Kredyt hipoteczny a zmiana pracy

Podsumowanie artykułu

Osoby, które w dzisiejszych czasach planują zmianę miejsca zatrudnienia, muszą liczyć się z tym, że szanse na pozyskanie nowego kredytu w banku będą znacznie mniejsze. Jako kredytobiorca musisz liczyć się z tym, że bank może wymagać nie tylko ciągłości zatrudnienia, ale także odpowiednio długiego stażu. W przeciwnym razie uzyskanie kredytu hipotecznego, gotówkowego lub innej formy finansowania będzie mocno problematyczne.

Kredyty mieszkaniowe cieszą się coraz większą popularnością, chociażby ze względu na ogólnodostępność tej formy finansowania i możliwości złożenia wniosku kredytowego w ciągu jednej wizyty w placówce bankowej lub bezpośrednio u eksperta kredytowego. Długoterminowe formy finansowania są skierowane do osób, które chcą nabyć nieruchomość mieszkalną i mają odpowiednio wysoką zdolność kredytową.

Warto jednak zaznaczyć, że przez 20 lub 30 lat spłaty kredytu hipotecznego mogą zdarzyć się różne sytuacje w życiu człowieka, np. utrata pracy. Co zrobić w takiej sytuacji? Otóż w przypadku zwolnienia z miejsca zatrudnienia (nie z winy pracownika) będzie obowiązywać aktywna polisa od utraty pracy, która jest obowiązkowa w przypadku kredytów hipotecznych.

Sytuacja wygląda nieco inaczej, jeśli zmiana pracy w trakcie trwania umowy kredytowej miała miejsce wskutek przemyślanego działania kredytobiorcy. Co trzeba wiedzieć, jeśli chodzi o zmianę pracy a kredyt hipoteczny? Dopóki Twoja zdolność kredytowa jest odpowiednio wysoka, a nowa praca daje Ci stabilne źródło dochodu - wszystko będzie w porządku.

Zmiana pracy a spłata kredytu hipotecznego - czy to możliwe?

Nie ma żadnych przeciwwskazań prawnych ani umownych odnośnie do tego, aby zmienić pracę w trakcie trwania umowy kredytowej. Warto wiedzieć, że okres zatrudnienia ma znaczenie tylko wtedy, kiedy planujesz składać nowy wniosek o kredyt hipoteczny. Wtedy banki komercyjne mogą wymagać ciągłości zatrudnienia przez okres co najmniej 3, 6 czy nawet 12 miesięcy.

Zmiana miejsca pracy po podpisanej umowie kredytowej nie wymaga zgłoszenia tego faktu do banku. Oczywiście możesz to zrobić, szczególnie jeśli kredytodawca wymaga takiej informacji zgodnie z podpisaną umową. W większości przypadków zmiana miejsca zatrudnienia nie ma znaczenia dla banku, o ile zobowiązanie jest spłacane terminowo.

Warto pamiętać, że warunkiem przyznania kredytu hipotecznego jest stabilna sytuacja finansowa i dobra zdolność kredytowa. W przeciwnym razie kredytodawca może odrzucić wniosek złożony przez potencjalnego klienta. Problem pojawia się wtedy, kiedy zmienisz pracę w czasie pomiędzy złożeniem wniosku o przyznanie kredytu hipotecznego a podpisaniem finalnej umowy i wypłacie środków.

O takich zmianach trzeba bezzwłocznie poinformować bank, który zajmuje się procesowaniem wniosku kredytowego. Dlaczego? Otóż determinują to przepisy, a dokładnie Art. 287 Kodeksu karnego, który mówi o odpowiedzialności karnej za brak poinformowania banku o okolicznościach, które mogłyby mieć wpływ na wstrzymanie lub ograniczenie wysokości udzielonego kredytu.

Kredyt a zmiana pracy - jakie są skutki nieprzemyślanych decyzji?

Niestety wielu kredytobiorców nie bierze pod uwagę ryzyka związanego z utratą płynności finansowej i pojawieniem się problemów z terminową spłatą zobowiązania. W przypadku utraty pracy często działa ubezpieczenie kredytu, natomiast po zmianie zatrudnienia na własną rękę z problemami finansowymi trzeba radzić sobie samodzielnie.

