Refinansowanie kredytu i pożyczki w praktyce

Podsumowanie artykułu

Każdy kredyto- i pożyczkobiorca może zdecydować się na kredyt refinansowy. Wystarczy spełnić kilka wymogów formalnych stawianych przez banki, aby przenieść kredyt z jednego banku do drugiego. To samo tyczy się refinansowania pożyczek pozabankowych. Przed podjęciem ostatecznej decyzji i podpisaniem umowy warto przeanalizować parametry oferty. Niestety przeniesienie kredytu do innego banku nie zawsze jest opłacalne. Z tego artykułu dowiesz się, kiedy warto zaciągnąć nowy kredyt lub pożyczkę na spłatę poprzedniej wierzytelności.

Niektóre zobowiązania bankowe i pozabankowe można bez problemu przenieść do innej instytucji, bez dodatkowych kosztów. To opłacalne przedsięwzięcie, o ile wiesz, jak wybrać najlepszą propozycję finansowania dla siebie. Kredyt konsolidacyjny to najpopularniejsza odmiana zobowiązania pozwalającego na refinansowanie kredytów i pożyczek. Jeśli chcesz otrzymać korzystniejszy harmonogram spłaty lub zmniejszyć całkowity koszt kredytu, koniecznie pomyśl o opcji przeniesienia zobowiązania do innego banku. Główne powody, dla których warto rozważyć podpisanie nowej umowy kredytowej w ramach refinansowania to:

 • niższe oprocentowanie nowego zobowiązania,
 • zredukowane miesięczne i całkowite koszty,
 • brak dodatkowych opłat i prowizji,
 • dostęp do promocyjnych produktów bankowych,
 • możliwość wydłużenia okresu spłaty zobowiązania.

Jeśli tylko chcesz poprawić swoją sytuację finansową i odzyskać spokój, możesz zdecydować się na kredyt refinansowy. Procedura jest podobna, jak w przypadku ubiegania się o kredyt gotówkowy. Po prostu podpisujesz nową umowę kredytową, z której kwota zostanie przeznaczona na spłatę uwzględnionego zobowiązania w ramach refinansowania kredytu i pożyczki.

Na czym polega refinansowanie kredytu?

Mianem kredytu refinansowego określamy zobowiązanie, które jest przyznawane na spłatę innego długu wobec wybranego wierzyciela. Można powiedzieć, że to standardowa forma kredytu, ale udzielana na korzystniejszych warunkach niż te dotychczasowe w innej instytucji. Kredyto- i pożyczkobiorcy mogą alternatywnie skorzystać z innych rozwiązań, np. negocjacje z dotychczasowym wierzycielem w celu ustalenia nowych warunków spłaty zobowiązania.

Aby mieć możliwość refinansowania kredytu i pożyczki trzeba spełnić jasno określone warunki. Kilka z nich to:

 • brak negatywnych wpisów w BIK,
 • pełna zdolność do czynności prawnych,
 • brak opóźnień w spłacie aktualnych zobowiązań finansowych,
 • stałe źródło dochodu,
 • odpowiednio wysoka zdolność kredytowa.

Udzielenie kredytu refinansowego jest uzależnione od tego, jak bank oceni Twoje szanse. Tylko po pozytywnej weryfikacji danych osobowych, wiarygodności oraz zdolności kredytowej będziesz w stanie otrzymać kredyt na refinansowanie innych zobowiązań. Refinansowanie kredytu z lepszymi warunkami jest często nazywane przeprowadzką do innej instytucji na znacznie korzystniejszych warunkach. 

Ile kosztuje refinansowanie kredytu?

Obliczenie całkowitych kosztów refinansowania kredytu i pożyczki powinno odbyć się jeszcze przed złożeniem wniosku o refinansowanie. To samo tyczy się innych zobowiązań, jak np. pożyczka gotówkowa. Zawsze trzeba dokładnie weryfikować warunki finansowania - w przeciwnym razie nie będziesz w stanie podpisać korzystnej umowy. Pamiętaj, aby przed podjęciem ostatecznej decyzji sprawdzić:

 • warunki spłaty dotychczasowego kredytu,
 • parametry nowej oferty kredytu refinansowego,
 • całkowite koszty podjęcia się takiej transakcji.

