Podatek od dochodów kapitałowych to nic innego, jak zryczałtowana opłata pobierana od osób fizycznych, która została wprowadzona już w 2002 roku w Polsce. Na początku istnienia podatku Belki, opłata odnosiła się tylko do odsetek depozytów i lokat bankowych, natomiast na przestrzeni lat, rząd zdecydował się na objęcie podatnika opodatkowaniem, które wynosi 19% także w kwestii innych dochodów związanych z inwestycjami kapitałowymi.
Krótko mówiąc - pieniądze, które umożliwiły wypracowanie jakichkolwiek dochodów, są objęte podatkiem Belki, choć warto mieć na uwadze, iż koszty naliczane są wyłącznie od zysku, a nie od całej kwoty kapitału, który pracuje na późniejsze zyski.
Czy można uniknąć podatku Belki? Dowiedz się więcej!
Co ciekawe, w Polsce można w pewien sposób uniknąć konieczności uregulowania podatku Belki, ale tylko w ramach kilku filarów emerytalnych, a mianowicie:
- IKZE, czyli Indywidualne Konto Zabezpieczenia Emerytalnego, gdzie oszczędności są oprocentowane w stawce 10%, zamiast pełnego podatku Belki,
- IKE, czyli Indywidualne Konto Emerytalne, gdzie nie są naliczane żadne dodatkowe koszty związane z opodatkowaniem,
- PPK, czyli Pracownicze Plany Kapitałowe - pod warunkiem że posiadacz wypłaci z nich maksymalnie 25% wartości jednorazowo po 60. roku życia, wtedy zyski będą zwolnione z podatku Belki,
- PPE, czylli Pracownicze Programy Emerytalne - po wypłacie środków po ukończeniu 60. roku życia podatek Belki nie będzie naliczany.
Wyjątkiem w 2023 roku ma być też konto oszczędnościowe w ramach Programu Pierwsze Mieszkanie, gdzie banki komercyjne pozwolą na odkładanie środków potrzebnych do zakupu lokum mieszkalnego lub pokrycia kosztów wkładu własnego do kredytu hipotecznego.
Podatek od dochodów kapitałowych - jakie zyski obejmuje?
Jeśli chodzi o podatek Belki, warto wiedzieć, jakie zyski obejmuje. Oto kilka podstawowych filarów dochodowych:
- lokaty bankowe,
- konta oszczędnościowe,
- obligacje,
- papiery wartościowe,
- pracownicze fundusze emerytalne (choć nie wszystkie).
Można więc powiedzieć, że podatek Belki obejmuje wszelkie zyski od oszczędności, które pracowały w ramach konkretnych instrumentów inwestycyjnych.
Jak zapłacić podatek od zysków kapitałowych? Podpowiadamy!
Jeśli chodzi o rozliczenie podatku Belki przez podatnika, warto wiedzieć, że po dokonaniu, chociażby jednej transakcji odpłatnego zbycia papierów wartościowych lub sprzedaży akcji, należy zgłosić do US deklarację PIT-38. To właśnie ten formularz służy do rozliczania podatku od zysków kapitałowych. Wystarczy przypisać w formularzu PIT-38 kwoty dotyczące wysokości przychodów oraz kosztów ich uzyskania, a następnie pomnożyć zyski przez stawkę podatku Belki, czyli obecnie jeszcze 19%.
Pamiętaj! Jeśli nie masz doświadczenia w prowadzeniu rozliczeń podatkowych, a chcesz mieć pewność, że odprowadzisz podatek w odpowiedniej kwocie, koniecznie nawiąż współpracę z doświadczonym biurem księgowym. Dzięki temu nie narazisz się na wysokie kary finansowe w wyniku niedopełnienia obowiązku podatkowego.
Podatek Belki - kwota wolna od podatku w 2023 roku
Jeśli chodzi o podatek Belki w Polsce na 2023 rok, warto wiedzieć, że rząd póki co nieoficjalnie planuje zmianę wartości opodatkowania do 20%, ale z jednoczesnym wprowadzeniem kwoty wolnej od podatku w wysokości 10 tys. złotych. Obecnie podatek wynosi 19% niezależnie od kwoty wypracowanych zysków kapitałowych.
Podsumowując kwestie podatku od oszczędności oraz wypracowanych zysków, warto też zaznaczyć, że kwota wolna od podatku obowiązuje w odniesieniu do zeznania rocznego. Co więcej, po podniesieniu podatku belki do 20% zysk w wysokości 200 tys. złotych generowałby naprawdę wysokie koszty. W porównaniu do obecnej stawki opodatkowania jest to różnica na poziomie nawet kilkudziesięciu tysięcy złotych.