Konsekwencją nieprzemyślanej zmiany pracy i utraty stabilności dochodów może być brak terminowych wpłat na poczet miesięcznych rat, a to może skutkować nawet wypowiedzeniem umowy kredytowej. Choć do takich sytuacji dochodzi niezmiernie rzadko, to jednak zawsze istnieje pewne ryzyko, że bank podejmie takie działania.

Zanim dojdzie do naprawdę sporych problemów finansowych i bank rozpocznie czynności windykacyjne, koniecznie skontaktuj się z ekspertem Finaum. Wypełnij formularz, opisz swój problem i poczekaj na kontakt. Wspólnie dopasujemy rozwiązania, które pomogą Ci wyjść z opresji finansowej.

Zmiana pracy w trakcie spłaty kredytu hipotecznego

Zastanawiasz się, czy w przypadku aktywnej spłaty kredytu hipotecznego nie jest niczym nadzwyczajnym. Wielu kredytobiorców decyduje się na zmianę zakładu pracy, chociażby ze względu na chęć poprawy swojej sytuacji finansowej. Wypowiedzenie umowy u obecnego pracodawcy i podpisanie nowej w innym miejscu nie wymaga zgłoszenia tego faktu do banku, choć warto to zrobić.

Dlaczego? Otóż zgłoszenie zmiany sytuacji dochodowej i życiowej to dla banku informacja, że być może potrzebne będą dodatkowe produkty finansowe i wsparcie w zakresie spłaty zobowiązania. Czasem lepiej zabezpieczyć się w ten sposób informując bank o zmianie pracy, niż w przyszłości żałować i popaść w nadmierne zadłużenie.

Zmiana pracy przed złożeniem wniosku o kredyt hipoteczny - czy to dobry pomysł?

Zmiana miejsca zatrudnienia tuż przed rozpoczęciem procedury ubiegania się o kredyt hipoteczny lub kredyt gotówkowy to naprawdę zły pomysł. Banki komercyjne w Polsce wymagają przedstawienia nie tylko zaświadczenia o dochodach, ale także informacji na temat czasu trwania zatrudnienia u danego pracodawcy. Średni wymagany czas trwania zatrudnienia dla konkretnych umów z pracodawcami przedstawiamy poniżej:

  • Umowa o pracę na czas określony - od 3 do 6 miesięcy i powinna obowiązywać co najmniej 6 lub 12 miesięcy w przyszłość,
  • umowa o pracę na czas nieokreślony - najczęściej 3 miesiące minimalnego okresu zatrudnienia,
  • umowa zlecenie/o dzieło - średnio 6 lub 12 miesięcy oraz minimum pół roku obowiązywania na przyszłość,
  • własna działalność gospodarcza - nawet do 24 miesięcy.

To tylko orientacyjne wymogi, które mogą różnić się pomiędzy poszczególnym instytucjami finansowymi w Polsce. Jak widzisz, zmiana pracy wpływa mocno na to, jak bank będzie postrzegać Twoją wiarygodność. Nowa praca tuż przed etapem ubiegania się o jakikolwiek kredytu bankowy to spore ryzyko, że bank odrzuci złożony wniosek. W takiej sytuacji nie pozostaje nic innego, jak poczekać aż umowa z pracodawcą będzie spełniać wymogi banku i dopiero wtedy złożyć wniosek kredytowy.

Jak widzisz, staż pracy, a dokładniej minimalny okres zatrudnienia ma ogromny wpływ na to, jak bank będzie postrzegać złożony wniosek kredytowy. Przy kredycie hipotecznym minimalny staż pracy to podstawa do oceny wiarygodności klienta, a także możliwości udzielenia finansowania. Co więcej, jeśli masz umowę na okres próbny - niestety nie dostaniesz kredytu w banku.

