Kredyt obrotowy dla firm

Podsumowanie artykułu

Na płynność finansową przedsiębiorstwa wpływa wiele czynników. Terminowe płatności faktur, rentowność inwestycji, a nawet poziom sprzedaży produktów i usług. Kredyt obrotowy dla firm jest zobowiązaniem, które umożliwia pokrycie bieżących kosztów prowadzenia działalności gospodarczej. To doskonały sposób, aby uzupełnić luki w budżecie powstające w momentach pomiędzy uzyskaniem przychodu a realnym wpływem środków na firmowy rachunek bankowy.

To produkt finansowy, który daje możliwość korzystania z dodatkowych zasobów pieniężnych przez przedsiębiorcę. To forma kredytu odnawialnego w rachunku bieżącym, który można przeznaczyć na pokrycie wszelkich kosztów powiązanych z bieżącą działalnością. Kredyty obrotowe przyznaje się najczęściej na okres do 5 lat. Ostateczna oferta jest uzależniona od aktualnej oferty banku. Przedsiębiorca może ustalić z kredytodawcą kwotę finansowania tak, aby dopasować ją do aktualnych potrzeb i wydatków firmy.

Obrotowy kredyt firmowy to pewne zabezpieczenie dla budżetu przedsiębiorstwa. Jeśli chodzi o taką formę finansowania, wyróżniamy dwie podstawowe formy w rachunku bieżącym oraz kredytowym. Inny podział to:

  • Kredyt obrotowy odnawialny - to produkt bankowy, który umożliwia wielokrotne wykorzystanie przyznanego kredytu w rachunku bieżącym. To oznacza, że wykorzystana kwota finansowania po uregulowaniu przez przedsiębiorcę będzie ponownie dostępna do wykorzystania. W tym przypadku bank nalicza odsetki tylko za kwotę, która rzeczywiście zostanie wykorzystana przez przedsiębiorcę. 
  • Kredyt obrotowy nieodnawialny - raz uruchomiony kredyt obrotowy dla firmy jest wypłacany jednorazowo, a zobowiązanie jest spłacane zgodnie z harmonogramem wynikającym z podpisanej umowy kredytowej z bankiem.

Kredyt obrotowy dla przedsiębiorstwa to szansa na utrzymanie doskonałej płynności finansowej, szczególnie w czasie oczekiwania na płatności za faktury. Taka forma finansowania jest porównywana do kredytów gotówkowych lub pożyczek. Dlaczego? Głównie z tego względu, że pozyskane pieniądze mogą być przeznaczone na dowolnie wybrany cel, ale powiązany z działalnością gospodarczą.

Kredyt w rachunku bieżącym czy rachunku kredytowym? Co wybrać?

Nie da się jednoznacznie odpowiedzieć, jaką formę kredytu obrotowego warto wybrać dla swojej firmy. Forma finansowania w rachunku bieżącym to wygodny sposób, aby korzystać z przyznanych środków i szybko realizować spłatę zadłużenia. Wybierając taką formę kredytowania, możesz wykorzystać limit przyznany na koncie firmowym, a każda wpłata będzie traktowana na poczet spłaty zadłużenia.

Sytuacja wygląda inaczej w przypadku kredytu obrotowego w rachunku kredytowym. Ten służy wyłącznie do spłaty zadłużenia. Przedsiębiorca musi samodzielnie wskazać konto, z którego będzie realizować spłatę, zapewniając jednocześnie środki na ten cel. Najczęściej jest to rachunek bieżący.

Kto może skorzystać z kredytu obrotowego dla firmy?

Z kredytu odnawialnego może skorzystać każdy przedsiębiorca, który potrzebuje dodatkowych środków na dowolnie wybrany cel związany z działalnością gospodarczą. To rozwiązanie dedykowane zarówno dla małych, średnich, jak i dużych przedsiębiorców. W firmach, gdzie sezonowość dochodów wpływa na płynność finansową, kredyt obrotowy jest najrozsądniejszym wyborem. To zwiększa szanse na utrzymanie płynności finansowej na dobrym poziomie, a także gwarantuje atrakcyjne warunki spłaty kredytu.

Kredyt obrotowy w rachunku bieżącym jest dostępny dla firm, które spełniają określone wymogi banku. Przedsiębiorstwa z wieloletnią tradycją, ugruntowanej pozycji rynkowej oraz stabilnymi dochodami bez problemu są w stanie wziąć kredyt obrotowy. Aby uzyskać kredyt w tej formie, firma powinna wykazywać: zdolność kredytową i brak negatywnych wpisów w rejestrach dłużników.

Na co przeznaczyć środki z kredytu obrotowego?

