Kredyt samochodowy: Co warto o nim wiedzieć i jak wybrać najlepszy dla siebie kredyt na samochód?

Podsumowanie artykułu

Podsumowanie: Przygotowaliśmy dla Ciebie najważniejsze informacje dotyczące kredytu samochodowego. W artykule przybliżamy, co można kupić w ramach tego rodzaju finansowania, jak znaleźć najlepsze dla siebie oferty i na jakie opłaty warto zwrócić uwagę przed podpisaniem umowy. Szukasz nowego lub używanego pojazdu? Przeczytaj.

Carl Benz uznawany jest za twórcę pierwszego samochodu. Choć na początku żartowano z jego wynalazku, że „straszy konie”, to dzisiaj trudno sobie wyobrazić świat bez auta. Często jest ono niezbędne, aby dojechać do pracy, zawieźć pociechy do szkoły czy wyjechać na wakacje. Zdarza się, że samochód to element „kultu”, przedmiot kolekcjonerski lub po prostu marzenie. Jak sfinansować jego zakup? 

Co to jest kredyt samochodowy?

Instytucje finansowe, takie jak banki czy firmy pożyczkowe, oferują różnego rodzaju usługi kredytowania zakupu aut. Wśród nich znajdziesz także kredyt na samochód, który jest przeznaczony na zakup pojazdów mechanicznych. Co warto o nim wiedzieć?

Kredyt na samochód używany lub nowy to rodzaj finansowania celowego, które musi być przeznaczone na zakup konkretnych rzeczy. Za pożyczone środki z kredytu możesz kupić nie tylko samochód, ale także:

 • przyczepę;
 • kampera;
 • motocykl;
 • skuter;
 • quada;
 • traktor;
 • maszynę budowlaną;
 • łódź motorową.

Jeżeli chcesz zaciągnąć kredyt na auto, to wiedz, że możesz je kupić tylko wtedy, gdy pojazd ma ważny dowód rejestracyjny. W innym wypadku pożyczkodawca może odmówić finansowania.

Banki oferują zarówno kredyty, jak i pożyczki na zakup samochodu. Kupno możesz kredytować, jeśli masz odpowiednią zdolność kredytową i dobrą historię w Biurze Informacji Kredytowej (BIK). Czasami uzupełnieniem kredytu samochodowego jest pożyczka gotówkowa, którą można przeznaczyć np. na zakup kompletu opon, tuning, zabezpieczenie lakieru lub odświeżenie wnętrza. Warto rozważyć taki wariant, jeśli skorzystanie z niego pomoże Ci obniżyć oprocentowanie lub koszty prowizji.

Zanim kupisz pojazd sprawdź ranking kredytów samochodowych

Jeżeli planujesz zakup samochodu, to pomocnym narzędziem będzie dla Ciebie ranking kredytów samochodowych. Dzięki temu w prosty sposób znajdziesz najtańszy kredyt samochodowy. Przeważnie ranking kredytów na samochód obejmuje informacje dotyczące:

 • kwoty kredytu;
 • okresu kredytowania;
 • typu rat.

Wprowadzając powyższe informacje, łatwo określisz całkowity koszt kredytu, ile wynosi rzeczywista roczna stopa oprocentowania (RRSO) i dowiesz się, jakie będą miesięczne raty. Porównywarka i ranking kredytów to nie wszystko. Warto sprawdzić także oferty kredytów u pośredników, ponieważ mają oni dobre pozycje negocjacyjne z bankami, co daje szansę na uzyskanie lepszych warunków od standardowych propozycji.

Przeglądając oferty, upewnij się, że bank sfinansuje pojazd. Każdy pożyczkodawca może mieć inne ograniczenia w przypadku zakupu używanego samochodu. Dla przykładu środek transportu nie może być starszy niż 7 lat. Dlaczego tak to działa? Otóż dlatego, że podstawowym zabezpieczeniem spłaty kredytu samochodowego jest sam pojazd. Jeśli zdaniem banku wartość auta jest niższa niż cena transakcyjna, to podmiot finansujący może żądać dodatkowych zabezpieczeń. W takiej sytuacji będziesz musiał dołożyć do zakupu z własnych środków. Alternatywnie masz do dyspozycji oferty kredytów gotówkowych, które mogą pomóc w sfinalizowaniu transakcji.

