Jak obliczyć zdolność kredytową, by zaciągnąć kredyt?

Podsumowanie artykułu

Każdy, kto planuje zaciągnąć kredyt lub inne zobowiązanie finansowe powinien wziąć pod uwagę podstawową kwestię wpływającą na możliwość pozyskania pozytywnej decyzji w banku, a mianowicie - zdolność kredytową. Tylko wtedy, kiedy Twoje dochody będą wystarczająco wysokie, będziesz w stanie wypracować odpowiednie możliwości finansowe, które pozwolą Ci na zaciągnięcie nowego kredytu, pożyczki czy nawet leasingu. Jeśli chcesz dowiedzieć się, jak obliczyć zdolność kredytową oraz jakie parametry najbardziej wpływają na jej wysokość, koniecznie przejrzyj ten artykuł!

Wielu kredytobiorców nawet nie zdaje sobie sprawy z tego, że przed zaciągnięciem zobowiązania w banku, a szczególnie kredytu hipotecznego i kredytu gotówkowego na wysoką kwotę, przydatna jest wcześniejsza ocena zdolności kredytowej. Składając wniosek do banku o przyznanie kredytu bez wcześniejszego sprawdzenia swoich możliwości finansowych na podstawie, np. miesięcznych dochodów, niesie ze sobą ryzyko otrzymania negatywnej decyzji kredytowej.

Można powiedzieć, że na etapie ubiegania się o kredyt kluczowe jest ustalenie tego, na jaki całkowity koszt kredytu możesz pozwolić sobie jako potencjalny kredytobiorca. Zdolność kredytowa w oczach banku to wskaźnik, który wskazuje na prawdopodobieństwo, że wywiążesz się ze spłaty zaciągniętego zobowiązania w terminie, bez zbędnych opóźnień. Oczywiście same dochody gospodarstwa domowego mają spory wpływ na poziom zdolności kredytowej do nowego kredytu, aczkolwiek nie jest to jedyny wyznacznik, który wpływa na fianlną decyzję banku.

Czym jest ocena zdolności kredytowej?

Ocena zdolności kredytowej to czynność, jakiej podejmują się banki, jak i firmy pozabankowe, które wstępnie weryfikują osoby składające wnioski o przyznanie finansowania. Zależnie od poziomu zdolności kredytowej danej osoby lub całego gospodarstwa domowego warunki kredytu mogą być różne. Zanim zdecydujesz się na złożenie wniosku o kredyt, musisz wiedzieć, że banki weryfikują zdolność kredytową na podstawie kilku czynników, a mianowicie:

  • dochody gospodarstwa domowego,
  • liczba osób na utrzymaniu,
  • wiek,
  • status społeczny wnioskodawcy,
  • kwota kredytu i okres spłaty,
  • aktywne zobowiązania finansowe.

Oczywiście to tylko kilka parametrów, jakie mocno wpływają na poziom zdolności kredytowej. Co ciekawe, nawet historia kredytowa w BIK może znacząco wpłynąć na to, jak wysoki kredyt otrzymasz w banku. Istotne jest także to, że banki biorą pod uwagę koszty utrzymania gospodarstwa domowego w celu wyliczenia całkowitej zdolności kredytowej. Ocena zdolności kredytowej przez banku najczęściej odbywa się w przypadku wnioskowania o takie formy finansowania, jak: kredyt hipoteczny, kredyt gotówkowy, kredyt konsolidacyjny czy nawet kredyt samochodowy. Można powiedzieć, że praktycznie zawsze, kiedy bank potrzebuje ocenić możliwości finansowe wnioskodawcy - zdecyduje się na analizę kilku wskaźników, umożliwiających rzetelną ocenę zdolności kredytowej.

Jak wyliczyć swoją zdolność kredytową? Krok po kroku

Samodzielne wyliczenie zdolności kredytowej, choć wymaga nieco wiedzy matematycznej oraz tej z zakresu finansów, a dokładniej kredytów. Aby obliczyć swoje możliwości finansowe, musisz znać nie tylko kwotę miesięcznych dochodów i zobowiązań, ale także ustalić warunki kredytu, a także kwotę, na jaką będzie oscylować miesięczna rata. Wbrew pozorom to bardzo ważny czynnik, który wpływa na ocenę zdolności kredytowej.