Pieniądze w ramach kredytu obrotowego w rachunku kredytowym lub bieżącym można przeznaczyć na dowolnie wybrany cel, ale pod pewnym warunkiem. Środki w ramach kredytu obrotowego mogą być przeznaczone tylko na cele związane z bieżącą działalnością firmy. Takie rozwiązanie świetnie sprawdzi się w przypadku spłaty innych zobowiązań krótkoterminowych lub pokrycia comiesięcznych wydatków, np. faktury za media. Poniżej przedstawiamy kilka podpowiedzi, na co można przeznaczyć kredyt obrotowy:

  • zakup materiałów potrzebnych do produkcji, towarów,
  • opłacenie bieżących faktur na rzecz kontrahentów,
  • spłata zobowiązań podatkowych.

To tylko kilka możliwych form wykorzystania kredytu obrotowego. Pozyskane pieniądze możesz wydać też na pokrycie podatku VAT, spłacić inne zaległości finansowe, a także pokryć wydatki związane z wypłatą wynagrodzeń. Jeśli planujesz kredyt na działalność gospodarczą, koniecznie weź pod uwagę ten obrotowy. W ten sposób utrzymasz płynność finansową na dobrym poziomie i unikniesz ewentualnych problemów finansowych.

Ile kosztuje kredyt obrotowy?

Koszt kredytu obrotowego jest uzależniony przede wszystkim od tego, jakie warunki finansowania przyzna bank. Dla nowych firm oprocentowanie kredytu obrotowego może być nieco wyższe, co przełoży się na całkowite koszty. Aby obliczyć koszty finansowania w tej formie, trzeba uwzględnić: RRSO, całkowitą kwotę kredytu obrotowego, okres spłaty i prowizję banku. 

Gdzie szukać ofert kredytów obrotowych dla firm?

Najlepsze oferty kredytów obrotowych dla firm możesz znaleźć w sieci - samodzielnie lub z pomocą rankingów produktów bankowych dla przedsiębiorców. Możesz też skorzystać z pomocy eksperta Finaum, aby porównać dostępne oferty i wybrać najkorzystniejszy kredyt obrotowy dla swojej firmy.

Na jakich warunkach udzielane są kredyty obrotowe dla firm?

Standardowa oferta kredytu obrotowego dla firmy to okres finansowania do 5 lat. Niektóre instytucje ograniczają też kwotę finansowania, np. do 500 tys. złotych, gdzie dla większych kwot wymagane są dodatkowe zabezpieczenia rzeczowe oraz prowadzenie działalności gospodarczej przez minimum 12-18 miesięcy. Co ciekawe, wiele ofert na rynku obejmuje kredyty obrotowe w dolarach, euro i złotówkach - do wyboru kredytobiorcy.

Finaum

FINAUM - Centrum finansowe specjalizujące się w kredytach i pożyczkach. Więcej informacji o nas znajdziesz tutaj.

Zobacz także podobne artykuły

Umowa kredytu hipotecznego - na co zwrócić uwagę?

Podpisanie umowy kredytowej jest obligatoryjne w przypadku każdego nowego zobowiązania finansowego: zarówno kredytu gotówkowego, hipotecznego, konsolidacyjnego, jak i pożyczki ratalnej. To rodzaj umowy, która dotyczy banku/firmy pożyczkowej oraz osoby ubiegającej się o wsparcie finansowe. Przed podpisaniem umowy kredytu hipotecznego warto zwrócić uwagę na kilka aspektów: Umowa kredytowa dzieli się na dwie części. Pierwsza to OWU, […]

Czytaj wpis
Jak oszczędzać pieniądze bez wyrzeczeń?

Chcesz mieć na tyle wysokie oszczędności, żeby nie martwić się utrzymaniem swojej rodziny? Dodatkowe pieniądze na rachunku bankowym to świetna poduszka finansowa, która jest gwarancją spłaty zobowiązań wobec banków, firm pożyczkowych i usługodawców w razie problemów gospodarstwa domowego. Chcesz dowiedzieć się jak odkładać pieniądze, aby osiągnąć zamierzone cele? W tym artykule znajdziesz sprawdzone sposoby na […]

Czytaj wpis
Ubezpieczenie kredytu

Polisa ubezpieczenia kredytu to umowa z towarzystwem ubezpieczeniowym, które stanowi dodatkowe zabezpieczenie zarówno dla kredytobiorcy, jak i kredytodawcy. W razie wystąpienia nieprzewidzianych sytuacji np. utrata pracy, nagła choroba lub śmierć jednego z kredytobiorców można popaść w spore kłopoty finansowe. Głównie z tego powodu warto mieć aktywne ubezpieczenie spłaty kredytu. W ten sposób można skorzystać z […]

Czytaj wpis
Krajowy Rejestr Długów - co to jest?

