Refinansowanie kredytu i pożyczki w praktyce

Podsumowanie artykułu

Każdy kredyto- i pożyczkobiorca może zdecydować się na kredyt refinansowy. Wystarczy spełnić kilka wymogów formalnych stawianych przez banki, aby przenieść kredyt z jednego banku do drugiego. To samo tyczy się refinansowania pożyczek pozabankowych. Przed podjęciem ostatecznej decyzji i podpisaniem umowy warto przeanalizować parametry oferty. Niestety przeniesienie kredytu do innego banku nie zawsze jest opłacalne. Z tego artykułu dowiesz się, kiedy warto zaciągnąć nowy kredyt lub pożyczkę na spłatę poprzedniej wierzytelności.

Niektóre zobowiązania bankowe i pozabankowe można bez problemu przenieść do innej instytucji, bez dodatkowych kosztów. To opłacalne przedsięwzięcie, o ile wiesz, jak wybrać najlepszą propozycję finansowania dla siebie. Kredyt konsolidacyjny to najpopularniejsza odmiana zobowiązania pozwalającego na refinansowanie kredytów i pożyczek. Jeśli chcesz otrzymać korzystniejszy harmonogram spłaty lub zmniejszyć całkowity koszt kredytu, koniecznie pomyśl o opcji przeniesienia zobowiązania do innego banku. Główne powody, dla których warto rozważyć podpisanie nowej umowy kredytowej w ramach refinansowania to:

 • niższe oprocentowanie nowego zobowiązania,
 • zredukowane miesięczne i całkowite koszty,
 • brak dodatkowych opłat i prowizji,
 • dostęp do promocyjnych produktów bankowych,
 • możliwość wydłużenia okresu spłaty zobowiązania.

Jeśli tylko chcesz poprawić swoją sytuację finansową i odzyskać spokój, możesz zdecydować się na kredyt refinansowy. Procedura jest podobna, jak w przypadku ubiegania się o kredyt gotówkowy. Po prostu podpisujesz nową umowę kredytową, z której kwota zostanie przeznaczona na spłatę uwzględnionego zobowiązania w ramach refinansowania kredytu i pożyczki.

Na czym polega refinansowanie kredytu?

Mianem kredytu refinansowego określamy zobowiązanie, które jest przyznawane na spłatę innego długu wobec wybranego wierzyciela. Można powiedzieć, że to standardowa forma kredytu, ale udzielana na korzystniejszych warunkach niż te dotychczasowe w innej instytucji. Kredyto- i pożyczkobiorcy mogą alternatywnie skorzystać z innych rozwiązań, np. negocjacje z dotychczasowym wierzycielem w celu ustalenia nowych warunków spłaty zobowiązania.

Aby mieć możliwość refinansowania kredytu i pożyczki trzeba spełnić jasno określone warunki. Kilka z nich to:

 • brak negatywnych wpisów w BIK,
 • pełna zdolność do czynności prawnych,
 • brak opóźnień w spłacie aktualnych zobowiązań finansowych,
 • stałe źródło dochodu,
 • odpowiednio wysoka zdolność kredytowa.

Udzielenie kredytu refinansowego jest uzależnione od tego, jak bank oceni Twoje szanse. Tylko po pozytywnej weryfikacji danych osobowych, wiarygodności oraz zdolności kredytowej będziesz w stanie otrzymać kredyt na refinansowanie innych zobowiązań. Refinansowanie kredytu z lepszymi warunkami jest często nazywane przeprowadzką do innej instytucji na znacznie korzystniejszych warunkach. 

Ile kosztuje refinansowanie kredytu?

Obliczenie całkowitych kosztów refinansowania kredytu i pożyczki powinno odbyć się jeszcze przed złożeniem wniosku o refinansowanie. To samo tyczy się innych zobowiązań, jak np. pożyczka gotówkowa. Zawsze trzeba dokładnie weryfikować warunki finansowania - w przeciwnym razie nie będziesz w stanie podpisać korzystnej umowy. Pamiętaj, aby przed podjęciem ostatecznej decyzji sprawdzić:

 • warunki spłaty dotychczasowego kredytu,
 • parametry nowej oferty kredytu refinansowego,
 • całkowite koszty podjęcia się takiej transakcji.

