Czy można zaciągnąć drugi kredyt hipoteczny?

Podsumowanie artykułu

Ubieganie się o drugi kredyt hipoteczny jest możliwe, ale tylko po spełnieniu określonych warunków wymaganych przez bank udzielający finansowania. Zgodnie z polskim prawem każdy może dostać drugi kredyt hipoteczny, o ile wykazuje odpowiednio wysoką zdolność kredytową. To podstawowy warunek do spełnienia, aby mieć dwa kredyty hipoteczne. Kolejny kredyt mieszkaniowy może mocno obciążyć domowy budżet, ale jednocześnie bywa jedyną opcją umożliwiającą zakup kolejnej nieruchomości na własność.

W dzisiejszych czasach do zaciągnięcia kredytu hipotecznego trzeba spełnić tylko kilka warunków wymaganych przez bank. To podstawa, aby móc ubiegać się o kolejne finansowanie związane z zakupem nieruchomości mieszkalnej.

Poprzez zaciągnięcie kredytu hipotecznego możesz zrealizować swoje marzenia o własnych czterech ścianach. Zakup wymarzonego domu to często wydatek rzędu od kilkuset do nawet kilku milionów złotych. Pokrycie tak dużych wydatków z własnych środków najczęściej nie jest możliwe. Z tego względu warto wziąć pierwszy kredyt hipoteczny na mieszkanie, a po czasie rozpocząć działania w kierunku drugiego kredytu hipotecznego, np. na budowę lub zakup większego domu.

Drugi kredyt hipoteczny - co mówią przepisy?

Ustawodawstwo w Polsce jasno wskazuje, że konsumenci mogą ubiegać się o kilka kredytów mieszkaniowych nawet w tym samym czasie. Zgodnie z Ustawą z dnia 23 marca 2017 roku o kredycie hipotecznym definicja kredytu hipotecznego dotyczy umowy, w której kredytodawca zobowiązuje się do udzielenia wsparcia finansowego na zakup nieruchomości w zamian za wpis hipoteki do ksiąg wieczystych na cały okres obowiązywania umowy kredytowej.

Kredyt pod zastaw mieszkania, domu lub działki można zaciągnąć na różne cele, ale tylko te powiązane z zakupem, remontem lub budową nieruchomości. Bank w ramach umowy zobowiązuje się do udzielenia wsparcia finansowego w celu zakupu:

 • praw własności do budynku lub lokalu mieszkalnego,
 • spółdzielczego prawa własnościowego do lokalu,
 • praw własności do gruntu,
 • udziałów w nieruchomości jako współwłaściciel.

Decydując się na złożenie wniosku o kredyt pod zastaw domu lub innej nieruchomości, musisz pamiętać o tym, że banki wymagają uzupełnienia wniosku kredytowego oraz dostarczenia niezbędnej dokumentacji, która pozwoli na weryfikację sytuacji finansowej oraz wiarygodności potencjalnego kredytobiorcy.

Prawo w Polsce nie zabrania zaciągnięcia drugiego kredytu hipotecznego. Osoby, które wykazują odpowiednio wysokie dochody i stabilną sytuację w gospodarstwie domowym mogą mieć nawet trzy kredyty mieszkaniowe jednocześnie.

Kto może wziąć drugi kredyt hipoteczny?

O drugi kredyt hipoteczny mogą ubiegać się przede wszystkim osoby, które chcą kupić nową, najczęściej większą nieruchomość mieszkalną. Jeśli zamierzasz wziąć kolejne zobowiązanie hipoteczne w banku, przygotuj się do procesu wnioskowania podobnie, jak podczas pierwszego kredytu mieszkaniowego. A zatem musisz spełniać następujące warunki umożliwiające wydanie pozytywnej decyzji kredytowej przez bank:

 • ukończone co najmniej 18 lat,
 • pełna zdolność do czynności prawnych,
 • polskie obywatelstwo,
 • stabilne źródło dochodu,
 • wysoka zdolność kredytowa - jest niezbędna, aby bank miał pewność, że poradzisz sobie ze spłatą kolejnego zobowiązania hipotecznego,
 • brak negatywnych wpisów w rejestrach dłużników.

Pamiętaj, że jakiekolwiek opóźnienia widniejące w BIK, rzutujące na Twoją wiarygodność, mogą przełożyć się na odrzucenie wniosku o drugi kredyt hipoteczny. Banki nieco bardziej restrykcyjnie podchodzą do klientów, którzy chcą zaciągnąć kolejne zobowiązania hipoteczne. To zawsze ryzyko, że potencjalny klient nie wywiąże się ze spłaty zadłużenia.

