Oprocentowanie lokat bankowych - ranking

Podsumowanie artykułu

Polacy coraz częściej poszukują jak najkorzystniejszych rozwiązań, które umożliwiają ochronę zaoszczędzonych pieniędzy przed rosnącą inflacją. Częstym wyborem są lokaty bankowe, gdzie wypracowane odsetki stanowią czysty zysk dla inwestora. Warto wiedzieć, że oprocentowanie lokat jest najczęściej znacznie niższe w porównaniu do inflacji. To oznacza, że założenie lokaty generuje pewne zyski, ale wciąć nie chroni w 100% interesów inwestora, szczególnie w odniesieniu do utraty wartości pieniądza w czasie.

Oprocentowanie lokat w bankach komercyjnych zawsze jest przedstawiane jako wartość procentowa zysku w skali roku. Jeśli chodzi o stawkę oprocentowania takich produktów bankowych, warto dodać, że wskaźnik jest taki sam dla stałych i nowych klientów. W przypadku lokat na nowe środki proponowanych przez banki oprocentowanie wciąż pozostaje na dość niskim poziomie. Najlepsze lokaty bankowe oferują oprocentowanie stałe na poziomie raczej nie większym niż 8%. To stosunkowo mało, biorąc pod uwagę inflację na poziomie zbliżonym do 20%. Poniżej przedstawiamy najpopularniejsze oferty banków wraz ze wskazaniem docelowego oprocentowania depozytu.

  • PKO BP - 7%,
  • Alior Bank - 7%,
  • Kasa Stefczyka - 7,10%,
  • Pekao - 8%,
  • BOŚ Bank - 6,90%,
  • Millennium Bank - 6%,
  • NeoBank - 6,90%.

*dane przedstawione na dzień 16.03.2023r.

Warto dodać, że wartość odsetek od lokaty jest uzależniona od kilku czynników. Aby ocenić opłacalność wpłaty swoich oszczędności, warto wykorzystać kalkulator lokat bankowych. To dobry sposób, aby przeanalizować oferty lokat i sprawdzić najwyższe oprocentowanie lokaty.

Oprocentowanie lokaty bankowej a zyski

Możliwość założenia lokaty ma praktycznie każdy - zarówno stały, jak i nowy klient instytucji finansowej. Jeśli chodzi o zyski, warto dodać, że duże znaczenie ma czas trwania lokaty. Im dłuższa umowa, tym większe realne zyski, które zostaną naliczone przez placówkę bankową. Wysokie stopy procentowe w Polsce przekładają się na rosnące oprocentowanie lokaty i na odwrót. Warto też dodać, że wszelkie zyski, które zostaną wypracowane w ramach lokaty terminowej, są obowiązkowo opodatkowane. W tym przypadku ma zastosowanie podatek Belki, czyli podatek od zysków kapitałowych. Aby ocenić opłacalność wpłaty swoich oszczędności w ramach lokaty dla nowych klientów banku i nie tylko, warto wziąć pod uwagę:

  • Poziom oprocentowania lokaty - ten wskaźnik ściśle łączy się z odsetkami wypracowanymi za cały czas trwania umowy. Stawka procentowa dla odsetek jest najczęściej stała przez cały okres trwania lokaty. Niektóre instytucje finansowe stosują stawkę oprocentowania zmiennego na cały okres lokaty. Przed wyborem konkretnej oferty warto skorzystać z porównywarki lokat, aby wybrać jak najkorzystniejszą opcję dla siebie.
  • Kwota wpłaconego kapitału - duże znaczenie ma nie tylko minimalna wymagana kwota (najczęściej 500-1000 złotych), ale także maksymalny limit wpłaty. Im większa kwota lokaty, tym większe będą Twoje zyski po zakończeniu określonego czasu kapitalizacji.
  • Czas trwania depozytu - długa umowa lokaty bankowej to szansa na wypracowanie większych odsetek, szczególnie jeśli okres kapitalizacji jest ustalony na miesięczny lub kwartalny.
  • Sposób kapitalizacji odsetek - każda lokata oszczędnościowa ma inne oprocentowanie bazowe, a także sposób kapitalizacji odsetek w okresie umownym. Im częściej bank dokonuje kapitalizacji odsetek, tym wyższa kwota jest zaliczana do kolejnych okresów kapitalizacyjnych.

Jak widzisz, jest wiele czynników, które wskazują na to, czy warto otworzyć lokatę. Korzystając z naszego rankingu lokat, będziesz w stanie wybrać najlepszą ofertę dla siebie. Pamiętaj, że oferta banku skierowana jest do klientów stałych i nowych, a stawka oprocentowania zawsze będzie ustalana według obowiązującej stopy procentowej NBP.