Na całkowite koszty związane z refinansowaniem kredytu i pożyczki do innej instytucji wpływa: RRSO, oprocentowanie bazowe, prowizja, marża, koszty ubezpieczeń. Te czynniki dotyczą zarówno aktualnego, jak i nowego zobowiązania. Zastanawiasz się, kiedy należy skorzystać z kredytu na refinansowanie aktualnego zobowiązania? Przede wszystkim wtedy, kiedy nowy kredyt będzie generować znacznie niższe koszty. To szczególnie widoczne w przypadku kredytu hipotecznego, gdzie refinansowanie może przynieść realne oszczędności na poziomie do kilkudziesięciu tysięcy złotych.

Przeniesienie kredytu do innego banku krok po kroku

Proces refinansowania kredytu lub pożyczki do innej instytucji finansowej jest naprawdę prosty. W tym celu możesz skorzystać ze wsparcia eksperta Finaum. Wystarczy, że wypełnisz formularz i skorzystasz z propozycji refinansowania dopasowanej do swoich potrzeb - zarówno jako osoba prywatna, jak i przedsiębiorca. W przypadku refinansowania kredytu hipotecznego lub jakiegokolwiek innego zobowiązania musisz wykonać następujące kroki.

 1. Złóż wniosek o refinansowanie kredytu - możesz to zrobić samodzielnie w banku lub z pomocą zewnętrznego doradcy, który pomoże Ci wybrać najkorzystniejszą umowę.
 2. Poczekaj, aż instytucja zweryfikuje Twoją zdolność kredytową oraz historię spłat aktywnych zobowiązań, które chcesz  refinansować. W przypadku kredytu hipotecznego niezbędna jest także ocena wartości nieruchomości będącej zabezpieczeniem zobowiązania.
 3. Podpisz umowę kredytową po wydaniu pozytywnej decyzji o przyznaniu refinansowania pożyczki lub kredytu.
 4. Poczekaj, aż umowa o kredyt refinansowy zostanie zrealizowana - banki przekażą środki między sobą, kończąc pozytywnie transakcje, bez dodatkowych opłat.

Refinansowanie kredytu gotówkowego wygląda podobnie, jak kredytu hipotecznego do innego banku. W tym przypadku zmienia się jedynie zabezpieczenie kredytu oraz formalności konieczne do dopełnienia. Sama procedura przeniesienia nie jest skomplikowana i w większości przypadków nie zajmuje więcej niż kilka dni.

Czy warto refinansować kredyt i pożyczkę?

Przeniesienie kredytu hipotecznego, gotówkowego lub pożyczki pozabankowej do innej instytucji to szansa na sprawniejszą spłatę kredytu? Dlaczego? Otóż po podpisaniu nowej umowy kredytu najczęściej uzyskasz o wiele korzystniejsze warunki finansowania, z których po prostu warto skorzystać. Zarówno kredyt mieszkaniowy, jak i inne zobowiązania bankowe warto refinansować, pod warunkiem że Rzeczywista Roczna Stopa Oprocentowania, prowizja za udzielenie kredytu oraz okres kredytowania będzie atrakcyjniejszy w porównaniu do aktualnych warunków spłaty.

Zanim podejmiesz ostateczną decyzję o refinansowaniu aktualnego zobowiązania, ustal, czy na pewno warto wziąć kredyt refinansowy. Kluczowa w tym przypadku jest prowizja za udzielenie kredytu. Warto dodać, że banki dość mocno walczą w dzisiejszych czasach o klienta. Z tego względu szanse na uzyskanie kredytu refinansowego są całkiem spore. Jeśli chcesz, aby Twoja rata kredytu była o wiele niższa lub po prostu pragniesz szybciej spłacić swoje zobowiązanie hipoteczne/gotówkowe - wybierz nowy bank i kredyt refinansowany.

Kiedy można zdecydować się na refinansowanie kredytu lub pożyczki?

Refinansowanie kredytu lub pożyczki to oferty banków, które są skierowane do ściśle określonej grupy konsumentów. Na takie rozwiązanie mogą sobie pozwolić wyłącznie osoby o dobrej historii kredytowej, wysokich dochodach oraz jasno określonych perspektywach w odniesieniu do spłaty zobowiązania wobec wierzyciela.

Jakie zobowiązania można refinansować?

W ramach oferty refinansowania kredytów i pożyczek można podjąć się przemienienia takich zobowiązań, jak: kredyty gotówkowe, kredyty hipoteczne, kredyty samochodowe, pożyczki ratalne i wiele innych. 