Kiedy warto wziąć drugi kredyt hipoteczny?

Zaciągnięcie drugiego kredytu hipotecznego to rozwiązanie, z którego korzysta wielu Polaków. Osoby znajdujące się w doskonałej sytuacji finansowej mogą pozwolić sobie nawet na dwa lub trzy kredyty mieszkaniowe jednocześnie. Jakie są główne czynniki, które powodują, że drugi kredyt hipoteczny jest coraz częściej wybieraną opcją przez kredytobiorców? To przede wszystkim:

 • Chęć zarabiania na wynajmie długoterminowym mieszkań i domów - nieruchomość kupiona na kredyt hipoteczny może zostać legalnie wynajęta, dzięki czemu wartość miesięcznej raty kredytu można spłacać z kwot pobieranych od wynajmujących lokale.
 • Konieczność zmiany nieruchomości na większą - powiększająca się rodzina często jest czynnikiem, który determinuje chęć zaciągnięcia drugiego kredytu hipotecznego, np. na większy dom.
 • Budowanie kapitału dla rodziny. Choć kredyty hipoteczne obciążają domowy budżet, to jednak inwestycja w nieruchomości jest dobrą formą zabezpieczenia interesów dla całej rodziny, a także szansą na ochronę oszczędności przed inflacją.

Ogólnie rzecz biorąc, na drugi kredyt w tym samym lub innym banku warto zdecydować się wtedy, kiedy w grę w chodzi inwestycja w lokale mieszkalne, chęć przeprowadzki do większej nieruchomości lub po prostu konieczność bezpiecznego ulokowania kapitału, np. we wkład własny do drugiego lub nawet trzeciego kredytu hipotecznego na dom albo mieszkanie.

Dwa kredyty hipoteczne jednocześnie - jakie są warunki?

Warunki finansowania w ramach drugiego kredytu hipotecznego są takie same, jak w przypadku pierwszego zobowiązania z zabezpieczeniem na działce lub nieruchomości. Maksymalna kwota udzielonego finansowania jest uzależniona od zdolności kredytowej, wysokości wkładu własnego oraz wartości nieruchomości, która jest zabezpieczeniem finansowania.

Jeśli zamierzasz wziąć drugi kredyt hipoteczny nawet w tym samym banku na jedną nieruchomość, musisz dokładnie przeanalizować warunki finansowania proponowane przez konkretną instytucję. To podstawa, aby oszacować, czy opłaca się mieć dwa kredyty hipoteczne jednocześnie.

Na co uważać, decydując się na drugi kredyt hipoteczny?

Zanim zdecydujesz się na drugi kredyt hipoteczny na drugie mieszkanie lub dom, przeanalizuj kilka parametrów finansowania, które mogą rzutować m.in. na całkowite koszty finansowania. O jakich czynnikach mowa, jeśli chodzi o uzyskanie drugiego kredytu hipotecznego?

 • RRSO - ten czynnik wskazuje na całkowite koszty odsetkowe zaciągniętego zobowiązania.
 • Oprocentowanie - sprawdź, jaki typ oprocentowania proponuje bank (stałe lub zmienne) oraz jego wartość, która jest powiązana ze wskaźnikiem WIBOR (R).
 • Prowizja banku - każdy bank komercyjny pobiera prowizję za udzielenie kredytu na mieszkanie, najczęściej w wysokości do 3% wartości udzielonego kapitału.
 • Koszty ubezpieczeń - starając się o drugi kredyt hipoteczny musisz też liczyć się z tym, że instytucja finansowa będzie wymagała polisy ubezpieczenia nieruchomości wraz z cesją na bank.
 • Wysokość wymaganego wkładu własnego - w przypadku pierwszego kredytu hipotecznego oraz każdego kolejnego zawsze wymagany jest wkład własny kredytobiorcy w zakup nieruchomości. Najczęściej jest to minimum 10-20% wartości nieruchomości.

Standardem jest też analiza maksymalnego dostępnego okresu kredytowania. Warto też sprawdzić opinie innych kredytobiorców na temat danej instytucji finansowej. W ten sposób łatwiej podejmiesz decyzję, czy warto wziąć drugi i kolejny kredyt hipoteczny na nową nieruchomość.

Kilka kredytów hipotecznych - czy to się opłaca?

