Jak zawiesić działalność zarejestrowaną w CEIDG przez Internet?

Podsumowanie artykułu

Prowadzenie działalności gospodarczej to trudne i wielowymiarowe wyzwanie. Czasami przez zatory płatnicze, a innym razem przez zły stan zdrowia możesz pomyśleć o zamknięciu firmy. Warto, aby w takiej sytuacji każdy rozsądny przedsiębiorca rozważył zawieszenie działalności gospodarczej. Przerwa od Urzędu Skarbowego, ZUS-u i dłużników może się przydać. Zyskasz czas na przemyślenia i reorganizację biznesu. Sprawdź zatem, jak zgłosić zawieszenie przez Internet.

Zawieszenie działalności gospodarczej to sytuacja, w której chcesz lub musisz na pewien czas wstrzymać prowadzenie swojej firmy. Najczęstszą jej przyczyną jest utrata płynności, która prowadzi do trudności w opłacaniu kosztów, składek i podatków. Obowiązujące w kraju przepisy zapewniają możliwość zawieszenia działalności. 

W artykule odpowiemy m.in. na pytania:

  • Jak przeprowadzić zawieszenie wykonywania działalności gospodarczej w ewidencji i informacji o działalności gospodarczej?
  • Kto i na jak długo może zawiesić działalność?
  • Jakie czynności może wykonywać firma podczas zawieszenia działalności?

Czytaj dalej i poznaj więcej szczegółów.

Jak przeprowadzić zawieszenie działalności gospodarczej online?

Jeśli prowadzisz biznes i chcesz go na pewien czas zawiesić, np. z powodu choroby, sezonowości lub problemów z zatorami płatniczymi, to możesz to zrobić na trzy sposoby:

  • podczas wizyty w urzędzie;
  • listownie;
  • elektronicznie.

Zawieszenie działalności przez Internet

Zacznijmy od zgłoszenia online. W każdym z wariantów potrzebny będzie wniosek CEIDG-1 o wpis informacji, o zawieszeniu działalności gospodarczej. Gdzie go znaleźć? Odwiedź serwis informacyjno-usługowy Biznes.gov.pl, a następnie wybierz przycisk „Zmień dane w CEIDG”. Operacja będzie wymagała zalogowania się przy użyciu profilu zaufanego lub e-dowodu.

Uwaga! Jeśli pierwszy raz logujesz się przez login.gov.pl, to system przeprowadzi Cię przez proces zakładania konta.

W sytuacji, gdy jesteś wspólnikiem spółki cywilnej, to do wniosku do CEIDG należy dołączyć także załącznik CEIDG-SC. Jeśli w dokumentach pojawią się braki lub błędy, to zostaniesz poproszony o ich skorygowanie. O ewentualnych nieprawidłowościach przy składaniu wniosku online, system CEIDG poinformuje Cię niezwłocznie.

Po przyjęciu prawidłowo wypełnionego wniosku otrzymasz jego kopię z potwierdzoną datą i informacją o zawieszeniu działalności.

Źródło: Freepik

Zawieszenie działalności w urzędzie

Wniosek możesz złożyć w dowolnym urzędzie miasta lub gminy. Od urzędnika otrzymasz potwierdzenie przyjęcia wniosku. Najpóźniej kolejnego dnia zmienione dane pojawią się w systemie CEIDG. Pamiętaj, aby zabrać ze sobą dokument tożsamości, np. dowód osobisty, paszport lub mDowód. 

Wniosek możesz przygotować na dwa sposoby:

  • wypełnij go i podpisz własnoręcznie w urzędzie;
  • pobierz wniosek ze strony Biznes.gov.pl/ceidg, wypełnij, wydrukuj i podpisz własnoręcznie w urzędzie.

Osobą uprawnioną do złożenia wniosku jest także pełnomocnik ustanowiony na zasadach ogólnych. Nie jest konieczne udzielanie dodatkowych pełnomocnictw, jeśli figuruje on w CEIDG. Jednak, aby zawiesić prowadzenie działalności za pośrednictwem pełnomocnika, to jego uprawnienia muszą obejmować tego typu zakres.

