Na czym polega upadłość konsumencka?

Podsumowanie artykułu

Proces ogłoszenia upadłości konsumenckiej jest raczej długotrwały i najczęściej bywa ostatecznością. Kiedy sytuacja finansowa danej osoby jest już na tyle zła, że oddłużanie i konsolidacje nie przynoszą żadnego efektu, warto złożyć wniosek o ogłoszenie upadłości konsumenckiej. To procedura sądowa stworzona z myślą o osobach, które kompletnie nie radzą sobie ze spłatą aktualnych zobowiązań finansowych. Obecnie zasady ogłoszenia upadłości osoby fizycznej są o wiele łatwiejsze - a to dzięki nowelizacji Ustawy o prawie upadłościowym z 2020 roku.

O pojęciu upadłości konsumenckiej słyszał na pewno każdy, kto znalazł się w trudnej sytuacji życiowej i miał problemy ze spłatą swoich zobowiązań finansowych. To dotyczy zarówno firm, które zbankrutowały, jak i osób fizycznych. Zgodnie z definicją upadłość konsumencka odnosi się do niewypłacalności osób fizycznych, nieprowadzących działalności gospodarczej. Ustawa o upadłości konsumenckiej wskazuje, że to częściowe lub całkowite umorzenie zadłużeń, a więc swego rodzaju nowy start z czystą kartą na tle finansowym. 

Mianem upadłości konsumenckiej nazywamy proces sądowy, którego celem jest wypracowanie dogodnego planu spłaty zadłużenia oraz uwolnienie się od ciążących zobowiązań wobec wierzycieli. Na złożenie wniosku o upadłość konsumencką może zdecydować się każdy, kto ma długi niemożliwe do spłaty. Warto jednak wiedzieć, że sądowe postanowienie o ogłoszeniu upadłości nie jest jednoznaczne. Postępowanie upadłościowe wcale nie musi spowodować, że wszystkie Twoje długi będą zaniechane. W praktyce sądy umarzają tylko niektóre zobowiązania, natomiast inne nakazują spłacić w ramach sprzedaży majątku dłużnika - o ile jakiekolwiek dobra materialne są w posiadaniu dłużnika.

Czy upadłość konsumencka to dobry sposób na rozwiązanie problemów finansowych?

Ogłoszenie upadłości konsumenckiej to dość radykalne posunięcie, ale w wielu przypadkach jedyne skuteczne. Łatwość wnioskowania sprawia, że coraz więcej osób w Polsce decyzję się na takie wyjście z trudnej sytuacji, np. pętli kredytowej. W razie utraty pracy, nadmiernego zadłużenia oraz problemów z utrzymaniem płynności finansowej gospodarstwa domowego warto pomyśleć o tym, aby ogłosić bankructwo i uwolnić się od długów. Główną korzyścią wynikającą ze złożenia wniosku o upadłość konsumencką jest neutralizacja zadłużeń. Najczęstsze rozwiązania to:

  • umorzenie części zadłużeń,
  • spłata wierzycieli ze sprzedaży majątku upadłego dłużnika,
  • pozostawienie części majątku w rękach dłużnika, ale z obowiązkiem terminowej płatności zobowiązania wobec wierzycieli.

Jeśli grozi Ci egzekucja komornicza i za wszelką cenę chcesz ochronić swoje wynagrodzenie za pracę przed zajęciem komorniczym, zdecyduj się ogłosić upadłość. Z dniem ogłoszenia upadłości zyskasz swego rodzaju nowy start - nie tylko dla siebie, ale i bliskich osób. W toku postępowania może przydać się wsparcie adwokata, który pomoże rzetelnie wyjaśnić sytuację przed sądem i zwiększyć szanse na pozytywne zakończenie sprawy.

Jak złożyć wniosek o upadłość konsumencką?

Ogłoszenie upadłości konsumenckiej wymaga wykonania kilku kroków oraz uiszczenia opłaty w wysokości 30 złotych w kasie sądu. To podstawa, aby móc rozpocząć proces sądowego ogłoszenia upadłości konsumenckiej. W pierwszej kolejności musisz zająć się przygotowaniem pisma o upadłość konsumencką. Możesz zrobić to sam lub poprosić kancelarię prawną o wsparcie w napisaniu wniosku. Dokument powinien zwierać takie informacje, jak:

  • wykaz majątku wraz z wyceną szacunkową,
  • informacje o posiadanych środkach pieniężnych w gotówce oraz na kontach bankowych,
  • dokładna lista wierzycieli wraz z wysokością długów i terminem płatności,
  • dowody, które potwierdzają, że jako dłużnik znajdujesz się w trudnej sytuacji finansowej i nie jesteś w stanie spłacać wierzytelności.

