Oprocentowanie lokat bankowych - ranking

Podsumowanie artykułu

Polacy coraz częściej poszukują jak najkorzystniejszych rozwiązań, które umożliwiają ochronę zaoszczędzonych pieniędzy przed rosnącą inflacją. Częstym wyborem są lokaty bankowe, gdzie wypracowane odsetki stanowią czysty zysk dla inwestora. Warto wiedzieć, że oprocentowanie lokat jest najczęściej znacznie niższe w porównaniu do inflacji. To oznacza, że założenie lokaty generuje pewne zyski, ale wciąć nie chroni w 100% interesów inwestora, szczególnie w odniesieniu do utraty wartości pieniądza w czasie.

Oprocentowanie lokat w bankach komercyjnych zawsze jest przedstawiane jako wartość procentowa zysku w skali roku. Jeśli chodzi o stawkę oprocentowania takich produktów bankowych, warto dodać, że wskaźnik jest taki sam dla stałych i nowych klientów. W przypadku lokat na nowe środki proponowanych przez banki oprocentowanie wciąż pozostaje na dość niskim poziomie. Najlepsze lokaty bankowe oferują oprocentowanie stałe na poziomie raczej nie większym niż 8%. To stosunkowo mało, biorąc pod uwagę inflację na poziomie zbliżonym do 20%. Poniżej przedstawiamy najpopularniejsze oferty banków wraz ze wskazaniem docelowego oprocentowania depozytu.

 • PKO BP - 7%,
 • Alior Bank - 7%,
 • Kasa Stefczyka - 7,10%,
 • Pekao - 8%,
 • BOŚ Bank - 6,90%,
 • Millennium Bank - 6%,
 • NeoBank - 6,90%.

*dane przedstawione na dzień 16.03.2023r.

Warto dodać, że wartość odsetek od lokaty jest uzależniona od kilku czynników. Aby ocenić opłacalność wpłaty swoich oszczędności, warto wykorzystać kalkulator lokat bankowych. To dobry sposób, aby przeanalizować oferty lokat i sprawdzić najwyższe oprocentowanie lokaty.

Oprocentowanie lokaty bankowej a zyski

Możliwość założenia lokaty ma praktycznie każdy - zarówno stały, jak i nowy klient instytucji finansowej. Jeśli chodzi o zyski, warto dodać, że duże znaczenie ma czas trwania lokaty. Im dłuższa umowa, tym większe realne zyski, które zostaną naliczone przez placówkę bankową. Wysokie stopy procentowe w Polsce przekładają się na rosnące oprocentowanie lokaty i na odwrót. Warto też dodać, że wszelkie zyski, które zostaną wypracowane w ramach lokaty terminowej, są obowiązkowo opodatkowane. W tym przypadku ma zastosowanie podatek Belki, czyli podatek od zysków kapitałowych. Aby ocenić opłacalność wpłaty swoich oszczędności w ramach lokaty dla nowych klientów banku i nie tylko, warto wziąć pod uwagę:

 • Poziom oprocentowania lokaty - ten wskaźnik ściśle łączy się z odsetkami wypracowanymi za cały czas trwania umowy. Stawka procentowa dla odsetek jest najczęściej stała przez cały okres trwania lokaty. Niektóre instytucje finansowe stosują stawkę oprocentowania zmiennego na cały okres lokaty. Przed wyborem konkretnej oferty warto skorzystać z porównywarki lokat, aby wybrać jak najkorzystniejszą opcję dla siebie.
 • Kwota wpłaconego kapitału - duże znaczenie ma nie tylko minimalna wymagana kwota (najczęściej 500-1000 złotych), ale także maksymalny limit wpłaty. Im większa kwota lokaty, tym większe będą Twoje zyski po zakończeniu określonego czasu kapitalizacji.
 • Czas trwania depozytu - długa umowa lokaty bankowej to szansa na wypracowanie większych odsetek, szczególnie jeśli okres kapitalizacji jest ustalony na miesięczny lub kwartalny.
 • Sposób kapitalizacji odsetek - każda lokata oszczędnościowa ma inne oprocentowanie bazowe, a także sposób kapitalizacji odsetek w okresie umownym. Im częściej bank dokonuje kapitalizacji odsetek, tym wyższa kwota jest zaliczana do kolejnych okresów kapitalizacyjnych.

Jak widzisz, jest wiele czynników, które wskazują na to, czy warto otworzyć lokatę. Korzystając z naszego rankingu lokat, będziesz w stanie wybrać najlepszą ofertę dla siebie. Pamiętaj, że oferta banku skierowana jest do klientów stałych i nowych, a stawka oprocentowania zawsze będzie ustalana według obowiązującej stopy procentowej NBP.

