Zakupy w sklepie internetowym - gdzie zgłosić oszustwo?

Podsumowanie artykułu

W dzisiejszych czasach powstaje coraz więcej biznesów e-commerce, które umożliwiają zamawianie towarów przez internet. To wygodna opcja, dzięki której możemy wygodnie zamawiać dowolnie wybrane towary z bezpośrednią dostawą do domu. O ile same transakcje zawierane na odległość nie są nadmiernie niebezpieczne, to jednak korzystanie z płatności online, pożyczek i chwilówek już tak. Musimy więc uważać, aby zawierając transakcje przez internet dokładnie weryfikować bramki płatności i oferty finansowania przedstawiane w sklepach internetowych.

Choć rozwój nowoczesnych technologii przyczynia się do tego, że jesteśmy w stanie zamawiać towary i usługi o wiele szybciej, to jednak generuje to spore ryzyko wyłudzeń. Cyberprzestępcy czyhają na nieświadomych użytkowników internetu, którzy bez dłuższego namysłu klikają we wszystkie otrzymywane linki. Te są tworzone wyłącznie po to, aby wyłudzić pieniądze.

Realizując zakupy przez internet, zwracajmy uwagę przede wszystkim na to, aby nie zalogować się do fałszywego sklepu. Takie portale często wyglądają łudząco podobnie to powszechnie znanych sklepów online. Często zdarza się, że już samo wejście na stronę internetową bez zabezpieczeń skutkuje utratą danych osobowych, haseł lodowania do mediów społecznościowych, a nawet włamem do konta bankowego.

Fałszywe sklepy internetowe - jak wyłudzają pieniądze?

XXI wiek to czas, kiedy cyberprzestępcy mają naprawdę wiele możliwości, aby oszukać niczego nieświadomych użytkowników w internecie. Oszuści najczęściej tworzą podrobione strony www, które przypominają niemalże 1:1 oryginalne portale aukcyjne, a nawet strony rządowe.

Mimo rosnącej świadomości społeczeństwa o zagrożeniach związanych z zakupami online wiele osób wciąż nie wie, że cyberprzestępcy mogą w prosty sposób podszywać się praktycznie pod każdy sklep lub instytucje.

Wyłudzenia odbywają się najczęściej poprzez nieprawdziwe zakupy internetowe. Nieświadomy użytkownik zakłada konto na portalu aukcyjnym, podaje swoje dane osobowe, a często także dane karty. Najmniej ostrożni użytkownicy sieci ustawiają często jedno hasło logowania do wszystkich kont. To skutkuje tym, że ofiara oszusta internetowego może stracić wszystkie pieniądze z rachunku bankowego, nawet w kilka minut.

Jak rozpoznać fałszywy sklep internetowy?

Rozpoznawanie fałszywych stron i sklepów internetowych nie jest trudne. Wystarczy, że poznamy kilka zasad i cech charakterystycznych dla podrobionych portali www. Pod względem technicznym fałszywy sklep internetowy poznamy przede wszystkim po takich elementach, jak:

  • podejrzany adres URL, który po bliższym poznaniu nie wygląda jak ten oryginalnego sklepu internetowego,
  • zbyt atrakcyjne ceny produktów względem konkurencji,
  • brak certyfikatów SSL i HTTPS na stronie,
  • zero informacji o przepisach RODO, polityce prywatności oraz regulaminie sklepu.

Jeśli chcesz rozpoznać fałszywy sklep internetowy, weź też pod uwagę: opinie klientów, aktywność w social mediach, a także przejrzyj rankingi nieprawdziwych sklepów online. Być może w etn sposób uchronisz się od ryzyka utraty pieniędzy z konta bankowego metodą BLIK.

Aby nie zostać ofiarą oszustwa internetowego, należy przede wszystkim zachować czujność. Pod żadnym pozorem nie udostępniajmy nikomu haseł logowania do bankowości internetowej. Nie logujmy się też na strony, które na pierwszy rzut oka wydają się podejrzane. To podstawa, aby przestępca nie miał możliwości wykorzystania danych osobowych ofiary, np. do wyłudzenia kredytu lub pożyczki.

