Oprocentowanie lokat bankowych - ranking

Podsumowanie artykułu

Polacy coraz częściej poszukują jak najkorzystniejszych rozwiązań, które umożliwiają ochronę zaoszczędzonych pieniędzy przed rosnącą inflacją. Częstym wyborem są lokaty bankowe, gdzie wypracowane odsetki stanowią czysty zysk dla inwestora. Warto wiedzieć, że oprocentowanie lokat jest najczęściej znacznie niższe w porównaniu do inflacji. To oznacza, że założenie lokaty generuje pewne zyski, ale wciąć nie chroni w 100% interesów inwestora, szczególnie w odniesieniu do utraty wartości pieniądza w czasie.

Oprocentowanie lokat w bankach komercyjnych zawsze jest przedstawiane jako wartość procentowa zysku w skali roku. Jeśli chodzi o stawkę oprocentowania takich produktów bankowych, warto dodać, że wskaźnik jest taki sam dla stałych i nowych klientów. W przypadku lokat na nowe środki proponowanych przez banki oprocentowanie wciąż pozostaje na dość niskim poziomie. Najlepsze lokaty bankowe oferują oprocentowanie stałe na poziomie raczej nie większym niż 8%. To stosunkowo mało, biorąc pod uwagę inflację na poziomie zbliżonym do 20%. Poniżej przedstawiamy najpopularniejsze oferty banków wraz ze wskazaniem docelowego oprocentowania depozytu.

 • PKO BP - 7%,
 • Alior Bank - 7%,
 • Kasa Stefczyka - 7,10%,
 • Pekao - 8%,
 • BOŚ Bank - 6,90%,
 • Millennium Bank - 6%,
 • NeoBank - 6,90%.

*dane przedstawione na dzień 16.03.2023r.

Warto dodać, że wartość odsetek od lokaty jest uzależniona od kilku czynników. Aby ocenić opłacalność wpłaty swoich oszczędności, warto wykorzystać kalkulator lokat bankowych. To dobry sposób, aby przeanalizować oferty lokat i sprawdzić najwyższe oprocentowanie lokaty.

Oprocentowanie lokaty bankowej a zyski

Możliwość założenia lokaty ma praktycznie każdy - zarówno stały, jak i nowy klient instytucji finansowej. Jeśli chodzi o zyski, warto dodać, że duże znaczenie ma czas trwania lokaty. Im dłuższa umowa, tym większe realne zyski, które zostaną naliczone przez placówkę bankową. Wysokie stopy procentowe w Polsce przekładają się na rosnące oprocentowanie lokaty i na odwrót. Warto też dodać, że wszelkie zyski, które zostaną wypracowane w ramach lokaty terminowej, są obowiązkowo opodatkowane. W tym przypadku ma zastosowanie podatek Belki, czyli podatek od zysków kapitałowych. Aby ocenić opłacalność wpłaty swoich oszczędności w ramach lokaty dla nowych klientów banku i nie tylko, warto wziąć pod uwagę:

 • Poziom oprocentowania lokaty - ten wskaźnik ściśle łączy się z odsetkami wypracowanymi za cały czas trwania umowy. Stawka procentowa dla odsetek jest najczęściej stała przez cały okres trwania lokaty. Niektóre instytucje finansowe stosują stawkę oprocentowania zmiennego na cały okres lokaty. Przed wyborem konkretnej oferty warto skorzystać z porównywarki lokat, aby wybrać jak najkorzystniejszą opcję dla siebie.
 • Kwota wpłaconego kapitału - duże znaczenie ma nie tylko minimalna wymagana kwota (najczęściej 500-1000 złotych), ale także maksymalny limit wpłaty. Im większa kwota lokaty, tym większe będą Twoje zyski po zakończeniu określonego czasu kapitalizacji.
 • Czas trwania depozytu - długa umowa lokaty bankowej to szansa na wypracowanie większych odsetek, szczególnie jeśli okres kapitalizacji jest ustalony na miesięczny lub kwartalny.
 • Sposób kapitalizacji odsetek - każda lokata oszczędnościowa ma inne oprocentowanie bazowe, a także sposób kapitalizacji odsetek w okresie umownym. Im częściej bank dokonuje kapitalizacji odsetek, tym wyższa kwota jest zaliczana do kolejnych okresów kapitalizacyjnych.

Jak widzisz, jest wiele czynników, które wskazują na to, czy warto otworzyć lokatę. Korzystając z naszego rankingu lokat, będziesz w stanie wybrać najlepszą ofertę dla siebie. Pamiętaj, że oferta banku skierowana jest do klientów stałych i nowych, a stawka oprocentowania zawsze będzie ustalana według obowiązującej stopy procentowej NBP.