W sytuacji, gdy Twój pełnomocnik jest ujawniony w CEDIG, nie będzie trzeba uiszczać opłat skarbowych za złożenie pełnomocnictwa. Co więcej, dokument pełnomocnictwa także nie będzie potrzebny. Nadal jednak należy pamiętać o dokumencie tożsamości.

Natomiast, jeśli posługujesz się pełnomocnictwem pisemnym, to każdorazowo przy złożeniu pełnomocnictwa trzeba uiścić opłatę skarbową w wysokości 17 złotych.

Zawieszenie działalności pocztą

Wniosek należy pobrać ze strony internetowej Biznes.gov.pl, wypełnić bez skreśleń, a następnie wysłać listem poleconym. W tym wariancie ważne jest, aby dokumenty były opatrzone własnoręcznym podpisem wnioskodawcy potwierdzonym przez notariusza.

Kto i na jaki okres można zawiesić prowadzenie działalności gospodarczej?

W przypadku firm zarejestrowanych w CEIDG okres zawieszenia działalności może być dowolny. Podmiot może ograniczyć swoją aktywność także na czas nieokreślony. We wniosku o zawieszenie działalności minimalny okres nie może być krótszy niż 30 dni.

Ważne! We wniosku można podać termin wsteczny lub przyszły, od kiedy działalność ma być zawieszona. Oznacza to, że może być on różny od dnia złożenia wniosku. W przypadku spółek sytuacja wygląda nieco inaczej.

Przedsiębiorstwo zarejestrowane w KRS może zawiesić prowadzenie firmy na okres od 30 dni do 24 miesięcy. Datą zawieszenia wykonywania działalności gospodarczej jest ta wskazana we wniosku. Pamiętaj, że nie może to być dzień wcześniejszy niż dzień złożenia wniosku.

Niezależnie czy prowadzisz JDG, czy spółkę, istotne jest, aby podmiot, który chce zawiesić swoją działalność, nie zatrudniał pracowników:

  • na umowę o pracę;
  • spółdzielczej umowy o pracę;
  • na zasadzie wyboru, powołania i mianowania.

Warto także pamiętać o kilku rzeczach. Przede wszystkim powyższe nie dotyczy umów zleceń i umów o dzieło. Ponadto wszelkie zobowiązania podatkowe i składki przestają być naliczane od momentu zawieszenia firmy. Poniżej szerzej omawiamy te kwestie. Niemniej warto wiedzieć, że wszystkie zaległe opłaty skarbowe powstałe przed złożeniem wniosku o zawieszenie musisz uregulować. W innym wypadku zapłacisz odsetki od zaległości podatkowych.

Źródło: Freepik

Czy przedsiębiorca będzie musiał wpłacać zaliczki na podatek dochodowy w okresie zawieszenia działalności gospodarczej?

Dobra wiadomość jest taka, że JDG i spółki w całym okresie zawieszenia działalności nie muszą opłacać zaliczek na podatek dochodowy.

W trakcie zawieszenia działalności z obowiązku naliczania i zapłaty zaliczek są:

  • osoby fizyczne prowadzące działalność gospodarczą (PIT, ryczałt);
  • wspólnicy spółek osobowych: jawnej, partnerskiej i komandytowej (PIT lub CIT);
  • spółki kapitałowe, spółki komandytowo-akcyjne oraz spółki komandytowe (CIT).

Ważne! Jeśli partnerzy w spółce osobowej generują dochody poza zawieszoną działalnością, to nie będą oni uwzględniali w swoim rozliczeniu przychodów z tej firmy. Niemniej wspólnicy będą zobowiązani do obliczenia i opodatkowania dochodów z tych źródeł.

Zawieszenie działalności gospodarczej nie zwalnia z konieczności złożenia rocznej deklaracji. Dotyczy to zarówno roku zawieszenia działalności, jak i każdego kolejnego. Dopiero gdy skutecznie zamkniesz działalność, wówczas obowiązek przestanie istnieć.

