Czym jest lokata bankowa?

Podsumowanie artykułu

Lokaty bankowe to najpopularniejsza forma lokowania wolnych środków. Wybierają ją zarówno osoby prywatne, jak i przedsiębiorcy, którzy chcą zdywersyfikować portfel inwestycyjny. Przed podjęciem decyzji o wpłacie kapitału na konkretny rachunek inwestycyjny, warto poznać rodzaje lokat bankowych. Obecnie wyróżniamy ich co najmniej kilka: jednodniowe, automatyczne, strukturyzowane, terminowe... Wyboru lokaty musisz dokonać dopiero po ustaleniu kwoty, którą chcesz zdeponować w banku i uzyskać konkretny zysk z lokaty w formie skapitalizowanych odsetek.

Mianem lokaty bankowej nazywamy produkt finansowy, który służy do deponowania wolnych środków, czyli oszczędności. Taki depozyt bankowy zakłada się w ramach podpisania umowy z wybraną instytucją finansową. Za aktywną lokatę uznaje się taki rachunek, na który została wpłacona ustalona kwota. Warto dodać, że w większości przypadków lokaty uniemożliwiają swobodne korzystanie z wpłaconego kapitału - musisz poczekać aż umowa samoistnie się zakończy. W przeciwnym razie każda wypłata środków z lokaty skutkuje utratą wypracowanego zysku, który jeszcze nie został skapitalizowany.

Tradycyjna lokata bankowa jest swego rodzaju pożyczką, ale udzielaną przez klienta na rzecz banku. Instytucja finansowa przez cały okres trwania umowy lokaty zarządza wpłaconym kapitałem, zobowiązując się do zwrotu środków na rzecz klienta w kwocie powiększonej o wypracowane odsetki. Jeśli chcesz dowiedzieć się, ile zarobisz, musisz sprawdzić, jakie jest aktualne oprocentowanie lokaty. Umowa depozytu zobowiązuje klienta do zdeponowania określonych środków, natomiast bank do zarządzania rachunkiem lokacyjnym wraz ze zwrotem środków i naliczonych odsetek po zakończeniu umowy.

Jak wybrać najlepszą lokatę dla siebie?

Zanim zdecydujesz się na lokatę w banku, pamiętaj o tym, że każde zyski z tego tytułu będą obarczone podatkiem Belki. To oznacza, że oszczędzanie na lokacie przynosi zyski pomniejszone o dodatkowy podatek od zysków kapitałowych za dochody osiągane w ten sposób. Aby wybrać najkorzystniejszą formę lokowania wolnych środków, weź pod uwagę:

  • czas trwania lokaty - miesiąc, kwartał, rok lub dłużej,
  • sposób kapitalizacji odsetek,
  • wysokość oprocentowania,
  • gwarancja wypłaty odsetek nawet w razie zerwania umowy depozytu,
  • możliwość przedłużenia umowy lokaty,
  • dostęp do produktów dodatkowych.

Przed przystąpieniem do założenia lokaty, sprawdź także aktualne promocje. Dzięki temu pozyskasz jak najkorzystniejsze warunki. Na rynku lokat bankowych występują spore zmiany, a instytucje finansowe stale dostosowują poziom oprocentowania do wskaźnika inflacji oraz stóp procentowych ustalanych przez RPP (Radę Polityki Pieniężnej).

Rodzaje lokat bankowych - jakie są najpopularniejsze?

Lokata bankowa zakładana w dowolnie wybranej instytucji pozwala zdeponować środki w 100% bezpieczny sposób. Bankowy Fundusz Gwarancyjny daje pewność, że nawet w razie kłopotów finansowych banku zdeponowane środki do kwoty o równowartości 100 tys. euro zostaną zwrócone do klienta. Zapoznaj się z poszczególnymi odmianami lokat. Wbrew pozorom rodzaj umowy z bankiem oraz koszty związane z otwarciem rachunku depozytowego mają ogromne znaczenie w odniesieniu do późniejszych zysków.