Jak obliczyć całkowite zyski z lokaty? Najważniejsze informacje

Chcesz dowiedzieć się, jak obliczyć zysk z lokaty z oprocentowaniem na poziomie 8%? To dość proste, choć wiele zależy od tego, jaki wybierzesz rodzaj lokaty. Duże znaczenie w odniesieniu do zysków z pojedynczej lokaty ma fakt posiadania konta osobistego w wybranej instytucji. To często powoduje, że bankowe lokaty są uruchamiane na nieco atrakcyjniejszych warunkach. Jeśli chodzi o zyski z danej lokaty, należy rozróżnić dwa typy odsetek:

 • Proste - obliczysz je od wysokości powierzonego kapitału przez cały okres trwania lokaty.
 • Składane - w tym przypadku obliczenia uwzględniają częstą kapitalizację odsetek, dzięki czemu zyski z lokaty bankowej są naliczane wielokrotnie od początku trwania umowy. 

Za atrakcyjne oprocentowanie lokaty bankowej możemy uznać stawkę na poziomie 7-8% w skali roku. Zyski dotyczące odsetek prostych możesz obliczyć od podstawy zdeponowanych środków z uwzględnieniem okresu trwania umowy z bankiem. Odsetki proste uznawane są za zyski netto (bez odjęcia podatku Belki). Wzór, który pozwoli Ci obliczyć, ile bank zwróci środków w ramach założonej lokaty, wygląda następująco:

Odsetki = kwota depozytu x czas trwania lokaty x oprocentowanie w skali roku / 365.

To prosty wzór, który pozwala na wyliczenie całkowitych zysków z lokaty. Oczywiście zyski zostaną pomniejszone o aktualne stawki opodatkowania od zysków kapitałowych. Przykład obliczania zysków z lokaty terminowej na 12 miesięcy ze zdeponowaną kwotą 100 tys. złotych: 100 000 x 12 x 8% x 365 = 265 - w przybliżeniu. To stosunkowo niewielki zysk, który będzie pomniejszony o podatki i ewentualne potrącenia banku.

Obliczenie całkowitych zysków w ramach odsetek składanych jest bardziej skomplikowane. Wzór będzie podobny, z tym że obliczenia należy wykonać wielokrotnie - dla każdego okresu kapitalizacji z osobna wraz ze zwiększeniem kwoty kapitału o wypracowane dotychczas odsetki.

Oprocentowanie lokaty - stałe czy zmienne?

Rachunek w postaci lokaty bankowej przybiera różne formy. Najważniejsze jest to, aby wybrać ofertę z jak najwyższym oprocentowaniem oraz dogodnym okresem kapitalizacji. Założenie lokaty w komercyjnym banku może dotyczyć dwóch form oprocentowania:

 • zmiennego - zyski z depozytu będą zmieniać się zależnie od tego, jakie będą wahania stóp procentowych w kraju. Dla osób korzystających z takiej formy finansowania korzystniejsze będą wyższe stopy procentowe, gdyż każdy spadek powoduje, że oprocentowanie lokaty również ulega zmniejszeniu.
 • stałego - w przypadku stałego oprocentowania nie musisz martwić się o zmienność zysków. Całkowite zyski po odliczeniu podatku nie ulegną zmianom przez cały czas trwania umowy lokaty.

A więc jaki typ oprocentowania wybrać dla siebie? Musisz ustalić, czy jesteś w stanie pozwolić sobie na jakiekolwiek ryzyko związane ze zmiennością stóp procentowych. Jeśli cenisz sobie stabilność - wybierz lokatę ze stałym oprocentowaniem i nie martw się o zmienność zysków.

Lokata bankowa czy konto oszczędnościowe?

Wielu klientów banku ma spore dylematy na etapie poszukiwania idealnego rozwiązania na lokowanie wolnych środków. Lokaty bankowe to niejedyna opcja. Alternatywą są konta oszczędnościowe. Te są najczęściej nieco gorzej oprocentowane, choć dają większą swobodę zarządzania pieniędzmi. Dlaczego? Otóż w ramach konta oszczędnościowego możesz:

 • dowolnie zarządzać kapitałem na koncie,
 • wpłacać i wypłacać środki bez ryzyka utraty wypracowanych odsetek,
 • zamknąć rachunek bez żadnych konsekwencji.