Zakup pojazdu - co warto wiedzieć o zabezpieczeniach?

Najczęściej zabezpieczeniem spłaty kredytu jest kupowane auto. Jednak banki w celu obniżenia ryzyka niewypłacalności mogą wprowadzić dodatkowo:

 • zastaw rejestrowy;
 • przewłaszczenie na zabezpieczenie;
 • depozyt karty pojazdu;
 • cesję praw z polisy autocasco.

Jeśli zdecydujesz się wziąć kredyt na samochód, to wiedz, że przez cały okres spłaty kredytu pozostajesz jego właścicielem. W przypadku braku terminowych spłat, bank może dochodzić swoich praw, a nawet przejąć samochód lub pojazd, żeby go sprzedać i odzyskać swoje pieniądze.

Kredyt na zakup auta może zostać udzielony pod warunkiem ustanowienia dodatkowych zabezpieczeń. Umowa może obejmować, np. ubezpieczenie samochodu i cesję z polisy AC. W takich okolicznościach, aby otrzymać kredyt, zobowiązujesz się do dostarczenia dokumentów potwierdzających fakt wykupu i opłacenia składki. Najczęściej umowa z ubezpieczycielem ma zapis o cesji praw z polisy na bank.

Bank zawsze dąży do obniżenia ryzyka transakcji. W związku z tym pożyczkodawca może chcieć depozytu karty pojazdu lub zastawu rejestrowego wraz z przewłaszczeniem na zabezpieczenie.

Jaki kredyt na samochód wybrać?

Pożyczkodawcy oferują różne rodzaje kredytów samochodowych. Ułatwia to znalezienie rozwiązania, które pomoże Ci sfinansować zakup pojazdu. Wymaga to od Ciebie sprawdzenia kilku propozycji bezpośrednio w banku lub wygodnie online. Czasami przydaje się doradca kredytowy, który poszuka ofert najlepiej dostosowanych do Twojej sytuacji. W ten sposób oszczędzasz czas i zyskujesz pewność, że masz do dyspozycji optymalne dla siebie propozycje.

Rodzaje kredytów samochodowych

Kredyt samochodowy ułatwi Ci zakup pojazdu. Warto jednak wiedzieć, że nie jest to produkt dostępny wyłącznie w jednym wariancie. Sprawdź, czym różnią się poszczególne rodzaje produktów kredytowych.

 • Kredyt standardowy polega na comiesięcznej spłacie rat kapitałowo-odsetkowych przez czas określony w umowie kredytowej. Jest to najpopularniejsza forma finansowania.
 • Banki chcąc ograniczyć ryzyko, finansują zakup auta w przypadku, gdy masz udział własny. Kredyt jednoratowy to kolejny z produktów finansowych dostępnych na rynku. W tym przypadku pożyczkodawca może chcieć np. 50% lub 60% udziału w ogólnej wartości auta. W takim wariancie w harmonogramie spłaty znajduje się wyłącznie jedna rata.
 • Kolejnym rodzajem jest kredyt balonowy. Spłacasz regularne raty w ustalonej wartości, np. do 80% wartości pojazdu. Ostatnia rata w wysokości 20% pokrywa pozostałą wartość samochodu. W przypadku tego rodzaju produktów istnieje pewne ograniczenie. Najczęściej produkt jest dostępny w bankach, które są związane z koncernami samochodowymi. Oznacza to, że wybór marek i modeli pojazdów może być nieco ograniczony.

Bank finansuje zakup auta? Zobacz, co wpływa na koszty kredytu

Niezależnie od tego, czy zdecydujesz się kredytować zakup auta, czy sfinansujesz je w leasingu, transakcja wiąże się z dodatkowymi kosztami. W związku z tym całkowita kwota do spłaty będzie obejmowała oprocentowanie, prowizję i inne koszty, np. związane z ubezpieczeniem i ustanowieniem zabezpieczenia. Poniżej znajdziesz składowe opłat, które obejmuje całkowita kwota kredytu.