Jak obliczyć całkowite zyski z lokaty? Najważniejsze informacje

Chcesz dowiedzieć się, jak obliczyć zysk z lokaty z oprocentowaniem na poziomie 8%? To dość proste, choć wiele zależy od tego, jaki wybierzesz rodzaj lokaty. Duże znaczenie w odniesieniu do zysków z pojedynczej lokaty ma fakt posiadania konta osobistego w wybranej instytucji. To często powoduje, że bankowe lokaty są uruchamiane na nieco atrakcyjniejszych warunkach. Jeśli chodzi o zyski z danej lokaty, należy rozróżnić dwa typy odsetek:

 • Proste - obliczysz je od wysokości powierzonego kapitału przez cały okres trwania lokaty.
 • Składane - w tym przypadku obliczenia uwzględniają częstą kapitalizację odsetek, dzięki czemu zyski z lokaty bankowej są naliczane wielokrotnie od początku trwania umowy. 

Za atrakcyjne oprocentowanie lokaty bankowej możemy uznać stawkę na poziomie 7-8% w skali roku. Zyski dotyczące odsetek prostych możesz obliczyć od podstawy zdeponowanych środków z uwzględnieniem okresu trwania umowy z bankiem. Odsetki proste uznawane są za zyski netto (bez odjęcia podatku Belki). Wzór, który pozwoli Ci obliczyć, ile bank zwróci środków w ramach założonej lokaty, wygląda następująco:

Odsetki = kwota depozytu x czas trwania lokaty x oprocentowanie w skali roku / 365.

To prosty wzór, który pozwala na wyliczenie całkowitych zysków z lokaty. Oczywiście zyski zostaną pomniejszone o aktualne stawki opodatkowania od zysków kapitałowych. Przykład obliczania zysków z lokaty terminowej na 12 miesięcy ze zdeponowaną kwotą 100 tys. złotych: 100 000 x 12 x 8% x 365 = 265 - w przybliżeniu. To stosunkowo niewielki zysk, który będzie pomniejszony o podatki i ewentualne potrącenia banku.

Obliczenie całkowitych zysków w ramach odsetek składanych jest bardziej skomplikowane. Wzór będzie podobny, z tym że obliczenia należy wykonać wielokrotnie - dla każdego okresu kapitalizacji z osobna wraz ze zwiększeniem kwoty kapitału o wypracowane dotychczas odsetki.

Oprocentowanie lokaty - stałe czy zmienne?

Rachunek w postaci lokaty bankowej przybiera różne formy. Najważniejsze jest to, aby wybrać ofertę z jak najwyższym oprocentowaniem oraz dogodnym okresem kapitalizacji. Założenie lokaty w komercyjnym banku może dotyczyć dwóch form oprocentowania:

 • zmiennego - zyski z depozytu będą zmieniać się zależnie od tego, jakie będą wahania stóp procentowych w kraju. Dla osób korzystających z takiej formy finansowania korzystniejsze będą wyższe stopy procentowe, gdyż każdy spadek powoduje, że oprocentowanie lokaty również ulega zmniejszeniu.
 • stałego - w przypadku stałego oprocentowania nie musisz martwić się o zmienność zysków. Całkowite zyski po odliczeniu podatku nie ulegną zmianom przez cały czas trwania umowy lokaty.

A więc jaki typ oprocentowania wybrać dla siebie? Musisz ustalić, czy jesteś w stanie pozwolić sobie na jakiekolwiek ryzyko związane ze zmiennością stóp procentowych. Jeśli cenisz sobie stabilność - wybierz lokatę ze stałym oprocentowaniem i nie martw się o zmienność zysków.

Lokata bankowa czy konto oszczędnościowe?

Wielu klientów banku ma spore dylematy na etapie poszukiwania idealnego rozwiązania na lokowanie wolnych środków. Lokaty bankowe to niejedyna opcja. Alternatywą są konta oszczędnościowe. Te są najczęściej nieco gorzej oprocentowane, choć dają większą swobodę zarządzania pieniędzmi. Dlaczego? Otóż w ramach konta oszczędnościowego możesz:

 • dowolnie zarządzać kapitałem na koncie,
 • wpłacać i wypłacać środki bez ryzyka utraty wypracowanych odsetek,
 • zamknąć rachunek bez żadnych konsekwencji.

Dla porównania: lokata bankowa uniemożliwia zarządzanie wpłaconym kapitałem w czasie trwania umowy lokaty. Aby nie stracić wypracowanych dotychczas odsetek, musisz poczekać na samoistne zakończenie umowy. Zamknięcie lokaty przed czasem w 90% przypadkach skutkuje utratą zysku, choć wiele zależy od zapisków znajdujących się w umowie z bankiem.