Proces obliczania zdolności kredytowej na własną rękę możesz nieco przyśpieszyć poprzez uruchomienie kalkulatora zdolności kredytowej online. Wystarczy, że podasz kilka podstawowych informacji, a kalkulator orientacyjnie wyliczy Twoje możliwości finansowe. Nieco rozsądniejszym wyjściem jest pomoc eksperta Finaum w tym zakresie. Już podczas pierwszego kontaktu ze specjalistą otrzymasz rzetelną pomoc w zakresie obliczania zdolności kredytowej, porównania ofert kredytów i pożyczek, a także doradztwo odnośnie do tego, jak możesz realnie poprawić swoją sytuację finansową, by wnioskować o kredyt - skutecznie i bez zbędnego stresu.

W jaki sposób banki sprawdzają zdolność kredytową osób chcących zaciągnąć kredyt?

Proces badania zdolności kredytowej przez banki odbywa się w dość prosty sposób, choć dokładne procedury liczenia możliwości finansowych wnioskodawców są znane tylko analityką wewnątrzbankowym. Analiza finansowa potencjalnego klienta banku lub firmy pożyczkowej odbywa się na dwie części: ilościową oraz jakościową. Co to oznacza? Otóż analiza ilościowa odnosi się do podstawowej sytuacji finansowej kredytobiorcy, czyli:

  • Uzyskiwanych dochodów - wysokości miesięcznego dochodu, źródła, czyli rodzaju umowy oraz czasu jej trwania.
  • Miesięcznych kosztów utrzymania - bank sprawdzi dokładnie, ile wydajesz na swoje utrzymanie, a także na osoby pozostające pod Twoją opieką, np. dzieci.
  • Aktualne zadłużenia finansowe - wszelkie zobowiązania bankowe i pozabankowe obciążają Twój budżet, a więc muszą zostać uwzględnione podczas liczenia zdolności kredytowej. Pamiętaj, że nawet karta kredytowa może znacząco zmniejszyć Twoje możliwości ubiegania się o kredyty i pożyczki.

Jeśli chodzi o analizę jakościową - w tym przypadku bank bierze pod uwagę zupełnie inne czynniki, jak np.:

  • wiek,
  • stan cywilny,
  • liczba osób na utrzymaniu,
  • wykształcenie,
  • staż pracy,
  • zawód,
  • historię kredytową w BIK.

Banki po analizie wszystkich powyższych czynników są w stanie dość precyzyjnie określić maksymalne możliwości finansowe wnioskodawcy, choć w tym przypadku wiele zależy też od... rodzaju kredytu i kwoty zobowiązania, o jaką wnioskujesz. Wbrew pozorom Twoja zdolność kredytowa jest mocno uzależniona od tego, jaka jest rzeczywista roczna stopa oprocentowania, maksymalna kwota kredytu, rata kredytu, okres kredytowania oraz wkład własny (w przypadku kredytu hipotecznego). Pamiętaj też, że ubiegając się o kredyt z partnerem lub partnerką, konieczna jest analiza dochodów wszystkich uwzględnionych osób.

Jakie dokumenty są wymagane do oceny zdolności kredytowej?

Sprawdzanie zdolności kredytowej przez banki odbywa się nie tylko na podstawie ogólnodostępnych informacji o konsumentach i raportach BIK. Jeśli chcesz zaciągnąć kredyt hipoteczny, gotówkowy lub jakikolwiek inny, musisz dostarczyć do wglądu dla banku takie dokumenty, jak:

  • zaświadczenia o dochodach od pracodawców,
  • dokumenty finansowe firmy - jeśli prowadzisz działalność gospodarczą,
  • wyciągi z konta bankowego z ostatnich 3, 6 lub 12 miesięcy.

Na podstawie tych dokumentów banku są w stanie dokonać analizy zdolności kredytowej, by ostatecznie wydać decyzję o przyznaniu finansowania lub odrzuceniu wniosku. Co ciekawe, bank może odrzucić wstępny wniosek o kredyt, ale jednocześnie przyznać go w niższej kwocie - zgodnej ze zdolnością kredytową potencjalnego klienta.

Weryfikacja zdolności kredytowej - czy zawsze jest konieczna?

Obliczanie zdolności kredytowej jest koniecznie w odniesieniu do większości składanych wniosków o pożyczki i kredyty bankowe. Są jednak pewne firmy pozabankowe, które proponują chwilówki i pożyczki online z minimum formalności oraz uproszczoną procedurą weryfikacji zdolności i historii kredytowej. To dobry sposób, aby uniknąć konieczności analizy rejestrów Biura Informacji Kredytowej. Co ciekawe, pożyczki udzielane przez niektóre firmy pożyczkowe dostępne są także na oświadczenie, co oznacza, że instytucja nie weryfikuje dokładnie, czy wysokość dochodów podanych we wniosku jest zgodna z prawdą.

