Kredyt samochodowy: Co warto o nim wiedzieć i jak wybrać najlepszy dla siebie kredyt na samochód?

Podsumowanie artykułu

Podsumowanie: Przygotowaliśmy dla Ciebie najważniejsze informacje dotyczące kredytu samochodowego. W artykule przybliżamy, co można kupić w ramach tego rodzaju finansowania, jak znaleźć najlepsze dla siebie oferty i na jakie opłaty warto zwrócić uwagę przed podpisaniem umowy. Szukasz nowego lub używanego pojazdu? Przeczytaj.

Carl Benz uznawany jest za twórcę pierwszego samochodu. Choć na początku żartowano z jego wynalazku, że „straszy konie”, to dzisiaj trudno sobie wyobrazić świat bez auta. Często jest ono niezbędne, aby dojechać do pracy, zawieźć pociechy do szkoły czy wyjechać na wakacje. Zdarza się, że samochód to element „kultu”, przedmiot kolekcjonerski lub po prostu marzenie. Jak sfinansować jego zakup? 

Co to jest kredyt samochodowy?

Instytucje finansowe, takie jak banki czy firmy pożyczkowe, oferują różnego rodzaju usługi kredytowania zakupu aut. Wśród nich znajdziesz także kredyt na samochód, który jest przeznaczony na zakup pojazdów mechanicznych. Co warto o nim wiedzieć?

Kredyt na samochód używany lub nowy to rodzaj finansowania celowego, które musi być przeznaczone na zakup konkretnych rzeczy. Za pożyczone środki z kredytu możesz kupić nie tylko samochód, ale także:

 • przyczepę;
 • kampera;
 • motocykl;
 • skuter;
 • quada;
 • traktor;
 • maszynę budowlaną;
 • łódź motorową.

Jeżeli chcesz zaciągnąć kredyt na auto, to wiedz, że możesz je kupić tylko wtedy, gdy pojazd ma ważny dowód rejestracyjny. W innym wypadku pożyczkodawca może odmówić finansowania.

Banki oferują zarówno kredyty, jak i pożyczki na zakup samochodu. Kupno możesz kredytować, jeśli masz odpowiednią zdolność kredytową i dobrą historię w Biurze Informacji Kredytowej (BIK). Czasami uzupełnieniem kredytu samochodowego jest pożyczka gotówkowa, którą można przeznaczyć np. na zakup kompletu opon, tuning, zabezpieczenie lakieru lub odświeżenie wnętrza. Warto rozważyć taki wariant, jeśli skorzystanie z niego pomoże Ci obniżyć oprocentowanie lub koszty prowizji.

Zanim kupisz pojazd sprawdź ranking kredytów samochodowych

Jeżeli planujesz zakup samochodu, to pomocnym narzędziem będzie dla Ciebie ranking kredytów samochodowych. Dzięki temu w prosty sposób znajdziesz najtańszy kredyt samochodowy. Przeważnie ranking kredytów na samochód obejmuje informacje dotyczące:

 • kwoty kredytu;
 • okresu kredytowania;
 • typu rat.

Wprowadzając powyższe informacje, łatwo określisz całkowity koszt kredytu, ile wynosi rzeczywista roczna stopa oprocentowania (RRSO) i dowiesz się, jakie będą miesięczne raty. Porównywarka i ranking kredytów to nie wszystko. Warto sprawdzić także oferty kredytów u pośredników, ponieważ mają oni dobre pozycje negocjacyjne z bankami, co daje szansę na uzyskanie lepszych warunków od standardowych propozycji.

Przeglądając oferty, upewnij się, że bank sfinansuje pojazd. Każdy pożyczkodawca może mieć inne ograniczenia w przypadku zakupu używanego samochodu. Dla przykładu środek transportu nie może być starszy niż 7 lat. Dlaczego tak to działa? Otóż dlatego, że podstawowym zabezpieczeniem spłaty kredytu samochodowego jest sam pojazd. Jeśli zdaniem banku wartość auta jest niższa niż cena transakcyjna, to podmiot finansujący może żądać dodatkowych zabezpieczeń. W takiej sytuacji będziesz musiał dołożyć do zakupu z własnych środków. Alternatywnie masz do dyspozycji oferty kredytów gotówkowych, które mogą pomóc w sfinalizowaniu transakcji.