KRD to inaczej Biuro Informacji Gospodarczej. Instytucja powstała po to, aby nadzorować konsumentów oraz przedsiębiorców w kwestii terminowej spłaty zobowiązań finansowych. Krajowy Rejestr Długów powstał w 2003 roku. Od tamtego czasu wprowadzono ustawę, która określa sposób udostępniania danych gospodarczych. Baza BIG Infomonitor powstała w celu zbierania informacji o przedsiębiorcach oraz konsumentach prywatnych. Jeśli ktokolwiek dopuści […]

Czytaj wpis
Kalkulator kredytu hipotecznego

Internetowy kalkulator rat kredytu hipotecznego jest najczęściej darmowym oprogramowaniem dostępnym z poziomu przeglądarki internetowej. Każdy, kto planuje złożyć wniosek kredytowy, może skorzystać z kalkulatora i poznać całkowity koszt kredytu wraz z innymi kluczowymi składowymi. Kalkulator kredytowy ułatwia obliczenie miesięcznego kosztu kredytu hipotecznego. To szansa na szybką ocenę swoich możliwości finansowych i zestawienie kosztów z dochodami […]

Czytaj wpis
Na czym polega upadłość konsumencka?

O pojęciu upadłości konsumenckiej słyszał na pewno każdy, kto znalazł się w trudnej sytuacji życiowej i miał problemy ze spłatą swoich zobowiązań finansowych. To dotyczy zarówno firm, które zbankrutowały, jak i osób fizycznych. Zgodnie z definicją upadłość konsumencka odnosi się do niewypłacalności osób fizycznych, nieprowadzących działalności gospodarczej. Ustawa o upadłości konsumenckiej wskazuje, że to częściowe […]

Czytaj wpis
Czym jest lokata bankowa?

Mianem lokaty bankowej nazywamy produkt finansowy, który służy do deponowania wolnych środków, czyli oszczędności. Taki depozyt bankowy zakłada się w ramach podpisania umowy z wybraną instytucją finansową. Za aktywną lokatę uznaje się taki rachunek, na który została wpłacona ustalona kwota. Warto dodać, że w większości przypadków lokaty uniemożliwiają swobodne korzystanie z wpłaconego kapitału - musisz […]

Czytaj wpis
Oprocentowanie kredytu hipotecznego

Kredyty mieszkaniowe to jedne z najbardziej skomplikowanych form finansowania dostępnych na polskim rynku. Dlaczego? Otóż wniosek o kredyt w tej formie wymaga dołączenia wielu dokumentów, których objętość jest uzależniona od indywidualnej sytuacji potencjalnego kredytobiorcy. Bank, który zdecyduje się udzielić Ci kredytu hipotecznego, prawdopodobnie zaproponuje takie warunki, aby kwota kredytu nie przekraczała Twoich możliwości finansowych. Planujesz […]

Czytaj wpis
Odsetki od zaległości podatkowych

Najszybszą drogą do oceny wysokości zadłużenia wobec organu podatkowego jest wykorzystanie kalkulatora odsetek podatkowych. To narzędzie dostępne na rządowych stronach, które pozwala na szybkie wyliczenie kwoty zaległości na podstawie kilku parametrów: kwota zobowiązania, termin płatności, termin uregulowania zadłużenia. Co więcej, stawka odsetek będzie uzależniona od tego, czy są to odsetki za zwłokę, czy opłata prolongacyjna. […]

Czytaj wpis
Refinansowanie kredytu i pożyczki w praktyce

Niektóre zobowiązania bankowe i pozabankowe można bez problemu przenieść do innej instytucji, bez dodatkowych kosztów. To opłacalne przedsięwzięcie, o ile wiesz, jak wybrać najlepszą propozycję finansowania dla siebie. Kredyt konsolidacyjny to najpopularniejsza odmiana zobowiązania pozwalającego na refinansowanie kredytów i pożyczek. Jeśli chcesz otrzymać korzystniejszy harmonogram spłaty lub zmniejszyć całkowity koszt kredytu, koniecznie pomyśl o opcji […]

Czytaj wpis
Oddłużanie chwilówek - pomoc dla zadłużonych

Pożyczki pozabankowe są obecnie ogólnodostępne, co powoduje, że coraz więcej osób popada w spiralę zadłużenia. Krótki okres spłaty chwilówki, brak stabilnego źródła dochodu oraz problemy zdrowotne to główne czynniki, które powodują, że zaciągnięcie jakiegokolwiek zobowiązania może doprowadzić do wszczęcia procesu windykacyjnego, a nawet upadłości konsumenckiej. Chcesz dowiedzieć się, co zrobić w sytuacji, kiedy wierzyciel ubiega […]

Czytaj wpis
Oprocentowanie lokat bankowych - ranking

Oprocentowanie lokat w bankach komercyjnych zawsze jest przedstawiane jako wartość procentowa zysku w skali roku. Jeśli chodzi o stawkę oprocentowania takich produktów bankowych, warto dodać, że wskaźnik jest taki sam dla stałych i nowych klientów. W przypadku lokat na nowe środki proponowanych przez banki oprocentowanie wciąż pozostaje na dość niskim poziomie. Najlepsze lokaty bankowe oferują […]

Czytaj wpis
1 2 3 5

Szukasz kredytu lub pożyczki?

Skontaktuj się z ekspertami kredytowymi FINAUM. Podczas bezpłatnej konsultacji postaramy Ci się pomóc rozwiązać problemy dotyczące kredytów i pożyczek.
PROJEKT STRONY WWW I OPIEKA MARKETINGOWA:
RIKONA.PL