Jakie dokumenty są wymagane do kredytu refinansowego?

Ubieganie się o kredyt refinansowy wymaga spełniania kilku wymogów formalnych, ale także dostarczenia niezbędnej dokumentacji na etapie składania wniosku. Kluczowe dokumenty to: zaświadczenie o dochodach na druku od pracodawcy, wyciągi z konta bankowego, akty notarialne (w przypadku refinansowania kredytu hipotecznego). Oczywiście niezbędny jest także aktualny dokument tożsamości.

Jaki jest okres spłaty kredytu refinansowego?

Kredyty na refinansowanie innych zobowiązań finansowych są przyznawane na okres spłaty do 120 miesięcy, np. w przypadku przeniesienia kredytu gotówkowego. Finansowanie zakupu nieruchomości w trakcie przeniesienia może być spłacane przez kolejne 25-30 lat, o ile oferta nowego banku pozwala na tak długi okres spłaty.

Finaum

FINAUM - Centrum finansowe specjalizujące się w kredytach i pożyczkach. Więcej informacji o nas znajdziesz tutaj.

Zobacz także podobne artykuły

Umowa kredytu hipotecznego - na co zwrócić uwagę?

Podpisanie umowy kredytowej jest obligatoryjne w przypadku każdego nowego zobowiązania finansowego: zarówno kredytu gotówkowego, hipotecznego, konsolidacyjnego, jak i pożyczki ratalnej. To rodzaj umowy, która dotyczy banku/firmy pożyczkowej oraz osoby ubiegającej się o wsparcie finansowe. Przed podpisaniem umowy kredytu hipotecznego warto zwrócić uwagę na kilka aspektów: Umowa kredytowa dzieli się na dwie części. Pierwsza to OWU, […]

Czytaj wpis
Jak oszczędzać pieniądze bez wyrzeczeń?

Chcesz mieć na tyle wysokie oszczędności, żeby nie martwić się utrzymaniem swojej rodziny? Dodatkowe pieniądze na rachunku bankowym to świetna poduszka finansowa, która jest gwarancją spłaty zobowiązań wobec banków, firm pożyczkowych i usługodawców w razie problemów gospodarstwa domowego. Chcesz dowiedzieć się jak odkładać pieniądze, aby osiągnąć zamierzone cele? W tym artykule znajdziesz sprawdzone sposoby na […]

Czytaj wpis
Ubezpieczenie kredytu

Polisa ubezpieczenia kredytu to umowa z towarzystwem ubezpieczeniowym, które stanowi dodatkowe zabezpieczenie zarówno dla kredytobiorcy, jak i kredytodawcy. W razie wystąpienia nieprzewidzianych sytuacji np. utrata pracy, nagła choroba lub śmierć jednego z kredytobiorców można popaść w spore kłopoty finansowe. Głównie z tego powodu warto mieć aktywne ubezpieczenie spłaty kredytu. W ten sposób można skorzystać z […]

Czytaj wpis
Krajowy Rejestr Długów - co to jest?

KRD to inaczej Biuro Informacji Gospodarczej. Instytucja powstała po to, aby nadzorować konsumentów oraz przedsiębiorców w kwestii terminowej spłaty zobowiązań finansowych. Krajowy Rejestr Długów powstał w 2003 roku. Od tamtego czasu wprowadzono ustawę, która określa sposób udostępniania danych gospodarczych. Baza BIG Infomonitor powstała w celu zbierania informacji o przedsiębiorcach oraz konsumentach prywatnych. Jeśli ktokolwiek dopuści […]

Czytaj wpis
Kalkulator kredytu hipotecznego

Internetowy kalkulator rat kredytu hipotecznego jest najczęściej darmowym oprogramowaniem dostępnym z poziomu przeglądarki internetowej. Każdy, kto planuje złożyć wniosek kredytowy, może skorzystać z kalkulatora i poznać całkowity koszt kredytu wraz z innymi kluczowymi składowymi. Kalkulator kredytowy ułatwia obliczenie miesięcznego kosztu kredytu hipotecznego. To szansa na szybką ocenę swoich możliwości finansowych i zestawienie kosztów z dochodami […]

Czytaj wpis
Na czym polega upadłość konsumencka?