Jeśli rozliczasz się na podstawie ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, to informacje o zawieszeniu spółki należy zamieścić w informacjach dodatkowych deklaracji CIT-8. 

Podatek VAT w trakcie zawieszenia działalności

W przypadku zawieszenia wykonywania działalności gospodarczej przedsiębiorca (podatnik VAT) nie ma obowiązku składania pliku JPK_V7M lub JPK_V7K za okresy rozliczeniowe, które obejmuje zawieszenie. Jeśli jednak uzyskujesz przychody, np. z tytułu sprzedaży środków trwały, a w okresie zawieszenia powstanie obowiązek podatkowy, to musisz złożyć plik JPK_V7.

Zwolnienie z obowiązku składania pliku JPK_V7 nie obejmuje:

  • podatników importujących usługi i nabywających towary, w zakresie których są podatnikiem;
  • podatników dokonujących wewnątrzwspólnotowego nabycia towarów;
  • okresów rozliczeniowych, w których zawieszenie wykonywania działalności gospodarczej nie dotyczyło pełnego okresu rozliczeniowego;
  • okresów rozliczeniowych, za które podatnik jest obowiązany dokonać korekty podatku naliczonego.

Obciążenia ZUS w czasie zawieszenia działalności

Jeśli otrzymasz potwierdzenie przyjęcia wniosku o zawieszenie działalności z centralnej ewidencji i informacji, to zawieszeniu ulegają także składki ZUS. 

W związku z zawieszeniem działalności istnieją dwa scenariusze. W trakcie zawieszenia działalności gospodarczej za pełny miesiąc składek nie opłaca się w ogóle. Jeśli do zawieszenia doszło w trakcie miesiąca, to składki społeczne opłaca się proporcjonalnie do okresu zawieszenia. Jednocześnie składkę zdrowotną należy opłacić w pełnym wymiarze za miesiąc, w którym nastąpiło zawieszenie.

Warto także wspomnieć o ubezpieczeniu zdrowotnym. W okresie zawieszenia działalności gospodarczej będziesz zwolniony z opłacania składek. Wiąże się to z brakiem możliwości korzystania z opieki zdrowotnej. Najlepiej zgłosić się bezpośrednio do dobrowolnego ubezpieczenia zdrowotnego w NFZ lub u wybranego usługodawcy.

Jakie czynności można wykonywać w firmie, w trakcie zawieszenia?

W okresie zawieszenia wykonywania działalności gospodarczej:

  • możesz wykonywać wszelkie czynności niezbędne do zachowania lub zabezpieczenia źródła przychodów — np. wynajmować nieruchomość do prowadzenia firmy;
  • możesz sprzedawać własne środki trwałe i wyposażenie;
  • możesz przyjmować należności i masz obowiązek regulowania zobowiązań, które powstały przed datą zawieszenia firmy;
  • masz prawo do uczestniczenia w postępowaniach sądowych, podatkowych, administracyjnych, które są związane z działalnością i wykonywane przed datą zawieszenia firmy;
  • firma może zostać skontrolowana na zasadach określonych w przepisach przewidzianych dla przedsiębiorców;
  • możesz powołać lub odwołać zarządcę sukcesyjnego.

Zakres czynności oraz brak konieczności płacenia podatków i składek od momentu zawieszenia działalności to czas na przemyślenia. Być może uda Ci się wyprostować sprawy, co doprowadzi do wznowienia działalności. 

Zawieś działalność zarejestrowaną w CEIDG przez Internet

Jeśli sprawy nie idą po Twojej myśli, kontrahenci opóźniają się z zapłatą za towary lub usługi, a do tego Twój stan zdrowia wymaga podleczenia, to być może decyzja o zawieszeniu działalności będzie słuszna. Zyskasz czas, aby uporządkować sprawy, odzyskać pieniądze lub po prostu odpocząć i z nową energią wrócić do już istniejącego biznesu. Zawieszenie firmy nie oznacza jej zamknięcia. Zawsze możesz wrócić i odświeży kontakty biznesowe, a nawet zdobyć nowe, co pomoże Ci wrócić na właściwe tory. Po powrocie na dobre tory możesz rozwijać swój biznes, a pomoże w tym kredyt dla firmy.

