Zakupy w sklepie internetowym - gdzie zgłosić oszustwo?

Podsumowanie artykułu

W dzisiejszych czasach powstaje coraz więcej biznesów e-commerce, które umożliwiają zamawianie towarów przez internet. To wygodna opcja, dzięki której możemy wygodnie zamawiać dowolnie wybrane towary z bezpośrednią dostawą do domu. O ile same transakcje zawierane na odległość nie są nadmiernie niebezpieczne, to jednak korzystanie z płatności online, pożyczek i chwilówek już tak. Musimy więc uważać, aby zawierając transakcje przez internet dokładnie weryfikować bramki płatności i oferty finansowania przedstawiane w sklepach internetowych.

Choć rozwój nowoczesnych technologii przyczynia się do tego, że jesteśmy w stanie zamawiać towary i usługi o wiele szybciej, to jednak generuje to spore ryzyko wyłudzeń. Cyberprzestępcy czyhają na nieświadomych użytkowników internetu, którzy bez dłuższego namysłu klikają we wszystkie otrzymywane linki. Te są tworzone wyłącznie po to, aby wyłudzić pieniądze.

Realizując zakupy przez internet, zwracajmy uwagę przede wszystkim na to, aby nie zalogować się do fałszywego sklepu. Takie portale często wyglądają łudząco podobnie to powszechnie znanych sklepów online. Często zdarza się, że już samo wejście na stronę internetową bez zabezpieczeń skutkuje utratą danych osobowych, haseł lodowania do mediów społecznościowych, a nawet włamem do konta bankowego.

Fałszywe sklepy internetowe - jak wyłudzają pieniądze?

XXI wiek to czas, kiedy cyberprzestępcy mają naprawdę wiele możliwości, aby oszukać niczego nieświadomych użytkowników w internecie. Oszuści najczęściej tworzą podrobione strony www, które przypominają niemalże 1:1 oryginalne portale aukcyjne, a nawet strony rządowe.

Mimo rosnącej świadomości społeczeństwa o zagrożeniach związanych z zakupami online wiele osób wciąż nie wie, że cyberprzestępcy mogą w prosty sposób podszywać się praktycznie pod każdy sklep lub instytucje.

Wyłudzenia odbywają się najczęściej poprzez nieprawdziwe zakupy internetowe. Nieświadomy użytkownik zakłada konto na portalu aukcyjnym, podaje swoje dane osobowe, a często także dane karty. Najmniej ostrożni użytkownicy sieci ustawiają często jedno hasło logowania do wszystkich kont. To skutkuje tym, że ofiara oszusta internetowego może stracić wszystkie pieniądze z rachunku bankowego, nawet w kilka minut.

Jak rozpoznać fałszywy sklep internetowy?

Rozpoznawanie fałszywych stron i sklepów internetowych nie jest trudne. Wystarczy, że poznamy kilka zasad i cech charakterystycznych dla podrobionych portali www. Pod względem technicznym fałszywy sklep internetowy poznamy przede wszystkim po takich elementach, jak:

  • podejrzany adres URL, który po bliższym poznaniu nie wygląda jak ten oryginalnego sklepu internetowego,
  • zbyt atrakcyjne ceny produktów względem konkurencji,
  • brak certyfikatów SSL i HTTPS na stronie,
  • zero informacji o przepisach RODO, polityce prywatności oraz regulaminie sklepu.

Jeśli chcesz rozpoznać fałszywy sklep internetowy, weź też pod uwagę: opinie klientów, aktywność w social mediach, a także przejrzyj rankingi nieprawdziwych sklepów online. Być może w etn sposób uchronisz się od ryzyka utraty pieniędzy z konta bankowego metodą BLIK.

Aby nie zostać ofiarą oszustwa internetowego, należy przede wszystkim zachować czujność. Pod żadnym pozorem nie udostępniajmy nikomu haseł logowania do bankowości internetowej. Nie logujmy się też na strony, które na pierwszy rzut oka wydają się podejrzane. To podstawa, aby przestępca nie miał możliwości wykorzystania danych osobowych ofiary, np. do wyłudzenia kredytu lub pożyczki.

Płatności online a oszustwo w internecie - na co uważać podczas transakcji?

W trakcie robienia zakupów online najczęściej dokonujemy też cyfrowych płatności. To znaczy, że na co dzień wykorzystujemy bramki płatnicze zarządzane przez zewnętrznych dostawców.

Jeśli korzystamy z płatności online kartką, BLIKiem lub bankowością klasyczną, koniecznie upewnijmy się, że dostawca bramki płatniczej jest zweryfikowany i nie ma ryzyka, że nasze dane logowania do banku lub dane osobowe trafią w niepowołane ręce.

Zanim sfinalizujesz transakcję i skorzystasz z płatności online w sklepie internetowym:

  • upewnij się, że bramka płatnicza jest bezpieczna,
  • sprawdź certyfikaty zabezpieczające stronę www,
  • przejrzyj opinie innych osób, które zamierzały skorzystać z oferty sklepu online.