Zwiększenie zdolności kredytowej - najlepsze sposoby

Chcesz poprawić swoją zdolność kredytową i złożyć wniosek o kredyt hipoteczny na zakup nieruchomości? Jest wiele sposobów, które pozwalają realnie wpłynąć na możliwości finansowe podczas ubiegania się o kredyt - nie tylko hipoteczny, ale nawet gotówkowy czy konsolidacyjny. Najlepsze metody umożliwiające poprawę zdolności to:

  • zwiększenie miesięcznych dochodów - dodatkowa praca lub zmiana na lepiej płatną,
  • uregulowanie dotychczasowych zobowiązań kredytowych i pożyczkowych,
  • rezygnacja z kart kredytowych i debetu na koncie,
  • wykorzystanie żyranta kredytowego, który poprawi zdolność kredytową,
  • zorganizowanie wysokiego wkładu własnego - to istotne tylko dla kredytu hipotecznego.

Podsumowując temat zdolności kredytowej - musisz pamiętać o tym, aby przed ubieganiem się o nowe zobowiązanie finansowe, szczególnie na dużą kwotę, samodzielnie lub z pomocą eksperta Finaum przeanalizować swoją zdolność kredytową. Dzięki temu realnie zwiększysz swoje szanse na kredyt, a także dowiesz się, co możesz zrobić, by otrzymać finansowanie dokładnie w takiej kwocie, jaką potrzebujesz.

Finaum

FINAUM - Centrum finansowe specjalizujące się w kredytach i pożyczkach. Więcej informacji o nas znajdziesz tutaj.

Zobacz także podobne artykuły

Zmiana Konta Osobistego: Na Co Zwrócić Uwagę i Kiedy Warto To Zrobić?

Choć przeniesienie konta może wydawać się skomplikowane, odpowiednie przygotowanie i świadomość kluczowych aspektów tego procesu mogą uczynić tę zmianę prostą i opłacalną. W tym artykule przedstawiamy, na co zwrócić uwagę przy zmianie konta osobistego i kiedy warto to zrobić. Opłaty i Prowizje Jednym z głównych powodów, dla których wiele osób decyduje się na zmianę konta, […]

Czytaj wpis
Pożyczki dla zadłużonych bez zdolności kredytowej – jak wziąć finansowanie?

Pożyczki bez zdolności kredytowej to propozycja dla osób z zadłużeniem lub tych, które nie mają wystarczającej zdolności kredytowej, aby uzyskać kredyt w banku. Dzięki tego rodzaju produktom finansowym nawet osoby z wpisem w rejestrach dłużników mogą w krótkim czasie zdobyć potrzebne pieniądze. Tego typu pożyczki dostępne są przeważnie przez internet, a to umożliwia uzyskanie potrzebnych […]

Czytaj wpis
Pożyczka z komornikiem i złym BIKiem - czym jest i kto może skorzystać?

Niekorzystna sytuacja finansowa może dotknąć każdego, a jedna nieprzemyślana decyzja pociągnie za sobą lawinę problemów. Jeśli zmagasz się z zajęciem komorniczym, to najpewniej musisz stawiać czoła nie tylko konieczności spłaty zadłużenia, ale także innym pilnym wydatkom. Co robić? W takich sytuacjach pożyczki z komornikiem i złym BIKiem mogą być ratunkiem, dla tych osób, które w […]

Czytaj wpis
Pożyczka dla zadłużonych bez zdolności kredytowej: Gdzie szukać? Jakie warunki?

Trudna sytuacja życiowa i niska zdolność kredytowa to słaba perspektywa pozyskania kapitału od banku. Tradycyjne instytucje finansowe są zobligowane do dokładnej analizy swoich klientów. W związku z tym często odmawiają udzielenia kredytu osobom, które mają negatywną historię kredytową. Czy to oznacza definitywny brak szans na zewnętrzne finansowanie? Otóż nie.   Istnieją firmy pożyczkowe, które oferują pożyczki dla […]

Czytaj wpis
Pożyczka dla bezrobotnych – jak otrzymać pożyczkę na raty dla bezrobotnego?