Płatności online a oszustwo w internecie - na co uważać podczas transakcji?

W trakcie robienia zakupów online najczęściej dokonujemy też cyfrowych płatności. To znaczy, że na co dzień wykorzystujemy bramki płatnicze zarządzane przez zewnętrznych dostawców.

Jeśli korzystamy z płatności online kartką, BLIKiem lub bankowością klasyczną, koniecznie upewnijmy się, że dostawca bramki płatniczej jest zweryfikowany i nie ma ryzyka, że nasze dane logowania do banku lub dane osobowe trafią w niepowołane ręce.

Zanim sfinalizujesz transakcję i skorzystasz z płatności online w sklepie internetowym:

  • upewnij się, że bramka płatnicza jest bezpieczna,
  • sprawdź certyfikaty zabezpieczające stronę www,
  • przejrzyj opinie innych osób, które zamierzały skorzystać z oferty sklepu online.

Pamiętaj, że w sieci nikt nie ma prawa żądać od Ciebie dostępu do rachunku bankowego, nawet pracownik danej instytucji, która prowadzi konto. Jeśli padniesz ofiarą oszustwa internetowego, odzyskanie pieniędzy może okazać się naprawdę trudne.

Gdzie zgłosić i jak odzyskać pieniądze za fałszywe zakupy online?

Pierwsze działania, jakie musimy podjąć, jeśli ktoś zamierzał wyłudzić od nas pieniądze lub dane osobowe to zgłoszenie zaistniałej sytuacji na policję. Tylko w ten sposób mamy realną szansę, aby odzyskać pieniądze od oszusta internetowego. Po złożeniu zawiadomienia o możliwości popełnienia przestępstwa internetowego musimy wskazać: dokładny adres strony www, na której doszło do wyłudzenia, a także wskazać numer konta, z którego zostały pobrane środki.

Jeśli zareagujemy szybko, mamy realną szansę na odzyskanie pieniędzy. Brak reakcji i rozwagi podczas zawierania transakcji płatniczych online może skutkować nawet stratą oszczędności swojego życia.

Niezależnie od tego, czy wyłudzenie opiewało na niewielką kwotę, czy kilkanaście tysięcy złotych, pieniądze odzyskasz dopiero wtedy, kiedy policja i sąd wyjaśni sprawę związaną z wyłudzeniami online. W przypadku wyłudzenia przez fałszywy sklep internetowy uzbrójmy się w cierpliwość - niektóre sprawy mogą ciągnąć się miesiącami.

Zakupy przez internet a bezpieczne płatności

Kradzież danych osobowych, haseł logowania i wyłudzenia pieniędzy przez fałszywe sklepy internetowe to norma. Podobne sytuacje mają miejsce w wyniku podszywania się pod instytucje finansowe - zarówno banki, jak i firmy pożyczkowe. 

Zawsze powinniśmy zgłosić fałszywy sklep lub inną podejrzaną stronę internetową na policji lub w prokuraturze. To pierwszy krok, aby uniknąć poważnych konsekwencji wyłudzenia danych osobowych lub kradzieży środków z konta bankowego.

Aby bezpiecznie płacić przez internet, wystarczy dokładnie weryfikować dostawców usług bramki płatniczej, a także zabezpieczenia stosowane na stronach www. Upewniajmy się też, że logujemy się na odpowiedniej witrynie. Cyberprzestępcy najczęściej stosują bardzo podobne adresy URL, dzięki temu użytkownicy nieświadomi zagrożeń dają się nabrać i padają ofiarą przestępstwa internetowego.

