Kredyt obrotowy dla firm

Podsumowanie artykułu

Na płynność finansową przedsiębiorstwa wpływa wiele czynników. Terminowe płatności faktur, rentowność inwestycji, a nawet poziom sprzedaży produktów i usług. Kredyt obrotowy dla firm jest zobowiązaniem, które umożliwia pokrycie bieżących kosztów prowadzenia działalności gospodarczej. To doskonały sposób, aby uzupełnić luki w budżecie powstające w momentach pomiędzy uzyskaniem przychodu a realnym wpływem środków na firmowy rachunek bankowy.

To produkt finansowy, który daje możliwość korzystania z dodatkowych zasobów pieniężnych przez przedsiębiorcę. To forma kredytu odnawialnego w rachunku bieżącym, który można przeznaczyć na pokrycie wszelkich kosztów powiązanych z bieżącą działalnością. Kredyty obrotowe przyznaje się najczęściej na okres do 5 lat. Ostateczna oferta jest uzależniona od aktualnej oferty banku. Przedsiębiorca może ustalić z kredytodawcą kwotę finansowania tak, aby dopasować ją do aktualnych potrzeb i wydatków firmy.

Obrotowy kredyt firmowy to pewne zabezpieczenie dla budżetu przedsiębiorstwa. Jeśli chodzi o taką formę finansowania, wyróżniamy dwie podstawowe formy w rachunku bieżącym oraz kredytowym. Inny podział to:

  • Kredyt obrotowy odnawialny - to produkt bankowy, który umożliwia wielokrotne wykorzystanie przyznanego kredytu w rachunku bieżącym. To oznacza, że wykorzystana kwota finansowania po uregulowaniu przez przedsiębiorcę będzie ponownie dostępna do wykorzystania. W tym przypadku bank nalicza odsetki tylko za kwotę, która rzeczywiście zostanie wykorzystana przez przedsiębiorcę. 
  • Kredyt obrotowy nieodnawialny - raz uruchomiony kredyt obrotowy dla firmy jest wypłacany jednorazowo, a zobowiązanie jest spłacane zgodnie z harmonogramem wynikającym z podpisanej umowy kredytowej z bankiem.

Kredyt obrotowy dla przedsiębiorstwa to szansa na utrzymanie doskonałej płynności finansowej, szczególnie w czasie oczekiwania na płatności za faktury. Taka forma finansowania jest porównywana do kredytów gotówkowych lub pożyczek. Dlaczego? Głównie z tego względu, że pozyskane pieniądze mogą być przeznaczone na dowolnie wybrany cel, ale powiązany z działalnością gospodarczą.

Kredyt w rachunku bieżącym czy rachunku kredytowym? Co wybrać?

Nie da się jednoznacznie odpowiedzieć, jaką formę kredytu obrotowego warto wybrać dla swojej firmy. Forma finansowania w rachunku bieżącym to wygodny sposób, aby korzystać z przyznanych środków i szybko realizować spłatę zadłużenia. Wybierając taką formę kredytowania, możesz wykorzystać limit przyznany na koncie firmowym, a każda wpłata będzie traktowana na poczet spłaty zadłużenia.

Sytuacja wygląda inaczej w przypadku kredytu obrotowego w rachunku kredytowym. Ten służy wyłącznie do spłaty zadłużenia. Przedsiębiorca musi samodzielnie wskazać konto, z którego będzie realizować spłatę, zapewniając jednocześnie środki na ten cel. Najczęściej jest to rachunek bieżący.

Kto może skorzystać z kredytu obrotowego dla firmy?

Z kredytu odnawialnego może skorzystać każdy przedsiębiorca, który potrzebuje dodatkowych środków na dowolnie wybrany cel związany z działalnością gospodarczą. To rozwiązanie dedykowane zarówno dla małych, średnich, jak i dużych przedsiębiorców. W firmach, gdzie sezonowość dochodów wpływa na płynność finansową, kredyt obrotowy jest najrozsądniejszym wyborem. To zwiększa szanse na utrzymanie płynności finansowej na dobrym poziomie, a także gwarantuje atrakcyjne warunki spłaty kredytu.

Kredyt obrotowy w rachunku bieżącym jest dostępny dla firm, które spełniają określone wymogi banku. Przedsiębiorstwa z wieloletnią tradycją, ugruntowanej pozycji rynkowej oraz stabilnymi dochodami bez problemu są w stanie wziąć kredyt obrotowy. Aby uzyskać kredyt w tej formie, firma powinna wykazywać: zdolność kredytową i brak negatywnych wpisów w rejestrach dłużników.

Na co przeznaczyć środki z kredytu obrotowego?