Jak obliczyć całkowite zyski z lokaty? Najważniejsze informacje

Chcesz dowiedzieć się, jak obliczyć zysk z lokaty z oprocentowaniem na poziomie 8%? To dość proste, choć wiele zależy od tego, jaki wybierzesz rodzaj lokaty. Duże znaczenie w odniesieniu do zysków z pojedynczej lokaty ma fakt posiadania konta osobistego w wybranej instytucji. To często powoduje, że bankowe lokaty są uruchamiane na nieco atrakcyjniejszych warunkach. Jeśli chodzi o zyski z danej lokaty, należy rozróżnić dwa typy odsetek:

  • Proste - obliczysz je od wysokości powierzonego kapitału przez cały okres trwania lokaty.
  • Składane - w tym przypadku obliczenia uwzględniają częstą kapitalizację odsetek, dzięki czemu zyski z lokaty bankowej są naliczane wielokrotnie od początku trwania umowy. 

Za atrakcyjne oprocentowanie lokaty bankowej możemy uznać stawkę na poziomie 7-8% w skali roku. Zyski dotyczące odsetek prostych możesz obliczyć od podstawy zdeponowanych środków z uwzględnieniem okresu trwania umowy z bankiem. Odsetki proste uznawane są za zyski netto (bez odjęcia podatku Belki). Wzór, który pozwoli Ci obliczyć, ile bank zwróci środków w ramach założonej lokaty, wygląda następująco:

Odsetki = kwota depozytu x czas trwania lokaty x oprocentowanie w skali roku / 365.

To prosty wzór, który pozwala na wyliczenie całkowitych zysków z lokaty. Oczywiście zyski zostaną pomniejszone o aktualne stawki opodatkowania od zysków kapitałowych. Przykład obliczania zysków z lokaty terminowej na 12 miesięcy ze zdeponowaną kwotą 100 tys. złotych: 100 000 x 12 x 8% x 365 = 265 - w przybliżeniu. To stosunkowo niewielki zysk, który będzie pomniejszony o podatki i ewentualne potrącenia banku.

Obliczenie całkowitych zysków w ramach odsetek składanych jest bardziej skomplikowane. Wzór będzie podobny, z tym że obliczenia należy wykonać wielokrotnie - dla każdego okresu kapitalizacji z osobna wraz ze zwiększeniem kwoty kapitału o wypracowane dotychczas odsetki.

Oprocentowanie lokaty - stałe czy zmienne?

Rachunek w postaci lokaty bankowej przybiera różne formy. Najważniejsze jest to, aby wybrać ofertę z jak najwyższym oprocentowaniem oraz dogodnym okresem kapitalizacji. Założenie lokaty w komercyjnym banku może dotyczyć dwóch form oprocentowania:

  • zmiennego - zyski z depozytu będą zmieniać się zależnie od tego, jakie będą wahania stóp procentowych w kraju. Dla osób korzystających z takiej formy finansowania korzystniejsze będą wyższe stopy procentowe, gdyż każdy spadek powoduje, że oprocentowanie lokaty również ulega zmniejszeniu.
  • stałego - w przypadku stałego oprocentowania nie musisz martwić się o zmienność zysków. Całkowite zyski po odliczeniu podatku nie ulegną zmianom przez cały czas trwania umowy lokaty.

A więc jaki typ oprocentowania wybrać dla siebie? Musisz ustalić, czy jesteś w stanie pozwolić sobie na jakiekolwiek ryzyko związane ze zmiennością stóp procentowych. Jeśli cenisz sobie stabilność - wybierz lokatę ze stałym oprocentowaniem i nie martw się o zmienność zysków.

Lokata bankowa czy konto oszczędnościowe?

Wielu klientów banku ma spore dylematy na etapie poszukiwania idealnego rozwiązania na lokowanie wolnych środków. Lokaty bankowe to niejedyna opcja. Alternatywą są konta oszczędnościowe. Te są najczęściej nieco gorzej oprocentowane, choć dają większą swobodę zarządzania pieniędzmi. Dlaczego? Otóż w ramach konta oszczędnościowego możesz:

  • dowolnie zarządzać kapitałem na koncie,
  • wpłacać i wypłacać środki bez ryzyka utraty wypracowanych odsetek,
  • zamknąć rachunek bez żadnych konsekwencji.