Jeśli padniemy ofiarą oszustwa przy zakupach internetowych i cyberprzestępcy zyskają dostęp do wrażliwych danych osobowych, prawdopodobnie w naszej historii kredytowej BIK pojawi się informacja o ewentualnych próbach zaciągnięcia kredytów lub pożyczek na nasze dane. 

Finaum

FINAUM - Centrum finansowe specjalizujące się w kredytach i pożyczkach. Więcej informacji o nas znajdziesz tutaj.

Zobacz także podobne artykuły

Pożyczki dla zadłużonych bez zdolności kredytowej – jak wziąć finansowanie?

Pożyczki bez zdolności kredytowej to propozycja dla osób z zadłużeniem lub tych, które nie mają wystarczającej zdolności kredytowej, aby uzyskać kredyt w banku. Dzięki tego rodzaju produktom finansowym nawet osoby z wpisem w rejestrach dłużników mogą w krótkim czasie zdobyć potrzebne pieniądze. Tego typu pożyczki dostępne są przeważnie przez internet, a to umożliwia uzyskanie potrzebnych […]

Czytaj wpis
Pożyczka z komornikiem i złym BIKiem - czym jest i kto może skorzystać?

Niekorzystna sytuacja finansowa może dotknąć każdego, a jedna nieprzemyślana decyzja pociągnie za sobą lawinę problemów. Jeśli zmagasz się z zajęciem komorniczym, to najpewniej musisz stawiać czoła nie tylko konieczności spłaty zadłużenia, ale także innym pilnym wydatkom. Co robić? W takich sytuacjach pożyczki z komornikiem i złym BIKiem mogą być ratunkiem, dla tych osób, które w […]

Czytaj wpis
Pożyczka dla zadłużonych bez zdolności kredytowej: Gdzie szukać? Jakie warunki?

Trudna sytuacja życiowa i niska zdolność kredytowa to słaba perspektywa pozyskania kapitału od banku. Tradycyjne instytucje finansowe są zobligowane do dokładnej analizy swoich klientów. W związku z tym często odmawiają udzielenia kredytu osobom, które mają negatywną historię kredytową. Czy to oznacza definitywny brak szans na zewnętrzne finansowanie? Otóż nie.   Istnieją firmy pożyczkowe, które oferują pożyczki dla […]

Czytaj wpis
Pożyczka dla bezrobotnych – jak otrzymać pożyczkę na raty dla bezrobotnego?

Jeśli potrzebujesz pieniędzy na remont, wakacje, wymianę sprzętów RTV i AGD to w dzisiejszych czasach nie ma z tym problemu. Co więcej, możesz wziąć raty 0% i nie zapłacisz ani złotówki kosztów. Jednak nie każdy znajduje się w tak komfortowej pozycji. Osoby bezrobotne często napotykają trudności w uzyskaniu finansowania, gdyż dla banków są niewygodnymi klientami. […]

Czytaj wpis
Pożyczki długoterminowe dla zadłużonych: Sprawdź, jak działają pożyczki długoterminowe online

Niektórzy mówią, że lepiej jest mieć długi niż krótki. Ważny jest także ruch oceanu. Ty też nie pomyślałeś o katamaranie, prawda? Dlatego lepiej zajmijmy się finansami. W artykule przybliżymy, czym są pożyczki długoterminowe dla zadłużonych, kto ich udziela, a także ile i na jak długo można pożyczyć pieniądze. Umówmy się, że sama nazwa pożyczki wskazuje, […]

Czytaj wpis
15 sposobów na zwiększenie zdolności kredytowej

Drobna pożyczka czy milionowa transakcja na zakup nieruchomości przy użyciu kredytu wymagają posiadania odpowiedniej zdolności kredytowej. Określa ona sytuacją kredytobiorcy w momencie składania wniosku. Na jej podstawie bank podejmuje decyzję o udzieleniu bądź odrzuceniu wniosku o finansowanie. Co zrobić, aby poprawić swoją zdolność kredytową i uzyskać kredyt w oczekiwanej wysokości? W artykule przyjrzymy się sposobom […]

Czytaj wpis
Pożyczka na wakacje to dobry pomysł? Sprawdź, kredyt na urlop i wczasy last minute!