O pojęciu upadłości konsumenckiej słyszał na pewno każdy, kto znalazł się w trudnej sytuacji życiowej i miał problemy ze spłatą swoich zobowiązań finansowych. To dotyczy zarówno firm, które zbankrutowały, jak i osób fizycznych. Zgodnie z definicją upadłość konsumencka odnosi się do niewypłacalności osób fizycznych, nieprowadzących działalności gospodarczej. Ustawa o upadłości konsumenckiej wskazuje, że to częściowe […]

Czytaj wpis
Czym jest lokata bankowa?

Mianem lokaty bankowej nazywamy produkt finansowy, który służy do deponowania wolnych środków, czyli oszczędności. Taki depozyt bankowy zakłada się w ramach podpisania umowy z wybraną instytucją finansową. Za aktywną lokatę uznaje się taki rachunek, na który została wpłacona ustalona kwota. Warto dodać, że w większości przypadków lokaty uniemożliwiają swobodne korzystanie z wpłaconego kapitału - musisz […]

Czytaj wpis
Oprocentowanie kredytu hipotecznego

Kredyty mieszkaniowe to jedne z najbardziej skomplikowanych form finansowania dostępnych na polskim rynku. Dlaczego? Otóż wniosek o kredyt w tej formie wymaga dołączenia wielu dokumentów, których objętość jest uzależniona od indywidualnej sytuacji potencjalnego kredytobiorcy. Bank, który zdecyduje się udzielić Ci kredytu hipotecznego, prawdopodobnie zaproponuje takie warunki, aby kwota kredytu nie przekraczała Twoich możliwości finansowych. Planujesz […]

Czytaj wpis
Odsetki od zaległości podatkowych

Najszybszą drogą do oceny wysokości zadłużenia wobec organu podatkowego jest wykorzystanie kalkulatora odsetek podatkowych. To narzędzie dostępne na rządowych stronach, które pozwala na szybkie wyliczenie kwoty zaległości na podstawie kilku parametrów: kwota zobowiązania, termin płatności, termin uregulowania zadłużenia. Co więcej, stawka odsetek będzie uzależniona od tego, czy są to odsetki za zwłokę, czy opłata prolongacyjna. […]

Czytaj wpis
Oddłużanie chwilówek - pomoc dla zadłużonych

Pożyczki pozabankowe są obecnie ogólnodostępne, co powoduje, że coraz więcej osób popada w spiralę zadłużenia. Krótki okres spłaty chwilówki, brak stabilnego źródła dochodu oraz problemy zdrowotne to główne czynniki, które powodują, że zaciągnięcie jakiegokolwiek zobowiązania może doprowadzić do wszczęcia procesu windykacyjnego, a nawet upadłości konsumenckiej. Chcesz dowiedzieć się, co zrobić w sytuacji, kiedy wierzyciel ubiega […]

Czytaj wpis
Oprocentowanie lokat bankowych - ranking

Oprocentowanie lokat w bankach komercyjnych zawsze jest przedstawiane jako wartość procentowa zysku w skali roku. Jeśli chodzi o stawkę oprocentowania takich produktów bankowych, warto dodać, że wskaźnik jest taki sam dla stałych i nowych klientów. W przypadku lokat na nowe środki proponowanych przez banki oprocentowanie wciąż pozostaje na dość niskim poziomie. Najlepsze lokaty bankowe oferują […]

Czytaj wpis
Prowizja za udzielenie kredytu

Opłata za udzielnie finansowania i obsługę bankową to nic innego, jak prowizja bankowa. Udzielenie kredytu gotówkowego, hipotecznego, a nawet kredytu konsolidacyjnego najczęściej wiąże się z ryzykiem naliczenia dodatkowych kosztów. Wysokość prowizji od kredytu jest uzależniona od całkowitej kwoty przyznanej kredytobiorcy oraz indywidualnych ustaleń banku. Zgodnie z Prawem bankowym instytucje finansowe mogą dobrowolnie ustalać wartość pobieranych […]

Czytaj wpis
1 2 3 5

Szukasz kredytu lub pożyczki?

Skontaktuj się z ekspertami kredytowymi FINAUM. Podczas bezpłatnej konsultacji postaramy Ci się pomóc rozwiązać problemy dotyczące kredytów i pożyczek.
PROJEKT STRONY WWW I OPIEKA MARKETINGOWA:
RIKONA.PL