Zakup pojazdu - co warto wiedzieć o zabezpieczeniach?

Najczęściej zabezpieczeniem spłaty kredytu jest kupowane auto. Jednak banki w celu obniżenia ryzyka niewypłacalności mogą wprowadzić dodatkowo:

 • zastaw rejestrowy;
 • przewłaszczenie na zabezpieczenie;
 • depozyt karty pojazdu;
 • cesję praw z polisy autocasco.

Jeśli zdecydujesz się wziąć kredyt na samochód, to wiedz, że przez cały okres spłaty kredytu pozostajesz jego właścicielem. W przypadku braku terminowych spłat, bank może dochodzić swoich praw, a nawet przejąć samochód lub pojazd, żeby go sprzedać i odzyskać swoje pieniądze.

Kredyt na zakup auta może zostać udzielony pod warunkiem ustanowienia dodatkowych zabezpieczeń. Umowa może obejmować, np. ubezpieczenie samochodu i cesję z polisy AC. W takich okolicznościach, aby otrzymać kredyt, zobowiązujesz się do dostarczenia dokumentów potwierdzających fakt wykupu i opłacenia składki. Najczęściej umowa z ubezpieczycielem ma zapis o cesji praw z polisy na bank.

Bank zawsze dąży do obniżenia ryzyka transakcji. W związku z tym pożyczkodawca może chcieć depozytu karty pojazdu lub zastawu rejestrowego wraz z przewłaszczeniem na zabezpieczenie.

Jaki kredyt na samochód wybrać?

Pożyczkodawcy oferują różne rodzaje kredytów samochodowych. Ułatwia to znalezienie rozwiązania, które pomoże Ci sfinansować zakup pojazdu. Wymaga to od Ciebie sprawdzenia kilku propozycji bezpośrednio w banku lub wygodnie online. Czasami przydaje się doradca kredytowy, który poszuka ofert najlepiej dostosowanych do Twojej sytuacji. W ten sposób oszczędzasz czas i zyskujesz pewność, że masz do dyspozycji optymalne dla siebie propozycje.

Rodzaje kredytów samochodowych

Kredyt samochodowy ułatwi Ci zakup pojazdu. Warto jednak wiedzieć, że nie jest to produkt dostępny wyłącznie w jednym wariancie. Sprawdź, czym różnią się poszczególne rodzaje produktów kredytowych.

 • Kredyt standardowy polega na comiesięcznej spłacie rat kapitałowo-odsetkowych przez czas określony w umowie kredytowej. Jest to najpopularniejsza forma finansowania.
 • Banki chcąc ograniczyć ryzyko, finansują zakup auta w przypadku, gdy masz udział własny. Kredyt jednoratowy to kolejny z produktów finansowych dostępnych na rynku. W tym przypadku pożyczkodawca może chcieć np. 50% lub 60% udziału w ogólnej wartości auta. W takim wariancie w harmonogramie spłaty znajduje się wyłącznie jedna rata.
 • Kolejnym rodzajem jest kredyt balonowy. Spłacasz regularne raty w ustalonej wartości, np. do 80% wartości pojazdu. Ostatnia rata w wysokości 20% pokrywa pozostałą wartość samochodu. W przypadku tego rodzaju produktów istnieje pewne ograniczenie. Najczęściej produkt jest dostępny w bankach, które są związane z koncernami samochodowymi. Oznacza to, że wybór marek i modeli pojazdów może być nieco ograniczony.

Bank finansuje zakup auta? Zobacz, co wpływa na koszty kredytu

Niezależnie od tego, czy zdecydujesz się kredytować zakup auta, czy sfinansujesz je w leasingu, transakcja wiąże się z dodatkowymi kosztami. W związku z tym całkowita kwota do spłaty będzie obejmowała oprocentowanie, prowizję i inne koszty, np. związane z ubezpieczeniem i ustanowieniem zabezpieczenia. Poniżej znajdziesz składowe opłat, które obejmuje całkowita kwota kredytu.