Całkowita kwota do zapłaty zależy od:

 • Oprocentowania - składa się na nie stopa referencyjna, zależna od wysokości stóp procentowych Narodowego Banku Polskiego oraz marża banku. Innymi słowy, to odsetki, które trzeba zapłacić. Na pierwszą składową nie masz wpływu. Drugi parametr to kwestia negocjacji z bankiem lub znalezienia najbardziej dogodnej dla siebie propozycji. 
 • Prowizji (za udzielenie) - jedna z głównych opłat pobieranych przez banki. Jej wysokość zależy od całkowitej kwoty kredytu i zazwyczaj stanowi kilka procent tej wartości. Niektóre instytucje rezygnują z tej opłaty, ale wówczas mogą zaproponować wyższą marżę. Dlatego ważne jest, aby porównać oferty dostępne na rynku. Zdarza się, że pożyczkodawca zgodzi się dodać prowizję do kredytowanych kosztów. Wówczas nie trzeba jej płacić w momencie podpisania umowy, ale ta kwota doliczana jest do kredytu.
 • Dodatkowego ubezpieczenia - banki mogą wymagać dodatkowego ubezpieczenia do kredytu na auto. Zadaniem polisy jest zabezpieczenie interesów pożyczkodawcy i przeciwdziałanie różnego rodzaju sytuacjom, które mogą pojawić się w okresie spłaty. Przykładem mogą być polisa na życie lub od utraty pracy, które w razie wystąpienia określonych zdarzeń pokryją zobowiązanie banku.
 • Dodatkowych opłat - w umowach mogą pojawić się dodatkowe koszty. Czasami trzeba je ponieść w związku z zakupem, jak np. zapłacić za wycenę samochodu. Innym razem to koszty, które pojawią się w sytuacji, gdy nie spełnisz postanowień umowy, np. spóźnisz się ze spłatą lub nie dostarczysz wymaganych dokumentów (przedłużenia polisy OC/AC) w terminie.

Najlepszy kredyt to taki, dzięki któremu sfinansujesz zakup swojego samochodu. Pozwoli Ci to zrealizować swoje cele lub marzenia, ale pamiętaj, aby znaleźć produkt, który będzie najkorzystniejszy dla Ciebie.

Kredyt na samochód używany

Banki bardzo różnie podchodzą do kredytu samochodowego na zakup używanego samochodu starszego niż 8 lat. Na rynku znajdziesz także oferty, w których wiek auta może być jeszcze niższy. Wynika to stąd, że nowe auta są lepszą formą zabezpieczenia niż pojazdy używane. W związku z tym instytucje finansowe mogą żądać wyższych opłat lub wymagać ubezpieczenia na określoną kwotę, co winduje finalną kwotę kredytu. Zwykle kredyt gotówkowy jest wyżej oprocentowany, ale w takich sytuacjach warto porównać obie propozycje i wybrać korzystniejszą dla siebie.

Gdzie szukać najlepszego kredytu? Z pomocą przychodzi porównywarka kredytów samochodowych

Oferta kredytów dostępnych na rynku jest bardzo duża. Porównanie wszystkich rozwiązań wymagałoby wiele czasu. Jeśli robiłbyś to ręcznie, to i tak na końcu analizy najpewniej doszłoby do jakichś zmian w propozycjach banków. Co zrobić? Najprostszym sposobem na porównanie kredytów samochodowych jest porównywarka.

Jest to łatwe w obsłudze narzędzie, w którym wprowadzasz podstawowe parametry, jak kwota kredytu i okres spłaty. Po chwili otrzymujesz symulację kredytów samochodowych w różnych bankach. Na górze listy znajdziesz najkorzystniejsze w danym czasie produkty. 

W porównywarce kredytów samochodowych dostępne są także informacje o RRSO, całkowitej kwocie do spłaty oraz prognozowanej wysokości raty. W internecie znajdziesz różnego rodzaju narzędzia, dzięki którym zestawisz ze sobą dostępne na rynku oferty.

Kredyt samochodowy na firmę czy leasing?

Przedsiębiorcy mają różne możliwości finansowania zakupu auta. Do dyspozycji mają kredyt inwestycyjny, obrotowy, leasing lub opcję wynajmu. Kredyty samochodowe są oferowane przez kilka głównych banków, dlatego też przedsiębiorcy szukają alternatywnych rozwiązań. Wśród nich dużą popularnością cieszy się leasing. 