Dla porównania: lokata bankowa uniemożliwia zarządzanie wpłaconym kapitałem w czasie trwania umowy lokaty. Aby nie stracić wypracowanych dotychczas odsetek, musisz poczekać na samoistne zakończenie umowy. Zamknięcie lokaty przed czasem w 90% przypadkach skutkuje utratą zysku, choć wiele zależy od zapisków znajdujących się w umowie z bankiem.

Niezależnie od wybranej formy finansowania, nie musisz martwić się o bezpieczeństwo swoich środków. Zarówno lokaty, jak i konta oszczędnościowe obejmuje Bankowy Fundusz Gwarancyjny. Dzięki temu masz pewność, że środki do kwoty o równowartości 100 tys. euro są bezpieczne i nawet w razie bankructwa banku Twoje pieniądze będą w 100% bezpieczne.

Najwyższe oprocentowanie to nie wszystko, czyli jak wybrać najlepszą ofertę lokaty bankowej?

Wybór idealnej lokaty bankowej wcale nie jest taki prosty, podobnie jak oferty kredytu konsolidacyjnego. Zanim podpiszesz umowę i zdeponujesz swoje wolne środki, weź pod uwagę: oprocentowanie (im wyższe, tym lepiej), aktualne promocje bankowe oraz szczegółowe warunki uruchomienia lokaty wynikające z umowy bankowej. Aspektem, który jest istotny na etapie poszukiwania oferty lokaty z atrakcyjnym oprocentowaniem, są indywidualne wymogi banku. Często zdarza się, że instytucja wymaga uruchomienia konta osobistego, aby móc jednocześnie korzystać z opcji wypracowania pasywnego zysku na lokacie.

Finaum

FINAUM - Centrum finansowe specjalizujące się w kredytach i pożyczkach. Więcej informacji o nas znajdziesz tutaj.

Zobacz także podobne artykuły

Dlaczego warto korzystać z usług doradcy kredytowego?

Jest wiele powodów, dla których warto zdecydować się na współpracę z doradcą kredytowym. To przede wszystkim dostęp do kompleksowego wsparcia w zakresie porównywania, poszukiwania oraz wnioskowania o kredyty i pożyczki. Jako klient profesjonalnego biura kredytowego możesz w każdym momencie skorzystać z usług doradcy kredytowego i zwiększyć bezpieczeństwo zawieranych transakcji finansowych. Chcesz dowiedzieć się, jak działa […]

Czytaj wpis
Kredyt na flipa - co to znaczy?

W dzisiejszych czasach rynek nieruchomości rozwija się w niesamowitym tempie. Wysoki poziom zainteresowania inwestycją w nieruchomości doprowadził do tego, że coraz więcej osób kupuje mieszkania tylko po to, aby je odsprzedać z zyskiem lub okresowo wynająć w celu wygenerowania dodatkowego zysku pasywnego. Pod pojęciem kredytu na flipa kryje się też metoda działania w ramach house […]

Czytaj wpis
Kredyt na wakacje - a może pożyczka?

Poszukiwanie źródła finansowania na wakacyjny urlop może zająć sporo czasu. Na rynku jest wiele ofert kredytów i pożyczek na wakacje, z których możemy skorzystać. Zanim zdecydujesz się na konkretne rozwiązanie, koniecznie zapoznaj się z naszym poradnikiem. Dowiesz się, jak wybrać najlepszy kredyt na wakacje dla siebie i na co zwrócić uwagę przed podpisaniem umowy kredytowej. […]

Czytaj wpis
Pożyczka na alimenty i świadczenia rodzinne

W dzisiejszych czasach instytucje pozabankowe robią wszystko, aby pozyskać dodatkowych klientów i udzielić jak największej liczby pożyczek. Pożyczkodawcy często celują w grupy osób, które mają problemy z płynnością finansową i nie posiadają stabilnego źródła dochodu. W takich sytuacjach najczęściej wykorzystywane są pożyczki na alimenty i świadczenia rodzinne, np. 500 plus. Chcesz dowiedzieć się, na jakich […]

Czytaj wpis
Pożyczka na 500 plus

Osoby potrzebujące nagłego zastrzyku dodatkowej gotówki coraz częściej wybierają firmy pozabankowe w celu podpisania umowy pożyczki lub chwilówki. Problemy pojawiają się wtedy, kiedy pożyczkobiorca nie ma wystarczającej zdolności kredytowej. W takiej sytuacji musisz poszukać alternatywnych rozwiązań, które pozwolą Ci zbudować, chociażby minimalną zdolność finansową potrzebną do uzyskania pożyczki. Na rynku coraz częściej pojawiają się oferty […]

Czytaj wpis
Jak sprawdzić czy ktoś wziął na mnie kredyt?