Do wniosku o ogłoszenie upadłości konsumenckiej niezbędne są także zaświadczenia o zarobkach od pracodawców lub dokumenty potwierdzające brak dochodu. Dokładny wzór formularza do uzupełnienia znajdziesz w Rozporządzeniu Ministra Sprawiedliwości z dnia 18 marca 2020 roku w sprawie sposobu i trybu prowadzenia oraz udostępniania uczestnikom postępowania i służbie nadzoru Ministra Sprawiedliwości akt w postępowaniu upadłościowym wobec osób fizycznych nieprowadzących działalności gospodarczej. Szczegóły znajdziesz na stronie: https://isap.sejm.gov.pl/isap.nsf/DocDetails.xsp?id=WDU20200000506.

Kto i gdzie może ogłosić upadłość konsumencką?

Wniosek o upadłość konsumencką może złożyć zarówno dłużnik, jak i wierzyciel. Można to zrobić samodzielnie lub z pomocą radcy prawnego. Komplet dokumentów wraz z uzupełnionym formularzem należy złożyć w biurze podawczym sądu - osobiście lub tradycyjną pocztą na adres placówki. Uwaga! Wniosek zostanie rozpatrzony tylko wtedy, kiedy wniesiesz stosowną opłatę sądową i dołączysz do wniosku potwierdzenie jej uiszczenia.

Czym jest plan spłaty wierzycieli?

Plan spłaty wierzycieli to dokument, który warto przygotować na etapie ubiegania się o orzeczenie upadłości konsumenckiej. Jako dłużnik masz pełne prawo do tego, aby złożyć dokumentację bez planu spłaty wierzycieli, choć to daje mniejsze szanse na pozytywne zakończenie sprawy. W ramach planu spłaty musisz ustalić, w jakich terminach oraz w jakiej kwocie chcesz uregulować aktualne zobowiązania finansowe. Takie podejście najczęściej spotyka się z aprobatą sądów, dlatego warto poświęcić nieco czasu i przygotować plan spłaty wierzycieli.

Warto dodać, że plan spłaty ściśle łączy się z upadłością konsumencką. Syndyk przygotowuje plan spłaty, który składa w sądzie upadłościowym po upływie terminy zgłoszenia wierzytelności i przeprowadzeniu likwidacji masy upadłości. To oznacza, że projekt planu spłaty wierzycieli nie może być złożony szybciej niż po upływie 30 dni od czasu obwieszenia w rejestrach otwarcia upadłości konsumenckiej. Jeśli nie dojdzie do wstępnego porozumienia dłużnika i wierzycieli w ramach opracowanego planu spłaty, sąd może podjąć tylko cztery decyzje: ustalić narzucony plan spłaty, umorzyć zobowiązania, warunkowo umorzyć długi bez ustalania planu spłaty oraz odmówić ustalenia planu uregulowania zadłużeń.

Procedura upadłości konsumenckiej - najważniejsze informacje

Konsekwencje ogłoszenia upadłości konsumenckiej są różne. To oczywiście szansa na zredukowanie poziomu zadłużenia do akceptowalnego minimum oraz odzyskanie swobody finansowej. Niestety skutki postępowania mogą być odczuwalne przez wiele lat. Główne konsekwencje, z jakimi wiąże się ogłoszenie upadłości konsumenckiej to:

  • Mocne ograniczenie dostępu do pieniędzy oraz prawie 100% likwidacja majątku dłużnika. Syndyk zajmuje wynagrodzenia z konta bankowego, środki na rachunkach, gotówkę, ale także dobra materialne. Oczywiście dobra zostaną zajęte tylko do takiej kwoty, która będzie wystarczająca na poczet spłaty wierzycieli. To oznacza, że spieniężeniu ulegnie mieszkanie, auto lub motocykl, ale z wyłączeniem sprzętów niezbędnych do życia.
  • Wysokie ryzyko utraty nieruchomości mieszkalnej - po ogłoszeniu upadłości konsumenckiej musisz liczyć się z tym, że zostaniesz zobowiązany do opuszczenia domu lub mieszkania i wynajęcia nowego lokum.
  • Ograniczenie sposobu zarządzania własnym majątkiem - na czas postępowania upadłościowego nie będziesz mieć możliwości zaciągnąć nowych zobowiązań bankowych. Wtedy nawet takie sprawy, jak trudne kredyty niestety będą nie do załatwienia.