Standardowe lokaty terminowe

Najpopularniejsze są lokaty terminowe. To rozwiązanie dla osób, które chcą otworzyć lokaty z minimum formalności na przejrzystych warunkach. W tym przypadku należy wpłacić określoną kwotę podczas podpisywania umowy i poczekać na zakończenie jej obowiązywania. Można powiedzieć, że standardowe lokaty to te terminowe. Obowiązują przez określony czas, gdzie w trakcie trwania może nastąpić kilkukrotna kapitalizacja odsetek - zależnie od oferty banku. Najpopularniejsze odmiany lokat terminowych są zawierane na okres: miesiąca, trzech miesięcy, pół roku oraz 12 miesięcy. Niektóre instytucje finansowe proponują rachunki depozytowe na okres 24 miesięcy, co pozwala na wypracowanie nieco większych zysków trakcie trwania lokaty.

Lokata rentierska

To rodzaj lokaty bankowej, gdzie wysokość odsetek może być naprawdę pokaźna. Dlaczego? Otóż czas trwania umowy w przypadku ofert lokat rentierskich to nawet do trzech lat. Co ciekawe, banki oferują w tym przypadku możliwość cyklicznej wypłaty wypracowanego zysku, choć część wpłaconego kapitału pozostaje bez zmian. Taka forma lokowania wolnych środków jest stworzona z myślą o osobach, które dysponują nieco większym kapitałem. Najczęściej minimalna wpłata to kilka tysięcy złotych, choć na rynku funkcjonują banki, które wymagają wniesienia kapitału o wartości nawet ponad 100 tys. złotych.

Lokata strukturyzowana

Warto wiedzieć, że na rynku występują też lokaty strukturyzowane. W tym przypadku umowy dzielą się na dwie części, które odnoszą się do podziału kapitału na dwa instrumenty: lokatę terminową oraz dodatkowy komponent inwestycyjny. To pewna forma dywersyfikacji portfela inwestycyjnego, która pozwala na wypracowanie nieco większych zysków wraz z odsetkami ze standardowej lokaty. Warto dodać, że lokata strukturyzowana chroni kapitał wpłacony na początku trwania umowy. To oznacza, że nawet jeśli cokolwiek pójdzie nie tak, otrzymasz zwrot 100% wpłaconych środków.

Część inwestycyjna jest najczęściej wpłacana w akcje lub obligacje spółek notowanych na międzynarodowych giełdach. To forma lokowania wolnego kapitału stworzona dla osób, które chcą mieć możliwość wypracowania wyższej stopy zwrotu przy zachowaniu wymiernego ryzyka.

Lokata progresywna

Taka lokata bankowa to pewnego rodzaju forma lokaty terminowej, gdzie oprocentowanie może zmieniać się w czasie trwania umowy. Dzięki temu w ramach depozytów terminowych wrócą dodatkowe środki powiększone o wypracowane odsetki. W ramach lokaty progresywnej oprocentowanie może być na różnym poziomie dla każdego kwartału trwania umowy. Odsetki dla takiej umowy są kapitalizowane raz na kwartał podczas zmiany wartości oprocentowania lokaty bankowej.

Lokata walutowa

To pewniej rodzaj lokaty długoterminowej, na którą wpływają dwa podstawowe czynniki: kurs walut oraz oprocentowanie bazowe. Zakładanie lokaty tego typu jest proste. Musisz tylko wybrać preferowaną walutę obcą (euro, dolar, funt) oraz wysokość środków, które chcesz zdeponować. Na koniec umowy lokaty na Twoje konto wróci kwota wypracowana w ramach odsetek, a także różnice dotyczące rynkowych wahań kursu walut. Dzięki temu masz większe szanse na wypracowanie zysku, ale także narażasz się na ryzyko straty.