Kredyt hipoteczny a zmiana pracy - najważniejsze informacje w pigułce

Zanim podejmiesz ostateczną decyzję i zdecydujesz się na zmianę miejsca zatrudnienia przed lub w trakcie trwania umowy kredytowej, weź wszystkie za i przeciw każdemu z dostępnych rozwiązań. Pamiętaj, że nie musisz informować banku o zmianie pracy w trakcie trwania umowy kredytowej - to konieczne tylko wtedy, kiedy złożyłeś już wniosek kredytowy i czekasz na wydanie decyzji o przyznaniu finansowania.

Kilka atutów wynikających ze zmiany miejsca zatrudnienia to:

  • poprawa Twojej zdolności kredytowej w perspektywie czasu,
  • wyższe dochody w nowym miejscu pracy,
  • szansa na rozwój zawodowy,
  • lepsze warunki pracy.

Nowa praca to najczęściej szansa na wyższe dochody, a przy kredycie hipotecznym to kluczowe. Dzięki temu zmniejszysz obciążenie gospodarstwa domowego ratą kredytu, a nadwyżkę pieniędzy zawsze możesz przeznaczyć na nadpłatę kredytu hipotecznego

Oczywiście zmiana pracy w okresie kredytowania niesie ze sobą też pewne ryzyko. Kilka wad, o których warto wspomnieć to:

  • w pierwszych miesiącach od zmiany pracy praktycznie zerowa możliwość zaciągnięcia nowego kredytu,
  • ryzyko, że praca w nowym miejscu będzie niestabilna,
  • często konieczność podpisania umowy na okres próbny,
  • większe ryzyko utraty pracy - im krótszy staż w firmie, tym szybciej pracownik może zostać zwolniony,
  • ryzyko zmienności dochodów, np. przez premie okresowe lub za wyniki w nowej pracy.

Jeśli planujesz starać się o kredyt hipoteczny i pracujesz na podstawie umowy o pracę na czas nieokreślony, pod żadnym pozorem nie zmieniaj miejsca zatrudnienia. W ten sposób stracisz szanse na kredyt, a w przypadku zmiany pracy przed podpisaniem umowy kredytowej cała procedura może odwlec się nawet o kilka miesięcy.

Zapamiętaj, że stabilność zatrudnienia oraz stałe wpływy na rachunek bankowy to podstawa dla banku, aby przyznać finansowanie we wnioskowanej kwocie. To także komfort psychiczny dla kredytobiorców, chociażby przez wzgląd na brak problemów z terminową spłatą zadłużenia.

Czy dostanę kredyt hipoteczny, jeśli dopiero zmieniłem pracę?

Niestety nie. Banki wymagają ciągłości zatrudnienia u jednego pracodawcy oraz stałej umowy. Aby sprawdzić warunki przyznania kredytu gotówkowego, hipotecznego lub konsolidacyjnego, skontaktuj się z bankiem, do którego chcesz składać wniosek kredytowy.

Czy mogę przejść na własną działalność w trakcie spłaty kredytu hipotecznego?

Nie ma żadnych przeciwwskazań co do tego, aby przejść na własną działalność gospodarczą w trakcie trwania umowy kredytowej. Warto jednak pamiętać, że warunki finansowania wciąż pozostaną bez zmian, a Ty jako kredytobiorca będziesz zobowiązany do terminowej spłaty miesięcznych rat.

Czy zmiana pracy wymaga aktualizacji umowy kredytowej?

Po zmianie miejsca zatrudnienia nie ma konieczności aktualizowania danych w umowie kredytowej. Warunki spłaty pozostają bez zmian. Bank nie będzie wymagać wyjaśnień odnośnie do zmiany miejsca zatrudnienia, o ile nie pojawią się żadne problemy ze spłatą zadłużenia.

Czy bank może wypowiedzieć umowę kredytu po zmianie pracy?

Instytucja finansowa nie ma prawa wypowiedzieć umowy, o ile nie pojawiły się do tego żadne przesłanki. Jeśli kredytobiorca terminowo spłaca kredyt i wywiązuje się ze wszystkich warunków wynikających z umowy: zmiana pracy w trakcie spłaty zobowiązania nie będzie nieść ze sobą żadnych konsekwencji, a już na pewno nie wypowiedzenia umowy kredytowej przez bank.