Finaum

FINAUM - Centrum finansowe specjalizujące się w kredytach i pożyczkach. Więcej informacji o nas znajdziesz tutaj.

Zobacz także podobne artykuły

Czym jest wkład własny przy kredycie hipotecznym? Ile wynosi minimalny wkład własny?

Planując zakup mieszkania lub domu na kredyt, warto zapoznać się z terminem wkład własny. Jest to określona suma pieniędzy, którą jako potencjalny kredytobiorca będziesz musiał zainwestować na poczet zakupu nieruchomości. Najczęściej to decydujący element o uzyskaniu kredytu hipotecznego. Jednak wokół udziału własnego krąży wiele mitów, z którymi chcemy się rozprawić. Jedną z najczęściej powtarzanych półprawd […]

Czytaj wpis
Czym jest wiarygodność kredytowa i czym różni się od zdolności kredytowej?

Bardzo prawdopodobne, że znasz osoby, którym pożyczyłbyś nawet spore pieniądze bez obaw, że do Ciebie wrócą. Jednocześnie są też takie, które w żaden sposób nie przekonają Cię do udzielenia pożyczki. Ten zbiór opinii, doświadczeń i własnych przekonań wpływają na czyjąś wiarygodność. Banki podchodzą do analizy wniosku nie tylko przez pryzmat zdolności kredytowej, ale także innych […]

Czytaj wpis
Kredyt a umowa zlecenie. Czy dostanę kredyt gotówkowy lub kredyt hipoteczny przy umowie zlecenie?

Jeśli planujesz zawnioskować o kredyt hipoteczny lub potrzebujesz środków na dowolny cel, to jednym z miejsc, gdzie możesz je pożyczyć, jest bank lub instytucja pożyczkowa. Co w przypadku umowy zlecenia? Nie stanowi ona przeszkody w staraniach o pieniądze. Istnieją jednak pewne wymagania, które trzeba spełnić. Pracując na umowę zlecenie, konieczne jest posiadanie dłuższego stażu pracy […]

Czytaj wpis
Pożyczka i kredyt gotówkowy na wkład własny. Czy możesz wziąć kredyt, żeby wziąć kredyt?

Zakup mieszkania za gotówkę to duży jednorazowy wydatek, na który nie wszystkich stać. Ponadto pozbycie się takiej gotówki nie zawsze jest potrzebne, gdyż środki mogą pracować w inny sposób. Niemniej jednak spora grupa osób kupuje nieruchomości przy użyciu kredytu hipotecznego, a do niego potrzebny jest udział własny. Czy pożycza lub kredyt gotówkowy na wkład własny […]

Czytaj wpis
Płatności zbliżeniowe kartą i telefonem. Jak działają płatności zbliżeniowe i jak ich używać na co dzień?

Narodowy Bank Polski podał, że liczba kart płatniczych wzrosła z 42,2 mln w 2019 r. do 44,9 mln w 2023 roku. Charakterystyką polskiego rynku, jak zaznaczył NBP, jest dominujący udział kart, które umożliwiają płatności zbliżeniowe. Na koniec czerwca 2023 r. było ich 43,2 milionów, co daje 96,3% w ogólnej liczbie kart. Jak efektywnie korzystać z […]

Czytaj wpis
Czyszczenie BIK. Sprawdź, co możesz zrobić, aby poprawić scoring BIK

Przymierzasz się do zaciągnięcia kredytu, ale miałeś poślizgi w spłacaniu zobowiązań i Twój raport w Biurze Informacji Kredytowej nie wygląd najlepiej? Czy możliwe jest czyszczenie BIK? Tak, jest to możliwe, ale nie w każdej sytuacji. Sprawdziliśmy, co można zrobić, aby usunąć niektóre wpisy i dzięki temu poprawić scoring BIK.  Czyszczenie BIK to temat bardzo popularny, […]