Lokata overnight

Jeszcze do niedawna był to popularny rodzaj lokaty bankowej, który umożliwiał ominięcie podatku Belki w wysokości 19% kwoty wypracowanych zysków kapitałowych. Sektor bankowy zdecydował się na uszczelnienie przepisów w porozumieniu z organami podatkowymi w Polsce, co poskutkowało tym, że lokaty overnight są praktycznie niedostępne w przypadku lokat terminowych proponowanych przez banki. Popularną definicją takiej formy lokowania oszczędności była nazwa: lokaty antybelkowe.

Lokata automatyczna

To forma lokaty odnawialnej, która pozwala automatyczne uruchomienie nowego okresu kapitalizacji odsetek, bez konieczności założenia lokaty terminowej na nowo. Co więcej, lokaty automatyczne pozwalają na automatyczne zakładanie kolejnych rachunków depozytowych po przekroczeniu konkretnego limitu kwotowego na koncie. Wszelkie nadwyżki z wypracowanych odsetek trafią bezpośrednio na nową lokatę, bez konieczności Twojej ingerencji.

Lokata dynamiczna

Jako jedna z wielu dostępnych lokat w ofertach banków to jedna z tych zyskujących na popularności. Wyróżnia się sporą zmiennością oprocentowania bazującego na stawkach WIBOR(R). To oznacza, że Twoje zyski będą zależnie od tego, na jakim poziomie utrzymają się stopy procentowe w kraju. Musisz znać ryzyko związane z otwarciem lokaty dynamicznej, ale także zdawać sobie sprawę z szansy wypracowania naprawdę pokaźnych odsetek.

Lokata bankowa a konto oszczędnościowe - co proponują banki?

W przypadku lokat bankowych nie ma możliwości uniknięcia utraty wypracowanych odsetek w razie zerwania umowy przed czasem (o ile bank nie przewiduje inaczej). Decydując się na konto oszczędnościowe, nie musisz martwić się o wypracowane zyski, a dodatkowo masz możliwość swobodnego zarządzania swoimi pieniędzmi. Banki nie wyróżniają żadnej z tych ofert. Po prostu proponują obydwa rozwiązania jednocześnie, próbując dopasować się do potrzeb nawet najbardziej wymagających klientów. Różnicą pomiędzy lokatą bankową a kontem oszczędnościowym jest wysokość oprocentowania. Dla rachunków do oszczędzania jest to najczęściej 0,5-1,5%. Jeśli cenisz sobie swobodę i nie przeszkadzają Ci wymierne zyski, wybierz konto oszczędnościowe. W celu osiągnięcia wyższej stopy zwrotu - postaw na standardowe lokaty.

Po rozpoznaniu lokat bankowych dostępnych w ofertach banków można podzielić je na takie ze stałym lub zmiennym oprocentowaniem, różnym czasem trwania, a także o różnym sposobie dopisywania odsetek. Zanim zdecydujesz się na konkretną formę lokowania wolnego kapitału, skontaktuj się z ekspertem Finaum. Otrzymasz rzetelną pomoc i dowiesz się, jaka forma oszczędzania będzie najkorzystniejsza dla Ciebie.

Co grozi za zerwanie lokaty w banku?

Za zerwanie lokaty przed czasem konsekwencja jest najczęściej tylko jedna. Jaka? Otóż stracisz wszystkie wypracowane do tej pory odsetki, a bank zwróci Ci tylko kwotę depozytu, która została wpłacona podczas podpisywania umowy lokaty terminowej.

Jaki można wypracować zysk z lokaty?

Nie da się jednoznacznie określić tego, jak duże zyski osiągniesz. W większości lokat terminowych stawka oprocentowania to obecnie od 6 do 8%. To oznacza, że za depozyt w kwocie 200 tys. złotych dla lokaty rocznej osiągniesz zysk nieco poniżej 500 złotych po odjęciu podatku od zysków kapitałowych.

Czy oprocentowanie lokat ma wpływ na końcowe odsetki?

