Jak zawiesić działalność zarejestrowaną w CEIDG przez Internet?

Finaum
Pomagamy przedsiębiorcom, osobom prywatnym i rolnikom w kredytach i pożyczkach.
Podsumowanie
Zawieszenie działalności gospodarczej to sytuacja, w której chcesz lub musisz na pewien czas wstrzymać prowadzenie swojej firmy. Najczęstszą jej przyczyną jest utrata płynności, która prowadzi do trudności w opłacaniu kosztów, składek i podatków. Obowiązujące w kraju przepisy zapewniają możliwość zawieszenia działalności.  W artykule odpowiemy m.in. na pytania: Czytaj dalej i poznaj więcej szczegółów. Jak przeprowadzić […]

Zawieszenie działalności gospodarczej to sytuacja, w której chcesz lub musisz na pewien czas wstrzymać prowadzenie swojej firmy. Najczęstszą jej przyczyną jest utrata płynności, która prowadzi do trudności w opłacaniu kosztów, składek i podatków. Obowiązujące w kraju przepisy zapewniają możliwość zawieszenia działalności. 

W artykule odpowiemy m.in. na pytania:

  • Jak przeprowadzić zawieszenie wykonywania działalności gospodarczej w ewidencji i informacji o działalności gospodarczej?
  • Kto i na jak długo może zawiesić działalność?
  • Jakie czynności może wykonywać firma podczas zawieszenia działalności?

Czytaj dalej i poznaj więcej szczegółów.

Jak przeprowadzić zawieszenie działalności gospodarczej online?

Jeśli prowadzisz biznes i chcesz go na pewien czas zawiesić, np. z powodu choroby, sezonowości lub problemów z zatorami płatniczymi, to możesz to zrobić na trzy sposoby:

  • podczas wizyty w urzędzie;
  • listownie;
  • elektronicznie.

Zawieszenie działalności przez Internet

Zacznijmy od zgłoszenia online. W każdym z wariantów potrzebny będzie wniosek CEIDG-1 o wpis informacji, o zawieszeniu działalności gospodarczej. Gdzie go znaleźć? Odwiedź serwis informacyjno-usługowy Biznes.gov.pl, a następnie wybierz przycisk „Zmień dane w CEIDG”. Operacja będzie wymagała zalogowania się przy użyciu profilu zaufanego lub e-dowodu.

Uwaga! Jeśli pierwszy raz logujesz się przez login.gov.pl, to system przeprowadzi Cię przez proces zakładania konta.

W sytuacji, gdy jesteś wspólnikiem spółki cywilnej, to do wniosku do CEIDG należy dołączyć także załącznik CEIDG-SC. Jeśli w dokumentach pojawią się braki lub błędy, to zostaniesz poproszony o ich skorygowanie. O ewentualnych nieprawidłowościach przy składaniu wniosku online, system CEIDG poinformuje Cię niezwłocznie.

Po przyjęciu prawidłowo wypełnionego wniosku otrzymasz jego kopię z potwierdzoną datą i informacją o zawieszeniu działalności.

Źródło: Freepik

Zawieszenie działalności w urzędzie

Wniosek możesz złożyć w dowolnym urzędzie miasta lub gminy. Od urzędnika otrzymasz potwierdzenie przyjęcia wniosku. Najpóźniej kolejnego dnia zmienione dane pojawią się w systemie CEIDG. Pamiętaj, aby zabrać ze sobą dokument tożsamości, np. dowód osobisty, paszport lub mDowód. 

Wniosek możesz przygotować na dwa sposoby:

  • wypełnij go i podpisz własnoręcznie w urzędzie;
  • pobierz wniosek ze strony Biznes.gov.pl/ceidg, wypełnij, wydrukuj i podpisz własnoręcznie w urzędzie.

Osobą uprawnioną do złożenia wniosku jest także pełnomocnik ustanowiony na zasadach ogólnych. Nie jest konieczne udzielanie dodatkowych pełnomocnictw, jeśli figuruje on w CEIDG. Jednak, aby zawiesić prowadzenie działalności za pośrednictwem pełnomocnika, to jego uprawnienia muszą obejmować tego typu zakres.

W sytuacji, gdy Twój pełnomocnik jest ujawniony w CEDIG, nie będzie trzeba uiszczać opłat skarbowych za złożenie pełnomocnictwa. Co więcej, dokument pełnomocnictwa także nie będzie potrzebny. Nadal jednak należy pamiętać o dokumencie tożsamości.

Natomiast, jeśli posługujesz się pełnomocnictwem pisemnym, to każdorazowo przy złożeniu pełnomocnictwa trzeba uiścić opłatę skarbową w wysokości 17 złotych.

Zawieszenie działalności pocztą

Wniosek należy pobrać ze strony internetowej Biznes.gov.pl, wypełnić bez skreśleń, a następnie wysłać listem poleconym. W tym wariancie ważne jest, aby dokumenty były opatrzone własnoręcznym podpisem wnioskodawcy potwierdzonym przez notariusza.