Nie da się jednoznacznie ocenić czy zaciągnięcie drugiego kredytu hipotecznego jest opłacalnym rozwiązaniem. Jeśli zamierzasz przeprowadzić się do większej nieruchomości, a dotychczasowe lokum wynająć, jak najbardziej możesz wziąć kolejny kredyt hipoteczny. Przed podjęciem ostatecznej decyzji zawsze przeanalizuj swoje możliwości finansowe, przeprowadź symulację, a najlepiej skontaktuj się z Finaum. Otrzymasz kompleksowe wsparcie i dowiesz się, co zrobić, aby nie popaść w długi kredytowe.

Czy można wziąć drugi kredyt hipoteczny w tym samym banku?

Tak, nie ma żadnych przeciwwskazań, aby wziąć kredyt hipoteczny (kolejny) w tym samym banku, gdzie został zaciągnięty kredyt pod zastaw działki lub inna forma zabezpieczenia hipotecznego. 

Czy można wziąć dwa kredyty hipoteczne na tę samą nieruchomość?

Zgodnie z Ustawą o księgach wieczystych i hipotece kredytobiorca może ubiegać się o udzielenie finansowania w ramach drugiego kredytu hipotecznego, o ile wartość nieruchomości będącej zabezpieczeniem długu znacznie przekracza wartość dwóch zobowiązań jednocześnie. Takie sytuacje zdarzają się niezwykle rzadko, ale jak najbardziej można wziąć drugi kredyt hipoteczny na mieszkanie lub dom, które są już obciążone pierwszą hipoteką.

Jaki typ umowy z pracodawcą jest akceptowany do drugiego kredytu hipotecznego?

Banki najchętniej udzielają drugiego kredytu hipotecznego osobom, które pracują w ramach umowy o pracę na czas nieokreślony lub prowadzą działalność gospodarczą. Niemniej jednak dodatkowym źródłem dochodu gospodarstwa domowego może być umowa zlecenie, renta, emerytura oraz świadczenia socjalne. Alternatywnie bank może zaakceptować też przychody z najmu.

Finaum

FINAUM - Centrum finansowe specjalizujące się w kredytach i pożyczkach. Więcej informacji o nas znajdziesz tutaj.

Zobacz także podobne artykuły

Raty 0%: Na czym polegają zakupy na raty zero procent i na co uważać?

Nie brakuje osób, które uważają, że raty 0 to tylko chwyt marketingowy. Czy tak jest w rzeczywistości? Otóż nie! Sieci handlowe przy współpracy z bankami są w stanie zaproponować finansowanie sprzętu RTV i AGD. Tego typu usługa dostępna jest także przy zakupie aut czy w sklepach meblowych. Jak zatem działa nieoprocentowana pożyczka? Czy zaciągając ją, […]

Czytaj wpis
Brakuje Ci na ratę kredytu? Wypróbuj 5 sprawdzonych rozwiązań

Na dzień przed pobraniem raty kredytu zaglądasz na konto i nagle oblewa Cię zimny pot. Brak wystarczających środków! Nie chcesz zepsuć swojej historii kredytowej i kolejny raz musisz wymyślić jak zorganizować pieniądze. Trzeba się spieszyć, ale nie warto panikować. Poniżej znajdziesz kilka wskazówek, co zrobić w tego typu sytuacjach. Jak koszty kredytu wpływają na portfele […]

Czytaj wpis
Kredyt samochodowy: Co warto o nim wiedzieć i jak wybrać najlepszy dla siebie kredyt na samochód?

Carl Benz uznawany jest za twórcę pierwszego samochodu. Choć na początku żartowano z jego wynalazku, że „straszy konie”, to dzisiaj trudno sobie wyobrazić świat bez auta. Często jest ono niezbędne, aby dojechać do pracy, zawieźć pociechy do szkoły czy wyjechać na wakacje. Zdarza się, że samochód to element „kultu”, przedmiot kolekcjonerski lub po prostu marzenie. […]

Czytaj wpis
Zwrot podatku za 2023. Na jaką kwotę możesz liczyć?

W 2023 roku nie było dużych zmian w systemie podatkowym. Reforma wprowadzająca Polski ład w 2022 r. sprawiła, że większość podatników rozlicza się obecnie na skali podatkowej. Większa kwota wolna od podatku przyczyniła się do tego, że część osób w ogóle nie odprowadza podatku, a więc nie ma co liczyć na zwrot z urzędu skarbowego. […]

Czytaj wpis
Jak zawiesić działalność zarejestrowaną w CEIDG przez Internet?