Jeśli potrzebujesz pieniędzy na remont, wakacje, wymianę sprzętów RTV i AGD to w dzisiejszych czasach nie ma z tym problemu. Co więcej, możesz wziąć raty 0% i nie zapłacisz ani złotówki kosztów. Jednak nie każdy znajduje się w tak komfortowej pozycji. Osoby bezrobotne często napotykają trudności w uzyskaniu finansowania, gdyż dla banków są niewygodnymi klientami. […]

Czytaj wpis
Pożyczki długoterminowe dla zadłużonych: Sprawdź, jak działają pożyczki długoterminowe online

Niektórzy mówią, że lepiej jest mieć długi niż krótki. Ważny jest także ruch oceanu. Ty też nie pomyślałeś o katamaranie, prawda? Dlatego lepiej zajmijmy się finansami. W artykule przybliżymy, czym są pożyczki długoterminowe dla zadłużonych, kto ich udziela, a także ile i na jak długo można pożyczyć pieniądze. Umówmy się, że sama nazwa pożyczki wskazuje, […]

Czytaj wpis
15 sposobów na zwiększenie zdolności kredytowej

Drobna pożyczka czy milionowa transakcja na zakup nieruchomości przy użyciu kredytu wymagają posiadania odpowiedniej zdolności kredytowej. Określa ona sytuacją kredytobiorcy w momencie składania wniosku. Na jej podstawie bank podejmuje decyzję o udzieleniu bądź odrzuceniu wniosku o finansowanie. Co zrobić, aby poprawić swoją zdolność kredytową i uzyskać kredyt w oczekiwanej wysokości? W artykule przyjrzymy się sposobom […]

Czytaj wpis
Pożyczka na wakacje to dobry pomysł? Sprawdź, kredyt na urlop i wczasy last minute!

Wakacje od dziecka kojarzą się z wolnością, beztroską i przyjemnościami. Wraz z wiekiem nadal ważne są trzy elementy, ale masz dużo więcej możliwości. Zamiast kopać piłkę na trzepaku lub rozdawać head shoty w Counter-Strike’a możesz odwiedzić polskie góry, morze, puszczę lub Krainę Wielkich Jezior Mazurskich. Poza tym czeka na Ciebie cały świat i masa ciekawych […]

Czytaj wpis
Konsolidacja chwilówek: Kredyt na spłatę chwilówek to zdrowsze finanse osobiste?

Chwila za chwilą płynie, a chwilówka za chwilówką mogą ten euforyczny i poetycki stan brutalnie przerwać. W momencie, gdy jeden dług spłacasz kolejnym, zaczynasz wpadać w spiralę pogłębiających się długów. Prowadzi to do destabilizacji budżetu domowego i prowadzi do rosnących kosztów i poważniejszych problemów. Co zrobić w takiej sytuacji? Jeśli czujesz, że zapada Ci się […]

Czytaj wpis
Kredyt na ślub i wesele – czy warto?

Dla wielu osób wesele to jedno z najważniejszych wydarzeń w życiu. Jest to niezapomniana chwila, którą chcesz uczcić w sposób wyjątkowy i niezapomniany. Rosnące oczekiwania społeczne i presji medialnej sprawiają, że wiele par decyduje się wziąć kredyt na ślub i wesele. Czy warto pożyczyć pieniądze, aby stworzyć „ten” wymarzony scenariusz? Zdania są podzielone, ale nie […]

Czytaj wpis
6 błędów przy ubieganiu się o kredyt – na co uważać?

W momencie, gdy wnioskujesz o kredyt, liczysz na zgodę banku lub firmy pożyczkowej. Jednocześnie liczysz, że decyzją, którą podjąłeś, jest rozsądna i korzystna finansowo. Droga do upragnionego celu bywa pełna pułapek i błędów, które mogą znacząco wpłynąć na Twoją sytuację finansową. Niezależnie od tego, czy po raz pierwszy przymierzasz się do zaciągnięcia kredytu, czy masz […]

Czytaj wpis
Pożyczka pozabankowa online – co to jest? Jakie są jej rodzaje popularnych chwilówek?

Pożyczki pozabankowe to w dzisiejszych czasach coraz bardziej popularny sposób pożyczania pieniędzy wśród Polaków. To wyjątkowo atrakcyjne produkty finansowe na niewielkie wydatki, z błyskawicznym procesem wnioskowania i z formalnościami, które załatwisz online. Pojawienie się pożyczek pozabankowych otworzyło drzwi dla dużego grona klientów. Wśród nich znalazły się także te osoby, które zostały odrzucone przez banki. Proces […]

Czytaj wpis
1 2 3 11

Szukasz kredytu lub pożyczki?

Skontaktuj się z ekspertami kredytowymi FINAUM. Podczas bezpłatnej konsultacji postaramy Ci się pomóc rozwiązać problemy dotyczące kredytów i pożyczek.
PROJEKT STRONY WWW I OPIEKA MARKETINGOWA:
RIKONA.PL