Zakup pojazdu przy pomocy leasingu zapewnia firmom większe korzyści podatkowe niż kredyt. Niemniej jest to produkt, który wymaga wkładu własnego, co bywa przeszkodą, szczególnie w przypadku nowej działalności gospodarczej.  Niezależnie od sytuacji możesz wypróbować inne rozwiązania jak np. kredyt dla firm.

Wybierz kredyt samochodowy dla siebie

W obecnych czasach samochód to podstawowy środek komunikacji milionów osób. Auto zapewnia niezależność i swobodę decydowania o tym, kiedy i gdzie chcesz pojechać. Dzięki niemu możesz rozwinąć skrzydła w biznesie lub celebrować każdą chwilę spędzoną za kółkiem Twojego motoryzacyjnego marzenia. W spełnieniu tych celów pomogą oszczędności, pożyczka od rodziny lub kredyt samochodowy. Co wybierzesz?

Finaum

FINAUM - Centrum finansowe specjalizujące się w kredytach i pożyczkach. Więcej informacji o nas znajdziesz tutaj.

Zobacz także podobne artykuły

Pożyczki dla zadłużonych bez zdolności kredytowej – jak wziąć finansowanie?

Pożyczki bez zdolności kredytowej to propozycja dla osób z zadłużeniem lub tych, które nie mają wystarczającej zdolności kredytowej, aby uzyskać kredyt w banku. Dzięki tego rodzaju produktom finansowym nawet osoby z wpisem w rejestrach dłużników mogą w krótkim czasie zdobyć potrzebne pieniądze. Tego typu pożyczki dostępne są przeważnie przez internet, a to umożliwia uzyskanie potrzebnych […]

Czytaj wpis
Pożyczka z komornikiem i złym BIKiem - czym jest i kto może skorzystać?

Niekorzystna sytuacja finansowa może dotknąć każdego, a jedna nieprzemyślana decyzja pociągnie za sobą lawinę problemów. Jeśli zmagasz się z zajęciem komorniczym, to najpewniej musisz stawiać czoła nie tylko konieczności spłaty zadłużenia, ale także innym pilnym wydatkom. Co robić? W takich sytuacjach pożyczki z komornikiem i złym BIKiem mogą być ratunkiem, dla tych osób, które w […]

Czytaj wpis
Pożyczka dla zadłużonych bez zdolności kredytowej: Gdzie szukać? Jakie warunki?

Trudna sytuacja życiowa i niska zdolność kredytowa to słaba perspektywa pozyskania kapitału od banku. Tradycyjne instytucje finansowe są zobligowane do dokładnej analizy swoich klientów. W związku z tym często odmawiają udzielenia kredytu osobom, które mają negatywną historię kredytową. Czy to oznacza definitywny brak szans na zewnętrzne finansowanie? Otóż nie.   Istnieją firmy pożyczkowe, które oferują pożyczki dla […]

Czytaj wpis
Pożyczka dla bezrobotnych – jak otrzymać pożyczkę na raty dla bezrobotnego?

Jeśli potrzebujesz pieniędzy na remont, wakacje, wymianę sprzętów RTV i AGD to w dzisiejszych czasach nie ma z tym problemu. Co więcej, możesz wziąć raty 0% i nie zapłacisz ani złotówki kosztów. Jednak nie każdy znajduje się w tak komfortowej pozycji. Osoby bezrobotne często napotykają trudności w uzyskaniu finansowania, gdyż dla banków są niewygodnymi klientami. […]

Czytaj wpis
Pożyczki długoterminowe dla zadłużonych: Sprawdź, jak działają pożyczki długoterminowe online

Niektórzy mówią, że lepiej jest mieć długi niż krótki. Ważny jest także ruch oceanu. Ty też nie pomyślałeś o katamaranie, prawda? Dlatego lepiej zajmijmy się finansami. W artykule przybliżymy, czym są pożyczki długoterminowe dla zadłużonych, kto ich udziela, a także ile i na jak długo można pożyczyć pieniądze. Umówmy się, że sama nazwa pożyczki wskazuje, […]

Czytaj wpis
15 sposobów na zwiększenie zdolności kredytowej

Drobna pożyczka czy milionowa transakcja na zakup nieruchomości przy użyciu kredytu wymagają posiadania odpowiedniej zdolności kredytowej. Określa ona sytuacją kredytobiorcy w momencie składania wniosku. Na jej podstawie bank podejmuje decyzję o udzieleniu bądź odrzuceniu wniosku o finansowanie. Co zrobić, aby poprawić swoją zdolność kredytową i uzyskać kredyt w oczekiwanej wysokości? W artykule przyjrzymy się sposobom […]

Czytaj wpis
Pożyczka na wakacje to dobry pomysł? Sprawdź, kredyt na urlop i wczasy last minute!