Zawieszenie działalności gospodarczej to sytuacja, w której chcesz lub musisz na pewien czas wstrzymać prowadzenie swojej firmy. Najczęstszą jej przyczyną jest utrata płynności, która prowadzi do trudności w opłacaniu kosztów, składek i podatków. Obowiązujące w kraju przepisy zapewniają możliwość zawieszenia działalności.  W artykule odpowiemy m.in. na pytania: Czytaj dalej i poznaj więcej szczegółów. Jak przeprowadzić […]

Czytaj wpis
Kwalifikowany podpis elektroniczny to wygoda i standard w biznesie

Stanie w kolejkach do urzędu nikomu nie służy, dlatego przedsiębiorcy korzystają z narzędzi, umożliwiających ich ominięcie. Jednym z nich jest podpis elektroniczny, dzięki któremu załatwisz sprawy urzędowe, ale możesz nim także podpisać dokument cyfrowy i zatwierdzić zmiany w KRS lub CEIDG. Co warto wiedzieć o podpisie elektronicznym i jak go uzyskać? Czym jest podpis kwalifikowany? […]

Czytaj wpis
Zakupy w sklepie internetowym - gdzie zgłosić oszustwo?

Choć rozwój nowoczesnych technologii przyczynia się do tego, że jesteśmy w stanie zamawiać towary i usługi o wiele szybciej, to jednak generuje to spore ryzyko wyłudzeń. Cyberprzestępcy czyhają na nieświadomych użytkowników internetu, którzy bez dłuższego namysłu klikają we wszystkie otrzymywane linki. Te są tworzone wyłącznie po to, aby wyłudzić pieniądze. Realizując zakupy przez internet, zwracajmy […]

Czytaj wpis
Wezwanie do zapłaty

Każdy dłużnik musi liczyć się z tym, że w razie nagminnego unikania odpowiedzialności i braku jakichkolwiek wpłat na poczet wierzytelności może otrzymać wezwanie do zapłaty. Wysyłanie pism o z przedsądowym, czyli ostatecznym wezwaniem do zapłaty to działania wierzycieli, które mają na celu polubowne załatwienie sprawy z dłużnikiem. To formalny dokument, który jest przygotowywany najczęściej wtedy, […]

Czytaj wpis
Czym jest płatność odroczona?

Płatności odroczone to nowoczesne usługi finansowe, które z roku na rok zyskują na popularności. To jednak wcale nie oznacza, że taka metoda realizowania płatności za zakup usług i produktów jest w 100% bezpieczna. Kiedy sięgamy po metodę płatności odroczonej, kupujemy towary albo usługi i płacimy za nie dopiero za jakiś czas. Takie formy płatności udostępniają […]

Czytaj wpis
Czym jest kosztorys budowlany?

Mianem kosztorysu budowlanego nazywamy dokument, który zawiera wyszczególnione wszystkie koszty związane z wybudowaniem budynku mieszkalnego. Choć rodzaje kosztorysów są różne i mogą zawierać całkowicie odmienne informacje, to jednak standardem w przypadku kosztorysu budowlanego są takie dane, jak: To dokument finansowy, który ma ogromne znaczenie dla każdej ze stron powiązanej z transakcją budowy domu lub innej […]

Czytaj wpis
Licytacja komornicza za długi

Każdy wierzyciel ma prawo do tego, aby ubiegać się spłaty pełnej kwoty zobowiązania zaciągniętego przez dłużnika wraz z należnymi odsetkami. Jeśli windykacja polubowna, terenowa, a nawet wysyłanie monitów o zadłużeniu nie przynosi żadnych efektów, wtedy może dojść do egzekucji komorniczej. Aby licytacja mieszkania na poczet spłaty zobowiązań finansowych mogła zostać zrealizowana, komornik musi mieć tzw. […]

Czytaj wpis
Dlaczego warto korzystać z usług doradcy kredytowego?

Jest wiele powodów, dla których warto zdecydować się na współpracę z doradcą kredytowym. To przede wszystkim dostęp do kompleksowego wsparcia w zakresie porównywania, poszukiwania oraz wnioskowania o kredyty i pożyczki. Jako klient profesjonalnego biura kredytowego możesz w każdym momencie skorzystać z usług doradcy kredytowego i zwiększyć bezpieczeństwo zawieranych transakcji finansowych. Chcesz dowiedzieć się, jak działa […]

Czytaj wpis
1 2 3 9

Szukasz kredytu lub pożyczki?

Skontaktuj się z ekspertami kredytowymi FINAUM. Podczas bezpłatnej konsultacji postaramy Ci się pomóc rozwiązać problemy dotyczące kredytów i pożyczek.
PROJEKT STRONY WWW I OPIEKA MARKETINGOWA:
RIKONA.PL