Oczywiście, że tak. Stawka oprocentowania lokaty ma największe znaczenie, jeśli chodzi o wysokość wypracowanych odsetek w ramach zysku. Inne czynniki, które determinują opłacalność założenia nowej lokaty w banku to: minimalny i maksymalny próg wpłaty i metoda kapitalizacji odsetek.

Finaum

FINAUM - Centrum finansowe specjalizujące się w kredytach i pożyczkach. Więcej informacji o nas znajdziesz tutaj.

Zobacz także podobne artykuły

Dlaczego warto korzystać z usług doradcy kredytowego?

Jest wiele powodów, dla których warto zdecydować się na współpracę z doradcą kredytowym. To przede wszystkim dostęp do kompleksowego wsparcia w zakresie porównywania, poszukiwania oraz wnioskowania o kredyty i pożyczki. Jako klient profesjonalnego biura kredytowego możesz w każdym momencie skorzystać z usług doradcy kredytowego i zwiększyć bezpieczeństwo zawieranych transakcji finansowych. Chcesz dowiedzieć się, jak działa […]

Czytaj wpis
Kredyt na flipa - co to znaczy?

W dzisiejszych czasach rynek nieruchomości rozwija się w niesamowitym tempie. Wysoki poziom zainteresowania inwestycją w nieruchomości doprowadził do tego, że coraz więcej osób kupuje mieszkania tylko po to, aby je odsprzedać z zyskiem lub okresowo wynająć w celu wygenerowania dodatkowego zysku pasywnego. Pod pojęciem kredytu na flipa kryje się też metoda działania w ramach house […]

Czytaj wpis
Kredyt na wakacje - a może pożyczka?

Poszukiwanie źródła finansowania na wakacyjny urlop może zająć sporo czasu. Na rynku jest wiele ofert kredytów i pożyczek na wakacje, z których możemy skorzystać. Zanim zdecydujesz się na konkretne rozwiązanie, koniecznie zapoznaj się z naszym poradnikiem. Dowiesz się, jak wybrać najlepszy kredyt na wakacje dla siebie i na co zwrócić uwagę przed podpisaniem umowy kredytowej. […]

Czytaj wpis
Pożyczka na alimenty i świadczenia rodzinne

W dzisiejszych czasach instytucje pozabankowe robią wszystko, aby pozyskać dodatkowych klientów i udzielić jak największej liczby pożyczek. Pożyczkodawcy często celują w grupy osób, które mają problemy z płynnością finansową i nie posiadają stabilnego źródła dochodu. W takich sytuacjach najczęściej wykorzystywane są pożyczki na alimenty i świadczenia rodzinne, np. 500 plus. Chcesz dowiedzieć się, na jakich […]

Czytaj wpis
Pożyczka na 500 plus

Osoby potrzebujące nagłego zastrzyku dodatkowej gotówki coraz częściej wybierają firmy pozabankowe w celu podpisania umowy pożyczki lub chwilówki. Problemy pojawiają się wtedy, kiedy pożyczkobiorca nie ma wystarczającej zdolności kredytowej. W takiej sytuacji musisz poszukać alternatywnych rozwiązań, które pozwolą Ci zbudować, chociażby minimalną zdolność finansową potrzebną do uzyskania pożyczki. Na rynku coraz częściej pojawiają się oferty […]

Czytaj wpis
Jak sprawdzić czy ktoś wziął na mnie kredyt?

Wyłudzenie kredytu i wszelkiego rodzaju oszustwa kredytowe to przestępstwo w rozumieniu Art. 297 Kodeksu karnego. Zgodnie z przepisami każdy, kto w celu uzyskania dla siebie od banku albo innej jednostki organizacyjnej korzyści finansowych nadużywa dobro osób trzeciej, podlega karze pozbawienia wolności nawet do 5 lat. Według raportu InfoDOK Związku Banków Polskich w pierwszym kwartale 2023 […]

Czytaj wpis
Czy można zaciągnąć drugi kredyt hipoteczny?

