Zakupy w sklepie internetowym - gdzie zgłosić oszustwo?

Podsumowanie artykułu

W dzisiejszych czasach powstaje coraz więcej biznesów e-commerce, które umożliwiają zamawianie towarów przez internet. To wygodna opcja, dzięki której możemy wygodnie zamawiać dowolnie wybrane towary z bezpośrednią dostawą do domu. O ile same transakcje zawierane na odległość nie są nadmiernie niebezpieczne, to jednak korzystanie z płatności online, pożyczek i chwilówek już tak. Musimy więc uważać, aby zawierając transakcje przez internet dokładnie weryfikować bramki płatności i oferty finansowania przedstawiane w sklepach internetowych.

Choć rozwój nowoczesnych technologii przyczynia się do tego, że jesteśmy w stanie zamawiać towary i usługi o wiele szybciej, to jednak generuje to spore ryzyko wyłudzeń. Cyberprzestępcy czyhają na nieświadomych użytkowników internetu, którzy bez dłuższego namysłu klikają we wszystkie otrzymywane linki. Te są tworzone wyłącznie po to, aby wyłudzić pieniądze.

Realizując zakupy przez internet, zwracajmy uwagę przede wszystkim na to, aby nie zalogować się do fałszywego sklepu. Takie portale często wyglądają łudząco podobnie to powszechnie znanych sklepów online. Często zdarza się, że już samo wejście na stronę internetową bez zabezpieczeń skutkuje utratą danych osobowych, haseł lodowania do mediów społecznościowych, a nawet włamem do konta bankowego.

Fałszywe sklepy internetowe - jak wyłudzają pieniądze?

XXI wiek to czas, kiedy cyberprzestępcy mają naprawdę wiele możliwości, aby oszukać niczego nieświadomych użytkowników w internecie. Oszuści najczęściej tworzą podrobione strony www, które przypominają niemalże 1:1 oryginalne portale aukcyjne, a nawet strony rządowe.

Mimo rosnącej świadomości społeczeństwa o zagrożeniach związanych z zakupami online wiele osób wciąż nie wie, że cyberprzestępcy mogą w prosty sposób podszywać się praktycznie pod każdy sklep lub instytucje.

Wyłudzenia odbywają się najczęściej poprzez nieprawdziwe zakupy internetowe. Nieświadomy użytkownik zakłada konto na portalu aukcyjnym, podaje swoje dane osobowe, a często także dane karty. Najmniej ostrożni użytkownicy sieci ustawiają często jedno hasło logowania do wszystkich kont. To skutkuje tym, że ofiara oszusta internetowego może stracić wszystkie pieniądze z rachunku bankowego, nawet w kilka minut.

Jak rozpoznać fałszywy sklep internetowy?

Rozpoznawanie fałszywych stron i sklepów internetowych nie jest trudne. Wystarczy, że poznamy kilka zasad i cech charakterystycznych dla podrobionych portali www. Pod względem technicznym fałszywy sklep internetowy poznamy przede wszystkim po takich elementach, jak:

  • podejrzany adres URL, który po bliższym poznaniu nie wygląda jak ten oryginalnego sklepu internetowego,
  • zbyt atrakcyjne ceny produktów względem konkurencji,
  • brak certyfikatów SSL i HTTPS na stronie,
  • zero informacji o przepisach RODO, polityce prywatności oraz regulaminie sklepu.

Jeśli chcesz rozpoznać fałszywy sklep internetowy, weź też pod uwagę: opinie klientów, aktywność w social mediach, a także przejrzyj rankingi nieprawdziwych sklepów online. Być może w etn sposób uchronisz się od ryzyka utraty pieniędzy z konta bankowego metodą BLIK.

Aby nie zostać ofiarą oszustwa internetowego, należy przede wszystkim zachować czujność. Pod żadnym pozorem nie udostępniajmy nikomu haseł logowania do bankowości internetowej. Nie logujmy się też na strony, które na pierwszy rzut oka wydają się podejrzane. To podstawa, aby przestępca nie miał możliwości wykorzystania danych osobowych ofiary, np. do wyłudzenia kredytu lub pożyczki.

