Jest wiele kwestii, które warto uwzględnić przed ostatecznym podpisaniem umowy kredytu gotówkowego. W pierwszej kolejności musisz ocenić swoje możliwości finansowe, a także potrzeby. Możesz to zrobić z pomocą doświadczonego eksperta kredytowego Finaum, który zajmie się nie tylko obliczeniem Twojej zdolności kredytowej, ale także porównaniem kilku ofert finansowania od najpopularniejszych banków w Polsce. Najistotniejsze kwestie, na jakie warto zwrócić uwagę na etapie ubiegania się o kredyt gotówkowy, to:
- oprocentowanie,
- dostępny okres kredytowania,
- całkowita kwota kredytu,
- całkowite koszty kredytu,
- RRSO,
- wysokość miesięcznej raty,
- typ oprocentowania.
Można śmiało powiedzieć, że to podstawowe parametry, które determinują opłacalność podpisania umowy kredytu gotówkowego. W popularnych bankach w Polsce oferty finansowania są bardzo podobne, szczególnie jeśli chodzi o dostępną kwotę kredytu i okres spłaty. Ustawa o kredycie konsumenckim wskazuje, że maksymalna kwota w ramach takiego zobowiązania finansowego to 255 500 złotych z okresem spłaty do 120 miesięcy.
Umowa kredytu gotówkowego - czy okres kredytowania wpływa na całkowity koszt?
Nie ma żadnych wątpliwości, że długi okres kredytowania negatywnie wpływa na całkowite koszty odsetkowe kredytu gotówkowego. Wynika to głównie z tego względu, że banki naliczają należne im odsetki na podstawie oprocentowania bazowego, liczonego w okresach rocznych. Jeśli wybierzesz ofertę kredytu gotówkowego z płatnością w 120-miesięcznych ratach, narażasz się na naprawdę wysokie koszty finansowania. To nie przekłada się jednak na wysokość miesięcznego zobowiązania. Przykładowo: kredyt gotówkowy na 100 tys. złotych z okresem spłaty na 5 lat będzie w ogólnym rozrachunku o wiele tańszy, aniżeli ten na 10 lat. Warto jednak podkreślić, że wysokość miesięcznej raty będzie jednak znacznie wyższa dla krótszego okresu finansowania.
Zanim podejmiesz ostateczną decyzję o tym, z jakiej oferty kredytu gotówkowego skorzystasz, koniecznie przeanalizuj koszty spłaty kredytu wynikające z wybranego okresu finansowania. Pamiętaj, że samym okresem spłaty możesz dość mocno wpłynąć na koszty kredytu, a także wysokość miesięcznej raty.
Oprocentowanie kredytu gotówkowego - stałe czy zmienne?
Jeśli aktualnie wybierasz ofertę kredytu gotówkowego dla siebie, koniecznie sprawdź, jaką propozycję finansowania przedstawiają konkretne instytucje. Na tę chwilę na rynku dostępne są głównie oferty ze stałym oprocentowaniem, choć niektóre instytucje udzielają też finansowania ze zmienną stopą procentową. To jednak wiąże się z pewnym ryzykiem wzrostu miesięcznych oraz całkowitych kosztów odsetkowych dla kredytu gotówkowego, dlatego, jeśli chcesz wziąć kredyt na dowolny cel i spłacać go w równych ratach - oprocentowanie zmienne nie jest dla Ciebie.
Opłaty i prowizje przy kredycie gotówkowym - co warto wiedzieć?
W związku z umową o kredyt gotówkowy najczęściej zgadzasz się na to, aby bank naliczył dodatkową prowizję za przyznanie finansowania, a także samo uruchomienie kredytu. Niektóre oferty banków są też dostępne dla kredytobiorców tylko po wyrażeniu zgody, np. na założenie nowego rachunku bankowego lub karty kredytowej, co jednak często generuje dodatkowe koszty.