Dla porównania: lokata bankowa uniemożliwia zarządzanie wpłaconym kapitałem w czasie trwania umowy lokaty. Aby nie stracić wypracowanych dotychczas odsetek, musisz poczekać na samoistne zakończenie umowy. Zamknięcie lokaty przed czasem w 90% przypadkach skutkuje utratą zysku, choć wiele zależy od zapisków znajdujących się w umowie z bankiem.

Niezależnie od wybranej formy finansowania, nie musisz martwić się o bezpieczeństwo swoich środków. Zarówno lokaty, jak i konta oszczędnościowe obejmuje Bankowy Fundusz Gwarancyjny. Dzięki temu masz pewność, że środki do kwoty o równowartości 100 tys. euro są bezpieczne i nawet w razie bankructwa banku Twoje pieniądze będą w 100% bezpieczne.

Najwyższe oprocentowanie to nie wszystko, czyli jak wybrać najlepszą ofertę lokaty bankowej?

Wybór idealnej lokaty bankowej wcale nie jest taki prosty, podobnie jak oferty kredytu konsolidacyjnego. Zanim podpiszesz umowę i zdeponujesz swoje wolne środki, weź pod uwagę: oprocentowanie (im wyższe, tym lepiej), aktualne promocje bankowe oraz szczegółowe warunki uruchomienia lokaty wynikające z umowy bankowej. Aspektem, który jest istotny na etapie poszukiwania oferty lokaty z atrakcyjnym oprocentowaniem, są indywidualne wymogi banku. Często zdarza się, że instytucja wymaga uruchomienia konta osobistego, aby móc jednocześnie korzystać z opcji wypracowania pasywnego zysku na lokacie.

Finaum

FINAUM - Centrum finansowe specjalizujące się w kredytach i pożyczkach. Więcej informacji o nas znajdziesz tutaj.

Zobacz także podobne artykuły

Czym jest wkład własny przy kredycie hipotecznym? Ile wynosi minimalny wkład własny?

Planując zakup mieszkania lub domu na kredyt, warto zapoznać się z terminem wkład własny. Jest to określona suma pieniędzy, którą jako potencjalny kredytobiorca będziesz musiał zainwestować na poczet zakupu nieruchomości. Najczęściej to decydujący element o uzyskaniu kredytu hipotecznego. Jednak wokół udziału własnego krąży wiele mitów, z którymi chcemy się rozprawić. Jedną z najczęściej powtarzanych półprawd […]

Czytaj wpis
Czym jest wiarygodność kredytowa i czym różni się od zdolności kredytowej?

Bardzo prawdopodobne, że znasz osoby, którym pożyczyłbyś nawet spore pieniądze bez obaw, że do Ciebie wrócą. Jednocześnie są też takie, które w żaden sposób nie przekonają Cię do udzielenia pożyczki. Ten zbiór opinii, doświadczeń i własnych przekonań wpływają na czyjąś wiarygodność. Banki podchodzą do analizy wniosku nie tylko przez pryzmat zdolności kredytowej, ale także innych […]

Czytaj wpis
Kredyt a umowa zlecenie. Czy dostanę kredyt gotówkowy lub kredyt hipoteczny przy umowie zlecenie?

Jeśli planujesz zawnioskować o kredyt hipoteczny lub potrzebujesz środków na dowolny cel, to jednym z miejsc, gdzie możesz je pożyczyć, jest bank lub instytucja pożyczkowa. Co w przypadku umowy zlecenia? Nie stanowi ona przeszkody w staraniach o pieniądze. Istnieją jednak pewne wymagania, które trzeba spełnić. Pracując na umowę zlecenie, konieczne jest posiadanie dłuższego stażu pracy […]

Czytaj wpis
Pożyczka i kredyt gotówkowy na wkład własny. Czy możesz wziąć kredyt, żeby wziąć kredyt?

Zakup mieszkania za gotówkę to duży jednorazowy wydatek, na który nie wszystkich stać. Ponadto pozbycie się takiej gotówki nie zawsze jest potrzebne, gdyż środki mogą pracować w inny sposób. Niemniej jednak spora grupa osób kupuje nieruchomości przy użyciu kredytu hipotecznego, a do niego potrzebny jest udział własny. Czy pożycza lub kredyt gotówkowy na wkład własny […]

Czytaj wpis
Płatności zbliżeniowe kartą i telefonem. Jak działają płatności zbliżeniowe i jak ich używać na co dzień?