Płatności online a oszustwo w internecie - na co uważać podczas transakcji?

W trakcie robienia zakupów online najczęściej dokonujemy też cyfrowych płatności. To znaczy, że na co dzień wykorzystujemy bramki płatnicze zarządzane przez zewnętrznych dostawców.

Jeśli korzystamy z płatności online kartką, BLIKiem lub bankowością klasyczną, koniecznie upewnijmy się, że dostawca bramki płatniczej jest zweryfikowany i nie ma ryzyka, że nasze dane logowania do banku lub dane osobowe trafią w niepowołane ręce.

Zanim sfinalizujesz transakcję i skorzystasz z płatności online w sklepie internetowym:

  • upewnij się, że bramka płatnicza jest bezpieczna,
  • sprawdź certyfikaty zabezpieczające stronę www,
  • przejrzyj opinie innych osób, które zamierzały skorzystać z oferty sklepu online.

Pamiętaj, że w sieci nikt nie ma prawa żądać od Ciebie dostępu do rachunku bankowego, nawet pracownik danej instytucji, która prowadzi konto. Jeśli padniesz ofiarą oszustwa internetowego, odzyskanie pieniędzy może okazać się naprawdę trudne.

Gdzie zgłosić i jak odzyskać pieniądze za fałszywe zakupy online?

Pierwsze działania, jakie musimy podjąć, jeśli ktoś zamierzał wyłudzić od nas pieniądze lub dane osobowe to zgłoszenie zaistniałej sytuacji na policję. Tylko w ten sposób mamy realną szansę, aby odzyskać pieniądze od oszusta internetowego. Po złożeniu zawiadomienia o możliwości popełnienia przestępstwa internetowego musimy wskazać: dokładny adres strony www, na której doszło do wyłudzenia, a także wskazać numer konta, z którego zostały pobrane środki.

Jeśli zareagujemy szybko, mamy realną szansę na odzyskanie pieniędzy. Brak reakcji i rozwagi podczas zawierania transakcji płatniczych online może skutkować nawet stratą oszczędności swojego życia.

Niezależnie od tego, czy wyłudzenie opiewało na niewielką kwotę, czy kilkanaście tysięcy złotych, pieniądze odzyskasz dopiero wtedy, kiedy policja i sąd wyjaśni sprawę związaną z wyłudzeniami online. W przypadku wyłudzenia przez fałszywy sklep internetowy uzbrójmy się w cierpliwość - niektóre sprawy mogą ciągnąć się miesiącami.

Zakupy przez internet a bezpieczne płatności

Kradzież danych osobowych, haseł logowania i wyłudzenia pieniędzy przez fałszywe sklepy internetowe to norma. Podobne sytuacje mają miejsce w wyniku podszywania się pod instytucje finansowe - zarówno banki, jak i firmy pożyczkowe. 

Zawsze powinniśmy zgłosić fałszywy sklep lub inną podejrzaną stronę internetową na policji lub w prokuraturze. To pierwszy krok, aby uniknąć poważnych konsekwencji wyłudzenia danych osobowych lub kradzieży środków z konta bankowego.

Aby bezpiecznie płacić przez internet, wystarczy dokładnie weryfikować dostawców usług bramki płatniczej, a także zabezpieczenia stosowane na stronach www. Upewniajmy się też, że logujemy się na odpowiedniej witrynie. Cyberprzestępcy najczęściej stosują bardzo podobne adresy URL, dzięki temu użytkownicy nieświadomi zagrożeń dają się nabrać i padają ofiarą przestępstwa internetowego.

Jeśli padniemy ofiarą oszustwa przy zakupach internetowych i cyberprzestępcy zyskają dostęp do wrażliwych danych osobowych, prawdopodobnie w naszej historii kredytowej BIK pojawi się informacja o ewentualnych próbach zaciągnięcia kredytów lub pożyczek na nasze dane. 