Wyłudzenie kredytu i wszelkiego rodzaju oszustwa kredytowe to przestępstwo w rozumieniu Art. 297 Kodeksu karnego. Zgodnie z przepisami każdy, kto w celu uzyskania dla siebie od banku albo innej jednostki organizacyjnej korzyści finansowych nadużywa dobro osób trzeciej, podlega karze pozbawienia wolności nawet do 5 lat. Według raportu InfoDOK Związku Banków Polskich w pierwszym kwartale 2023 […]

Czytaj wpis
Czy można zaciągnąć drugi kredyt hipoteczny?

W dzisiejszych czasach do zaciągnięcia kredytu hipotecznego trzeba spełnić tylko kilka warunków wymaganych przez bank. To podstawa, aby móc ubiegać się o kolejne finansowanie związane z zakupem nieruchomości mieszkalnej. Poprzez zaciągnięcie kredytu hipotecznego możesz zrealizować swoje marzenia o własnych czterech ścianach. Zakup wymarzonego domu to często wydatek rzędu od kilkuset do nawet kilku milionów złotych. […]

Czytaj wpis
Kredyt gotówkowy pod hipotekę

W dzisiejszych czasach banki proponują wiele ciekawych produktów finansowych, które umożliwiają pozyskanie dodatkowej gotówki na dowolny cel lub sfinansowanie konkretnego przedsięwzięcia. Coraz popularniejsze są kredyty gotówkowe pod hipotekę, których zasada działania jest podobna jak np. kredytu pod zastaw mieszkania lub kredytu pod zastaw domu. W przypadku kredytów gotówkowych z zabezpieczeniem hipotecznym kwota finansowania nie może […]

Czytaj wpis
Chwilówki w weekend - jak to działa?

Banki komercyjne i większość firm pożyczkowych działa wyłącznie od poniedziałku do piątku. To spore ograniczenie, szczególnie dla osób, które chcą zdobyć dodatkowe pieniądze w nocy, późnym wieczorem lub w dni wolne od pracy. Obecnie na rynku pojawiają się propozycje chwilówek w weekend, które są przyznawane przez instytucje pozabankowe.  Jak to działa? Zasada jest prosta. Wystarczy, […]

Czytaj wpis
Kredyt na remont domu lub mieszkania

Kredyt na remont to dobre rozwiązanie przydatne przede wszystkim na etapie planowania kompleksowego remontu nieruchomości lub wykończenia. Decydując się na zaciągnięcie nowego zobowiązania w banku, koniecznie przeanalizuj wszystkie dostępne opcje finansowania. Możesz zdecydować się na kredyt hipoteczny na remont domu lub mieszkania, standardowy kredyt lub pożyczkę gotówkową. Możliwości jest mnóstwo. Warto jednak podpisać taką umowę kredytu […]

Czytaj wpis
Zawieszenie i umorzenie postępowania egzekucyjnego

Umorzenie postępowania egzekucyjnego z urzędu oznacza całkowite zakończenie egzekucji komorniczej. W takiej sytuacji sprawa ma swój koniec, ale nie ze względu na pozytywne zakończenie wszczętego postępowania egzekucyjnego. Umorzenie następuje wtedy, kiedy komornik w trakcie realizowanych czynności związanych z odzyskiwaniem należności napotka problemy i przeszkody umożliwiające zaspokojenie potrzeb wierzyciela. Wtedy następuje przekazanie sprawy do rozpatrzenia przez […]

Czytaj wpis
Pożyczka dla zadłużonych - co to takiego?

Pożyczki dla osób zadłużonych to najczęściej pozabankowe formy finansowania, które na etapie ubiegania się o wsparcie nie wymagają zbyt wielu formalności do załatwienia. W przypadku osób z zadłużeniami jest to naprawdę korzystne rozwiązanie, które pozwala na zminimalizowanie zdobycie dodatkowej gotówki na dowolnie wybrany cel. Zasada działania jest podobna jak w przypadku popularnych pożyczek bez BIK […]

Czytaj wpis
1 2 3 8

Szukasz kredytu lub pożyczki?

Skontaktuj się z ekspertami kredytowymi FINAUM. Podczas bezpłatnej konsultacji postaramy Ci się pomóc rozwiązać problemy dotyczące kredytów i pożyczek.
PROJEKT STRONY WWW I OPIEKA MARKETINGOWA:
RIKONA.PL