Niezależnie od wybranej formy finansowania, nie musisz martwić się o bezpieczeństwo swoich środków. Zarówno lokaty, jak i konta oszczędnościowe obejmuje Bankowy Fundusz Gwarancyjny. Dzięki temu masz pewność, że środki do kwoty o równowartości 100 tys. euro są bezpieczne i nawet w razie bankructwa banku Twoje pieniądze będą w 100% bezpieczne.

Najwyższe oprocentowanie to nie wszystko, czyli jak wybrać najlepszą ofertę lokaty bankowej?

Wybór idealnej lokaty bankowej wcale nie jest taki prosty, podobnie jak oferty kredytu konsolidacyjnego. Zanim podpiszesz umowę i zdeponujesz swoje wolne środki, weź pod uwagę: oprocentowanie (im wyższe, tym lepiej), aktualne promocje bankowe oraz szczegółowe warunki uruchomienia lokaty wynikające z umowy bankowej. Aspektem, który jest istotny na etapie poszukiwania oferty lokaty z atrakcyjnym oprocentowaniem, są indywidualne wymogi banku. Często zdarza się, że instytucja wymaga uruchomienia konta osobistego, aby móc jednocześnie korzystać z opcji wypracowania pasywnego zysku na lokacie.

Finaum

FINAUM - Centrum finansowe specjalizujące się w kredytach i pożyczkach. Więcej informacji o nas znajdziesz tutaj.

Zobacz także podobne artykuły

Umowa kredytu hipotecznego - na co zwrócić uwagę?

Podpisanie umowy kredytowej jest obligatoryjne w przypadku każdego nowego zobowiązania finansowego: zarówno kredytu gotówkowego, hipotecznego, konsolidacyjnego, jak i pożyczki ratalnej. To rodzaj umowy, która dotyczy banku/firmy pożyczkowej oraz osoby ubiegającej się o wsparcie finansowe. Przed podpisaniem umowy kredytu hipotecznego warto zwrócić uwagę na kilka aspektów: Umowa kredytowa dzieli się na dwie części. Pierwsza to OWU, […]

Czytaj wpis
Jak oszczędzać pieniądze bez wyrzeczeń?

Chcesz mieć na tyle wysokie oszczędności, żeby nie martwić się utrzymaniem swojej rodziny? Dodatkowe pieniądze na rachunku bankowym to świetna poduszka finansowa, która jest gwarancją spłaty zobowiązań wobec banków, firm pożyczkowych i usługodawców w razie problemów gospodarstwa domowego. Chcesz dowiedzieć się jak odkładać pieniądze, aby osiągnąć zamierzone cele? W tym artykule znajdziesz sprawdzone sposoby na […]

Czytaj wpis
Ubezpieczenie kredytu

Polisa ubezpieczenia kredytu to umowa z towarzystwem ubezpieczeniowym, które stanowi dodatkowe zabezpieczenie zarówno dla kredytobiorcy, jak i kredytodawcy. W razie wystąpienia nieprzewidzianych sytuacji np. utrata pracy, nagła choroba lub śmierć jednego z kredytobiorców można popaść w spore kłopoty finansowe. Głównie z tego powodu warto mieć aktywne ubezpieczenie spłaty kredytu. W ten sposób można skorzystać z […]

Czytaj wpis
Krajowy Rejestr Długów - co to jest?

KRD to inaczej Biuro Informacji Gospodarczej. Instytucja powstała po to, aby nadzorować konsumentów oraz przedsiębiorców w kwestii terminowej spłaty zobowiązań finansowych. Krajowy Rejestr Długów powstał w 2003 roku. Od tamtego czasu wprowadzono ustawę, która określa sposób udostępniania danych gospodarczych. Baza BIG Infomonitor powstała w celu zbierania informacji o przedsiębiorcach oraz konsumentach prywatnych. Jeśli ktokolwiek dopuści […]

Czytaj wpis
Kalkulator kredytu hipotecznego

Internetowy kalkulator rat kredytu hipotecznego jest najczęściej darmowym oprogramowaniem dostępnym z poziomu przeglądarki internetowej. Każdy, kto planuje złożyć wniosek kredytowy, może skorzystać z kalkulatora i poznać całkowity koszt kredytu wraz z innymi kluczowymi składowymi. Kalkulator kredytowy ułatwia obliczenie miesięcznego kosztu kredytu hipotecznego. To szansa na szybką ocenę swoich możliwości finansowych i zestawienie kosztów z dochodami […]

Czytaj wpis
Na czym polega upadłość konsumencka?