Narodowy Bank Polski podał, że liczba kart płatniczych wzrosła z 42,2 mln w 2019 r. do 44,9 mln w 2023 roku. Charakterystyką polskiego rynku, jak zaznaczył NBP, jest dominujący udział kart, które umożliwiają płatności zbliżeniowe. Na koniec czerwca 2023 r. było ich 43,2 milionów, co daje 96,3% w ogólnej liczbie kart. Jak efektywnie korzystać z […]

Czytaj wpis
Czyszczenie BIK. Sprawdź, co możesz zrobić, aby poprawić scoring BIK

Przymierzasz się do zaciągnięcia kredytu, ale miałeś poślizgi w spłacaniu zobowiązań i Twój raport w Biurze Informacji Kredytowej nie wygląd najlepiej? Czy możliwe jest czyszczenie BIK? Tak, jest to możliwe, ale nie w każdej sytuacji. Sprawdziliśmy, co można zrobić, aby usunąć niektóre wpisy i dzięki temu poprawić scoring BIK.  Czyszczenie BIK to temat bardzo popularny, […]

Czytaj wpis
Najlepsze konta oszczędnościowe, czyli jak sprawić, żeby Twoje pieniądze zaczęły pracować

Powiedzenie „pieniądz robi pieniądz” jest jak najbardziej prawdziwe. Ktoś inwestuje środki finansowe w rozwój firmy, ktoś inny stawia na akcje, a jeszcze inny zdecyduje się na konto oszczędnościowe. W tym artykule skupimy się na tym ostatnim rozwiązaniu. Czy warto odkładać pieniądze na koncie oszczędnościowym? Zdecydowanie tak. Warto pomyśleć o rachunku oszczędnościowym, jeśli np. nie chcesz […]

Czytaj wpis
Czym jest ryzyko kredytowe?

Dynamiczna, zmienna i często nieprzewidywalna sytuacja w gospodarce sprawia, że banki muszą minimalizować swoje ryzyko finansowe. Głównym elementem, który wpływa na równowagę, jest obszar związany z ryzykiem kredytowym. Jest to istotny czynnik z punktu widzenia analizy i zarządzania ryzykiem w całym sektorze finansowym. W artykule przyjrzymy się naturze ryzyka kredytowego, tym co wpływa na jego […]

Czytaj wpis
Jak naliczane są odsetki na karcie kredytowej?

Jeszcze dwie dekady temu karta kredytowa, najlepiej złota lub platynowa, były symbolem statusu. Dzisiaj tego typu produktu dostępne są praktycznie dla wszystkich. Zamożne osoby mogą liczyć na wysokie limity sięgające miliona złotych i prestiżowe usługi concierge. Patrząc bardziej przyziemnie, karty kredytowe dostępne są dla szerokiego grona klientów banków. Co warto o nich wiedzieć? Karty kredytowe […]

Czytaj wpis
Na czym polega kredyt ratalny i co o nim warto wiedzieć? 

Nie za wszystkie zakupy trzeba płacić z bieżących środków lub z oszczędności. Zdarzają się też nieprzewidziane sytuacje, w których potrzebujesz większej sumy pieniędzy. Zepsuta lodówka, zgubiony laptop czy zalany telefon to przedmioty, bez których ciężko się obejść w dzisiejszych czasach. Jeśli brakuje Ci gotówki i potrzebujesz szybko nowego sprzętu, to z pomocą przychodzi kredyt ratalny. […]

Czytaj wpis
Kredyt na samochód używany – na co zwrócić uwagę przy jego wyborze?

Dane urzędowe pokazują, że w 2020 roku tylko 14% zarejestrowanych pojazdów stanowiły nowe auta. Większość Polaków kupuje używane pojazdy. Dlaczego wybieramy auta z drugiej ręki? Jest wiele powodów, a głównym z nich jest cena. Samochody używane są tańsze od nowych odpowiedników i część właścicieli nie chce inwestować w coś, co szybko traci na wartości. Ceny […]

Czytaj wpis
Pożyczka na dowód osobisty bez zaświadczeń o dochodach

Zdarza się, że szybko potrzebujesz gotówki. Czasami bank, z którym współpracujesz, jest skory pożyczyć Ci pieniądze bez większych formalności. Jednak bywa i tak, że potrzebne są dodatkowe dokumenty, jak np. zaświadczenie o dochodach. Przeważnie trzeba na nie zaczekać, a ponadto bank lubi zweryfikować jego wiarygodność w miejscu Twojej pracy, co trwa. Jeśli nie masz czasu […]

Czytaj wpis
1 2 3 10

Szukasz kredytu lub pożyczki?

Skontaktuj się z ekspertami kredytowymi FINAUM. Podczas bezpłatnej konsultacji postaramy Ci się pomóc rozwiązać problemy dotyczące kredytów i pożyczek.
PROJEKT STRONY WWW I OPIEKA MARKETINGOWA:
RIKONA.PL