Czytaj wpis
Najlepsze konta oszczędnościowe, czyli jak sprawić, żeby Twoje pieniądze zaczęły pracować

Powiedzenie „pieniądz robi pieniądz” jest jak najbardziej prawdziwe. Ktoś inwestuje środki finansowe w rozwój firmy, ktoś inny stawia na akcje, a jeszcze inny zdecyduje się na konto oszczędnościowe. W tym artykule skupimy się na tym ostatnim rozwiązaniu. Czy warto odkładać pieniądze na koncie oszczędnościowym? Zdecydowanie tak. Warto pomyśleć o rachunku oszczędnościowym, jeśli np. nie chcesz […]

Czytaj wpis
Czym jest ryzyko kredytowe?

Dynamiczna, zmienna i często nieprzewidywalna sytuacja w gospodarce sprawia, że banki muszą minimalizować swoje ryzyko finansowe. Głównym elementem, który wpływa na równowagę, jest obszar związany z ryzykiem kredytowym. Jest to istotny czynnik z punktu widzenia analizy i zarządzania ryzykiem w całym sektorze finansowym. W artykule przyjrzymy się naturze ryzyka kredytowego, tym co wpływa na jego […]

Czytaj wpis
Jak naliczane są odsetki na karcie kredytowej?

Jeszcze dwie dekady temu karta kredytowa, najlepiej złota lub platynowa, były symbolem statusu. Dzisiaj tego typu produktu dostępne są praktycznie dla wszystkich. Zamożne osoby mogą liczyć na wysokie limity sięgające miliona złotych i prestiżowe usługi concierge. Patrząc bardziej przyziemnie, karty kredytowe dostępne są dla szerokiego grona klientów banków. Co warto o nich wiedzieć? Karty kredytowe […]

Czytaj wpis
Na czym polega kredyt ratalny i co o nim warto wiedzieć? 

Nie za wszystkie zakupy trzeba płacić z bieżących środków lub z oszczędności. Zdarzają się też nieprzewidziane sytuacje, w których potrzebujesz większej sumy pieniędzy. Zepsuta lodówka, zgubiony laptop czy zalany telefon to przedmioty, bez których ciężko się obejść w dzisiejszych czasach. Jeśli brakuje Ci gotówki i potrzebujesz szybko nowego sprzętu, to z pomocą przychodzi kredyt ratalny. […]

Czytaj wpis
Kredyt na samochód używany – na co zwrócić uwagę przy jego wyborze?

Dane urzędowe pokazują, że w 2020 roku tylko 14% zarejestrowanych pojazdów stanowiły nowe auta. Większość Polaków kupuje używane pojazdy. Dlaczego wybieramy auta z drugiej ręki? Jest wiele powodów, a głównym z nich jest cena. Samochody używane są tańsze od nowych odpowiedników i część właścicieli nie chce inwestować w coś, co szybko traci na wartości. Ceny […]

Czytaj wpis
Pożyczka na dowód osobisty bez zaświadczeń o dochodach

Zdarza się, że szybko potrzebujesz gotówki. Czasami bank, z którym współpracujesz, jest skory pożyczyć Ci pieniądze bez większych formalności. Jednak bywa i tak, że potrzebne są dodatkowe dokumenty, jak np. zaświadczenie o dochodach. Przeważnie trzeba na nie zaczekać, a ponadto bank lubi zweryfikować jego wiarygodność w miejscu Twojej pracy, co trwa. Jeśli nie masz czasu […]

Czytaj wpis
1 2 3 10

Szukasz kredytu lub pożyczki?

Skontaktuj się z ekspertami kredytowymi FINAUM. Podczas bezpłatnej konsultacji postaramy Ci się pomóc rozwiązać problemy dotyczące kredytów i pożyczek.
PROJEKT STRONY WWW I OPIEKA MARKETINGOWA:
RIKONA.PL