Całkowita kwota do zapłaty zależy od:

 • Oprocentowania - składa się na nie stopa referencyjna, zależna od wysokości stóp procentowych Narodowego Banku Polskiego oraz marża banku. Innymi słowy, to odsetki, które trzeba zapłacić. Na pierwszą składową nie masz wpływu. Drugi parametr to kwestia negocjacji z bankiem lub znalezienia najbardziej dogodnej dla siebie propozycji. 
 • Prowizji (za udzielenie) - jedna z głównych opłat pobieranych przez banki. Jej wysokość zależy od całkowitej kwoty kredytu i zazwyczaj stanowi kilka procent tej wartości. Niektóre instytucje rezygnują z tej opłaty, ale wówczas mogą zaproponować wyższą marżę. Dlatego ważne jest, aby porównać oferty dostępne na rynku. Zdarza się, że pożyczkodawca zgodzi się dodać prowizję do kredytowanych kosztów. Wówczas nie trzeba jej płacić w momencie podpisania umowy, ale ta kwota doliczana jest do kredytu.
 • Dodatkowego ubezpieczenia - banki mogą wymagać dodatkowego ubezpieczenia do kredytu na auto. Zadaniem polisy jest zabezpieczenie interesów pożyczkodawcy i przeciwdziałanie różnego rodzaju sytuacjom, które mogą pojawić się w okresie spłaty. Przykładem mogą być polisa na życie lub od utraty pracy, które w razie wystąpienia określonych zdarzeń pokryją zobowiązanie banku.
 • Dodatkowych opłat - w umowach mogą pojawić się dodatkowe koszty. Czasami trzeba je ponieść w związku z zakupem, jak np. zapłacić za wycenę samochodu. Innym razem to koszty, które pojawią się w sytuacji, gdy nie spełnisz postanowień umowy, np. spóźnisz się ze spłatą lub nie dostarczysz wymaganych dokumentów (przedłużenia polisy OC/AC) w terminie.

Najlepszy kredyt to taki, dzięki któremu sfinansujesz zakup swojego samochodu. Pozwoli Ci to zrealizować swoje cele lub marzenia, ale pamiętaj, aby znaleźć produkt, który będzie najkorzystniejszy dla Ciebie.

Kredyt na samochód używany

Banki bardzo różnie podchodzą do kredytu samochodowego na zakup używanego samochodu starszego niż 8 lat. Na rynku znajdziesz także oferty, w których wiek auta może być jeszcze niższy. Wynika to stąd, że nowe auta są lepszą formą zabezpieczenia niż pojazdy używane. W związku z tym instytucje finansowe mogą żądać wyższych opłat lub wymagać ubezpieczenia na określoną kwotę, co winduje finalną kwotę kredytu. Zwykle kredyt gotówkowy jest wyżej oprocentowany, ale w takich sytuacjach warto porównać obie propozycje i wybrać korzystniejszą dla siebie.

Gdzie szukać najlepszego kredytu? Z pomocą przychodzi porównywarka kredytów samochodowych

Oferta kredytów dostępnych na rynku jest bardzo duża. Porównanie wszystkich rozwiązań wymagałoby wiele czasu. Jeśli robiłbyś to ręcznie, to i tak na końcu analizy najpewniej doszłoby do jakichś zmian w propozycjach banków. Co zrobić? Najprostszym sposobem na porównanie kredytów samochodowych jest porównywarka.

Jest to łatwe w obsłudze narzędzie, w którym wprowadzasz podstawowe parametry, jak kwota kredytu i okres spłaty. Po chwili otrzymujesz symulację kredytów samochodowych w różnych bankach. Na górze listy znajdziesz najkorzystniejsze w danym czasie produkty. 

W porównywarce kredytów samochodowych dostępne są także informacje o RRSO, całkowitej kwocie do spłaty oraz prognozowanej wysokości raty. W internecie znajdziesz różnego rodzaju narzędzia, dzięki którym zestawisz ze sobą dostępne na rynku oferty.

Kredyt samochodowy na firmę czy leasing?