Pieniądze w ramach kredytu obrotowego w rachunku kredytowym lub bieżącym można przeznaczyć na dowolnie wybrany cel, ale pod pewnym warunkiem. Środki w ramach kredytu obrotowego mogą być przeznaczone tylko na cele związane z bieżącą działalnością firmy. Takie rozwiązanie świetnie sprawdzi się w przypadku spłaty innych zobowiązań krótkoterminowych lub pokrycia comiesięcznych wydatków, np. faktury za media. Poniżej przedstawiamy kilka podpowiedzi, na co można przeznaczyć kredyt obrotowy:

  • zakup materiałów potrzebnych do produkcji, towarów,
  • opłacenie bieżących faktur na rzecz kontrahentów,
  • spłata zobowiązań podatkowych.

To tylko kilka możliwych form wykorzystania kredytu obrotowego. Pozyskane pieniądze możesz wydać też na pokrycie podatku VAT, spłacić inne zaległości finansowe, a także pokryć wydatki związane z wypłatą wynagrodzeń. Jeśli planujesz kredyt na działalność gospodarczą, koniecznie weź pod uwagę ten obrotowy. W ten sposób utrzymasz płynność finansową na dobrym poziomie i unikniesz ewentualnych problemów finansowych.

Ile kosztuje kredyt obrotowy?

Koszt kredytu obrotowego jest uzależniony przede wszystkim od tego, jakie warunki finansowania przyzna bank. Dla nowych firm oprocentowanie kredytu obrotowego może być nieco wyższe, co przełoży się na całkowite koszty. Aby obliczyć koszty finansowania w tej formie, trzeba uwzględnić: RRSO, całkowitą kwotę kredytu obrotowego, okres spłaty i prowizję banku. 

Gdzie szukać ofert kredytów obrotowych dla firm?

Najlepsze oferty kredytów obrotowych dla firm możesz znaleźć w sieci - samodzielnie lub z pomocą rankingów produktów bankowych dla przedsiębiorców. Możesz też skorzystać z pomocy eksperta Finaum, aby porównać dostępne oferty i wybrać najkorzystniejszy kredyt obrotowy dla swojej firmy.

Na jakich warunkach udzielane są kredyty obrotowe dla firm?

Standardowa oferta kredytu obrotowego dla firmy to okres finansowania do 5 lat. Niektóre instytucje ograniczają też kwotę finansowania, np. do 500 tys. złotych, gdzie dla większych kwot wymagane są dodatkowe zabezpieczenia rzeczowe oraz prowadzenie działalności gospodarczej przez minimum 12-18 miesięcy. Co ciekawe, wiele ofert na rynku obejmuje kredyty obrotowe w dolarach, euro i złotówkach - do wyboru kredytobiorcy.

Finaum

FINAUM - Centrum finansowe specjalizujące się w kredytach i pożyczkach. Więcej informacji o nas znajdziesz tutaj.

Zobacz także podobne artykuły

Dlaczego warto korzystać z usług doradcy kredytowego?

Jest wiele powodów, dla których warto zdecydować się na współpracę z doradcą kredytowym. To przede wszystkim dostęp do kompleksowego wsparcia w zakresie porównywania, poszukiwania oraz wnioskowania o kredyty i pożyczki. Jako klient profesjonalnego biura kredytowego możesz w każdym momencie skorzystać z usług doradcy kredytowego i zwiększyć bezpieczeństwo zawieranych transakcji finansowych. Chcesz dowiedzieć się, jak działa […]

Czytaj wpis
Kredyt na flipa - co to znaczy?

W dzisiejszych czasach rynek nieruchomości rozwija się w niesamowitym tempie. Wysoki poziom zainteresowania inwestycją w nieruchomości doprowadził do tego, że coraz więcej osób kupuje mieszkania tylko po to, aby je odsprzedać z zyskiem lub okresowo wynająć w celu wygenerowania dodatkowego zysku pasywnego. Pod pojęciem kredytu na flipa kryje się też metoda działania w ramach house […]

Czytaj wpis
Kredyt na wakacje - a może pożyczka?

Poszukiwanie źródła finansowania na wakacyjny urlop może zająć sporo czasu. Na rynku jest wiele ofert kredytów i pożyczek na wakacje, z których możemy skorzystać. Zanim zdecydujesz się na konkretne rozwiązanie, koniecznie zapoznaj się z naszym poradnikiem. Dowiesz się, jak wybrać najlepszy kredyt na wakacje dla siebie i na co zwrócić uwagę przed podpisaniem umowy kredytowej. […]

Czytaj wpis
Pożyczka na alimenty i świadczenia rodzinne

W dzisiejszych czasach instytucje pozabankowe robią wszystko, aby pozyskać dodatkowych klientów i udzielić jak największej liczby pożyczek. Pożyczkodawcy często celują w grupy osób, które mają problemy z płynnością finansową i nie posiadają stabilnego źródła dochodu. W takich sytuacjach najczęściej wykorzystywane są pożyczki na alimenty i świadczenia rodzinne, np. 500 plus. Chcesz dowiedzieć się, na jakich […]

Czytaj wpis
Pożyczka na 500 plus

Osoby potrzebujące nagłego zastrzyku dodatkowej gotówki coraz częściej wybierają firmy pozabankowe w celu podpisania umowy pożyczki lub chwilówki. Problemy pojawiają się wtedy, kiedy pożyczkobiorca nie ma wystarczającej zdolności kredytowej. W takiej sytuacji musisz poszukać alternatywnych rozwiązań, które pozwolą Ci zbudować, chociażby minimalną zdolność finansową potrzebną do uzyskania pożyczki. Na rynku coraz częściej pojawiają się oferty […]

Czytaj wpis
Jak sprawdzić czy ktoś wziął na mnie kredyt?