Składając wniosek o ogłoszenie upadłości konsumenckiej, nie będziesz też mieć możliwości przepisać mieszkania na dzieci lub sprzedać samochodu. Warto dodać, ze zgodnie z aktualnymi przepisami osoba, która chce ogłosić bankructwo, nie musi podawać powodów niewypłacalności, a także mogła doprowadzić do nadmiernego zadłużenia z premedytacją (w takiej sytuacji zachodzi konieczność spłaty długów do 7 lat).

Pamiętaj, że ostateczna decyzja o tym, jak przebiegnie ogłoszenie upadłości konsumenckiej, jest uzależniona od decyzji sądu. Całkowite umorzenie będzie możliwe, jeśli instytucja wykaże, że dłużnik faktycznie nie posiada żadnego majątku. Jeśli szukasz sposobów, jak wyjść z długów, koniecznie weź pod uwagę upadłość konsumencką. To raczej ostateczność, ale pozwala na opanowanie sytuacji finansowej i materialnej.

Finaum

FINAUM - Centrum finansowe specjalizujące się w kredytach i pożyczkach. Więcej informacji o nas znajdziesz tutaj.

Zobacz także podobne artykuły

Raty 0%: Na czym polegają zakupy na raty zero procent i na co uważać?

Nie brakuje osób, które uważają, że raty 0 to tylko chwyt marketingowy. Czy tak jest w rzeczywistości? Otóż nie! Sieci handlowe przy współpracy z bankami są w stanie zaproponować finansowanie sprzętu RTV i AGD. Tego typu usługa dostępna jest także przy zakupie aut czy w sklepach meblowych. Jak zatem działa nieoprocentowana pożyczka? Czy zaciągając ją, […]

Czytaj wpis
Brakuje Ci na ratę kredytu? Wypróbuj 5 sprawdzonych rozwiązań

Na dzień przed pobraniem raty kredytu zaglądasz na konto i nagle oblewa Cię zimny pot. Brak wystarczających środków! Nie chcesz zepsuć swojej historii kredytowej i kolejny raz musisz wymyślić jak zorganizować pieniądze. Trzeba się spieszyć, ale nie warto panikować. Poniżej znajdziesz kilka wskazówek, co zrobić w tego typu sytuacjach. Jak koszty kredytu wpływają na portfele […]

Czytaj wpis
Kredyt samochodowy: Co warto o nim wiedzieć i jak wybrać najlepszy dla siebie kredyt na samochód?

Carl Benz uznawany jest za twórcę pierwszego samochodu. Choć na początku żartowano z jego wynalazku, że „straszy konie”, to dzisiaj trudno sobie wyobrazić świat bez auta. Często jest ono niezbędne, aby dojechać do pracy, zawieźć pociechy do szkoły czy wyjechać na wakacje. Zdarza się, że samochód to element „kultu”, przedmiot kolekcjonerski lub po prostu marzenie. […]

Czytaj wpis
Zwrot podatku za 2023. Na jaką kwotę możesz liczyć?

W 2023 roku nie było dużych zmian w systemie podatkowym. Reforma wprowadzająca Polski ład w 2022 r. sprawiła, że większość podatników rozlicza się obecnie na skali podatkowej. Większa kwota wolna od podatku przyczyniła się do tego, że część osób w ogóle nie odprowadza podatku, a więc nie ma co liczyć na zwrot z urzędu skarbowego. […]

Czytaj wpis
Jak zawiesić działalność zarejestrowaną w CEIDG przez Internet?