Pamiętaj, że w sieci nikt nie ma prawa żądać od Ciebie dostępu do rachunku bankowego, nawet pracownik danej instytucji, która prowadzi konto. Jeśli padniesz ofiarą oszustwa internetowego, odzyskanie pieniędzy może okazać się naprawdę trudne.

Gdzie zgłosić i jak odzyskać pieniądze za fałszywe zakupy online?

Pierwsze działania, jakie musimy podjąć, jeśli ktoś zamierzał wyłudzić od nas pieniądze lub dane osobowe to zgłoszenie zaistniałej sytuacji na policję. Tylko w ten sposób mamy realną szansę, aby odzyskać pieniądze od oszusta internetowego. Po złożeniu zawiadomienia o możliwości popełnienia przestępstwa internetowego musimy wskazać: dokładny adres strony www, na której doszło do wyłudzenia, a także wskazać numer konta, z którego zostały pobrane środki.

Jeśli zareagujemy szybko, mamy realną szansę na odzyskanie pieniędzy. Brak reakcji i rozwagi podczas zawierania transakcji płatniczych online może skutkować nawet stratą oszczędności swojego życia.

Niezależnie od tego, czy wyłudzenie opiewało na niewielką kwotę, czy kilkanaście tysięcy złotych, pieniądze odzyskasz dopiero wtedy, kiedy policja i sąd wyjaśni sprawę związaną z wyłudzeniami online. W przypadku wyłudzenia przez fałszywy sklep internetowy uzbrójmy się w cierpliwość - niektóre sprawy mogą ciągnąć się miesiącami.

Zakupy przez internet a bezpieczne płatności

Kradzież danych osobowych, haseł logowania i wyłudzenia pieniędzy przez fałszywe sklepy internetowe to norma. Podobne sytuacje mają miejsce w wyniku podszywania się pod instytucje finansowe - zarówno banki, jak i firmy pożyczkowe. 

Zawsze powinniśmy zgłosić fałszywy sklep lub inną podejrzaną stronę internetową na policji lub w prokuraturze. To pierwszy krok, aby uniknąć poważnych konsekwencji wyłudzenia danych osobowych lub kradzieży środków z konta bankowego.

Aby bezpiecznie płacić przez internet, wystarczy dokładnie weryfikować dostawców usług bramki płatniczej, a także zabezpieczenia stosowane na stronach www. Upewniajmy się też, że logujemy się na odpowiedniej witrynie. Cyberprzestępcy najczęściej stosują bardzo podobne adresy URL, dzięki temu użytkownicy nieświadomi zagrożeń dają się nabrać i padają ofiarą przestępstwa internetowego.

Jeśli padniemy ofiarą oszustwa przy zakupach internetowych i cyberprzestępcy zyskają dostęp do wrażliwych danych osobowych, prawdopodobnie w naszej historii kredytowej BIK pojawi się informacja o ewentualnych próbach zaciągnięcia kredytów lub pożyczek na nasze dane. 

Finaum

FINAUM - Centrum finansowe specjalizujące się w kredytach i pożyczkach. Więcej informacji o nas znajdziesz tutaj.

Zobacz także podobne artykuły

Raty 0%: Na czym polegają zakupy na raty zero procent i na co uważać?

Nie brakuje osób, które uważają, że raty 0 to tylko chwyt marketingowy. Czy tak jest w rzeczywistości? Otóż nie! Sieci handlowe przy współpracy z bankami są w stanie zaproponować finansowanie sprzętu RTV i AGD. Tego typu usługa dostępna jest także przy zakupie aut czy w sklepach meblowych. Jak zatem działa nieoprocentowana pożyczka? Czy zaciągając ją, […]

Czytaj wpis
Brakuje Ci na ratę kredytu? Wypróbuj 5 sprawdzonych rozwiązań

Na dzień przed pobraniem raty kredytu zaglądasz na konto i nagle oblewa Cię zimny pot. Brak wystarczających środków! Nie chcesz zepsuć swojej historii kredytowej i kolejny raz musisz wymyślić jak zorganizować pieniądze. Trzeba się spieszyć, ale nie warto panikować. Poniżej znajdziesz kilka wskazówek, co zrobić w tego typu sytuacjach. Jak koszty kredytu wpływają na portfele […]

Czytaj wpis
Kredyt samochodowy: Co warto o nim wiedzieć i jak wybrać najlepszy dla siebie kredyt na samochód?

Carl Benz uznawany jest za twórcę pierwszego samochodu. Choć na początku żartowano z jego wynalazku, że „straszy konie”, to dzisiaj trudno sobie wyobrazić świat bez auta. Często jest ono niezbędne, aby dojechać do pracy, zawieźć pociechy do szkoły czy wyjechać na wakacje. Zdarza się, że samochód to element „kultu”, przedmiot kolekcjonerski lub po prostu marzenie. […]

Czytaj wpis
Zwrot podatku za 2023. Na jaką kwotę możesz liczyć?