Przedsiębiorcy mają różne możliwości finansowania zakupu auta. Do dyspozycji mają kredyt inwestycyjny, obrotowy, leasing lub opcję wynajmu. Kredyty samochodowe są oferowane przez kilka głównych banków, dlatego też przedsiębiorcy szukają alternatywnych rozwiązań. Wśród nich dużą popularnością cieszy się leasing. 

Zakup pojazdu przy pomocy leasingu zapewnia firmom większe korzyści podatkowe niż kredyt. Niemniej jest to produkt, który wymaga wkładu własnego, co bywa przeszkodą, szczególnie w przypadku nowej działalności gospodarczej.  Niezależnie od sytuacji możesz wypróbować inne rozwiązania jak np. kredyt dla firm.

Wybierz kredyt samochodowy dla siebie

W obecnych czasach samochód to podstawowy środek komunikacji milionów osób. Auto zapewnia niezależność i swobodę decydowania o tym, kiedy i gdzie chcesz pojechać. Dzięki niemu możesz rozwinąć skrzydła w biznesie lub celebrować każdą chwilę spędzoną za kółkiem Twojego motoryzacyjnego marzenia. W spełnieniu tych celów pomogą oszczędności, pożyczka od rodziny lub kredyt samochodowy. Co wybierzesz?

Finaum

FINAUM - Centrum finansowe specjalizujące się w kredytach i pożyczkach. Więcej informacji o nas znajdziesz tutaj.

Zobacz także podobne artykuły

Raty 0%: Na czym polegają zakupy na raty zero procent i na co uważać?

Nie brakuje osób, które uważają, że raty 0 to tylko chwyt marketingowy. Czy tak jest w rzeczywistości? Otóż nie! Sieci handlowe przy współpracy z bankami są w stanie zaproponować finansowanie sprzętu RTV i AGD. Tego typu usługa dostępna jest także przy zakupie aut czy w sklepach meblowych. Jak zatem działa nieoprocentowana pożyczka? Czy zaciągając ją, […]

Czytaj wpis
Brakuje Ci na ratę kredytu? Wypróbuj 5 sprawdzonych rozwiązań

Na dzień przed pobraniem raty kredytu zaglądasz na konto i nagle oblewa Cię zimny pot. Brak wystarczających środków! Nie chcesz zepsuć swojej historii kredytowej i kolejny raz musisz wymyślić jak zorganizować pieniądze. Trzeba się spieszyć, ale nie warto panikować. Poniżej znajdziesz kilka wskazówek, co zrobić w tego typu sytuacjach. Jak koszty kredytu wpływają na portfele […]

Czytaj wpis
Zwrot podatku za 2023. Na jaką kwotę możesz liczyć?

W 2023 roku nie było dużych zmian w systemie podatkowym. Reforma wprowadzająca Polski ład w 2022 r. sprawiła, że większość podatników rozlicza się obecnie na skali podatkowej. Większa kwota wolna od podatku przyczyniła się do tego, że część osób w ogóle nie odprowadza podatku, a więc nie ma co liczyć na zwrot z urzędu skarbowego. […]

Czytaj wpis
Jak zawiesić działalność zarejestrowaną w CEIDG przez Internet?

Zawieszenie działalności gospodarczej to sytuacja, w której chcesz lub musisz na pewien czas wstrzymać prowadzenie swojej firmy. Najczęstszą jej przyczyną jest utrata płynności, która prowadzi do trudności w opłacaniu kosztów, składek i podatków. Obowiązujące w kraju przepisy zapewniają możliwość zawieszenia działalności.  W artykule odpowiemy m.in. na pytania: Czytaj dalej i poznaj więcej szczegółów. Jak przeprowadzić […]

Czytaj wpis
Kwalifikowany podpis elektroniczny to wygoda i standard w biznesie

Stanie w kolejkach do urzędu nikomu nie służy, dlatego przedsiębiorcy korzystają z narzędzi, umożliwiających ich ominięcie. Jednym z nich jest podpis elektroniczny, dzięki któremu załatwisz sprawy urzędowe, ale możesz nim także podpisać dokument cyfrowy i zatwierdzić zmiany w KRS lub CEIDG. Co warto wiedzieć o podpisie elektronicznym i jak go uzyskać? Czym jest podpis kwalifikowany? […]

Czytaj wpis
Zakupy w sklepie internetowym - gdzie zgłosić oszustwo?