Wyłudzenie kredytu i wszelkiego rodzaju oszustwa kredytowe to przestępstwo w rozumieniu Art. 297 Kodeksu karnego. Zgodnie z przepisami każdy, kto w celu uzyskania dla siebie od banku albo innej jednostki organizacyjnej korzyści finansowych nadużywa dobro osób trzeciej, podlega karze pozbawienia wolności nawet do 5 lat. Według raportu InfoDOK Związku Banków Polskich w pierwszym kwartale 2023 […]

Czytaj wpis
Czy można zaciągnąć drugi kredyt hipoteczny?

W dzisiejszych czasach do zaciągnięcia kredytu hipotecznego trzeba spełnić tylko kilka warunków wymaganych przez bank. To podstawa, aby móc ubiegać się o kolejne finansowanie związane z zakupem nieruchomości mieszkalnej. Poprzez zaciągnięcie kredytu hipotecznego możesz zrealizować swoje marzenia o własnych czterech ścianach. Zakup wymarzonego domu to często wydatek rzędu od kilkuset do nawet kilku milionów złotych. […]

Czytaj wpis
Kredyt gotówkowy pod hipotekę

W dzisiejszych czasach banki proponują wiele ciekawych produktów finansowych, które umożliwiają pozyskanie dodatkowej gotówki na dowolny cel lub sfinansowanie konkretnego przedsięwzięcia. Coraz popularniejsze są kredyty gotówkowe pod hipotekę, których zasada działania jest podobna jak np. kredytu pod zastaw mieszkania lub kredytu pod zastaw domu. W przypadku kredytów gotówkowych z zabezpieczeniem hipotecznym kwota finansowania nie może […]

Czytaj wpis
Chwilówki w weekend - jak to działa?

Banki komercyjne i większość firm pożyczkowych działa wyłącznie od poniedziałku do piątku. To spore ograniczenie, szczególnie dla osób, które chcą zdobyć dodatkowe pieniądze w nocy, późnym wieczorem lub w dni wolne od pracy. Obecnie na rynku pojawiają się propozycje chwilówek w weekend, które są przyznawane przez instytucje pozabankowe.  Jak to działa? Zasada jest prosta. Wystarczy, […]

Czytaj wpis
Kredyt na remont domu lub mieszkania

Kredyt na remont to dobre rozwiązanie przydatne przede wszystkim na etapie planowania kompleksowego remontu nieruchomości lub wykończenia. Decydując się na zaciągnięcie nowego zobowiązania w banku, koniecznie przeanalizuj wszystkie dostępne opcje finansowania. Możesz zdecydować się na kredyt hipoteczny na remont domu lub mieszkania, standardowy kredyt lub pożyczkę gotówkową. Możliwości jest mnóstwo. Warto jednak podpisać taką umowę kredytu […]

Czytaj wpis
Zawieszenie i umorzenie postępowania egzekucyjnego

Umorzenie postępowania egzekucyjnego z urzędu oznacza całkowite zakończenie egzekucji komorniczej. W takiej sytuacji sprawa ma swój koniec, ale nie ze względu na pozytywne zakończenie wszczętego postępowania egzekucyjnego. Umorzenie następuje wtedy, kiedy komornik w trakcie realizowanych czynności związanych z odzyskiwaniem należności napotka problemy i przeszkody umożliwiające zaspokojenie potrzeb wierzyciela. Wtedy następuje przekazanie sprawy do rozpatrzenia przez […]

Czytaj wpis
Pożyczka dla zadłużonych - co to takiego?

Pożyczki dla osób zadłużonych to najczęściej pozabankowe formy finansowania, które na etapie ubiegania się o wsparcie nie wymagają zbyt wielu formalności do załatwienia. W przypadku osób z zadłużeniami jest to naprawdę korzystne rozwiązanie, które pozwala na zminimalizowanie zdobycie dodatkowej gotówki na dowolnie wybrany cel. Zasada działania jest podobna jak w przypadku popularnych pożyczek bez BIK […]

Czytaj wpis
1 2 3 8

Szukasz kredytu lub pożyczki?

Skontaktuj się z ekspertami kredytowymi FINAUM. Podczas bezpłatnej konsultacji postaramy Ci się pomóc rozwiązać problemy dotyczące kredytów i pożyczek.
PROJEKT STRONY WWW I OPIEKA MARKETINGOWA:
RIKONA.PL