Kto i na jaki okres można zawiesić prowadzenie działalności gospodarczej?

W przypadku firm zarejestrowanych w CEIDG okres zawieszenia działalności może być dowolny. Podmiot może ograniczyć swoją aktywność także na czas nieokreślony. We wniosku o zawieszenie działalności minimalny okres nie może być krótszy niż 30 dni.

Ważne! We wniosku można podać termin wsteczny lub przyszły, od kiedy działalność ma być zawieszona. Oznacza to, że może być on różny od dnia złożenia wniosku. W przypadku spółek sytuacja wygląda nieco inaczej.

Przedsiębiorstwo zarejestrowane w KRS może zawiesić prowadzenie firmy na okres od 30 dni do 24 miesięcy. Datą zawieszenia wykonywania działalności gospodarczej jest ta wskazana we wniosku. Pamiętaj, że nie może to być dzień wcześniejszy niż dzień złożenia wniosku.

Niezależnie czy prowadzisz JDG, czy spółkę, istotne jest, aby podmiot, który chce zawiesić swoją działalność, nie zatrudniał pracowników:

  • na umowę o pracę;
  • spółdzielczej umowy o pracę;
  • na zasadzie wyboru, powołania i mianowania.

Warto także pamiętać o kilku rzeczach. Przede wszystkim powyższe nie dotyczy umów zleceń i umów o dzieło. Ponadto wszelkie zobowiązania podatkowe i składki przestają być naliczane od momentu zawieszenia firmy. Poniżej szerzej omawiamy te kwestie. Niemniej warto wiedzieć, że wszystkie zaległe opłaty skarbowe powstałe przed złożeniem wniosku o zawieszenie musisz uregulować. W innym wypadku zapłacisz odsetki od zaległości podatkowych.

Źródło: Freepik

Czy przedsiębiorca będzie musiał wpłacać zaliczki na podatek dochodowy w okresie zawieszenia działalności gospodarczej?

Dobra wiadomość jest taka, że JDG i spółki w całym okresie zawieszenia działalności nie muszą opłacać zaliczek na podatek dochodowy.

W trakcie zawieszenia działalności z obowiązku naliczania i zapłaty zaliczek są:

  • osoby fizyczne prowadzące działalność gospodarczą (PIT, ryczałt);
  • wspólnicy spółek osobowych: jawnej, partnerskiej i komandytowej (PIT lub CIT);
  • spółki kapitałowe, spółki komandytowo-akcyjne oraz spółki komandytowe (CIT).

Ważne! Jeśli partnerzy w spółce osobowej generują dochody poza zawieszoną działalnością, to nie będą oni uwzględniali w swoim rozliczeniu przychodów z tej firmy. Niemniej wspólnicy będą zobowiązani do obliczenia i opodatkowania dochodów z tych źródeł.

Zawieszenie działalności gospodarczej nie zwalnia z konieczności złożenia rocznej deklaracji. Dotyczy to zarówno roku zawieszenia działalności, jak i każdego kolejnego. Dopiero gdy skutecznie zamkniesz działalność, wówczas obowiązek przestanie istnieć.

Jeśli rozliczasz się na podstawie ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, to informacje o zawieszeniu spółki należy zamieścić w informacjach dodatkowych deklaracji CIT-8. 

Podatek VAT w trakcie zawieszenia działalności

W przypadku zawieszenia wykonywania działalności gospodarczej przedsiębiorca (podatnik VAT) nie ma obowiązku składania pliku JPK_V7M lub JPK_V7K za okresy rozliczeniowe, które obejmuje zawieszenie. Jeśli jednak uzyskujesz przychody, np. z tytułu sprzedaży środków trwały, a w okresie zawieszenia powstanie obowiązek podatkowy, to musisz złożyć plik JPK_V7.

Zwolnienie z obowiązku składania pliku JPK_V7 nie obejmuje:

  • podatników importujących usługi i nabywających towary, w zakresie których są podatnikiem;
  • podatników dokonujących wewnątrzwspólnotowego nabycia towarów;
  • okresów rozliczeniowych, w których zawieszenie wykonywania działalności gospodarczej nie dotyczyło pełnego okresu rozliczeniowego;
  • okresów rozliczeniowych, za które podatnik jest obowiązany dokonać korekty podatku naliczonego.

Obciążenia ZUS w czasie zawieszenia działalności

Jeśli otrzymasz potwierdzenie przyjęcia wniosku o zawieszenie działalności z centralnej ewidencji i informacji, to zawieszeniu ulegają także składki ZUS. 

W związku z zawieszeniem działalności istnieją dwa scenariusze. W trakcie zawieszenia działalności gospodarczej za pełny miesiąc składek nie opłaca się w ogóle. Jeśli do zawieszenia doszło w trakcie miesiąca, to składki społeczne opłaca się proporcjonalnie do okresu zawieszenia. Jednocześnie składkę zdrowotną należy opłacić w pełnym wymiarze za miesiąc, w którym nastąpiło zawieszenie.