Choć rozwój nowoczesnych technologii przyczynia się do tego, że jesteśmy w stanie zamawiać towary i usługi o wiele szybciej, to jednak generuje to spore ryzyko wyłudzeń. Cyberprzestępcy czyhają na nieświadomych użytkowników internetu, którzy bez dłuższego namysłu klikają we wszystkie otrzymywane linki. Te są tworzone wyłącznie po to, aby wyłudzić pieniądze. Realizując zakupy przez internet, zwracajmy […]

Czytaj wpis
Wezwanie do zapłaty

Każdy dłużnik musi liczyć się z tym, że w razie nagminnego unikania odpowiedzialności i braku jakichkolwiek wpłat na poczet wierzytelności może otrzymać wezwanie do zapłaty. Wysyłanie pism o z przedsądowym, czyli ostatecznym wezwaniem do zapłaty to działania wierzycieli, które mają na celu polubowne załatwienie sprawy z dłużnikiem. To formalny dokument, który jest przygotowywany najczęściej wtedy, […]

Czytaj wpis
Czym jest płatność odroczona?

Płatności odroczone to nowoczesne usługi finansowe, które z roku na rok zyskują na popularności. To jednak wcale nie oznacza, że taka metoda realizowania płatności za zakup usług i produktów jest w 100% bezpieczna. Kiedy sięgamy po metodę płatności odroczonej, kupujemy towary albo usługi i płacimy za nie dopiero za jakiś czas. Takie formy płatności udostępniają […]

Czytaj wpis
Czym jest kosztorys budowlany?

Mianem kosztorysu budowlanego nazywamy dokument, który zawiera wyszczególnione wszystkie koszty związane z wybudowaniem budynku mieszkalnego. Choć rodzaje kosztorysów są różne i mogą zawierać całkowicie odmienne informacje, to jednak standardem w przypadku kosztorysu budowlanego są takie dane, jak: To dokument finansowy, który ma ogromne znaczenie dla każdej ze stron powiązanej z transakcją budowy domu lub innej […]

Czytaj wpis
Licytacja komornicza za długi

Każdy wierzyciel ma prawo do tego, aby ubiegać się spłaty pełnej kwoty zobowiązania zaciągniętego przez dłużnika wraz z należnymi odsetkami. Jeśli windykacja polubowna, terenowa, a nawet wysyłanie monitów o zadłużeniu nie przynosi żadnych efektów, wtedy może dojść do egzekucji komorniczej. Aby licytacja mieszkania na poczet spłaty zobowiązań finansowych mogła zostać zrealizowana, komornik musi mieć tzw. […]

Czytaj wpis
Dlaczego warto korzystać z usług doradcy kredytowego?

Jest wiele powodów, dla których warto zdecydować się na współpracę z doradcą kredytowym. To przede wszystkim dostęp do kompleksowego wsparcia w zakresie porównywania, poszukiwania oraz wnioskowania o kredyty i pożyczki. Jako klient profesjonalnego biura kredytowego możesz w każdym momencie skorzystać z usług doradcy kredytowego i zwiększyć bezpieczeństwo zawieranych transakcji finansowych. Chcesz dowiedzieć się, jak działa […]

Czytaj wpis
Kredyt na flipa - co to znaczy?

W dzisiejszych czasach rynek nieruchomości rozwija się w niesamowitym tempie. Wysoki poziom zainteresowania inwestycją w nieruchomości doprowadził do tego, że coraz więcej osób kupuje mieszkania tylko po to, aby je odsprzedać z zyskiem lub okresowo wynająć w celu wygenerowania dodatkowego zysku pasywnego. Pod pojęciem kredytu na flipa kryje się też metoda działania w ramach house […]

Czytaj wpis
1 2 3 9

Szukasz kredytu lub pożyczki?

Skontaktuj się z ekspertami kredytowymi FINAUM. Podczas bezpłatnej konsultacji postaramy Ci się pomóc rozwiązać problemy dotyczące kredytów i pożyczek.
PROJEKT STRONY WWW I OPIEKA MARKETINGOWA:
RIKONA.PL