Carl Benz uznawany jest za twórcę pierwszego samochodu. Choć na początku żartowano z jego wynalazku, że „straszy konie”, to dzisiaj trudno sobie wyobrazić świat bez auta. Często jest ono niezbędne, aby dojechać do pracy, zawieźć pociechy do szkoły czy wyjechać na wakacje. Zdarza się, że samochód to element „kultu”, przedmiot kolekcjonerski lub po prostu marzenie. Jak sfinansować jego zakup?
Instytucje finansowe, takie jak banki czy firmy pożyczkowe, oferują różnego rodzaju usługi kredytowania zakupu aut. Wśród nich znajdziesz także kredyt na samochód, który jest przeznaczony na zakup pojazdów mechanicznych. Co warto o nim wiedzieć?
Kredyt na samochód używany lub nowy to rodzaj finansowania celowego, które musi być przeznaczone na zakup konkretnych rzeczy. Za pożyczone środki z kredytu możesz kupić nie tylko samochód, ale także:
Jeżeli chcesz zaciągnąć kredyt na auto, to wiedz, że możesz je kupić tylko wtedy, gdy pojazd ma ważny dowód rejestracyjny. W innym wypadku pożyczkodawca może odmówić finansowania.
Banki oferują zarówno kredyty, jak i pożyczki na zakup samochodu. Kupno możesz kredytować, jeśli masz odpowiednią zdolność kredytową i dobrą historię w Biurze Informacji Kredytowej (BIK). Czasami uzupełnieniem kredytu samochodowego jest pożyczka gotówkowa, którą można przeznaczyć np. na zakup kompletu opon, tuning, zabezpieczenie lakieru lub odświeżenie wnętrza. Warto rozważyć taki wariant, jeśli skorzystanie z niego pomoże Ci obniżyć oprocentowanie lub koszty prowizji.
Jeżeli planujesz zakup samochodu, to pomocnym narzędziem będzie dla Ciebie ranking kredytów samochodowych. Dzięki temu w prosty sposób znajdziesz najtańszy kredyt samochodowy. Przeważnie ranking kredytów na samochód obejmuje informacje dotyczące:
Wprowadzając powyższe informacje, łatwo określisz całkowity koszt kredytu, ile wynosi rzeczywista roczna stopa oprocentowania (RRSO) i dowiesz się, jakie będą miesięczne raty. Porównywarka i ranking kredytów to nie wszystko. Warto sprawdzić także oferty kredytów u pośredników, ponieważ mają oni dobre pozycje negocjacyjne z bankami, co daje szansę na uzyskanie lepszych warunków od standardowych propozycji.
Przeglądając oferty, upewnij się, że bank sfinansuje pojazd. Każdy pożyczkodawca może mieć inne ograniczenia w przypadku zakupu używanego samochodu. Dla przykładu środek transportu nie może być starszy niż 7 lat. Dlaczego tak to działa? Otóż dlatego, że podstawowym zabezpieczeniem spłaty kredytu samochodowego jest sam pojazd. Jeśli zdaniem banku wartość auta jest niższa niż cena transakcyjna, to podmiot finansujący może żądać dodatkowych zabezpieczeń. W takiej sytuacji będziesz musiał dołożyć do zakupu z własnych środków. Alternatywnie masz do dyspozycji oferty kredytów gotówkowych, które mogą pomóc w sfinalizowaniu transakcji.
Najczęściej zabezpieczeniem spłaty kredytu jest kupowane auto. Jednak banki w celu obniżenia ryzyka niewypłacalności mogą wprowadzić dodatkowo:
Jeśli zdecydujesz się wziąć kredyt na samochód, to wiedz, że przez cały okres spłaty kredytu pozostajesz jego właścicielem. W przypadku braku terminowych spłat, bank może dochodzić swoich praw, a nawet przejąć samochód lub pojazd, żeby go sprzedać i odzyskać swoje pieniądze.
Kredyt na zakup auta może zostać udzielony pod warunkiem ustanowienia dodatkowych zabezpieczeń. Umowa może obejmować, np. ubezpieczenie samochodu i cesję z polisy AC. W takich okolicznościach, aby otrzymać kredyt, zobowiązujesz się do dostarczenia dokumentów potwierdzających fakt wykupu i opłacenia składki. Najczęściej umowa z ubezpieczycielem ma zapis o cesji praw z polisy na bank.
Bank zawsze dąży do obniżenia ryzyka transakcji. W związku z tym pożyczkodawca może chcieć depozytu karty pojazdu lub zastawu rejestrowego wraz z przewłaszczeniem na zabezpieczenie.