Na całkowite koszty związane z refinansowaniem kredytu i pożyczki do innej instytucji wpływa: RRSO, oprocentowanie bazowe, prowizja, marża, koszty ubezpieczeń. Te czynniki dotyczą zarówno aktualnego, jak i nowego zobowiązania. Zastanawiasz się, kiedy należy skorzystać z kredytu na refinansowanie aktualnego zobowiązania? Przede wszystkim wtedy, kiedy nowy kredyt będzie generować znacznie niższe koszty. To szczególnie widoczne w przypadku kredytu hipotecznego, gdzie refinansowanie może przynieść realne oszczędności na poziomie do kilkudziesięciu tysięcy złotych.

Przeniesienie kredytu do innego banku krok po kroku

Proces refinansowania kredytu lub pożyczki do innej instytucji finansowej jest naprawdę prosty. W tym celu możesz skorzystać ze wsparcia eksperta Finaum. Wystarczy, że wypełnisz formularz i skorzystasz z propozycji refinansowania dopasowanej do swoich potrzeb - zarówno jako osoba prywatna, jak i przedsiębiorca. W przypadku refinansowania kredytu hipotecznego lub jakiegokolwiek innego zobowiązania musisz wykonać następujące kroki.

 1. Złóż wniosek o refinansowanie kredytu - możesz to zrobić samodzielnie w banku lub z pomocą zewnętrznego doradcy, który pomoże Ci wybrać najkorzystniejszą umowę.
 2. Poczekaj, aż instytucja zweryfikuje Twoją zdolność kredytową oraz historię spłat aktywnych zobowiązań, które chcesz  refinansować. W przypadku kredytu hipotecznego niezbędna jest także ocena wartości nieruchomości będącej zabezpieczeniem zobowiązania.
 3. Podpisz umowę kredytową po wydaniu pozytywnej decyzji o przyznaniu refinansowania pożyczki lub kredytu.
 4. Poczekaj, aż umowa o kredyt refinansowy zostanie zrealizowana - banki przekażą środki między sobą, kończąc pozytywnie transakcje, bez dodatkowych opłat.

Refinansowanie kredytu gotówkowego wygląda podobnie, jak kredytu hipotecznego do innego banku. W tym przypadku zmienia się jedynie zabezpieczenie kredytu oraz formalności konieczne do dopełnienia. Sama procedura przeniesienia nie jest skomplikowana i w większości przypadków nie zajmuje więcej niż kilka dni.

Czy warto refinansować kredyt i pożyczkę?

Przeniesienie kredytu hipotecznego, gotówkowego lub pożyczki pozabankowej do innej instytucji to szansa na sprawniejszą spłatę kredytu? Dlaczego? Otóż po podpisaniu nowej umowy kredytu najczęściej uzyskasz o wiele korzystniejsze warunki finansowania, z których po prostu warto skorzystać. Zarówno kredyt mieszkaniowy, jak i inne zobowiązania bankowe warto refinansować, pod warunkiem że Rzeczywista Roczna Stopa Oprocentowania, prowizja za udzielenie kredytu oraz okres kredytowania będzie atrakcyjniejszy w porównaniu do aktualnych warunków spłaty.

Zanim podejmiesz ostateczną decyzję o refinansowaniu aktualnego zobowiązania, ustal, czy na pewno warto wziąć kredyt refinansowy. Kluczowa w tym przypadku jest prowizja za udzielenie kredytu. Warto dodać, że banki dość mocno walczą w dzisiejszych czasach o klienta. Z tego względu szanse na uzyskanie kredytu refinansowego są całkiem spore. Jeśli chcesz, aby Twoja rata kredytu była o wiele niższa lub po prostu pragniesz szybciej spłacić swoje zobowiązanie hipoteczne/gotówkowe - wybierz nowy bank i kredyt refinansowany.

Kiedy można zdecydować się na refinansowanie kredytu lub pożyczki?

Refinansowanie kredytu lub pożyczki to oferty banków, które są skierowane do ściśle określonej grupy konsumentów. Na takie rozwiązanie mogą sobie pozwolić wyłącznie osoby o dobrej historii kredytowej, wysokich dochodach oraz jasno określonych perspektywach w odniesieniu do spłaty zobowiązania wobec wierzyciela.

Jakie zobowiązania można refinansować?

W ramach oferty refinansowania kredytów i pożyczek można podjąć się przemienienia takich zobowiązań, jak: kredyty gotówkowe, kredyty hipoteczne, kredyty samochodowe, pożyczki ratalne i wiele innych. 