Wakacje od dziecka kojarzą się z wolnością, beztroską i przyjemnościami. Wraz z wiekiem nadal ważne są trzy elementy, ale masz dużo więcej możliwości. Zamiast kopać piłkę na trzepaku lub rozdawać head shoty w Counter-Strike’a możesz odwiedzić polskie góry, morze, puszczę lub Krainę Wielkich Jezior Mazurskich. Poza tym czeka na Ciebie cały świat i masa ciekawych […]

Czytaj wpis
Konsolidacja chwilówek: Kredyt na spłatę chwilówek to zdrowsze finanse osobiste?

Chwila za chwilą płynie, a chwilówka za chwilówką mogą ten euforyczny i poetycki stan brutalnie przerwać. W momencie, gdy jeden dług spłacasz kolejnym, zaczynasz wpadać w spiralę pogłębiających się długów. Prowadzi to do destabilizacji budżetu domowego i prowadzi do rosnących kosztów i poważniejszych problemów. Co zrobić w takiej sytuacji? Jeśli czujesz, że zapada Ci się […]

Czytaj wpis
Kredyt na ślub i wesele – czy warto?

Dla wielu osób wesele to jedno z najważniejszych wydarzeń w życiu. Jest to niezapomniana chwila, którą chcesz uczcić w sposób wyjątkowy i niezapomniany. Rosnące oczekiwania społeczne i presji medialnej sprawiają, że wiele par decyduje się wziąć kredyt na ślub i wesele. Czy warto pożyczyć pieniądze, aby stworzyć „ten” wymarzony scenariusz? Zdania są podzielone, ale nie […]

Czytaj wpis
6 błędów przy ubieganiu się o kredyt – na co uważać?

W momencie, gdy wnioskujesz o kredyt, liczysz na zgodę banku lub firmy pożyczkowej. Jednocześnie liczysz, że decyzją, którą podjąłeś, jest rozsądna i korzystna finansowo. Droga do upragnionego celu bywa pełna pułapek i błędów, które mogą znacząco wpłynąć na Twoją sytuację finansową. Niezależnie od tego, czy po raz pierwszy przymierzasz się do zaciągnięcia kredytu, czy masz […]

Czytaj wpis
Pożyczka pozabankowa online – co to jest? Jakie są jej rodzaje popularnych chwilówek?

Pożyczki pozabankowe to w dzisiejszych czasach coraz bardziej popularny sposób pożyczania pieniędzy wśród Polaków. To wyjątkowo atrakcyjne produkty finansowe na niewielkie wydatki, z błyskawicznym procesem wnioskowania i z formalnościami, które załatwisz online. Pojawienie się pożyczek pozabankowych otworzyło drzwi dla dużego grona klientów. Wśród nich znalazły się także te osoby, które zostały odrzucone przez banki. Proces […]

Czytaj wpis
Konto osobiste – co warto o nim wiedzieć?

Podstawowym narzędziem finansowym, z którego Ty także korzystasz to konto osobiste. Jest to miejsce, gdzie wpływa Twoje wynagrodzenie, przechowujesz środki, a także zarządzasz swoimi wydatkami. Do rachunku podpięty może być popularny debet, a także na niego przelewane są pieniądze z kredytów. Co jeszcze warto wiedzieć o koncie osobistym? W artykule przyjrzymy się rachunkom bieżącym. Podpowiemy, […]

Czytaj wpis
1 2 3 11

Szukasz kredytu lub pożyczki?

Skontaktuj się z ekspertami kredytowymi FINAUM. Podczas bezpłatnej konsultacji postaramy Ci się pomóc rozwiązać problemy dotyczące kredytów i pożyczek.
PROJEKT STRONY WWW I OPIEKA MARKETINGOWA:
RIKONA.PL