O pojęciu upadłości konsumenckiej słyszał na pewno każdy, kto znalazł się w trudnej sytuacji życiowej i miał problemy ze spłatą swoich zobowiązań finansowych. To dotyczy zarówno firm, które zbankrutowały, jak i osób fizycznych. Zgodnie z definicją upadłość konsumencka odnosi się do niewypłacalności osób fizycznych, nieprowadzących działalności gospodarczej. Ustawa o upadłości konsumenckiej wskazuje, że to częściowe […]

Czytaj wpis
Czym jest lokata bankowa?

Mianem lokaty bankowej nazywamy produkt finansowy, który służy do deponowania wolnych środków, czyli oszczędności. Taki depozyt bankowy zakłada się w ramach podpisania umowy z wybraną instytucją finansową. Za aktywną lokatę uznaje się taki rachunek, na który została wpłacona ustalona kwota. Warto dodać, że w większości przypadków lokaty uniemożliwiają swobodne korzystanie z wpłaconego kapitału - musisz […]

Czytaj wpis
Oprocentowanie kredytu hipotecznego

Kredyty mieszkaniowe to jedne z najbardziej skomplikowanych form finansowania dostępnych na polskim rynku. Dlaczego? Otóż wniosek o kredyt w tej formie wymaga dołączenia wielu dokumentów, których objętość jest uzależniona od indywidualnej sytuacji potencjalnego kredytobiorcy. Bank, który zdecyduje się udzielić Ci kredytu hipotecznego, prawdopodobnie zaproponuje takie warunki, aby kwota kredytu nie przekraczała Twoich możliwości finansowych. Planujesz […]

Czytaj wpis
Odsetki od zaległości podatkowych

Najszybszą drogą do oceny wysokości zadłużenia wobec organu podatkowego jest wykorzystanie kalkulatora odsetek podatkowych. To narzędzie dostępne na rządowych stronach, które pozwala na szybkie wyliczenie kwoty zaległości na podstawie kilku parametrów: kwota zobowiązania, termin płatności, termin uregulowania zadłużenia. Co więcej, stawka odsetek będzie uzależniona od tego, czy są to odsetki za zwłokę, czy opłata prolongacyjna. […]

Czytaj wpis
Refinansowanie kredytu i pożyczki w praktyce

Niektóre zobowiązania bankowe i pozabankowe można bez problemu przenieść do innej instytucji, bez dodatkowych kosztów. To opłacalne przedsięwzięcie, o ile wiesz, jak wybrać najlepszą propozycję finansowania dla siebie. Kredyt konsolidacyjny to najpopularniejsza odmiana zobowiązania pozwalającego na refinansowanie kredytów i pożyczek. Jeśli chcesz otrzymać korzystniejszy harmonogram spłaty lub zmniejszyć całkowity koszt kredytu, koniecznie pomyśl o opcji […]

Czytaj wpis
Oddłużanie chwilówek - pomoc dla zadłużonych

Pożyczki pozabankowe są obecnie ogólnodostępne, co powoduje, że coraz więcej osób popada w spiralę zadłużenia. Krótki okres spłaty chwilówki, brak stabilnego źródła dochodu oraz problemy zdrowotne to główne czynniki, które powodują, że zaciągnięcie jakiegokolwiek zobowiązania może doprowadzić do wszczęcia procesu windykacyjnego, a nawet upadłości konsumenckiej. Chcesz dowiedzieć się, co zrobić w sytuacji, kiedy wierzyciel ubiega […]

Czytaj wpis
Prowizja za udzielenie kredytu

Opłata za udzielnie finansowania i obsługę bankową to nic innego, jak prowizja bankowa. Udzielenie kredytu gotówkowego, hipotecznego, a nawet kredytu konsolidacyjnego najczęściej wiąże się z ryzykiem naliczenia dodatkowych kosztów. Wysokość prowizji od kredytu jest uzależniona od całkowitej kwoty przyznanej kredytobiorcy oraz indywidualnych ustaleń banku. Zgodnie z Prawem bankowym instytucje finansowe mogą dobrowolnie ustalać wartość pobieranych […]

Czytaj wpis
1 2 3 5

Szukasz kredytu lub pożyczki?

Skontaktuj się z ekspertami kredytowymi FINAUM. Podczas bezpłatnej konsultacji postaramy Ci się pomóc rozwiązać problemy dotyczące kredytów i pożyczek.
PROJEKT STRONY WWW I OPIEKA MARKETINGOWA:
RIKONA.PL