Zmieniłem pracę i mam kredyt hipoteczny - czy mogę negocjować dotychczasowe warunki?

Jeśli sytuacja dochodowa gospodarstwa domowego zmieniła się na lepsze lub gorsze, zawsze istnieje możliwość negocjacji warunków finansowania w banku. Aby to zrobić, warto skontaktować się z przedstawicielem danej instytucji i omówić dostępne opcje.

Finaum

FINAUM - Centrum finansowe specjalizujące się w kredytach i pożyczkach. Więcej informacji o nas znajdziesz tutaj.

Zobacz także podobne artykuły

Zmiana Konta Osobistego: Na Co Zwrócić Uwagę i Kiedy Warto To Zrobić?

Choć przeniesienie konta może wydawać się skomplikowane, odpowiednie przygotowanie i świadomość kluczowych aspektów tego procesu mogą uczynić tę zmianę prostą i opłacalną. W tym artykule przedstawiamy, na co zwrócić uwagę przy zmianie konta osobistego i kiedy warto to zrobić. Opłaty i Prowizje Jednym z głównych powodów, dla których wiele osób decyduje się na zmianę konta, […]

Czytaj wpis
Pożyczki dla zadłużonych bez zdolności kredytowej – jak wziąć finansowanie?

Pożyczki bez zdolności kredytowej to propozycja dla osób z zadłużeniem lub tych, które nie mają wystarczającej zdolności kredytowej, aby uzyskać kredyt w banku. Dzięki tego rodzaju produktom finansowym nawet osoby z wpisem w rejestrach dłużników mogą w krótkim czasie zdobyć potrzebne pieniądze. Tego typu pożyczki dostępne są przeważnie przez internet, a to umożliwia uzyskanie potrzebnych […]

Czytaj wpis
Pożyczka z komornikiem i złym BIKiem - czym jest i kto może skorzystać?

Niekorzystna sytuacja finansowa może dotknąć każdego, a jedna nieprzemyślana decyzja pociągnie za sobą lawinę problemów. Jeśli zmagasz się z zajęciem komorniczym, to najpewniej musisz stawiać czoła nie tylko konieczności spłaty zadłużenia, ale także innym pilnym wydatkom. Co robić? W takich sytuacjach pożyczki z komornikiem i złym BIKiem mogą być ratunkiem, dla tych osób, które w […]

Czytaj wpis
Pożyczka dla zadłużonych bez zdolności kredytowej: Gdzie szukać? Jakie warunki?

Trudna sytuacja życiowa i niska zdolność kredytowa to słaba perspektywa pozyskania kapitału od banku. Tradycyjne instytucje finansowe są zobligowane do dokładnej analizy swoich klientów. W związku z tym często odmawiają udzielenia kredytu osobom, które mają negatywną historię kredytową. Czy to oznacza definitywny brak szans na zewnętrzne finansowanie? Otóż nie.   Istnieją firmy pożyczkowe, które oferują pożyczki dla […]

Czytaj wpis
Pożyczka dla bezrobotnych – jak otrzymać pożyczkę na raty dla bezrobotnego?

Jeśli potrzebujesz pieniędzy na remont, wakacje, wymianę sprzętów RTV i AGD to w dzisiejszych czasach nie ma z tym problemu. Co więcej, możesz wziąć raty 0% i nie zapłacisz ani złotówki kosztów. Jednak nie każdy znajduje się w tak komfortowej pozycji. Osoby bezrobotne często napotykają trudności w uzyskaniu finansowania, gdyż dla banków są niewygodnymi klientami. […]

Czytaj wpis
Pożyczki długoterminowe dla zadłużonych: Sprawdź, jak działają pożyczki długoterminowe online

Niektórzy mówią, że lepiej jest mieć długi niż krótki. Ważny jest także ruch oceanu. Ty też nie pomyślałeś o katamaranie, prawda? Dlatego lepiej zajmijmy się finansami. W artykule przybliżymy, czym są pożyczki długoterminowe dla zadłużonych, kto ich udziela, a także ile i na jak długo można pożyczyć pieniądze. Umówmy się, że sama nazwa pożyczki wskazuje, […]