Jeśli chcesz zaciągnąć kredyt gotówkowy, zwróć szczególną uwagę na to, jaka jest prowizja banku, wartość oprocentowania stałego lub zmiennego, a także obowiązkowe ubezpieczenia. W przypadku kredytu gotówkowego obowiązkowe ubezpieczenia są raczej rzadko stosowane, aczkolwiek mogą występować, szczególnie wtedy, kiedy kredytobiorca nie ma wystarczającej zdolności kredytowej i bank chce mieć dodatkowe zabezpieczenia na wypadek braku spłaty zadłużenia.
Rzeczywista Roczna Stopa Oprocentowania a kredyt gotówkowy
Każdy, kto zdecyduje się na zaciągnięcie kredytu gotówkowego, powinien wziąć pod uwagę wartość RRSO, czyli Rzeczywistej Rocznej Stopy Oprocentowania. To podstawowy wskaźnik, który pozwala na rzetelną ocenę tego, jakie będą całkowite koszty udzielenia finansowania przez bank. Ten wskaźnik uwzględnia zarówno oprocentowanie, prowizję banku, jak i inne koszty okołokredytowe, które mogą wpływać na to, jak duże będą finalne koszty finansowania.
Kredyt gotówkowy a cel finansowania
W telegraficznym skrócie warto wspomnieć też o tym, na jaki cel można przeznaczyć uzyskany kredyt gotówkowy. Na tę chwilę banki wskazują, że kwoty rzędu do 255 500 złotych w ramach kredytu konsumenckiego są przyznawane na dowolnie wybrany cel, a jako kredytobiorca nie jesteś w żaden sposób zobowiązany do tego, aby przedstawiać do wglądu banku sposób spożytkowania pieniędzy.
Najlepszy kredyt gotówkowy - jakie powinien mieć parametry?
Biorąc kredyt gotówkowy, warto przede wszystkim zadbać o to, aby wybrać jak najkorzystniejszą ofertę. Samodzielne porównywanie ofert często zajmuje sporo czasu, a i tak nie daje gwarancji, że podpiszesz korzystną umowę kredytową. Jeśli nie masz pewności ani doświadczenia w kwestii kredytów gotówkowych, koniecznie poproś o pomoc specjalistę Finaum - otrzymasz rzetelne doradztwo finansowe, pomoc w porównywaniu ofert kredytów gotówkowych, a także wsparcie na etapie składania wniosku o kredyt. Najlepszy kredyt gotówkowy można opisać w kilku podpunktach, a mianowicie:
- niskie oprocentowanie nominalne,
- zerowa prowizja banku,
- minimalna marża,
- wysoka dostępna kwota kredytu,
- długi okres spłaty - dopasowany do potrzeb kredytobiorcy,
- brak obowiązkowych ubezpieczeń kredytu, które generują dodatkowe koszty.
Na co zwrócić uwagę przed podpisaniem umowy kredytu gotówkowego? Podsumowanie
W kwestii zaciągania kredytów gotówkowych, warto wiedzieć, że banki w Polsce coraz częściej dają możliwość ubiegania się o finansowanie nawet bez wychodzenia z domu. Wszelkie formalności na etapie wnioskowania można załatwić online - nawet dostarczanie dokumentów dochodowych od pracodawców. Najczęściej jednak podpisanie umowy kredytu gotówkowego, szczególnie na wysoką kwotę wymaga osobistego stawiennictwa w siedzibie banku.
Wiedząc już, czym powinieneś się kierować przy wyborze zobowiązania, będziesz w stanie wybrać ofertę najtańszego kredytu gotówkowego, który nie będzie problematyczny w spłacie. Pamiętaj też, aby wybierać takie oferty finansowania, które generują jak najniższe koszty spłaty kredytu gotówkowego, a także dają możliwość wcześniejszej całkowitej spłaty zadłużenia, bez dodatkowej prowizji.