Zawieszenie działalności gospodarczej to sytuacja, w której chcesz lub musisz na pewien czas wstrzymać prowadzenie swojej firmy. Najczęstszą jej przyczyną jest utrata płynności, która prowadzi do trudności w opłacaniu kosztów, składek i podatków. Obowiązujące w kraju przepisy zapewniają możliwość zawieszenia działalności.  W artykule odpowiemy m.in. na pytania: Czytaj dalej i poznaj więcej szczegółów. Jak przeprowadzić […]

Czytaj wpis
Kwalifikowany podpis elektroniczny to wygoda i standard w biznesie

Stanie w kolejkach do urzędu nikomu nie służy, dlatego przedsiębiorcy korzystają z narzędzi, umożliwiających ich ominięcie. Jednym z nich jest podpis elektroniczny, dzięki któremu załatwisz sprawy urzędowe, ale możesz nim także podpisać dokument cyfrowy i zatwierdzić zmiany w KRS lub CEIDG. Co warto wiedzieć o podpisie elektronicznym i jak go uzyskać? Czym jest podpis kwalifikowany? […]

Czytaj wpis
Zakupy w sklepie internetowym - gdzie zgłosić oszustwo?

Choć rozwój nowoczesnych technologii przyczynia się do tego, że jesteśmy w stanie zamawiać towary i usługi o wiele szybciej, to jednak generuje to spore ryzyko wyłudzeń. Cyberprzestępcy czyhają na nieświadomych użytkowników internetu, którzy bez dłuższego namysłu klikają we wszystkie otrzymywane linki. Te są tworzone wyłącznie po to, aby wyłudzić pieniądze. Realizując zakupy przez internet, zwracajmy […]

Czytaj wpis
Wezwanie do zapłaty

Każdy dłużnik musi liczyć się z tym, że w razie nagminnego unikania odpowiedzialności i braku jakichkolwiek wpłat na poczet wierzytelności może otrzymać wezwanie do zapłaty. Wysyłanie pism o z przedsądowym, czyli ostatecznym wezwaniem do zapłaty to działania wierzycieli, które mają na celu polubowne załatwienie sprawy z dłużnikiem. To formalny dokument, który jest przygotowywany najczęściej wtedy, […]

Czytaj wpis
Czym jest płatność odroczona?

Płatności odroczone to nowoczesne usługi finansowe, które z roku na rok zyskują na popularności. To jednak wcale nie oznacza, że taka metoda realizowania płatności za zakup usług i produktów jest w 100% bezpieczna. Kiedy sięgamy po metodę płatności odroczonej, kupujemy towary albo usługi i płacimy za nie dopiero za jakiś czas. Takie formy płatności udostępniają […]

Czytaj wpis
Czym jest kosztorys budowlany?

Mianem kosztorysu budowlanego nazywamy dokument, który zawiera wyszczególnione wszystkie koszty związane z wybudowaniem budynku mieszkalnego. Choć rodzaje kosztorysów są różne i mogą zawierać całkowicie odmienne informacje, to jednak standardem w przypadku kosztorysu budowlanego są takie dane, jak: To dokument finansowy, który ma ogromne znaczenie dla każdej ze stron powiązanej z transakcją budowy domu lub innej […]

Czytaj wpis
Licytacja komornicza za długi

Każdy wierzyciel ma prawo do tego, aby ubiegać się spłaty pełnej kwoty zobowiązania zaciągniętego przez dłużnika wraz z należnymi odsetkami. Jeśli windykacja polubowna, terenowa, a nawet wysyłanie monitów o zadłużeniu nie przynosi żadnych efektów, wtedy może dojść do egzekucji komorniczej. Aby licytacja mieszkania na poczet spłaty zobowiązań finansowych mogła zostać zrealizowana, komornik musi mieć tzw. […]

Czytaj wpis
Dlaczego warto korzystać z usług doradcy kredytowego?

Jest wiele powodów, dla których warto zdecydować się na współpracę z doradcą kredytowym. To przede wszystkim dostęp do kompleksowego wsparcia w zakresie porównywania, poszukiwania oraz wnioskowania o kredyty i pożyczki. Jako klient profesjonalnego biura kredytowego możesz w każdym momencie skorzystać z usług doradcy kredytowego i zwiększyć bezpieczeństwo zawieranych transakcji finansowych. Chcesz dowiedzieć się, jak działa […]

Czytaj wpis
1 2 3 9

Szukasz kredytu lub pożyczki?

Skontaktuj się z ekspertami kredytowymi FINAUM. Podczas bezpłatnej konsultacji postaramy Ci się pomóc rozwiązać problemy dotyczące kredytów i pożyczek.
PROJEKT STRONY WWW I OPIEKA MARKETINGOWA:
RIKONA.PL