Warto także wspomnieć o ubezpieczeniu zdrowotnym. W okresie zawieszenia działalności gospodarczej będziesz zwolniony z opłacania składek. Wiąże się to z brakiem możliwości korzystania z opieki zdrowotnej. Najlepiej zgłosić się bezpośrednio do dobrowolnego ubezpieczenia zdrowotnego w NFZ lub u wybranego usługodawcy.

Jakie czynności można wykonywać w firmie, w trakcie zawieszenia?

W okresie zawieszenia wykonywania działalności gospodarczej:

  • możesz wykonywać wszelkie czynności niezbędne do zachowania lub zabezpieczenia źródła przychodów — np. wynajmować nieruchomość do prowadzenia firmy;
  • możesz sprzedawać własne środki trwałe i wyposażenie;
  • możesz przyjmować należności i masz obowiązek regulowania zobowiązań, które powstały przed datą zawieszenia firmy;
  • masz prawo do uczestniczenia w postępowaniach sądowych, podatkowych, administracyjnych, które są związane z działalnością i wykonywane przed datą zawieszenia firmy;
  • firma może zostać skontrolowana na zasadach określonych w przepisach przewidzianych dla przedsiębiorców;
  • możesz powołać lub odwołać zarządcę sukcesyjnego.

Zakres czynności oraz brak konieczności płacenia podatków i składek od momentu zawieszenia działalności to czas na przemyślenia. Być może uda Ci się wyprostować sprawy, co doprowadzi do wznowienia działalności. 

Zawieś działalność zarejestrowaną w CEIDG przez Internet

Jeśli sprawy nie idą po Twojej myśli, kontrahenci opóźniają się z zapłatą za towary lub usługi, a do tego Twój stan zdrowia wymaga podleczenia, to być może decyzja o zawieszeniu działalności będzie słuszna. Zyskasz czas, aby uporządkować sprawy, odzyskać pieniądze lub po prostu odpocząć i z nową energią wrócić do już istniejącego biznesu. Zawieszenie firmy nie oznacza jej zamknięcia. Zawsze możesz wrócić i odświeży kontakty biznesowe, a nawet zdobyć nowe, co pomoże Ci wrócić na właściwe tory. Po powrocie na dobre tory możesz rozwijać swój biznes, a pomoże w tym kredyt dla firmy.

Finaum
Pomagamy przedsiębiorcom, osobom prywatnym i rolnikom w kredytach i pożyczkach.
Pozostałe artykuły

Zobacz podobne artykuły

Zmiana Konta Osobistego: Na Co Zwrócić Uwagę i Kiedy Warto To Zrobić?
Choć przeniesienie konta może wydawać się skomplikowane, odpowiednie przygotowanie i świadomość kluczowych aspektów tego procesu mogą uczynić tę zmianę prostą...
Czytaj więcej
Pożyczki dla zadłużonych bez zdolności kredytowej – jak wziąć finansowanie?
Pożyczki bez zdolności kredytowej to propozycja dla osób z zadłużeniem lub tych, które nie mają wystarczającej zdolności kredytowej, aby uzyskać...
Czytaj więcej
Pożyczka z komornikiem i złym BIKiem - czym jest i kto może skorzystać?
Niekorzystna sytuacja finansowa może dotknąć każdego, a jedna nieprzemyślana decyzja pociągnie za sobą lawinę problemów. Jeśli zmagasz się z zajęciem...
Czytaj więcej
Pożyczka dla zadłużonych bez zdolności kredytowej: Gdzie szukać? Jakie warunki?
Trudna sytuacja życiowa i niska zdolność kredytowa to słaba perspektywa pozyskania kapitału od banku. Tradycyjne instytucje finansowe są zobligowane do dokładnej...
Czytaj więcej
Pożyczka dla bezrobotnych – jak otrzymać pożyczkę na raty dla bezrobotnego?
Jeśli potrzebujesz pieniędzy na remont, wakacje, wymianę sprzętów RTV i AGD to w dzisiejszych czasach nie ma z tym problemu....
Czytaj więcej
Pożyczki długoterminowe dla zadłużonych: Sprawdź, jak działają pożyczki długoterminowe online
Niektórzy mówią, że lepiej jest mieć długi niż krótki. Ważny jest także ruch oceanu. Ty też nie pomyślałeś o katamaranie,...
Czytaj więcej
Kontakt z nami

Wyślij nam pytanie

Zadzwoń na numer
+48 739 943 400
Napisz wiadomosć
kontakt@finaum.pl
Godziny otwarcia
Pn - Pt: 9.00 - 17.00
Sb: 10.00 - 14.00
Wypełnij prosty formularz kontaktowy. Czekamy na Twój ruch. Nasz ekspert oddzwoni najszybciej, jak będzie to możliwe!






    Pożyczki i kredyty dla osób prywatnych, przedsiębiorców oraz rolników. Minimum formalności i profesjonalna pomoc doświadczonych ekspertów finansowych.
    Kontakt z nami
    © 2025 finaum.pl | Wszelkie Prawa Zastrzeżone