Jakie dokumenty są wymagane do kredytu refinansowego?

Ubieganie się o kredyt refinansowy wymaga spełniania kilku wymogów formalnych, ale także dostarczenia niezbędnej dokumentacji na etapie składania wniosku. Kluczowe dokumenty to: zaświadczenie o dochodach na druku od pracodawcy, wyciągi z konta bankowego, akty notarialne (w przypadku refinansowania kredytu hipotecznego). Oczywiście niezbędny jest także aktualny dokument tożsamości.

Jaki jest okres spłaty kredytu refinansowego?

Kredyty na refinansowanie innych zobowiązań finansowych są przyznawane na okres spłaty do 120 miesięcy, np. w przypadku przeniesienia kredytu gotówkowego. Finansowanie zakupu nieruchomości w trakcie przeniesienia może być spłacane przez kolejne 25-30 lat, o ile oferta nowego banku pozwala na tak długi okres spłaty.

Finaum

FINAUM - Centrum finansowe specjalizujące się w kredytach i pożyczkach. Więcej informacji o nas znajdziesz tutaj.

Zobacz także podobne artykuły

Pożyczki dla zadłużonych bez zdolności kredytowej – jak wziąć finansowanie?

Pożyczki bez zdolności kredytowej to propozycja dla osób z zadłużeniem lub tych, które nie mają wystarczającej zdolności kredytowej, aby uzyskać kredyt w banku. Dzięki tego rodzaju produktom finansowym nawet osoby z wpisem w rejestrach dłużników mogą w krótkim czasie zdobyć potrzebne pieniądze. Tego typu pożyczki dostępne są przeważnie przez internet, a to umożliwia uzyskanie potrzebnych […]

Czytaj wpis
Pożyczka z komornikiem i złym BIKiem - czym jest i kto może skorzystać?

Niekorzystna sytuacja finansowa może dotknąć każdego, a jedna nieprzemyślana decyzja pociągnie za sobą lawinę problemów. Jeśli zmagasz się z zajęciem komorniczym, to najpewniej musisz stawiać czoła nie tylko konieczności spłaty zadłużenia, ale także innym pilnym wydatkom. Co robić? W takich sytuacjach pożyczki z komornikiem i złym BIKiem mogą być ratunkiem, dla tych osób, które w […]

Czytaj wpis
Pożyczka dla zadłużonych bez zdolności kredytowej: Gdzie szukać? Jakie warunki?

Trudna sytuacja życiowa i niska zdolność kredytowa to słaba perspektywa pozyskania kapitału od banku. Tradycyjne instytucje finansowe są zobligowane do dokładnej analizy swoich klientów. W związku z tym często odmawiają udzielenia kredytu osobom, które mają negatywną historię kredytową. Czy to oznacza definitywny brak szans na zewnętrzne finansowanie? Otóż nie.   Istnieją firmy pożyczkowe, które oferują pożyczki dla […]

Czytaj wpis
Pożyczka dla bezrobotnych – jak otrzymać pożyczkę na raty dla bezrobotnego?

Jeśli potrzebujesz pieniędzy na remont, wakacje, wymianę sprzętów RTV i AGD to w dzisiejszych czasach nie ma z tym problemu. Co więcej, możesz wziąć raty 0% i nie zapłacisz ani złotówki kosztów. Jednak nie każdy znajduje się w tak komfortowej pozycji. Osoby bezrobotne często napotykają trudności w uzyskaniu finansowania, gdyż dla banków są niewygodnymi klientami. […]

Czytaj wpis
Pożyczki długoterminowe dla zadłużonych: Sprawdź, jak działają pożyczki długoterminowe online

Niektórzy mówią, że lepiej jest mieć długi niż krótki. Ważny jest także ruch oceanu. Ty też nie pomyślałeś o katamaranie, prawda? Dlatego lepiej zajmijmy się finansami. W artykule przybliżymy, czym są pożyczki długoterminowe dla zadłużonych, kto ich udziela, a także ile i na jak długo można pożyczyć pieniądze. Umówmy się, że sama nazwa pożyczki wskazuje, […]

Czytaj wpis
15 sposobów na zwiększenie zdolności kredytowej

Drobna pożyczka czy milionowa transakcja na zakup nieruchomości przy użyciu kredytu wymagają posiadania odpowiedniej zdolności kredytowej. Określa ona sytuacją kredytobiorcy w momencie składania wniosku. Na jej podstawie bank podejmuje decyzję o udzieleniu bądź odrzuceniu wniosku o finansowanie. Co zrobić, aby poprawić swoją zdolność kredytową i uzyskać kredyt w oczekiwanej wysokości? W artykule przyjrzymy się sposobom […]

Czytaj wpis
Pożyczka na wakacje to dobry pomysł? Sprawdź, kredyt na urlop i wczasy last minute!