W dzisiejszych czasach do zaciągnięcia kredytu hipotecznego trzeba spełnić tylko kilka warunków wymaganych przez bank. To podstawa, aby móc ubiegać się o kolejne finansowanie związane z zakupem nieruchomości mieszkalnej. Poprzez zaciągnięcie kredytu hipotecznego możesz zrealizować swoje marzenia o własnych czterech ścianach. Zakup wymarzonego domu to często wydatek rzędu od kilkuset do nawet kilku milionów złotych. […]

Czytaj wpis
Kredyt gotówkowy pod hipotekę

W dzisiejszych czasach banki proponują wiele ciekawych produktów finansowych, które umożliwiają pozyskanie dodatkowej gotówki na dowolny cel lub sfinansowanie konkretnego przedsięwzięcia. Coraz popularniejsze są kredyty gotówkowe pod hipotekę, których zasada działania jest podobna jak np. kredytu pod zastaw mieszkania lub kredytu pod zastaw domu. W przypadku kredytów gotówkowych z zabezpieczeniem hipotecznym kwota finansowania nie może […]

Czytaj wpis
Chwilówki w weekend - jak to działa?

Banki komercyjne i większość firm pożyczkowych działa wyłącznie od poniedziałku do piątku. To spore ograniczenie, szczególnie dla osób, które chcą zdobyć dodatkowe pieniądze w nocy, późnym wieczorem lub w dni wolne od pracy. Obecnie na rynku pojawiają się propozycje chwilówek w weekend, które są przyznawane przez instytucje pozabankowe.  Jak to działa? Zasada jest prosta. Wystarczy, […]

Czytaj wpis
Kredyt na remont domu lub mieszkania

Kredyt na remont to dobre rozwiązanie przydatne przede wszystkim na etapie planowania kompleksowego remontu nieruchomości lub wykończenia. Decydując się na zaciągnięcie nowego zobowiązania w banku, koniecznie przeanalizuj wszystkie dostępne opcje finansowania. Możesz zdecydować się na kredyt hipoteczny na remont domu lub mieszkania, standardowy kredyt lub pożyczkę gotówkową. Możliwości jest mnóstwo. Warto jednak podpisać taką umowę kredytu […]

Czytaj wpis
Zawieszenie i umorzenie postępowania egzekucyjnego

Umorzenie postępowania egzekucyjnego z urzędu oznacza całkowite zakończenie egzekucji komorniczej. W takiej sytuacji sprawa ma swój koniec, ale nie ze względu na pozytywne zakończenie wszczętego postępowania egzekucyjnego. Umorzenie następuje wtedy, kiedy komornik w trakcie realizowanych czynności związanych z odzyskiwaniem należności napotka problemy i przeszkody umożliwiające zaspokojenie potrzeb wierzyciela. Wtedy następuje przekazanie sprawy do rozpatrzenia przez […]

Czytaj wpis
Pożyczka dla zadłużonych - co to takiego?

Pożyczki dla osób zadłużonych to najczęściej pozabankowe formy finansowania, które na etapie ubiegania się o wsparcie nie wymagają zbyt wielu formalności do załatwienia. W przypadku osób z zadłużeniami jest to naprawdę korzystne rozwiązanie, które pozwala na zminimalizowanie zdobycie dodatkowej gotówki na dowolnie wybrany cel. Zasada działania jest podobna jak w przypadku popularnych pożyczek bez BIK […]

Czytaj wpis
1 2 3 8

Szukasz kredytu lub pożyczki?

Skontaktuj się z ekspertami kredytowymi FINAUM. Podczas bezpłatnej konsultacji postaramy Ci się pomóc rozwiązać problemy dotyczące kredytów i pożyczek.
PROJEKT STRONY WWW I OPIEKA MARKETINGOWA:
RIKONA.PL