Finaum

FINAUM - Centrum finansowe specjalizujące się w kredytach i pożyczkach. Więcej informacji o nas znajdziesz tutaj.

Zobacz także podobne artykuły

Czym jest wkład własny przy kredycie hipotecznym? Ile wynosi minimalny wkład własny?

Planując zakup mieszkania lub domu na kredyt, warto zapoznać się z terminem wkład własny. Jest to określona suma pieniędzy, którą jako potencjalny kredytobiorca będziesz musiał zainwestować na poczet zakupu nieruchomości. Najczęściej to decydujący element o uzyskaniu kredytu hipotecznego. Jednak wokół udziału własnego krąży wiele mitów, z którymi chcemy się rozprawić. Jedną z najczęściej powtarzanych półprawd […]

Czytaj wpis
Czym jest wiarygodność kredytowa i czym różni się od zdolności kredytowej?

Bardzo prawdopodobne, że znasz osoby, którym pożyczyłbyś nawet spore pieniądze bez obaw, że do Ciebie wrócą. Jednocześnie są też takie, które w żaden sposób nie przekonają Cię do udzielenia pożyczki. Ten zbiór opinii, doświadczeń i własnych przekonań wpływają na czyjąś wiarygodność. Banki podchodzą do analizy wniosku nie tylko przez pryzmat zdolności kredytowej, ale także innych […]

Czytaj wpis
Kredyt a umowa zlecenie. Czy dostanę kredyt gotówkowy lub kredyt hipoteczny przy umowie zlecenie?

Jeśli planujesz zawnioskować o kredyt hipoteczny lub potrzebujesz środków na dowolny cel, to jednym z miejsc, gdzie możesz je pożyczyć, jest bank lub instytucja pożyczkowa. Co w przypadku umowy zlecenia? Nie stanowi ona przeszkody w staraniach o pieniądze. Istnieją jednak pewne wymagania, które trzeba spełnić. Pracując na umowę zlecenie, konieczne jest posiadanie dłuższego stażu pracy […]

Czytaj wpis
Pożyczka i kredyt gotówkowy na wkład własny. Czy możesz wziąć kredyt, żeby wziąć kredyt?

Zakup mieszkania za gotówkę to duży jednorazowy wydatek, na który nie wszystkich stać. Ponadto pozbycie się takiej gotówki nie zawsze jest potrzebne, gdyż środki mogą pracować w inny sposób. Niemniej jednak spora grupa osób kupuje nieruchomości przy użyciu kredytu hipotecznego, a do niego potrzebny jest udział własny. Czy pożycza lub kredyt gotówkowy na wkład własny […]

Czytaj wpis
Płatności zbliżeniowe kartą i telefonem. Jak działają płatności zbliżeniowe i jak ich używać na co dzień?

Narodowy Bank Polski podał, że liczba kart płatniczych wzrosła z 42,2 mln w 2019 r. do 44,9 mln w 2023 roku. Charakterystyką polskiego rynku, jak zaznaczył NBP, jest dominujący udział kart, które umożliwiają płatności zbliżeniowe. Na koniec czerwca 2023 r. było ich 43,2 milionów, co daje 96,3% w ogólnej liczbie kart. Jak efektywnie korzystać z […]

Czytaj wpis
Czyszczenie BIK. Sprawdź, co możesz zrobić, aby poprawić scoring BIK

Przymierzasz się do zaciągnięcia kredytu, ale miałeś poślizgi w spłacaniu zobowiązań i Twój raport w Biurze Informacji Kredytowej nie wygląd najlepiej? Czy możliwe jest czyszczenie BIK? Tak, jest to możliwe, ale nie w każdej sytuacji. Sprawdziliśmy, co można zrobić, aby usunąć niektóre wpisy i dzięki temu poprawić scoring BIK.  Czyszczenie BIK to temat bardzo popularny, […]