Wakacje od dziecka kojarzą się z wolnością, beztroską i przyjemnościami. Wraz z wiekiem nadal ważne są trzy elementy, ale masz dużo więcej możliwości. Zamiast kopać piłkę na trzepaku lub rozdawać head shoty w Counter-Strike’a możesz odwiedzić polskie góry, morze, puszczę lub Krainę Wielkich Jezior Mazurskich. Poza tym czeka na Ciebie cały świat i masa ciekawych […]

Czytaj wpis
Konsolidacja chwilówek: Kredyt na spłatę chwilówek to zdrowsze finanse osobiste?

Chwila za chwilą płynie, a chwilówka za chwilówką mogą ten euforyczny i poetycki stan brutalnie przerwać. W momencie, gdy jeden dług spłacasz kolejnym, zaczynasz wpadać w spiralę pogłębiających się długów. Prowadzi to do destabilizacji budżetu domowego i prowadzi do rosnących kosztów i poważniejszych problemów. Co zrobić w takiej sytuacji? Jeśli czujesz, że zapada Ci się […]

Czytaj wpis
Kredyt na ślub i wesele – czy warto?

Dla wielu osób wesele to jedno z najważniejszych wydarzeń w życiu. Jest to niezapomniana chwila, którą chcesz uczcić w sposób wyjątkowy i niezapomniany. Rosnące oczekiwania społeczne i presji medialnej sprawiają, że wiele par decyduje się wziąć kredyt na ślub i wesele. Czy warto pożyczyć pieniądze, aby stworzyć „ten” wymarzony scenariusz? Zdania są podzielone, ale nie […]

Czytaj wpis
6 błędów przy ubieganiu się o kredyt – na co uważać?

W momencie, gdy wnioskujesz o kredyt, liczysz na zgodę banku lub firmy pożyczkowej. Jednocześnie liczysz, że decyzją, którą podjąłeś, jest rozsądna i korzystna finansowo. Droga do upragnionego celu bywa pełna pułapek i błędów, które mogą znacząco wpłynąć na Twoją sytuację finansową. Niezależnie od tego, czy po raz pierwszy przymierzasz się do zaciągnięcia kredytu, czy masz […]

Czytaj wpis
Pożyczka pozabankowa online – co to jest? Jakie są jej rodzaje popularnych chwilówek?

Pożyczki pozabankowe to w dzisiejszych czasach coraz bardziej popularny sposób pożyczania pieniędzy wśród Polaków. To wyjątkowo atrakcyjne produkty finansowe na niewielkie wydatki, z błyskawicznym procesem wnioskowania i z formalnościami, które załatwisz online. Pojawienie się pożyczek pozabankowych otworzyło drzwi dla dużego grona klientów. Wśród nich znalazły się także te osoby, które zostały odrzucone przez banki. Proces […]

Czytaj wpis
Konto osobiste – co warto o nim wiedzieć?

Podstawowym narzędziem finansowym, z którego Ty także korzystasz to konto osobiste. Jest to miejsce, gdzie wpływa Twoje wynagrodzenie, przechowujesz środki, a także zarządzasz swoimi wydatkami. Do rachunku podpięty może być popularny debet, a także na niego przelewane są pieniądze z kredytów. Co jeszcze warto wiedzieć o koncie osobistym? W artykule przyjrzymy się rachunkom bieżącym. Podpowiemy, […]

Czytaj wpis
1 2 3 11

Szukasz kredytu lub pożyczki?

Skontaktuj się z ekspertami kredytowymi FINAUM. Podczas bezpłatnej konsultacji postaramy Ci się pomóc rozwiązać problemy dotyczące kredytów i pożyczek.
PROJEKT STRONY WWW I OPIEKA MARKETINGOWA:
RIKONA.PL