W 2023 roku nie było dużych zmian w systemie podatkowym. Reforma wprowadzająca Polski ład w 2022 r. sprawiła, że większość podatników rozlicza się obecnie na skali podatkowej. Większa kwota wolna od podatku przyczyniła się do tego, że część osób w ogóle nie odprowadza podatku, a więc nie ma co liczyć na zwrot z urzędu skarbowego. […]

Czytaj wpis
Jak zawiesić działalność zarejestrowaną w CEIDG przez Internet?

Zawieszenie działalności gospodarczej to sytuacja, w której chcesz lub musisz na pewien czas wstrzymać prowadzenie swojej firmy. Najczęstszą jej przyczyną jest utrata płynności, która prowadzi do trudności w opłacaniu kosztów, składek i podatków. Obowiązujące w kraju przepisy zapewniają możliwość zawieszenia działalności.  W artykule odpowiemy m.in. na pytania: Czytaj dalej i poznaj więcej szczegółów. Jak przeprowadzić […]

Czytaj wpis
Kwalifikowany podpis elektroniczny to wygoda i standard w biznesie

Stanie w kolejkach do urzędu nikomu nie służy, dlatego przedsiębiorcy korzystają z narzędzi, umożliwiających ich ominięcie. Jednym z nich jest podpis elektroniczny, dzięki któremu załatwisz sprawy urzędowe, ale możesz nim także podpisać dokument cyfrowy i zatwierdzić zmiany w KRS lub CEIDG. Co warto wiedzieć o podpisie elektronicznym i jak go uzyskać? Czym jest podpis kwalifikowany? […]

Czytaj wpis
Wezwanie do zapłaty

Każdy dłużnik musi liczyć się z tym, że w razie nagminnego unikania odpowiedzialności i braku jakichkolwiek wpłat na poczet wierzytelności może otrzymać wezwanie do zapłaty. Wysyłanie pism o z przedsądowym, czyli ostatecznym wezwaniem do zapłaty to działania wierzycieli, które mają na celu polubowne załatwienie sprawy z dłużnikiem. To formalny dokument, który jest przygotowywany najczęściej wtedy, […]

Czytaj wpis
Czym jest płatność odroczona?

Płatności odroczone to nowoczesne usługi finansowe, które z roku na rok zyskują na popularności. To jednak wcale nie oznacza, że taka metoda realizowania płatności za zakup usług i produktów jest w 100% bezpieczna. Kiedy sięgamy po metodę płatności odroczonej, kupujemy towary albo usługi i płacimy za nie dopiero za jakiś czas. Takie formy płatności udostępniają […]

Czytaj wpis
Czym jest kosztorys budowlany?

Mianem kosztorysu budowlanego nazywamy dokument, który zawiera wyszczególnione wszystkie koszty związane z wybudowaniem budynku mieszkalnego. Choć rodzaje kosztorysów są różne i mogą zawierać całkowicie odmienne informacje, to jednak standardem w przypadku kosztorysu budowlanego są takie dane, jak: To dokument finansowy, który ma ogromne znaczenie dla każdej ze stron powiązanej z transakcją budowy domu lub innej […]

Czytaj wpis
Licytacja komornicza za długi

Każdy wierzyciel ma prawo do tego, aby ubiegać się spłaty pełnej kwoty zobowiązania zaciągniętego przez dłużnika wraz z należnymi odsetkami. Jeśli windykacja polubowna, terenowa, a nawet wysyłanie monitów o zadłużeniu nie przynosi żadnych efektów, wtedy może dojść do egzekucji komorniczej. Aby licytacja mieszkania na poczet spłaty zobowiązań finansowych mogła zostać zrealizowana, komornik musi mieć tzw. […]

Czytaj wpis
Dlaczego warto korzystać z usług doradcy kredytowego?

Jest wiele powodów, dla których warto zdecydować się na współpracę z doradcą kredytowym. To przede wszystkim dostęp do kompleksowego wsparcia w zakresie porównywania, poszukiwania oraz wnioskowania o kredyty i pożyczki. Jako klient profesjonalnego biura kredytowego możesz w każdym momencie skorzystać z usług doradcy kredytowego i zwiększyć bezpieczeństwo zawieranych transakcji finansowych. Chcesz dowiedzieć się, jak działa […]

Czytaj wpis
Kredyt na flipa - co to znaczy?

W dzisiejszych czasach rynek nieruchomości rozwija się w niesamowitym tempie. Wysoki poziom zainteresowania inwestycją w nieruchomości doprowadził do tego, że coraz więcej osób kupuje mieszkania tylko po to, aby je odsprzedać z zyskiem lub okresowo wynająć w celu wygenerowania dodatkowego zysku pasywnego. Pod pojęciem kredytu na flipa kryje się też metoda działania w ramach house […]

Czytaj wpis
1 2 3 9

Szukasz kredytu lub pożyczki?

Skontaktuj się z ekspertami kredytowymi FINAUM. Podczas bezpłatnej konsultacji postaramy Ci się pomóc rozwiązać problemy dotyczące kredytów i pożyczek.
PROJEKT STRONY WWW I OPIEKA MARKETINGOWA:
RIKONA.PL