Czytaj wpis
15 sposobów na zwiększenie zdolności kredytowej

Drobna pożyczka czy milionowa transakcja na zakup nieruchomości przy użyciu kredytu wymagają posiadania odpowiedniej zdolności kredytowej. Określa ona sytuacją kredytobiorcy w momencie składania wniosku. Na jej podstawie bank podejmuje decyzję o udzieleniu bądź odrzuceniu wniosku o finansowanie. Co zrobić, aby poprawić swoją zdolność kredytową i uzyskać kredyt w oczekiwanej wysokości? W artykule przyjrzymy się sposobom […]

Czytaj wpis
Pożyczka na wakacje to dobry pomysł? Sprawdź, kredyt na urlop i wczasy last minute!

Wakacje od dziecka kojarzą się z wolnością, beztroską i przyjemnościami. Wraz z wiekiem nadal ważne są trzy elementy, ale masz dużo więcej możliwości. Zamiast kopać piłkę na trzepaku lub rozdawać head shoty w Counter-Strike’a możesz odwiedzić polskie góry, morze, puszczę lub Krainę Wielkich Jezior Mazurskich. Poza tym czeka na Ciebie cały świat i masa ciekawych […]

Czytaj wpis
Konsolidacja chwilówek: Kredyt na spłatę chwilówek to zdrowsze finanse osobiste?

Chwila za chwilą płynie, a chwilówka za chwilówką mogą ten euforyczny i poetycki stan brutalnie przerwać. W momencie, gdy jeden dług spłacasz kolejnym, zaczynasz wpadać w spiralę pogłębiających się długów. Prowadzi to do destabilizacji budżetu domowego i prowadzi do rosnących kosztów i poważniejszych problemów. Co zrobić w takiej sytuacji? Jeśli czujesz, że zapada Ci się […]

Czytaj wpis
Kredyt na ślub i wesele – czy warto?

Dla wielu osób wesele to jedno z najważniejszych wydarzeń w życiu. Jest to niezapomniana chwila, którą chcesz uczcić w sposób wyjątkowy i niezapomniany. Rosnące oczekiwania społeczne i presji medialnej sprawiają, że wiele par decyduje się wziąć kredyt na ślub i wesele. Czy warto pożyczyć pieniądze, aby stworzyć „ten” wymarzony scenariusz? Zdania są podzielone, ale nie […]

Czytaj wpis
6 błędów przy ubieganiu się o kredyt – na co uważać?

W momencie, gdy wnioskujesz o kredyt, liczysz na zgodę banku lub firmy pożyczkowej. Jednocześnie liczysz, że decyzją, którą podjąłeś, jest rozsądna i korzystna finansowo. Droga do upragnionego celu bywa pełna pułapek i błędów, które mogą znacząco wpłynąć na Twoją sytuację finansową. Niezależnie od tego, czy po raz pierwszy przymierzasz się do zaciągnięcia kredytu, czy masz […]

Czytaj wpis
Pożyczka pozabankowa online – co to jest? Jakie są jej rodzaje popularnych chwilówek?

Pożyczki pozabankowe to w dzisiejszych czasach coraz bardziej popularny sposób pożyczania pieniędzy wśród Polaków. To wyjątkowo atrakcyjne produkty finansowe na niewielkie wydatki, z błyskawicznym procesem wnioskowania i z formalnościami, które załatwisz online. Pojawienie się pożyczek pozabankowych otworzyło drzwi dla dużego grona klientów. Wśród nich znalazły się także te osoby, które zostały odrzucone przez banki. Proces […]

Czytaj wpis
1 2 3 11

Szukasz kredytu lub pożyczki?

Skontaktuj się z ekspertami kredytowymi FINAUM. Podczas bezpłatnej konsultacji postaramy Ci się pomóc rozwiązać problemy dotyczące kredytów i pożyczek.
PROJEKT STRONY WWW I OPIEKA MARKETINGOWA:
RIKONA.PL