W przypadku kredytów, pożyczek i innych zobowiązań finansowych obowiązują pewne sankcje, z których można skorzystać w określonych sytuacjach. Jeśli podmiot gospodarczy narusza jakiekolwiek prawa konsumenta, można skorzystać z sankcji kredytu darmowego. Dokładną definicję tego zagadnienia można znaleźć w Ustawie z dnia 20 lipca 2001 roku o kredycie konsumenckim.
Zgodnie z Art. 45 tejże Ustawy w przypadku naruszenia przez kredytodawcę jakichkolwiek praw konsumenta związanych z przepisami Prawa bankowego, po złożeniu oświadczenia przez kredytobiorcę należny będzie zwrot odsetek i innych kosztów przyznania zobowiązania.
Wykorzystanie sankcji darmowego kredytu powoduje, że instytucja finansowa jest pozbawiona wszelkich przychodów wynikających z udzielenia wsparcia finansowego na mocy podpisanej umowy kredytowej z klientem. Dotyczy to zarówno umów kredytowych, jak i pożyczkowych. Przyczyną zastosowania sankcji kredytu darmowego jest naruszenie obowiązków banku lub firmy pożyczkowej, które wynikają z aktualnych przepisów prawa.
Kiedy można skorzystać z sankcji darmowego kredytu?
Wyróżniamy co najmniej kilka sytuacji, w których można skorzystać z sankcji darmowego kredytu. Jeśli dana instytucja finansowa narusza przepisy i nie szanuje praw klienta, kredytobiorca jak najbardziej może skorzystać z przywilejów prawnych i zastosować się do przepisów sankcji kredytu darmowego. Sytuacje, w których jest możliwość skorzystania z sankcji kredytu to:
- Umowa kredytu lub pożyczki nie została przygotowana na piśmie - pożyczki online często są zawierane z minimum formalności, bez pisemnej umowy. To powoduje, że dla takich zobowiązań można zastosować sankcję darmowego kredytu. Brak pisemnie podpisanej umowy to główny powód, dla którego można odwołać się do sankcji.
- Umowa nie zawiera podstawowych informacji o warunkach finansowania - każda umowa powinna przekazywać informacje o RRSO, oprocentowaniu, kwocie kredytu, okresie spłaty oraz całkowitych kosztach udzielenia kredytu. Przed odwołaniem się do sankcji darmowego kredytu warto upewnić się, że takie informacje nie zostały zawarte w umowie.
- Harmonogram spłaty kredytu nie został dołączony do umowy - to kolejna przesłanka, która umożliwia skorzystanie z sankcji. Jeśli kredytodawca w umowie nie określił harmonogramu spłaty zadłużenia, kredytobiorca może wykorzystać przepisy na swoją korzyść.
Jest też wiele innych sytuacji, w których można wykorzystać sankcję darmowego kredytu. Kluczowa jest analiza umowy kredytowej, a także przepisów Prawa bankowego. Składając wniosek kredytowy do wybranej instytucji, zawsze warto sprawdzić poprawność przygotowanych dokumentów oraz jasność przekazywanych zasad i terminów spłaty kredytu.
Zgodnie z aktualnymi przepisami sankcja kredytu darmowego dotyczy umów konsumenckich, które zostały zawarte do dnia 22 lipca 2017 roku. Dotyczy to zarówno klientów indywidualnych, jak i przedsiębiorców oraz kwoty zobowiązania nie większej niż 255 500 złotych.
W jakim celu stosuje się sankcję kredytu darmowego?
Do tej pory sankcja kredytu darmowego była rozwiązaniem stosowanym przez kredytobiorców w celu uniknięcia naliczenia odsetek maksymalnych za opóźnienie w spłacie lub naliczania wysokich kosztów pozaodsetkowych kredytu. Zdarzało się, że pożyczkodawcy wypowiadali umowy kredytowe, a druga strona umowy w odwecie składała pisemne oświadczenie o wystosowaniu sankcji kredytu darmowego.
Na ten moment z sankcji dla kredytu konsumenckiego można skorzystać wyłącznie wtedy, kiedy dojdzie do widocznych naruszeń przepisów Prawa bankowego i innych obowiązujących ustaw. Kredytobiorca składający sankcję dla umowy o kredyt lub pożyczkę musi udowodnić, że instytucja finansowa nie wywiązała się ze swoich obowiązków względem prawa.
Uwaga! Oświadczenie na piśmie o sankcji kredytu darmowego można złożyć w terminie do roku od dnia wykonania umowy kredytu lub pożyczki. Po przekroczeniu tego terminu nie ma możliwości skorzystania z sankcji dla żadnej umowy o kredyt konsumencki.