Czytaj wpis
Najlepsze konta oszczędnościowe, czyli jak sprawić, żeby Twoje pieniądze zaczęły pracować

Powiedzenie „pieniądz robi pieniądz” jest jak najbardziej prawdziwe. Ktoś inwestuje środki finansowe w rozwój firmy, ktoś inny stawia na akcje, a jeszcze inny zdecyduje się na konto oszczędnościowe. W tym artykule skupimy się na tym ostatnim rozwiązaniu. Czy warto odkładać pieniądze na koncie oszczędnościowym? Zdecydowanie tak. Warto pomyśleć o rachunku oszczędnościowym, jeśli np. nie chcesz […]

Czytaj wpis
Czym jest ryzyko kredytowe?

Dynamiczna, zmienna i często nieprzewidywalna sytuacja w gospodarce sprawia, że banki muszą minimalizować swoje ryzyko finansowe. Głównym elementem, który wpływa na równowagę, jest obszar związany z ryzykiem kredytowym. Jest to istotny czynnik z punktu widzenia analizy i zarządzania ryzykiem w całym sektorze finansowym. W artykule przyjrzymy się naturze ryzyka kredytowego, tym co wpływa na jego […]

Czytaj wpis
Jak naliczane są odsetki na karcie kredytowej?

Jeszcze dwie dekady temu karta kredytowa, najlepiej złota lub platynowa, były symbolem statusu. Dzisiaj tego typu produktu dostępne są praktycznie dla wszystkich. Zamożne osoby mogą liczyć na wysokie limity sięgające miliona złotych i prestiżowe usługi concierge. Patrząc bardziej przyziemnie, karty kredytowe dostępne są dla szerokiego grona klientów banków. Co warto o nich wiedzieć? Karty kredytowe […]

Czytaj wpis
Na czym polega kredyt ratalny i co o nim warto wiedzieć? 

Nie za wszystkie zakupy trzeba płacić z bieżących środków lub z oszczędności. Zdarzają się też nieprzewidziane sytuacje, w których potrzebujesz większej sumy pieniędzy. Zepsuta lodówka, zgubiony laptop czy zalany telefon to przedmioty, bez których ciężko się obejść w dzisiejszych czasach. Jeśli brakuje Ci gotówki i potrzebujesz szybko nowego sprzętu, to z pomocą przychodzi kredyt ratalny. […]

Czytaj wpis
Kredyt na samochód używany – na co zwrócić uwagę przy jego wyborze?

Dane urzędowe pokazują, że w 2020 roku tylko 14% zarejestrowanych pojazdów stanowiły nowe auta. Większość Polaków kupuje używane pojazdy. Dlaczego wybieramy auta z drugiej ręki? Jest wiele powodów, a głównym z nich jest cena. Samochody używane są tańsze od nowych odpowiedników i część właścicieli nie chce inwestować w coś, co szybko traci na wartości. Ceny […]

Czytaj wpis
Pożyczka na dowód osobisty bez zaświadczeń o dochodach

Zdarza się, że szybko potrzebujesz gotówki. Czasami bank, z którym współpracujesz, jest skory pożyczyć Ci pieniądze bez większych formalności. Jednak bywa i tak, że potrzebne są dodatkowe dokumenty, jak np. zaświadczenie o dochodach. Przeważnie trzeba na nie zaczekać, a ponadto bank lubi zweryfikować jego wiarygodność w miejscu Twojej pracy, co trwa. Jeśli nie masz czasu […]

Czytaj wpis
1 2 3 10

Szukasz kredytu lub pożyczki?

Skontaktuj się z ekspertami kredytowymi FINAUM. Podczas bezpłatnej konsultacji postaramy Ci się pomóc rozwiązać problemy dotyczące kredytów i pożyczek.
PROJEKT STRONY WWW I OPIEKA MARKETINGOWA:
RIKONA.PL