Pożyczkodawcy oferują różne rodzaje kredytów samochodowych. Ułatwia to znalezienie rozwiązania, które pomoże Ci sfinansować zakup pojazdu. Wymaga to od Ciebie sprawdzenia kilku propozycji bezpośrednio w banku lub wygodnie online. Czasami przydaje się doradca kredytowy, który poszuka ofert najlepiej dostosowanych do Twojej sytuacji. W ten sposób oszczędzasz czas i zyskujesz pewność, że masz do dyspozycji optymalne dla siebie propozycje.
Kredyt samochodowy ułatwi Ci zakup pojazdu. Warto jednak wiedzieć, że nie jest to produkt dostępny wyłącznie w jednym wariancie. Sprawdź, czym różnią się poszczególne rodzaje produktów kredytowych.
Niezależnie od tego, czy zdecydujesz się kredytować zakup auta, czy sfinansujesz je w leasingu, transakcja wiąże się z dodatkowymi kosztami. W związku z tym całkowita kwota do spłaty będzie obejmowała oprocentowanie, prowizję i inne koszty, np. związane z ubezpieczeniem i ustanowieniem zabezpieczenia. Poniżej znajdziesz składowe opłat, które obejmuje całkowita kwota kredytu.
Całkowita kwota do zapłaty zależy od:
Najlepszy kredyt to taki, dzięki któremu sfinansujesz zakup swojego samochodu. Pozwoli Ci to zrealizować swoje cele lub marzenia, ale pamiętaj, aby znaleźć produkt, który będzie najkorzystniejszy dla Ciebie.
Banki bardzo różnie podchodzą do kredytu samochodowego na zakup używanego samochodu starszego niż 8 lat. Na rynku znajdziesz także oferty, w których wiek auta może być jeszcze niższy. Wynika to stąd, że nowe auta są lepszą formą zabezpieczenia niż pojazdy używane. W związku z tym instytucje finansowe mogą żądać wyższych opłat lub wymagać ubezpieczenia na określoną kwotę, co winduje finalną kwotę kredytu. Zwykle kredyt gotówkowy jest wyżej oprocentowany, ale w takich sytuacjach warto porównać obie propozycje i wybrać korzystniejszą dla siebie.
Oferta kredytów dostępnych na rynku jest bardzo duża. Porównanie wszystkich rozwiązań wymagałoby wiele czasu. Jeśli robiłbyś to ręcznie, to i tak na końcu analizy najpewniej doszłoby do jakichś zmian w propozycjach banków. Co zrobić? Najprostszym sposobem na porównanie kredytów samochodowych jest porównywarka.
Jest to łatwe w obsłudze narzędzie, w którym wprowadzasz podstawowe parametry, jak kwota kredytu i okres spłaty. Po chwili otrzymujesz symulację kredytów samochodowych w różnych bankach. Na górze listy znajdziesz najkorzystniejsze w danym czasie produkty.
W porównywarce kredytów samochodowych dostępne są także informacje o RRSO, całkowitej kwocie do spłaty oraz prognozowanej wysokości raty. W internecie znajdziesz różnego rodzaju narzędzia, dzięki którym zestawisz ze sobą dostępne na rynku oferty.
Przedsiębiorcy mają różne możliwości finansowania zakupu auta. Do dyspozycji mają kredyt inwestycyjny, obrotowy, leasing lub opcję wynajmu. Kredyty samochodowe są oferowane przez kilka głównych banków, dlatego też przedsiębiorcy szukają alternatywnych rozwiązań. Wśród nich dużą popularnością cieszy się leasing.
Zakup pojazdu przy pomocy leasingu zapewnia firmom większe korzyści podatkowe niż kredyt. Niemniej jest to produkt, który wymaga wkładu własnego, co bywa przeszkodą, szczególnie w przypadku nowej działalności gospodarczej. Niezależnie od sytuacji możesz wypróbować inne rozwiązania jak np. kredyt dla firm.
W obecnych czasach samochód to podstawowy środek komunikacji milionów osób. Auto zapewnia niezależność i swobodę decydowania o tym, kiedy i gdzie chcesz pojechać. Dzięki niemu możesz rozwinąć skrzydła w biznesie lub celebrować każdą chwilę spędzoną za kółkiem Twojego motoryzacyjnego marzenia. W spełnieniu tych celów pomogą oszczędności, pożyczka od rodziny lub kredyt samochodowy. Co wybierzesz?