Wakacje od dziecka kojarzą się z wolnością, beztroską i przyjemnościami. Wraz z wiekiem nadal ważne są trzy elementy, ale masz dużo więcej możliwości. Zamiast kopać piłkę na trzepaku lub rozdawać head shoty w Counter-Strike’a możesz odwiedzić polskie góry, morze, puszczę lub Krainę Wielkich Jezior Mazurskich. Poza tym czeka na Ciebie cały świat i masa ciekawych […]

Czytaj wpis
Konsolidacja chwilówek: Kredyt na spłatę chwilówek to zdrowsze finanse osobiste?

Chwila za chwilą płynie, a chwilówka za chwilówką mogą ten euforyczny i poetycki stan brutalnie przerwać. W momencie, gdy jeden dług spłacasz kolejnym, zaczynasz wpadać w spiralę pogłębiających się długów. Prowadzi to do destabilizacji budżetu domowego i prowadzi do rosnących kosztów i poważniejszych problemów. Co zrobić w takiej sytuacji? Jeśli czujesz, że zapada Ci się […]

Czytaj wpis
Kredyt na ślub i wesele – czy warto?

Dla wielu osób wesele to jedno z najważniejszych wydarzeń w życiu. Jest to niezapomniana chwila, którą chcesz uczcić w sposób wyjątkowy i niezapomniany. Rosnące oczekiwania społeczne i presji medialnej sprawiają, że wiele par decyduje się wziąć kredyt na ślub i wesele. Czy warto pożyczyć pieniądze, aby stworzyć „ten” wymarzony scenariusz? Zdania są podzielone, ale nie […]

Czytaj wpis
6 błędów przy ubieganiu się o kredyt – na co uważać?

W momencie, gdy wnioskujesz o kredyt, liczysz na zgodę banku lub firmy pożyczkowej. Jednocześnie liczysz, że decyzją, którą podjąłeś, jest rozsądna i korzystna finansowo. Droga do upragnionego celu bywa pełna pułapek i błędów, które mogą znacząco wpłynąć na Twoją sytuację finansową. Niezależnie od tego, czy po raz pierwszy przymierzasz się do zaciągnięcia kredytu, czy masz […]

Czytaj wpis
Pożyczka pozabankowa online – co to jest? Jakie są jej rodzaje popularnych chwilówek?

Pożyczki pozabankowe to w dzisiejszych czasach coraz bardziej popularny sposób pożyczania pieniędzy wśród Polaków. To wyjątkowo atrakcyjne produkty finansowe na niewielkie wydatki, z błyskawicznym procesem wnioskowania i z formalnościami, które załatwisz online. Pojawienie się pożyczek pozabankowych otworzyło drzwi dla dużego grona klientów. Wśród nich znalazły się także te osoby, które zostały odrzucone przez banki. Proces […]

Czytaj wpis
Konto osobiste – co warto o nim wiedzieć?

Podstawowym narzędziem finansowym, z którego Ty także korzystasz to konto osobiste. Jest to miejsce, gdzie wpływa Twoje wynagrodzenie, przechowujesz środki, a także zarządzasz swoimi wydatkami. Do rachunku podpięty może być popularny debet, a także na niego przelewane są pieniądze z kredytów. Co jeszcze warto wiedzieć o koncie osobistym? W artykule przyjrzymy się rachunkom bieżącym. Podpowiemy, […]

Czytaj wpis
1 2 3 11

Szukasz kredytu lub pożyczki?

Skontaktuj się z ekspertami kredytowymi FINAUM. Podczas bezpłatnej konsultacji postaramy Ci się pomóc rozwiązać problemy dotyczące kredytów i pożyczek.
PROJEKT STRONY WWW I OPIEKA MARKETINGOWA:
RIKONA.PL