Ważny jest także ruch oceanu. Ty też nie pomyślałeś o katamaranie, prawda? Dlatego lepiej zajmijmy się finansami. W artykule przybliżymy, czym są pożyczki długoterminowe dla zadłużonych, kto ich udziela, a także ile i na jak długo można pożyczyć pieniądze. Umówmy się, że sama nazwa pożyczki wskazuje, […]

Czytaj wpis
15 sposobów na zwiększenie zdolności kredytowej

Drobna pożyczka czy milionowa transakcja na zakup nieruchomości przy użyciu kredytu wymagają posiadania odpowiedniej zdolności kredytowej. Określa ona sytuacją kredytobiorcy w momencie składania wniosku. Na jej podstawie bank podejmuje decyzję o udzieleniu bądź odrzuceniu wniosku o finansowanie. Co zrobić, aby poprawić swoją zdolność kredytową i uzyskać kredyt w oczekiwanej wysokości? W artykule przyjrzymy się sposobom […]

Czytaj wpis
Pożyczka na wakacje to dobry pomysł? Sprawdź, kredyt na urlop i wczasy last minute!

Wakacje od dziecka kojarzą się z wolnością, beztroską i przyjemnościami. Wraz z wiekiem nadal ważne są trzy elementy, ale masz dużo więcej możliwości. Zamiast kopać piłkę na trzepaku lub rozdawać head shoty w Counter-Strike’a możesz odwiedzić polskie góry, morze, puszczę lub Krainę Wielkich Jezior Mazurskich. Poza tym czeka na Ciebie cały świat i masa ciekawych […]

Czytaj wpis
Konsolidacja chwilówek: Kredyt na spłatę chwilówek to zdrowsze finanse osobiste?

Chwila za chwilą płynie, a chwilówka za chwilówką mogą ten euforyczny i poetycki stan brutalnie przerwać. W momencie, gdy jeden dług spłacasz kolejnym, zaczynasz wpadać w spiralę pogłębiających się długów. Prowadzi to do destabilizacji budżetu domowego i prowadzi do rosnących kosztów i poważniejszych problemów. Co zrobić w takiej sytuacji? Jeśli czujesz, że zapada Ci się […]

Czytaj wpis
Kredyt na ślub i wesele – czy warto?

Dla wielu osób wesele to jedno z najważniejszych wydarzeń w życiu. Jest to niezapomniana chwila, którą chcesz uczcić w sposób wyjątkowy i niezapomniany. Rosnące oczekiwania społeczne i presji medialnej sprawiają, że wiele par decyduje się wziąć kredyt na ślub i wesele. Czy warto pożyczyć pieniądze, aby stworzyć „ten” wymarzony scenariusz? Zdania są podzielone, ale nie […]

Czytaj wpis
6 błędów przy ubieganiu się o kredyt – na co uważać?

W momencie, gdy wnioskujesz o kredyt, liczysz na zgodę banku lub firmy pożyczkowej. Jednocześnie liczysz, że decyzją, którą podjąłeś, jest rozsądna i korzystna finansowo. Droga do upragnionego celu bywa pełna pułapek i błędów, które mogą znacząco wpłynąć na Twoją sytuację finansową. Niezależnie od tego, czy po raz pierwszy przymierzasz się do zaciągnięcia kredytu, czy masz […]

Czytaj wpis
Pożyczka pozabankowa online – co to jest? Jakie są jej rodzaje popularnych chwilówek?

Pożyczki pozabankowe to w dzisiejszych czasach coraz bardziej popularny sposób pożyczania pieniędzy wśród Polaków. To wyjątkowo atrakcyjne produkty finansowe na niewielkie wydatki, z błyskawicznym procesem wnioskowania i z formalnościami, które załatwisz online. Pojawienie się pożyczek pozabankowych otworzyło drzwi dla dużego grona klientów. Wśród nich znalazły się także te osoby, które zostały odrzucone przez banki. Proces […]

Czytaj wpis
Konto osobiste – co warto o nim wiedzieć?

Podstawowym narzędziem finansowym, z którego Ty także korzystasz to konto osobiste. Jest to miejsce, gdzie wpływa Twoje wynagrodzenie, przechowujesz środki, a także zarządzasz swoimi wydatkami. Do rachunku podpięty może być popularny debet, a także na niego przelewane są pieniądze z kredytów. Co jeszcze warto wiedzieć o koncie osobistym? W artykule przyjrzymy się rachunkom bieżącym. Podpowiemy, […]

Czytaj wpis
1 2 3 11

Szukasz kredytu lub pożyczki?

Skontaktuj się z ekspertami kredytowymi FINAUM. Podczas bezpłatnej konsultacji postaramy Ci się pomóc rozwiązać problemy dotyczące kredytów i pożyczek.
PROJEKT STRONY WWW I OPIEKA MARKETINGOWA:
RIKONA.PL